Lumilka
20.03.12,07:48
Prosím o radu, prípadne odsúhlasenie:
s.r.o. fakturuje tvorbu web stránok. Na vstupe má napr. FA za doménu na 1 rok 20.3.2012-19.3.2013 a ďalšie náklady. Na tejto doméne tvorí stránku, tvorba trvá dajme tomu 3 mesiace, po dokončení fakturuje tvorbu tejto stránky, v cene je aj spomínaná doména. Má časovo rozlíšiť faktúru na vstupe a taktiež aj výnos na výstupe?
niektoré stránky nemá spoločnosť k 31.12.2011 dokončené a v účtovníctve figurujú len nákladové FA za domény a iné položky, potrebné na ich činnosť. Má spoločnosť účtovať o nedokončenej výrobe (metódou nulového zisku, % dokončenia sa nedá stanoviť...)?

Ďakujem veľmi pekne za každú radu alebo názor.
Lumilka
26.03.12,16:13
nikto mi nevie poradit?
Lumilka
01.04.12,11:41
nikto neuctuje spolocnost, kt. tvori web stranky? prosim vas, ako to robite vy?
Orsz
01.04.12,11:50
Ak máš na vstupe doménu na to obdobie - časovo rozlišuješ. Na výstupe si účtuješ až po ukončení služieb a tam je to poskytnutá služba vtedy, kedy ju dokončíš. Takže tam časovo nerozlišuješ. Na výstupe to bude výnos v tom momente ako to vyfakturuješ odberateľovi ...
Lumilka
01.04.12,11:57
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. V tomto prípade neprihliadame na zásadu vecného a časového priraďovania nákladov k výnosom? Náklad teda Vy čas. rozlišujete a výnos nie? Smiem sa ešte spýtať na riešenie účtovania nedokončených projektov k 31.12.? Tento typ služieb podľa mňa nenapĺňa do bodky definíciu zákazkovej výroby.. ale zase si myslím, že náklady na nerealizované služby sú nákladom až pri fakturácii, teda oproti výnosu..
Ďakujem vopred za radu.
Orsz
01.04.12,11:57
Keby to malo byť ako nedokončená výroba - podľa mňa sa táto vzťahuje na materiálne výrobky, alebo výroba DHM vo vlastnejréžii ako na takéto služby ... Náklady, ktoré vznikajú na tvorbu web stránky, sa vzťahujú len na tú jednu? alebo ich možno používať aj pri tvorbe iných stránok ... teda ich možno považovať za všeobecné náklady?
Orsz
01.04.12,12:03
Sú služby, pri ktorých sa výnosy premietajú až po čase ... a neplatí vždy pravidlo, že musia byť náklady v roku pokryté výnosmi. Daňový náklad je uznateľný, ak je použitý na zabezpečenie príjmu a jeho udržanie ....
Lumilka
01.04.12,12:06
Od 1.1.2011 bola spresnena definica zakazkovej vyr., zakazkova vyroba sa uz vztahuje na zhotovenie majetku, teda aj dlhodobeho nehmotneho majetku.. Tvorba webu, pokial nie je nejaky narocny, nie je v tejto dobe uz taka draha sluzba, takze na strane odberatela to urcite nepovazuju za DNM, ale za sluzbu.. neviem sa z toho vymotat :)
Ano, naklady sa vztahuju len na tu jednu zakazku, hosting k domene je fakturovany na kazdu zvlast a vzdy je na FA na vstupe uvedeny nazov stranky, ku kt. sa domena vztahuje.
Orsz
01.04.12,12:20
Tak web-stránka nikdy nebola dlhodobým nehmotným majetok u podnikateľa :) aspoň som sa s tým nestretla ... Hodnotí sa to ako služba, pretože vo väčšine prípadov dodávatelia web-stránok si faktúrujú aj rôzne poplatky za jej obnovovanie, údržbu a vlastne jej stále prevádzkovanie ... Ja by som tie náklady ponechala v nákladoch a výnos vyfaktúrovala, keď tú doménu s hotovou web-stránkou odovzdám odberateľovi. Vtedy by som to vyúčtovala ako predanú službu. Je jasné, že ak zhotovujem web-stránku, mám s tým spojené náklady a tieto náklady sú oprávnené v tom čase, lebo na tej službe pracujem už vtedy (nie je to žiaden materiálny vstup ako napr. pri zákazke "rodinny dom", i keď do tejto konkrétnej zákazky už vstupujú aj služby ale ide o materiálny výsledok ). V podstate aj v prípade nehmotného majetku - čím je napr. vývoj softvéru pre konkrétnu spoločnosť - tam ide o zákazkovú výrobu, lebo ide o softvér len pre konkrétneho odnerateľa, ku ktorému bude mať prístup len on a samozrejme aj autorizované vlastníctvo. Čo sa týka web-stránok a domén - tam podľa mňa nejde o vlastníctvo ale skôr "o nájom" ... formou internetovej prezentácie firmy. Chápem to teda inak, na to aby som to posudzovala ako zákazkovú výrobu a zapodielavala sa nedokončenou výrobou. Je to významná suma nákladov, ktorú máš na to zúčtovanú v roku 2011?
Lumilka
01.04.12,12:31
no s tym DNM mate asi pravdu :).. ze sa zan web nikdy nepovazoval.. mozno iba nejake rozsiahle databazy site na mieru, kt. sa pouzivaju na internet. obchody.. Takze domeny na vstupe ku vsetkym strankam casovo rozlisit, ze stranky nie su dokoncene neriesit - ponechat v dan. nakladoch, na vystupe cas. nerozlisovat... tak?
Nie, naklady, kt. som chcela vynat, lebo stranky neboli dokoncene, su v nizkej hodnote a firma je aj tak v strate (kvoli zriadovacim nakladom, firma je nova).
DAKUJEEEEEEEM :)
Dáša_
01.04.12,12:36
no ja neviem, to časové rozlišovanie domén na vstupe sa mi nevidí. Oni natejto doméne spravia stránku, ale doménu dalej posunú, nie je ich majetkom, nespravujú ju. Prečo by potom mali mať v nasledujúcom roku nejaké náklady?

iné je, ak fakturujú webhosting, ktorý aj sami zabezpečujú. Vratane všetkých administrácii
Lumilka
01.04.12,12:46
presne tak, oni maju na vstupe webhosting 2011-2012 a na vystupe refakturuju tiez webhosting 2011-2012.. takze podla vasho nazoru nerozlisovat casovo ani vstup ani vystup (pripadne rozlisit aj to, aj to, nech je danovy dopad nulovy)?
A co poviete na domeny + ine naklady za sluzby na vstupe za nedokoncene stranky? Mne tam stale vrta v hlave casove a vecne priradovanie nakladov k vynosom..
Dáša_
01.04.12,12:47
ja teda účtujem podobnú firmu, ale nákup domény nepovažujem za ich náklad, oni ho vlastne hneď prefakturuvajú konečnému zákazníkovi. Oni nie sú vlastníkom, iba sprostredkovateľom
Lumilka
01.04.12,12:53
Aj v tejto firme bude webhosting refakturovany konecnemu zakaznikovi hned, ako budu stranky dokoncene.. Ale do dnesneho dna 3 stranky dokoncene neboli, takze neviem co s tym nakladom na vstupe v 2011 :(
Orsz
01.04.12,12:58
Lumilka, netreba sa nad tým trápiť. Ponechajte to v nákladoch roku 2011 ... Dáša neuviedla ako to účtuje, takže jej prefakturácia je dosť nejasná ... pokiaľ nenapíše aké účty na to používa.
Lumilka
01.04.12,14:33
Ďakujem Vám obom veľmi pekne za rady ;)
Lumilka
03.04.12,16:39
Z DÚPP mi poslali takúto odpoved na moju otázku, mozno v budúcnosti niekomu pomoze:

VEC: Odpoveď na otázku

Na Vašu otázku zo dňa 20. marca 2012 Vám zasielame nasledovnú odpoveď:

Pre účty časového rozlíšenia platí, že musí byť známy vecný obsah, suma a časový úsek, ktorého sa dotýkajú.

Ak teda spoločnosť prijíma služby alebo poskytuje služby, ktoré sa poskytujú v určitom časovom úseku, je známa ich suma a vecný obsah, pričom prechádzajú cez viacero účtovných období, potom je povinná časovo tento náklad a výnos rozlíšiť.

Predpokladáme, že predaj webstránky v čase jej vytvorenia sa bude účtovať priamo do výnosov, pretože predpokladáme, že nepôjde o poskytnutie priestoru v určitom čase, ale sa poskytne dielo ako také, t. j. zhotovenie webstránky.

Na druhej strane, ak sa prijíma služba, ktorá má splnené atribúty účtov časového rozlíšenia (definuje to § 5 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92), musí sa časovo rozlíšiť. V prípade, že predajom webstránky zaniká využívanie predmetnej služby, rozpustí sa do nákladov v čase predaja webstránky.

Ustanovenie § 30 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92 (zákon č. 740/2002 Z. z.) upravuje, čo sa chápe zákazkovou výrobou. Zákazkovou výrobou je zákazka vznikajúca na základe zmluvy medzi zhotoviteľom a objednávateľom osobitne dohodnutá na zhotovenie majetku alebo kombinácie majetkov, ktoré spolu súvisia alebo sú navzájom závislé vzhľadom na ich dizajn, technológiu, funkciu, účel alebo použitie, pri ktorej objednávateľ určuje hlavné konštrukčné prvky alebo architektonic*ko-sta*veb*né riešenie, a preto nejde o štandardizovanú výrobu.

To znamená, že zákazková výroba sa aplikuje od 1. 1. 2011 aj na vytvorenie nehmotného majetku, ktorým webstránka môže byť. Preto je dôležité skúmať, či sú dodržané kritériá zadefinované v § 30 opatrenia. V prípade, že nie, potom nejde o zákazkovú výrobu a účtovná jednotka účtuje v súlade s § 17 opatrenia ako o nedokončenej výrobe.