Samantha
19.03.12,16:15
Ahojte poraďáci,

naozaj, neviem čo robiť s týmto:

V jan 2011 sme vystavili faktúru - cca 1000 EUR pre zahraničného odberateľa (bez DPH, lebo obaja máme IČ DPH). Tovar sme mu poslali, on faktúru neuhradil. Avšak ozval sa znova v sept, že chce ďalší tovar (cca 500 EUR) a že zaplatí aj tu predchádzajúci faktúru (1000 EUR). Takže pýtal, aby sme mu tú cenu za nový tovar navýšili o faktúrovanú sumu z jan, ktorú neuhradil. Teda sme mu vydali novú faktúru na cenu 1500 eur. Avšak kupoval to už pod inou firmou, lebo tú z januára nechal vraj skrachovať. Oba sumy (sept + jan) následne uhradil pod novou firmou.

Teda ja mám teraz v účtovníctve nasledovné:
Jan - jeho prva firma AB - 1000 eur 321AB/604AB
Sept - jeho druha firma CD - 1500 eur 321CD/604CD
Sept - uhrada druhou firmou - 1500 eur 221/321CD

Mám vo výnosoch dva krát sumu 1000 eur. Môžem ju odtiaľ nejako dostať? Napr. opravnou položkou alebo nejakým zrušením?

Prosím poraďte, naozaj, neviem čo s tým robiť. Vďaka.
Dáša_
19.03.12,15:20
najlepšie vystaviť dobropis - len ten by mal ist aj do súhrnného výkazu.
Samantha
19.03.12,19:10
ako to myslíš? môžem si ja vystaviť dobropis na základe napr. emailu, ktorý mi daný odberateľ poslal, že túto neuhradenú faktúru zaplatí pod novou firmou v novej faktúre? a tým tu faktúru vystornovať? robím teraz uzávierku za 2011. Môžem to spraviť ku koncu roku?

a hovoriš že to má ísť aj do SV? on tovar, ktorý nezaplatil, od nás dostal. aj sme ho do SV uviedli za ten jan.

S tými dobropismi mi to ešte veľmi neide, preto prosím o bližšie vysvetlenie, ak môžeš. Vďaka !
Dáša_
20.03.12,05:33
ako to myslíš? môžem si ja vystaviť dobropis na základe napr. emailu, ktorý mi daný odberateľ poslal, že túto neuhradenú faktúru zaplatí pod novou firmou v novej faktúre? a tým tu faktúru vystornovať? robím teraz uzávierku za 2011. Môžem to spraviť ku koncu roku?

a hovoriš že to má ísť aj do SV? on tovar, ktorý nezaplatil, od nás dostal. aj sme ho do SV uviedli za ten jan.

S tými dobropismi mi to ešte veľmi neide, preto prosím o bližšie vysvetlenie, ak môžeš. Vďaka !

Poviem pravdu, ako so súhrnným výkazom, to netuším - pretože je otázka, či on to u seba samozdanil ako stara firma, alebo ako nová firma... Asi by som to neriesila, iba by som vystavila na prvu dodávku dobropis - t.j. taka istá faktúra, ale s mínusom. Totoby som cez interné doklady "vyuhrádzala" (Snáď je to všetko v € a netreba počítať kurzové rozdiely) A nechala by som iba novú faktúru na vyššiu sumu.
Samantha
20.03.12,06:59
My sme ho do súhrnných výkazov uviedli dva krát, podľa faktúr ktoré sme mu vystavili. To či si to on samozdanil nemám veľmi šancu ja zistiť, takže ako hovoríš, riešiť to nebudem.
A dobropis si môžem ja len tak vystaviť? stačí mať k tomu mail, že faktúru z jan mu máme zarátať do fa za sept? Nemám to radšej riešiť postupne cez opravné položky k pohľadávkam? Aby sa daniari nehnevali, že som to hneď tak surovo dava von z výnosov... hoci hodilo by sa aby sme to z výnosov vyhodili von :)
ANED177
20.03.12,07:10
Musíš vystaviť dobropis , žiadné postupné riešenie .Malo by to byť i vsúhrnnom výkaze a myslím , že ako tovar to bolo uvedené i v DPH . Takže i tam sa to musí opraviť do príslušných riadkov .
Samantha
20.03.12,07:16
Musíš vystaviť dobropis , žiadné postupné riešenie .Malo by to byť i vsúhrnnom výkaze a myslím , že ako tovar to bolo uvedené i v DPH . Takže i tam sa to musí opraviť do príslušných riadkov .

čiže vystavím dobropis ku ktorému dátumu - sept či ku koncu roka? a tá dobropisovaná suma by mala ísť do SV? ako, mínusom? troška mi to nie je jasné, prečo by som to mala uvádzať mínusom so SV? Veď oba faktúry - aj z jan aj zo sept - sme do SV za príslušné štvrťroky dali, pretože tovar mu aj v jan aj v sept odišiel spolu s vystavenými faktúrami bez dph. čiže on to mal samozdaniť - oba dodávky. Akurát že v sept sme mu jednotkovú cenu za tovar navýšili tak, aby v danej faktúre zaplatil aj tú cenu z januára.
ANED177
20.03.12,07:29
Bola daná faktúra za január 2011uvedená v DPH na riadku dodanie tovarov podľa paragrafu 43 ? Ostatné chápem , to ste si dali do poriadku len musíš vystaviť dobropis a uviesť to správne i do tlačív ..
Samantha
20.03.12,07:38
Ano, faktúra bola uvedená v danovom priznaní k DPH na riadku dodanie tovarov podľa paragrafu 43 (riadok 16) - aj za 1. štvrťrok (tá januárová 2011), aj za 3.štvrťrok (tá septembrová 2011). čiže ak vystavím dobropis, budem ho musieť uviesť aj do DPH výkazu? lenže to už je dávno po septembri, budem musieť podať opravné priznanie DPH za 3. štvrťrok?
ANED177
20.03.12,07:40
Tak musíš to uviest i do DPH výkazu ,s dátumov bud 3. kvartál alebo 4. kvartál .
ANED177
20.03.12,07:42
myslím ten dobropis , riešime LEN sumu 1000 Eur , a potom si faktúru a dobropis zazápočtuješ. :)
Samantha
20.03.12,08:18
Tak musíš to uviest i do DPH výkazu ,s dátumov bud 3. kvartál alebo 4. kvartál .

Prepáč, troška nerozumiem... Účtujem ešte len druhý rok, a s týmto som sa nestretla... akého DPH výkazu? myšlíš opravne DPH priznanie alebo iný výkaz? ako to uvediem v tom výkaze?

A čo sa týka dobropisu, tak vystavenie dobropisu zaúčtujem minus 1000 EUR 311/604?
a zápočet dobropisu urobím v programe aby mi vydaná faktúra z jan nesvietila ako neuhradená. Chápem to správne?
ANED177
20.03.12,08:50
Daňovník je povinný podať dodatočné daňové priznanie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení. / zjistila si to tedy v septembri 2011 a podáš dodatočné daňové priznanie dane z pridanej hodnoty / .
1/2011 1000 311 /604
9/2011 1000 604 /311
a zápočet urobíš v interných dokladoch , faktúra i dobropis budú figurovat v statusu uradené
Samantha
20.03.12,10:02
Daňovník je povinný podať dodatočné daňové priznanie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení. / zjistila si to tedy v septembri 2011 a podáš dodatočné daňové priznanie dane z pridanej hodnoty / .
1/2011 1000 311 /604
9/2011 1000 604 /311
a zápočet urobíš v interných dokladoch , faktúra i dobropis budú figurovat v statusu uradené

Už rozumiem... ďakujem za vysvetlenie. Nevieš aká bude pokuta za dodatočné DP? a ak do dodatočného DP dám dátum zistenia skutočnosti sept 2011, budem platiť ešte pokutu za oneskorené podanie dodatočného DP? Nemôžem tam dať dátum zistenia skutočnosti marec 2012 - ved ako účtovníkovi mi tieto skutočnosti (email od partnera že danú faktúru uhradí tou druhou fa v setp) oznámili až teraz. A dobropis by som dala do účtovníctva 2012 (hoci neviem či je toto možné). Dá sa to takto?
Samantha
21.03.12,15:23
Asi som to už úplne poplietla, čo?

Teda urobiť nasledovné?
1. vystaviť dobropis ku koncu roka: 1000 eur.... 604/311
2. podať dodatočné DP k DPH a dodatočný súhrnný výkaz za 1.stvrtrok (lenže ak ten odberateľ tú januárovú fa na 1000 eur samozdanil, nebude s tým problém?)
3. treba nejako vyňať z nákladov aj vyskladnený tovar, ktorý som účtovala vo výdajke pri predaji v jan? alebo to sa riešiť pri dobropise nemusí? (naozaj som dobropis ešte nevystavovala, keďže účtujem ešte krátky čas).

Prosím.....
ANED177
22.03.12,09:13
vystav dobropis a dodatočné DP k DPH a SV ... A samozrejme musíš riešiť i sklad ... tovar ti išiel von výdajkou 1/ 2011 / neviem jestli ste A alebo B / ... a dobropisom si tovar dostaneš naspäť na sklad ... a výnosy si ponížíš daným dobropisom ... :-)
Samantha
22.03.12,10:01
vystav dobropis a dodatočné DP k DPH a SV ... A samozrejme musíš riešiť i sklad ... tovar ti išiel von výdajkou 1/ 2011 / neviem jestli ste A alebo B / ... a dobropisom si tovar dostaneš naspäť na sklad ... a výnosy si ponížíš daným dobropisom ... :-)

Ďakujem, rozumiem... Lenže neviem či som to spomenula ale tovar mu v tom januári naozaj aj odišiel, teda on ho má.. tak môžem ja si ho dať naspäť na sklad ak ho fyzicky nemám?
Samantha
03.04.12,17:55
Ďakujem, rozumiem... Lenže neviem či som to spomenula ale tovar mu v tom januári naozaj aj odišiel, teda on ho má.. tak môžem ja si ho dať naspäť na sklad ak ho fyzicky nemám?

znova posúvam otázku... viete mi niekto poradiť ako s tým dobropisom poriešiť aj sklad keď vlastne tovar ten zákazník nevrátil a stále ho má?

A prečo nie je dobré riešiť to cez opravné položky? veď ide o pohľadávku, o ktorej viem že nebude niekdy uhradená...
ludmila68
05.04.12,12:22
Odkedy robíš v tejto oblasti? Mal byť vystavený Dobropis, v ktorom by si uviedla k akej FA a z akého obdobia patrí(aj vysvetlenie alebo dôvod dobropisu., resp.aj číslo novovystavenej FA) Tak vystavím novú FA. Dobropisom by sa Ti tovar-akože-dostal naspäť na sklad a v novej FA by si ho znova akože vydala zo skladu-len papierovo. Nechápem to zvyšovanie jednotkovej ceny a pod., zbytočne skomplikovaná práca. Ani daniari by nemali žiaden problém.
Samantha
09.04.12,20:09
Odkedy robíš v tejto oblasti? Mal byť vystavený Dobropis, v ktorom by si uviedla k akej FA a z akého obdobia patrí(aj vysvetlenie alebo dôvod dobropisu., resp.aj číslo novovystavenej FA) Tak vystavím novú FA. Dobropisom by sa Ti tovar-akože-dostal naspäť na sklad a v novej FA by si ho znova akože vydala zo skladu-len papierovo. Nechápem to zvyšovanie jednotkovej ceny a pod., zbytočne skomplikovaná práca. Ani daniari by nemali žiaden problém.

Ako vidíš, táto moja otázka patrí do sekcie "Začíname" takže som rada, že si svoj príspevok aspoň troška upravila... účtovníctvo robím druhý rok a myslím si že aj ty si pri začiatkoch robila chyby tak ako ja či každá účtovníčka. I to neviem či to chyba vôbec bola... totiž to, ako naša firma postupovala, vyplývalo z toho, ako si to zákazník želal. Vieš, okrem účtovníctva robím troška aj v zahraničnom obchode a z vlastnej skúsenosti viem, že ak zahraničný zákazník - tvoj dlžník, ktorého nepoznáš a nemáš sa s ním ako spojiť, sa ti po pol roku znova ozve že je ochotný ti uhradiť svoj záväzok ale tým spôsobom, aby si tú neuhradenú sumu prepočítala na cenu za nový tovar, netreba veľmi protestovať, lebo sa kľudne môže stať že ti už mail druhý krát nepošle a zároveň sa s peniazmi môžeš rozlúčiť. Takže preto to zvyšovanie jednotkovej ceny.
Takže podľa teba sme mali vystaviť dobropis a vydať to papierovo pri druhej faktúre? ale tá druhá bola vystavená na jeho novú firmu a teda by mi nesedela firma na výdajke a na vystavenej faktúre.
A ešte raz sa ťa chcem opýtať, keďže sme nevystavili tento dobropis takýmto spôsobom, čo teraz s tým? Nemôžem to riešiť cez opravné položky?
tictac7
09.04.12,20:33
Ako vidíš, táto moja otázka patrí do sekcie "Začíname" takže som rada, že si svoj príspevok aspoň troška upravila... účtovníctvo robím druhý rok a myslím si že aj ty si pri začiatkoch robila chyby tak ako ja či každá účtovníčka. Pevne verím, že si ju touto vetou neodradila. Ty si tu 6 rokov, ona je nový člen, ktorý Ti hneď svojim prvým príspevkom chcel pomôcť - a toto je poďakovanie...... I to neviem či to chyba vôbec bola... totiž to, ako naša firma postupovala, vyplývalo z toho, ako si to zákazník želal. Vieš, okrem účtovníctva robím troška aj v zahraničnom obchode a z vlastnej skúsenosti viem, že ak zahraničný zákazník - tvoj dlžník, ktorého nepoznáš a nemáš sa s ním ako spojiť, sa ti po pol roku znova ozve že je ochotný ti uhradiť svoj záväzok ale tým spôsobom, aby si tú neuhradenú sumu prepočítala na cenu za nový tovar, netreba veľmi protestovať, lebo sa kľudne môže stať že ti už mail druhý krát nepošle a zároveň sa s peniazmi môžeš rozlúčiť. Takže preto to zvyšovanie jednotkovej ceny.
Takže podľa teba sme mali vystaviť dobropis a vydať to papierovo pri druhej faktúre? ale tá druhá bola vystavená na jeho novú firmu a teda by mi nesedela firma na výdajke a na vystavenej faktúre.
A ešte raz sa ťa chcem opýtať, keďže sme nevystavili tento dobropis takýmto spôsobom, čo teraz s tým? Nemôžem to riešiť cez opravné položky?

mimotemy v texte - totálne mimo témy

Troška k téme, alebo k tomu Tvojmu vysvetľovaniu vzťahov zo zahraničím - v obchodných spoločnostiach, ktoré obchodujú aj so zahraničím (na oboch frontoch, teda aj ako odberateľ, aj ako dodávateľ) pracujem od roku 1994 - ale takýto prístup, som ešte nezažila. Nikdy nový odberateľ nie je v poradí - tovar-faktúra-peniaze, ale predfaktúra-peniaze-tovar s faktúrou (a aj pre tuzemcov to platí.....). Náš zákazník je síce náš pán, ale nie v takomto zmysle - to nie je korektný obchodný partner.
....a naozaj nechápem, ako potom uvádzaš vývoz tovaru v DP k DPH a v SV.....a čo s tým robí on - a aké máš doklady k vývozu, že naozaj to bol tovar oslobodený - musíš zdokladovať, či?!
Samantha
09.04.12,21:08
Mila tictac, nesnazim sa nikoho urazit a uz vobec nie som nevdacna.. ja som len reagovala na prispevok Ludmily a to na ten ktory tu napisala ako prvy a potom ho nasledne upravila - vymazala jednu neprijemnu poznamku na moju osobu... to, co si si precitala od ludmily ty, je uz upraveny prispevok bez tej poznamky... a naozaj ma ta poznamka velmi zamrzela, pretoze som v oblasti uctovnictva zaciatocnik a tak ako kazdy iny clovek na zaciatku, robim chyby. ale to robime vsetci, no ja nie som clovek, ktory robi neprijemne zavery a hadze taketo poznamky zaciatocnikovi... a prave preto som tu na porade, aby som poprosila o radu a ako moje podakovanie, poradila v oblasti, v ktorej "som doma". A ak chcem niekomu poradit, tak aspon bez takychto neprijemnych poznamok... na porade som uz 6 rokov, no registrovala som sa tu este ked som studovala na vyske a nie pracovala ako uctovnicka. Myslim si, ze som sa mojou odpovedou Ludmili nedotkla, len som ju upozornila, aby si lepsie vsimla, preco tu niekto riesi takuto "zalezitost" a ze si za to nezasluzi byt hned zhodeny.

A co sa tyka tohto zakaznika, mas pravdu - u novych zakaznikov sa takto nepostupuje.. avsak ja som nikde nepisala ze slo o noveho zakaznika. spolupracovali sme s nim uz dlhsiu dobu pred tym.

A nerozumiem tvojej otazke o dokladovani vyvozu... tovar z jan aj zo sept sme normalne vyviezli - mame doklady o preprave. V SV aj DPH je to uvedene tak ako to ma byt... a kedze cena je vecou dohody medzi odb a dod, za tovar v sept sme dohodli ovela vyssiu cenu aby sa nou uhradila aj vystavena fa z jan.