qyxi
19.03.12,22:13
Dobry den, prosim o radu.
Planujeme rozbehnut podnikanie v oblasti babysittingu a povodne sme chceli, aby opatrovatelky zabezpecili aj vyzdvihnutie dietata zo skoly a zabezpecili jeho prepravu autom na kruzok/ domov. Do toho nam ale vpadol novy zakon o cestnej doprave a zrusenie volnej zivnosti na nepravidelnu prepravu osob. Kedze ma ist v nasom pripade len o doplnkovu cinnost, mozno aj neobjednavanu prilis casto, urcite sa nam neoplati vybavovat vsetky nalezitosti pre taxi.
Myslite, ze takuto prepravu dietata je mozne v ramci podnikania zahrnut pod inu volnu zivnost? Napr. ze preprava bola vykonana v ramci "poskytovanie sluzieb pre rodinu a domacnost"?
Vopred dakujem!
zalobaba
19.03.12,22:13
poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla
qyxi
20.03.12,20:32
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved - urcite si pre istotu tuto zivnost pridame.
Opatrovatelky vsak nebudu soferovat auto rodicov, ale vyuziju vlastne sukromne vozidlo - takze popis asi velmi nesedi. Naozaj by sme neradi od tejto prijemnej sluzbicky ustupili, ale vyzera to tak, ze budeme musiet vyuzit MHD :-(
zalobaba
20.03.12,21:35
Ak službu poskytuje tvoja spoločnosť, vykonávajú ju zamestnanci tvojej spoločnosti, na vozidlách, ktoré nepatria tvojej spoločnosti.....tak myslím, že sedí.
qyxi
20.03.12,22:11
Dakujem :-) takto vysvetlene to naozaj dava logiku. Naozaj velmi dakujem za pomoc!!!
avalik
20.03.12,22:35
Ak službu poskytuje tvoja spoločnosť, vykonávajú ju zamestnanci tvojej spoločnosti, na vozidlách, ktoré nepatria tvojej spoločnosti.....tak myslím, že sedí.

zamestnanci v tomto pripade pouzivaju svoje vozidlo pri pracovnych cestach - patri im nahrada podla zakona o CN
podla mna nejde o sluzbu vedenia cudzieho motoroveho vozidla
qyxi
20.03.12,23:03
Dakujem za tip :-)
Pojde o zamestnancov na dohodu - podla nastudovanych info im nemusime preplacat CN, ak to nemaju uvedene v dohode. Malo by ist skutocne len o niekolkominutovu prepravu v ramci mesta. Nepocitame ani s vypisanim CP, kedze pracoviskom bude cela lokalita.
avalik
20.03.12,23:10
Dakujem za tip :-)
Pojde o zamestnancov na dohodu - podla nastudovanych info im nemusime preplacat CN, ak to nemaju uvedene v dohode. Malo by ist skutocne len o niekolkominutovu prepravu v ramci mesta. Nepocitame ani s vypisanim CP, kedze pracoviskom bude cela lokalita.

mimotemy ako mate zabezpecenu zodpovednost v pripade dopravnej nehody?
avalik
20.03.12,23:18
56/2012 o cestnej doprave

(2) Tento zákon sa nevzťahuje na cestnú nemotorovú dopravu a okrem ustanovení o podmienkach prepravy
nebezpečných vecí ani na cestnú dopravu pre vlastnú potrebu.3)

3) Čl. 2 ods. 5 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/2009 z 21. októbra 2009 o spoločných pravidlách prístupu na medzinárodný trh autokarovej a autobusovej dopravy a o zmene a doplnení nariadenia (ES) č. 561/2006 (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L300, 14. 11. 2009).

5. "doprava na vlastnú potrebu" je doprava, ktorú uskutočňuje na nekomerčné a neziskové účely fyzická osoba alebo právnická osoba, pričom platí, že

- dopravná činnosť je len vedľajšia činnosť tejto fyzickej osoby alebo právnickej osoby a

- používané vozidlá sú vlastníctvom tejto fyzickej osoby alebo právnickej osoby, alebo ich táto osoba nadobudla na splátky, alebo sú predmetom dlhodobej lízingovej zmluvy a riadia ich členovia personálu tejto fyzickej osoby alebo právnickej osoby alebo samotná fyzická osoba, alebo personál, ktorý je v podniku zamestnaný alebo ktorý je podniku k dispozícii na základe zmluvného záväzku;


------

vo vasom pripade by som to brala ako "dopravu pre vlastnu potrebu" - tuto prepravu nefakturovat zakaznikom ako samostatnu sluzbu ... samozrejme zakalkulovat do nakladov sluzby "babysitting" :)

privitam nazory aj ostatnych poradakov
qyxi
21.03.12,18:42
skvele :-)
Ano, presne takto nejako som to myslela aj v povodnej otazke - ci to vieme zahrnut do nejakej inej cinnosti. Obavala som sa len, ze napriek tomu, ze bude preprava aj zahrnuta do balika s babysittingom, je potrebne na nu osobitne mysliet pri zadefinovanych cinnostiach podnikania.
kremenec
12.04.13,20:32
Dovolím si využiť túto tému: som sprievodca českej cestovnej kancelárie po Slovensku a ako súčasť tejto práce, sprevádzania po Slovensku, vozím klientov tejto cestovky v 9-miestnom aute, vlastneného touto cestovkou.

Klienti mi samozrejme neplatia, faktúrujem tej cestovke a doteraz som faktúroval osobitne sprevádzanie a osobitne "dopravu" klasicky ako neverejnú dopravu osôb v automobile do 9-miest (dával som na faktúru poznámku, že to bolo vykonané na ich aute, ale to teraz nie je asi dôležité), ale to je teraz zrušené.

Viete mi poradiť v dvoch veciach:
- porušujem pri takejto práci nový zákon o cestnej doprave alebo živnostenský zákon?
- môže policajt pri cestnej kontrole, keď mám v aute (tej cestovky) klientov (tej cestovky), robiť nejaké problémy?
- ako to mám teraz faktúrovať, keď už to nemám v živnosti?

Ďakujem za každý názor.