martina2310
20.03.12,17:26
Dobrý večer, chcem sa opýtať aký kurz mám použiť ak je faktúra vystavená v czk. Mám dať kurz zo dňa ked je splatnosť faktúry alebo kurz zo dňa kedy bol vystavený príjmový doklad. Ďakujem
ego.mc
21.03.12,05:28
Kurz zo dňa vystavenia faktúry a kurz zo dňa úhrady (vystavenia príjmového dokladu).
Ejo
22.03.12,05:52
Nie je to kurz z predchádzajúceho dňa vystavenia faktúry?
Ejo
22.03.12,07:58
Neriadime sa podľa tohto paragrafu?

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a) (ďalej len "referenčný kurz")

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
c) v deň, ktorým je rozhodný deň, ku ktorému sa preberá majetok a záväzky od zahraničnej zanikajúcej právnickej osoby.
tweedle
22.03.12,08:05
ja mám nasledujúci problém, máme USD bankový účet a ak 31.12.2011 mi banka zostatok na eurá prerátala iným kurzom ako bol kurz ECB k 31.12.2011. Rozdiel tam je cca 1,30e. Ktorý zostatok je správny? Ten na výpise alebo to ako mi to prerátal soft?
tweedle
22.03.12,09:23
posun :(
Tweety
22.03.12,09:24
ja mám nasledujúci problém, máme USD bankový účet a ak 31.12.2011 mi banka zostatok na eurá prerátala iným kurzom ako bol kurz ECB k 31.12.2011. Rozdiel tam je cca 1,30e. Ktorý zostatok je správny? Ten na výpise alebo to ako mi to prerátal soft?
KR je rozdiel je rozdiel medzi účtom v banke a účtom podľa kurzu ECB k 31.12.
martina2310
22.03.12,10:15
Keď fakturu zaevidujem do pohľadávok s jedný kurzom a príjmovy doklad s iným kurzom tak mi vznikne niejaký rozdiel čo s tým rozdielom?
tweedle
22.03.12,10:19
zaúčtovať ako kurzový zisk alebo kurzovú stratu
martina2310
22.03.12,10:22
dakujem pekne
ego.mc
22.03.12,10:43
Nie je to kurz z predchádzajúceho dňa vystavenia faktúry?
Samozrejme platí paragraf, ktorý spomínaš v nasledujúcom príspevku. :)
Ejo
22.03.12,13:11
Keď fakturu zaevidujem do pohľadávok s jedný kurzom a príjmovy doklad s iným kurzom tak mi vznikne niejaký rozdiel čo s tým rozdielom?

Účtovný prípad vznikne pri inkase pohľadávky - príjmový pokladničný doklad...

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a) (ďalej len "referenčný kurz")

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
c) v deň, ktorým je rozhodný deň, ku ktorému sa preberá majetok a záväzky od zahraničnej zanikajúcej právnickej osoby.

V JU sa zaúčtuje v PD ako úhrada pohľadávky kurzom zo dňa predchádzajúceho. A keď vznikne rozdiel medzi zaevidovanou a uhradenou pohľadávkou, tak vyrovnať interným dokladom. Kurzový rozdiel vznikne vtedy, ako písala Tweety.