betusska
19.03.12,20:19
Ahojte poradaci,

nevedel by mi niekto z vas poradit, ako mam dalej postupovat ak na mna ista pani podala trestne oznamenie pre porusenie obcianskeho spolunazivania vyhrazanim sa hrubym spravanim sa, podla zakona 372/90 §49, pism. d., v ktorom tvrdi, ze ju neustale obtazujem telefonatmi, emailmi a pozadujem od nej nahradu skody a ze sa jej NEUSTALE vyhrazam? Tuto pani som kontaktovala od februara 2012 asi patkrat, pricom mi trikrat povedala, ze na mna nema cas a teraz na policii tvrdi, ze koli mne nemoze pracovat, ze ju otravujem v praci a vyhrazam sa jej. Ja celu vec vnimam samozrejme trosku inak, pretoze pod pojmom NEUSTALE VYHRAZANIE chapem isty natlak, alebo vykonanie/nevykonanie niecoho pod hrozbou niecoho ineho, najma teda ujmy na zdravi a majetku ale nie ak cloveku poslem navrh dohody. Opravte ma ak sa mylim. ale takymto konanim mi uz pani sposobila hanbu na policii, u lekara, v poistovni a inych instituciach. Kedze ma teraz bude riesit obvodny urad, formou priestupku, rada by som vedela, co mi hrozi. Samozrejme by som rada branila seba a svoju cest, rada by som dosiahla objasnenie pravdy a neviem, ci na takuto pani mozem podat zalobu na sud pre urazku na cti a ziadat od nej verejne ospravedlnenie. Vsetkym za odpovede vopred dakujem :-)
buchač
19.03.12,20:09
Ahojte poradaci,

Samozrejme by som rada branila seba a svoju cest, rada by som dosiahla objasnenie pravdy a neviem, ci na takuto pani mozem podat zalobu na sud pre urazku na cti a ziadat od nej verejne ospravedlnenie. Vsetkym za odpovede vopred dakujem :-)
...vzor...

http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/zaloba-z-d-vodu-poskodenia-mena-a-ohovarania/
misoft
19.03.12,21:53
Tuto pani som kontaktovala od februara 2012 asi patkrat, pricom mi trikrat povedala, - ale aj ty si bola neodbytná, keď ti trikrát povedala, že nemá čas, mala si sa na ňu vys*ať!
mattto
20.03.12,07:58
v obdobných prípadoch sa kontruje podaním trestného oznámenia pre TČ krivého obvinenia §345 TZ
pavol36
20.03.12,15:29
Pre mattto

Nemáš pravdu. Krivé obvinenie (trestný čin) - "kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov". A tu sa jedná o klasický prípad priestupku proti občianskemu spolunažívaniu podľa § 49/1d zákona č. 372/1990 zb. o priestupkoch.
Čo sa týka posúdenia priestupku - tam to bude 50 na 50 odhadujem.
mattto
20.03.12,16:06
Pre mattto

Nemáš pravdu. Krivé obvinenie (trestný čin) - "kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov". A tu sa jedná o klasický prípad priestupku proti občianskemu spolunažívaniu podľa § 49/1d zákona č. 372/1990 zb. o priestupkoch.
Čo sa týka posúdenia priestupku - tam to bude 50 na 50 odhadujem.

pisateľka sama napísala: "na mna ista pani podala trestne oznamenie pre porusenie obcianskeho spolunazivania vyhrazanim sa hrubym spravanim sa" Je to napísané trochu chaoticky, ja som to pochopil tak, že "istá pani" podala trestné oznámenie na pisateľku a polícia odstúpila podanie obvodnému úradu na prejednanie priestupku.
pavol36
22.03.12,18:36
Pre mattto

Nikto ťa neodstíha za krivé obvinenie, pokiaľ podáš len trestné oznámenie a doposiaľ nie je začaté trestné stíhanie. Až po začatí trestného stíhania, keď je taká osoba vypočúvaná v procesnom postavení svedka, resp. svedka-poškodeného a po príslušnom poučení, až vtedy by sme mohli uvažovať o trestnom čine krivého obvinenia.
mattto
22.03.12,20:33
Pre mattto

Nikto ťa neodstíha za krivé obvinenie, pokiaľ podáš len trestné oznámenie a doposiaľ nie je začaté trestné stíhanie. Až po začatí trestného stíhania, keď je taká osoba vypočúvaná v procesnom postavení svedka, resp. svedka-poškodeného a po príslušnom poučení, až vtedy by sme mohli uvažovať o trestnom čine krivého obvinenia.

hlúposť, TČ krivého obvinenia sa nedopustí osoba až po začatí trestného stíhania a už vôbec nemusí byť v postavení svedka, ani poškodeného. §62 ods. 2 TP Ak sa oznámenie o skutočnostiach, že bol spáchaný trestný čin (ďalej len "trestné oznámenie") podáva ústne, treba oznamovateľa poučiť o zodpovednosti za uvedenie vedome nepravdivých údajov vrátane následkov krivého obvinenia a vypočuť o okolnostiach... - teda TČ krivého obvinenia sa môže dopustiť už oznamovateľ pred začatím trestného stíhania

vôbec nemusí byť začaté trestné stíhanie, čo nám hovorí komentár k TZ:
Obvinenie spočíva v konaní páchateľa, ktoré môže byť podnetom na trestné stíhanie konkrétnej nevinnej osoby. Nezáleží na forme oznámenia, ani na tom, komu je obvinenie oznámené, ak páchateľ koná so zámerom, aby sa napokon dostalo do rúk orgánov činných v trestnom konaní alebo súdu a bolo podnetom k trestnému stíhaniu nevinnej osoby. Krivé obvinenie iného z trestného činu musí smerovať voči určitej osobe. Nie je potrebné, aby táto osoba bola označená menom. Postačí, ak je individualizovaná uvedením takých okolností, z ktorých možno spoľahlivo usúdiť, o ktorú osobu ide. Krivé obvinenie môže smerovať i voči viacerým osobám.

Subjektívna stránka vyžaduje úmyselné zavinenie spolu s pohnútkou privodiť trestné stíhanie iného. Nebude preto záležať, či lživé obvinenie v skutočnosti povedie k trestnému stíhaniu.
Slayer666
22.03.12,20:43
Suhlasim s Mattom, pokial ide o vyklad TC kriveho obvinenia. Avsak s prihliadnutim na nazov temy by som usudzoval skor to, ze zadavatelka temy ma jednoducho zmatok v terminologii, takze bude asi potrebne pockat na jej vyjadrenie, ci islo skutocne o trestne oznamenie neskor postupene na priestupkove konanie.
GabiZ
23.03.12,09:42
Svojim spôsobom matto i pavol máte pravdu. Je podstatné však odlíšiť, na čo pavol poukázal, kedy je možné osobu stíhať za TČ krivého obvinenia. Ak páchateľ iného lživo obviní z konania, ktoré nezakladá zákonné znaky niektorého trestného činu podľa zvláštnej časti TZ, nedopustí sa trestného činu krivého obvinenia. V takom prípade by mohlo ísť o priestupok podľa § 49 ods. 1 písm. d) ZPR. Vyslovenie iba podozrenia zo strany obvineného, že mu konkrétna osoba napr. odcudzila peniaze, nemožno považovať za vedome lživé, a teda krivé obvinenie. Jednoducho zhrnuté, pokiaľ osoba podá podnet na trestné stíhanie vo veci a pri vyšetrovaní sa zistí, že sa jedná o priestupok, nedopustí sa táto osoba TČ krivého obvinenia. Pokiaľ sa však jedná o znaky trestného činu, aj keď obvinený nebude trestne stíhaný, osoba, ktorá na neho dala takýto podnet môže byť obvinená z TČ krivého obvinenia.
mattto
23.03.12,09:50
Svojim spôsobom matto i pavol máte pravdu. Je podstatné však odlíšiť, na čo pavol poukázal, kedy je možné osobu stíhať za TČ krivého obvinenia. Ak páchateľ iného lživo obviní z konania, ktoré nezakladá zákonné znaky niektorého trestného činu podľa zvláštnej časti TZ, nedopustí sa trestného činu krivého obvinenia. V takom prípade by mohlo ísť o priestupok podľa § 49 ods. 1 písm. d) ZPR. Vyslovenie iba podozrenia zo strany obvineného, že mu konkrétna osoba napr. odcudzila peniaze, nemožno považovať za vedome lživé, a teda krivé obvinenie. Jednoducho zhrnuté, pokiaľ osoba podá podnet na trestné stíhanie vo veci a pri vyšetrovaní sa zistí, že sa jedná o priestupok, nedopustí sa táto osoba TČ krivého obvinenia. Pokiaľ sa však jedná o znaky trestného činu, aj keď obvinený nebude trestne stíhaný, osoba, ktorá na neho dala takýto podnet môže byť obvinená z TČ krivého obvinenia.

nie, Pavol nemá v ničom pravdu, on tvrdil, že TČ krivého obvinenia sa môže dopustiť iba osoba v postavení svedka/poškodeného, ktorá bola poučená a iba v prípade, ak bolo začaté trestné stíhanie.
GabiZ
23.03.12,09:53
Áno, čo sa týka postavenia poškodeného, prípadne svedka, to v tomto prípade nebolo správne uvedené. Ale v tom, že ak sa po oznámení zhodnotí, že sa nejedná o trestný čin, ale o priestupok, tak oznamovateľ sa nedopustí TČ krivého obvinenia. Na to som chcela hlavne poukázať, pochopila som myšlienku pavla, len to nešťastne sformuloval, keď naväzoval na svoj prvý príspevok o priestupku a následne popisoval krivé obvinenie.
mattto
23.03.12,10:05
Áno, čo sa týka postavenia poškodeného, prípadne svedka, to v tomto prípade nebolo správne uvedené. Ale v tom, že ak sa po oznámení zhodnotí, že sa nejedná o trestný čin, ale o priestupok, tak oznamovateľ sa nedopustí TČ krivého obvinenia. Na to som chcela hlavne poukázať, pochopila som myšlienku pavla, len to nešťastne sformuloval, keď naväzoval na svoj prvý príspevok o priestupku a následne popisoval krivé obvinenie.

a keď to nebude kvalifikované ani ako priestupok, je to jasné :D
betusska
28.03.12,08:05
Ahojte poradaci, velmi pekne dakujem vsetkym za nazory. Minuly tyzden bolo tresne oznamenie, ktore na mna podala ista pani, posunute obvodnemu uradu, ze sa jedna o priestupok. Zistila som, ze tresne oznamenie na mna tato pani podavala u nepriameho clena svojej rodiny, ktory je prislusnikom PZ. Na obvodnom urade maju rozhodnut, ci som priestupok spachala tak, ako ona uviedla na policii. Radila som sa so svojim pravnikom a ten mi povedal, ze je ppotrebne pockat na vyjadrenie z obvodneho uradu, ak sa dokaze, ze som toto nespachala, tak sa cela vec odlozi. Nepredpokladam, ze to skonci takto, pretoze pani si o sebe mysli, ze je vplyvnou osobou v nasom meste a za kazdu cenu ma bude chciet potopit. Nejedna sa mi v podstate o nic ine, ako to, ze teraz pred mojimi znamymi vyzeram ako nejaka notoricka porusovatelka zakona. Chcela by som dosiahnut len to, aby sa mila pani prebrala, uznala, ze na celej veci ma vinu aj ona sama a dvoma vetami vyjadrila, ze ju to mrzi a ospravedlnila sa. To je cele. Predpokladam, ze to nebude take jednoduche, pretoze jej priatelia rodina ma konexie uplne vsade. Nechapem, ako takyto clovek moze pracovat v oblasti poradenstva ludskych zdrojov vo veducej funkcii. Tento stat je uplne postaveny na hlavu! Zvazujem, ze uskutocnim dalsie kroky voci uvedenej pani. Mate niekto nejake navrhy? Ako by ste celu veci riesili vy? Dakujem Vam za odpovede.
Michal-L1
28.03.12,09:45
Poradáci,takéto konanie nemá znaky trestného činu o akých tu píšete a už vôbec nie ohovárania, zvažoval by som podať žalobu na ochranu osobnosti, a tam si nárokovať na nemajetkovú ujmu.
GabiZ
28.03.12,09:57
To, či obvodný úrad uzná predmetné konanie za priestupok bude záležať od toho, čo bolo predložené ako dôkaz pri podaní trestného oznámenia (ktoré vyšetrovateľ zhodnotil ako spáchanie priestupku). Tvrdíte, že ste pani len poslala návrh nejakej dohody. Ona zasa tvrdí, že ste ju obťažovala e-mailami, telefonátmi a pod. Len vy viete, čo bolo obsahom tejto komunikácie, takže je ťažko posúdiť, ako obvodný úrad vec uzavrie. Na objasnenie a sankcionovanie priestupku musia byť obligatórne naplnené a zistené všetky štyri znaky skutkovej podstaty priestupku – subjekt, subjektívna stránka, objekt, objektívna stránka (kumulatívne). V prípade, žeby čo i len jeden znak skutkovej podstaty nebol objasnený, nemožno potom hovoriť o priestupku. Ak pri niektorej časti skutkovej podstaty existujú pochybnosti o jej existencii a nebola preukázaná nado všetku pochybnosť, uplatní sa zásada in dubio pro reo (v pochybnostiach v prospech obvineného). Takže ako vám radí právnik, počkajte na vyjadrenie obvodného úradu. Ako už bolo spomenuté, TČ krivého obvinenia sa nedopustila, aj keď v prípade, že obvodný úrad vec odloží a zhodnotí, že priestupok sa nestal, touto cestou by ste išli zbytočne. Čo sa týka priestupku podľa § 49 ods. 1a) t.j. priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech (uviedli ste, že vám urobila hanbu u lekára, poisťovni a iných inštitúciach), tiež by sa jej toto konanie muselo dokázať, čo by znovu záležalo aj od vášho návrhu, dôkazov a pod. Ak by vaše podanie bolo úspešné a dokázali by ste jej priestupok, ktorý som spomenula, vtedy by ste namiesto finančnej sankcie (do 33 €) mohli žiadať verejné ospravedlnenie. Ja by som sa s predmetnou pani viac neťahala kade tade (môj názor), nemáte veľa možností v rámci legislatívy v tomto prípade len to, aby ste prehodnotila v budúcnosti svoje konanie, aby ste sa vyhli podobným konfliktom (nebudem hodnotiť, pretože nepoznám detaily celej veci). Ak budete uznaná v priestupkovom konaní za vinnú, môžete podať proti tomuto rozhodnutiu odvolanie. Ale ako hovorím, na posúdenie vašich možností by bolo potrebné vidieť celý spis a ak máte právnika, ako ste spomenula, na základe nahliadnutia do spisu by možno vedel posúdiť a poradiť, ako ďalej.
GabiZ
28.03.12,10:00
Poradáci,takéto konanie nemá znaky trestného činu o akých tu píšete a už vôbec nie ohovárania, zvažoval by som podať žalobu na ochranu osobnosti, a tam si nárokovať na nemajetkovú ujmu.

Tu sa ale viedla polemika týkajúca sa TČ krivého obvinenia a nakoniec sme aj tak dospeli k záveru, že sa môže (nemusí jednať o priestupok podľa § 49 ods. 1d) zákona o priestupkoch). S tou žalobou na ochranu osobnosti..., možno by sa dalo uvažovať, ale naozaj je ťažko posúdiť, keď nepoznáme podrobnosti prípadu ani dôkazy, na základe ktorých sa podľa PZ jedná o priestupok a bolo to posunuté na obvodný úrad. Až po vynesení rozhodnutia, prípadne odloženia veci môže zadávateľka uvažovať, ako ďalej.
Nirinda
12.04.12,15:35
Zdravím poraďáci,
zvažujem podať žalobu na ochranu osobnosti - priestupkové konanie voči občianskemu spolunažívaniu na osobu, ktorá žije v Michalovciach, ktoré sú vzdialené od môjho terajšieho bydliska 90 km. Denne dostávam listy, e-maily, sms-ky, telefonáty, kde mi nadáva a obviňuje ma z vecí, ktoré nie sú pravdivé. S osobou sa poznáme, voľakedy sme bývali v jednom obytnom dome, boli sme susedia.
Kam mám zaslať obvinenie - žiadosť o priestupkové konanie?
Polícia? Obvodný úrad?
V mieste môjho bydliska, alebo zaslať poštou do Michaloviec?
Musím k žiadosti priložiť originálne listy, alebo stačia fotokópie?
GabiZ
13.04.12,06:56
Trošku je tu problém s jednotlivými pojmami.
Žaloba na ochranu osobnosti a žiadosť o priestupkové konanie sú dve rozdielne veci. Žaloba na ochranu osobnosti sa podáva v rámci občianskoprávneho konania na príslušný súd.
Ak chcete postupovať v zmysle zákona o priestupkoch, tak návrh na priestupkové konanie voči občianskemu spolunažívaniu je možné podať vecne a miestne príslušnému správnemu orgánu, v ktorého územnom obvode bol priestupok spáchaný. Priestupky prejednávajú obvodné úrady. Orgány Policajného zboru prejednávajú priestupky spáchané porušením všeobecne záväzných právnych predpisov o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, alebo ak tak ustanovuje osobitný zákon. Čo sa týka dôkazov, stačí zaslať fotokópie, v prípade, že správny orgán bude potrebovať iné doklady, tak vás k predloženiu týchto dokladov vyzve.