MichaelaMilan
20.03.12,15:04
Dobrý deň,
mám nasledovný problém. Mal som dlh na sociálnej poisťovni, poisťovňa podala pohľadávku na exekúciu, túto pohľadávku som uhradil v plnej výške (veď som si bol vedomý o dlhu) a všetko som považoval za vyriešené. Teraz po pár mesiacoch mi prišla ďalšia exekúciu zo soc. poisťovne, exekútor mi povedal, že je ide údajne o nejaké úroky z tej sumy čo som už uhradil.
Otázka znie
- je možné dodatočne žiadať nejaké úroky v ďalšej exekúcii?? Nemali byť vyčíslené v prvej pohľadávke?
- je možné podať návrh na exekúciu i keď mi nebola nijako doručené výzva na úhradu nejakého ďalšieho dlhu zo soc. poisťovne?
- ako ďalej postupovať aby nezačal exekútor konať, kedže dohodnúť sa o niečom v soc. poisťovni (či už sa len niekomu zodpovednému dovalať) je problém a trvá to pár dní, ba dokonca i týždňov?

Za radu ďakujem.....
Mária27
20.03.12,19:19
Podľa § 121 občianskeho zákonníka sú úroky príslušenstvom pohľadávky, teda môžu existovať samostatne (nie sú súčasťou veci). Právne úkony, ktoré sa týkajú hlavnej veci, sa spravidla týkajú aj príslušenstva. To však neplatí naopak.
Úroky sa zvyčajne vyčíslujú po uhradení pohľadávky, aby sa dalo presne určiť, koľko dní trval dlh. Sociálka môže odpustiť dlh výnimočne, inak ho musí vymáhať.

Pri súdnom vymáhaní sa požaduje istina s percentom úroku od vzniku pohľadávky "do zaplatenia". Neviem, ako žiada vymoženie pohľadávky a úrokov sociálka od exekútora, či tam úroky vôbec spomenie. Určite však pre teba je to nepríjemné prekvapenie, čo by sa malo riešiť inak.
MichaelaMilan
22.03.12,05:32
Hm tak to beriem, ale môže na mňa dať niekto exekúciu aj bez toho aby som bol vôbec oboznámený, že mám ešte nejaký dlh niekde? Nie je poviný ma najprv s touto skutočnosťou oboznámiť a až potom ak nebudem reagovať ma dať na exekúciu???
MichaelaMilan
22.03.12,05:33
Nie je soc. poisťovňa povinná najprv ma oboznámiť stým, že mám ešte najaký dlh?????
Zita5
22.03.12,06:00
Nie je soc. poisťovňa povinná najprv ma oboznámiť stým, že mám ešte najaký dlh?????

Ak ste boli zo strany SP penalizovaný , mali Vám poslať platobný výmer penále do vlastných rúk.V tomto PV bežala určitá lehota, do ktorej ste boli povinný penále uhradiť.Ak ste nedodržali túto lehotu, tak to postúpili exe.
MichaelaMilan
30.03.12,15:46
Ak ste boli zo strany SP penalizovaný , mali Vám poslať platobný výmer penále do vlastných rúk.V tomto PV bežala určitá lehota, do ktorej ste boli povinný penále uhradiť.Ak ste nedodržali túto lehotu, tak to postúpili exe.

Ale mne nič neprišlo od SP, prišlo mi len upovedomenie o už začatí exekúcie
Zita5
30.03.12,16:14
Tak si vyžiadajte zo Sociálnej poisťovne informáciu, že kedy Rozhodnutie posielala.Aj tak to nepomôže, ale aspoň by ste vedeli, že o čo sa jedná .
draik
30.03.12,17:37
Keď si prečítate upovedomenie, v ňom je uvedený aj exekučný titul.
zuzik278
14.04.12,23:13
socialna poistovna musela posielat papier