danastefan
07.02.06,12:38
Dobrý deň,
poraďte prosím,vystavujem záloh.fa je hneď uhradená ,ja ju vystavujem s dph na danú zálohu.potom vystavým po ukončení zákazky celkovú fa. v ktorej odpočítam z celkovej čiastky sumu i dph a k úhrade dám už len zbytok ceny plus adekvátne dph.Môže to tak byť,alebo musím vystaviť aj zál.fa nedaň.doklad. Dík
Katarína STR
07.02.06,11:44
Podľa mňa nemusíš vystaviť zálohovú faktúru, keď už máš platbu na účte.
S niektorými našimi klientmi som sa dohodla, že mi budú pravidelne mesačne platiť zálohy a ja im hneď na to vystavím ostrú faktúru na prijatú platbu. A už im nevystavujem zálohovú faktúru.
Ale možno nás niekto opraví, ak to robíme zle.
Lotarka
07.02.06,16:54
Mne keď klient donesie zálohovú faktúru, hneď sa zhrozím.

Podľa mňa by mala byť bez DPH?
ak ju zaplatia - tak z nej vyrátam DPH a odvediem.
No väčšinou ich prerábame na riadne faktúry. - Keď sa to dá!
No stretla som sa aj s tým, že vystavili riadnu faktúru a len do textu dali preddavok (záloha) na tovar alebo službu - vtedy sa to posudzuje ako zálohová faktúra alebo nie?
KEJKA
07.02.06,18:44
zálohová faktúra za účelom vyžiadania platby....... bez DPH
miesto nej môže byť zmluva, výzva na úhradu zálohy, iná dohoda o zaplatení preddavku. Na forme nezáleží.

Faktúra vystavená na základe prijatej platby ....... zálohová faktúra s DPH a s dátumom dodania = dátum prijatia platby. Netreba ju vystaviť, ak sa tovar alebo služba dodá a vystaví sa ešte v tom istom zdaňovacom období ostrá faktúra.
-------

Samozrejme, v bežnom živote sa tieto prípady pomenujú aj inak, terminológiu si s klientom vyjasním.

Ostra faktúra... takto sa zvykne hovoriť len o faktúre, ktorá sa vystaví na základe skutočne zrealizovanej dodávky služieb alebo tovaru.
Italiana
10.04.06,10:52
Citát:
Faktúra vystavená na základe prijatej platby ....... zálohová faktúra s DPH a s dátumom dodania = dátum prijatia platby. Netreba ju vystaviť, ak sa tovar alebo služba dodá a vystaví sa ešte v tom istom zdaňovacom období ostrá faktúra.

Moja otázka:
A ak dostanem zálohovú faktúru a neviem, či v tom istom zdaňovacom období príde aj ostrá faktúra, ako zaúčovať ZÁLOHOVÚ FAKTÚRU a DPH z nej?
Tweety
10.04.06,11:04
Citát:
Faktúra vystavená na základe prijatej platby ....... zálohová faktúra s DPH a s dátumom dodania = dátum prijatia platby. Netreba ju vystaviť, ak sa tovar alebo služba dodá a vystaví sa ešte v tom istom zdaňovacom období ostrá faktúra.

Moja otázka:
A ak dostanem zálohovú faktúru a neviem, či v tom istom zdaňovacom období príde aj ostrá faktúra, ako zaúčovať ZÁLOHOVÚ FAKTÚRU a DPH z nej?Ak príde ZF a túto úhradíš, do 15 dní musí byť fa k zaplatenému preddavku,§ 16 odst.4, alebo ,ak v priebehu toho istého mesiaca bude už dodanie tovaru, alebo služby,na ktorú bol poskytnutý preddavok, dodáv. vystaví faktúru, v ktorej bude odrátaný zaplatený preddavok.
Zálohové faktúry neúčtujeme, účtujeme iba o platbe týchto faktúr.:cool:
evina
10.04.06,15:39
Citát:
Faktúra vystavená na základe prijatej platby ....... zálohová faktúra s DPH a s dátumom dodania = dátum prijatia platby. Netreba ju vystaviť, ak sa tovar alebo služba dodá a vystaví sa ešte v tom istom zdaňovacom období ostrá faktúra.

Moja otázka:
A ak dostanem zálohovú faktúru a neviem, či v tom istom zdaňovacom období príde aj ostrá faktúra, ako zaúčovať ZÁLOHOVÚ FAKTÚRU a DPH z nej?

Z daňového dokladu /Faktúry/ vystaveného na základe prijatej platby účtuješ len o DPH oproti účtu 314, resp.324. Pozri napr :

http://www.porada.sk/showthread.php?t=1630&highlight=za%FA%E8tovanie+z%E1lohy
Italiana
10.04.06,21:04
Ďakujem: pre Tweety a evinu