fialka m
19.03.12,20:01
Ahojte, zamestnanec, mal prijmy zo zavislej cinnosti, ma potvrdenia od zamestnavatelov. Popri tom mal vyplateny honorar 400,- Eur a dalsi honorar vo vyske 127,30 Eur.
Musi obidva tieto honorare zdanit v danovom priznani, alebo moze len ten nizsi a ten vyssi bude ako prilezitostny prijem oslobodeny od dane?

Dakujem
Mila123
19.03.12,19:02
ak príležitostný príjem je oslobodený do 500€ tak iba rozdiel zdaniť...§ 8 ZDP, ods. 1 pís a
fialka m
19.03.12,19:08
super, tak potom zdanim len ten rozdiel, este otazka, do ktoreho riadku danoveho priznania uvadzam tento honorar?


dakujem
AnnaK
19.03.12,19:12
Podľa toho, za čo dostal honorár. Ak ide o príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie a nejde o umelecký výkon (čo by podľa výšky honoráru aj mohlo byť), zamestnanec už má ako autor tieto príjmy zdanené podľa § 43 ods. 3 písm. h) ZoDzP. Príslušná redakcia takéto príjmy posiela autorovi už zdanené a okrem dane z týchto príjmov zráža aj príspevky do LF.
fialka m
19.03.12,19:14
aha, lebo na 1 potvrdeni je vyplateny honorar 400, a su tam len odvody do fondov.
na tom druhom potvrdeni je brutto, potom rezia a netto suma....tak som z toho jelen, mam to teda do danoveho priznania uvadzat??
Mila123
19.03.12,19:17
prečo si to nepísala celé?????a nechápem, že robíš to čomu nerozumieš.....nedalo mi nenapísať...
a neverím, že si mzdárka!!!!!!!!!to teda nie!!!!!!!

potvrdenie o záv. činnosti je § 5 ZDP...spočítaš spolu s príjmom zo zamestnania.....
a ten druhý príjem bol zrazený zrážkovou daňou?
AnnaK
19.03.12,19:18
Ako vyzerá to potvrdenie?
Je tam uvedené honorár brutto, potom zrážka 2% do fondu, zrážka daň 19% a vyplatený honorár netto?
fialka m
19.03.12,19:27
robim mzdy, ale toto ma poprosila kamoska, ci jej nespravim priznanie a este som sa s tym nestretla...nemozem vediet vsetko...
fialka m
19.03.12,19:29
Ako vyzerá to potvrdenie?
Je tam uvedené honorár brutto, potom zrážka 2% do fondu, zrážka daň 19% a vyplatený honorár netto?

praveze je tam brutto 149,77, potom odpocitanie rezie 22,47 a netto k vyplate 127,30 eur
na tom druhom su len tie 2 % a dan je tam 0 EUR
AnnaK
19.03.12,19:44
Nerozumiem, aké réžie sú uvedené na prvom potvrdení, ale podľa sumy by to mohli byť odvody do ZP a SP. Ale potom by išlo o potvrdenie o zdaniteľnej mzde, ....., teda o tlačivo, ktoré vystavuje zamestnávateľ a ide o príjem zo závislej činnosti. Ale to tlačivo ako mzdárka určite poznáš.
Druhý príjem nebol zdanený, ale keďže príležitostný príjem podľa § 8 ZDP je do 500 eur oslobodený, kamoška nemusí z tohto príjmu platiť daň.
Cent
20.03.12,16:32
Ahoj,
môj známy je hudobník, ňa túto činnosť má pridelené DIČ (aby vedel fakturovať), okrem týchto príjmov má "potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených autorských honorároch za rok 2011" s textom: ... bol vyplatený nezdanený autorský honorár (zákon 618/2003 Z.z.) v hodnote 3000,- Eur. Z honorára bol odvedený 2% príspevok do KF v sume 60,-Eur....
Moja otázka je, do ktorej tabuľky zapísať tento príjem, a či tento príjem má dopad na povinné prihlásenie sa do SP. Do ZP odvody (minimálne )platí. Mal by to dopad aj na ZP?
Totiž, keď tento príjem sa započíta na účely SP tak presiahne sumu 4078,68 Eur - musí sa prihlásiť do SP.
Dopredu ďakujem
fialka m
26.03.12,18:38
Nerozumiem, aké réžie sú uvedené na prvom potvrdení, ale podľa sumy by to mohli byť odvody do ZP a SP. Ale potom by išlo o potvrdenie o zdaniteľnej mzde, ....., teda o tlačivo, ktoré vystavuje zamestnávateľ a ide o príjem zo závislej činnosti. Ale to tlačivo ako mzdárka určite poznáš.
Druhý príjem nebol zdanený, ale keďže príležitostný príjem podľa § 8 ZDP je do 500 eur oslobodený, kamoška nemusí z tohto príjmu platiť daň.

Dakujem za pomoc :-)
Tinika
11.03.13,19:04
Ahojte, zamestnanec s prijmom podla §5 mal jednorazovy autorsky honorar za vydanie knihy na zakl. autorskej a licencnej zmluvy v zmysle zakona 618/2003. kam tento honorar dam do DP? da sa to dat do §6 ods. 4? lebo ak to dam do 2 tak sa musi registrovat a platit ZP a to kvoli jednemu honoraru prerobi :(( alebo do buducna sa da nejako urobit aby za honorar zrazali dan pri vyplateni honoraru? ide o honorar za vydanie knihy. vdaka