robzor
20.03.12,01:57
Jako český daňový rezident jsem nakoupil podílové listy českého podílového fondu, prodal jsem je se ziskem po několika letech už jako slovenský daňový rezident. Hraje při danění nějakou "polehčující" roli to, že jsem investici začal jako jiný rezident než když jsem ji "ukončil"? Nebo ji daním úplně stejně jako bych ji začal a ukončil jakožto slovenský daňový rezident?

(V ČR jsem splnil podmínku pro osvobození od daně ještě než jsem změnil rezidentský status - tudíž v ČR daňové přiznání nepodávám, ale po změně rezidentsví se tato původně "domácí" investice stala rázem zahraniční, tudíž je nutné ji zdanit v SR?

(Intuitivně si myslím, že by to mělo nějak být bráno v potaz, jelikož při zahájení této investice s několikaletým doporučeným investičním horizontem jsem absolutně nepředpokládal pozdější změnu rezidentsví a tedy i ukončovacích podmínek a pokud bych investici ukončil jakožto český daňový rezident tak bych jí danit nemusel v žádném státě, takto mi vychází, že bych ji měl zdanit v SR i když slovenský stát k tomu přijde trošku jako slepý k houslím...)

Nevíte někdo? Předem díky za odpověď.
-Dana-
20.03.12,11:35
No žiaľ rozhodujúca je rezidencia v období ked sa dosiahol príjem. Škoda že ste PL nepredali kým ste boli rezidentom ČR. U nás sú od dane oslobodené len podielové listy ktoré boli zakúpené do 31.12.2003
robzor
20.03.12,18:41
No dříve to zase prodávat nebylo výhodné kvůli finanční krizi... (Ono navíc často ten kdo prodává dříve než je doporučený investiční horizont končívá v mínusu...) PL jsem zakoupil až v roce 2007, takže mi nezbude než je zde zdanit. Každopádně díky za info.
robzor
31.03.12,20:35
Navíc se do toho přímíchalo poměrně absurdně měnové riziko, které mi údajný zisk ke zdanění zvětšilo o 100%! Ačkoliv všechny nákupy i prodeje proběhly v CZK, přestěhovánáním se na Slovensko před prodejem jsem musel vklady (nákupy) přepočítat na eura a jelikož česká koruna byla před 5 lety kdy jsem prováděl nákup asi o 5 Kč na euro slabší než loni při prodeji, budu muset danit dvojnásobek reálného zisku... Myslím, že je to chyba v zákoně. Investice by měla být daněna podle podmínek které platily pro daného jedince v době kdy ji zahájil. Takže nakonec místo nulové daně člověk zaplatí v podstatě dvojnásobnou daň!