Bronca
20.03.12,16:23
Dobrý deň, poprosila by som o radu...
Ja som svoje DNP začala platiť 1.6.2011, riadne som ho ukončila splatením 270tich dní a 25.2.2012 bolo automaticky ukončené sociálnou poisťovňou. Na materskú by som mala nastúpiť 9.6.2012 a materská mi bude plynúť aj z DNP, nakoľko som po jeho skončení ešte v ochrannej lehote. Moja otázočka sa však týka PN. Mám nejaké zdravotné ťažkosti, kvôli ktorým mi lekárka navrhla nastúpiť na rizikové, čiže by som musela ísť na PN. Po rozhovore so zamestnávateľom je výsledok taký, že by mi mohol upraviť pracovné podmienky tak, aby som na PN ísť nemusela, ale tiež by mu neprekážalo, keby som šla. Chcem sa teda spýtať, že v prípade, ak by som na PN do nástupu na materskú išla, v akej výške by mi boli vyplácané nemocenské dávky? (DNP som si doplácala do max. vym. základu a hrubú mzdu mám 600eur) Je to tak ako v prípade materskej, že to bude z NP z prac. pomeru plus z DNP, alebo len samotné nemocenské vo výške 55% z vymeriavacieho základu a prišla by som teda o polovicu peňazí, ktoré mesačne zarábam v práci?
Ďakujem za odpoveď,
Broni
Farks
20.03.12,15:36
Pokiaľ viem tak SP ukončila dobrovoľné nemocenské poistenie k 31.01.2012. Ochranná doba v prípade PN bola do 7.2.2012. Podľa mňa budeš mať nárok len na PN zo zamestnania, to je tých 55% z hrubej mzdy, ktorú si dosahovala v roku 2011.
Bronca
20.03.12,15:42
@ Farks
...aj som si myslela, že to tak bude. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
brčko
20.03.12,16:24
nesúhlasím s farks
bola si v čase ukončenia dnp tehotná, t.j. vzťahuje sa na teba 8mesačná ochr. lehota, v ktorej ak ti vznikne pn, očr, nástup na md presne 6týž pred pravdep. termínom pôrodu, tak ti vzniká nárok na nem.dávky.
Vzhlaom na to, že treba preukázať, že si bola tehotná v čase ukončenia dnp, tak potrebuješ potvrdenie od lekára, že si bola v čase 25.2.2012 tehotná. Počula som, že vraj stačí aj kopia tehotens.knižky, no z praxe nemám overené, či je to tak ako u zamestnávatela (ak zistíš, daj vedieť).

Ak by boli problémy v soc.poistovni s tým, treba si trvať na svojom. Je to na 100%, mám to overené viackrát v praxi, no pracovníčky v sp často tvrdia iné.
Bronca
20.03.12,16:51
aha, no tak tehotná som teda rozhodne bola, takže nejaké dokazovanie by nebol žiadny problém... takže potom vypočet PN by bol z dobrovoľného poistenia 55% z rozdielu medzi mzdou a max. vym. zakladom a z povinného poistenia 55% zo mzdy?
brčko
22.03.12,06:46
ak si mala stálu mzdu v r.2011, tj. nie nižšiu v obobí 1-5/2011 oproti 6-12/2011, tak áno. A predpokladám, že poistné za február 2012, tj. posledné obdobie trvania dnp si zaplatila v splatnosti tj. do 8.3.2012 (inak by nárok na nem.dávky nevznikol, ak by si po 8.3.2012 bola dlžná soc.poistovni viac ako 5eur)
Bronca
22.03.12,10:51
dakujem vám všetkým za rady... šla som nakoniec priamo na sociálku a so všetkými týmito faktami som sa na drzáka spýtala, čo by bolo keby som šla na tú PNku... neprídem ani o cent, dokonca mi marodka vychádza viac ako čistá mzda a ďalši mesiac dokonca viac ako hrubá... takže tratiť na tom nebudem... ešte raz vďaka všetkým :)