mato19
20.03.12,17:41
Dobrý deň, zaujímalo by ma , či môžem ja ako fyzická osoba uzavrieť zmluvu so starobnou dôchodkyňou, respektíve akú zmluvu s ňou uzavrieť, ak ide o prácu cca 20 hodín týždenne. Je mojou povinnosťou prihlásiť ju na SP, alebo DÚ?
ewita888
20.03.12,17:53
podľa toho, o akú činnosď ide...
mato19
20.03.12,19:21
Ide o prácu asistenta učiteľa- písanie poznámok pre žiaka so zdravotným postihnutím. Zriaďovateľ školy nemá na takéto miesto financie a tak si to riešim takýmto spôsobom.
mato19
22.03.12,17:37
Naozaj nikto ?
Mária27
03.09.13,20:44
Príkazná zmluva podľa § 724 a nasl. občianskeho zákonníka
marjankaj
03.09.13,20:58
No ja som názoru, že ide o závislú činnosť, teda treba postupovať podľa zákonníka práce.
Príkazná zmluva zrejme bude na jednorazovú činnosť.
A práca na 20 hodín týždenne to asi jednorazové nebude.
http://poradna.hnonline.sk/otazka/dane-odvody-a-prikazna-zmluva#.UiY-TX-Dies
stormcatcher
03.09.13,21:07
a načo ti je zmluva? To tá dôchodkyňa bude robiť roky?
Katy a R
03.09.13,21:21
- a aké kompenzácie má ten ŤZP žiak priznané?
Mária27
03.09.13,21:36
Príkazná zmluva môže nahradiť pracovnú, môže byť na dobu určitú, môže sa odvolať alebo zaniknúť ako plnomocenstvo ... Je podobná mandátnej zmluve v obchodných vzťahoch. Nemusí byť písomná.
Skôr by som uvažovala o kompenzáciach ako Katy a R.
marjankaj
03.09.13,23:04
Ide o to ako sa to bude zdaňovať. Či podľa §5 §6 alebo §8.

Mne to vychádza na jednorazovú činnosť.
Obstará jednu vec. Vykoná jednu činnosť.
Nie že bude vykonávať nejakú činnosť.
§ 724
Príkaznou zmluvou sa zaväzuje príkazník, že pre príkazcu obstará nejakú vec alebo vykoná inú činnosť.
Mária27
04.09.13,18:19
Čítaj aj ďalšie paragrafy
alaya1
04.09.13,18:24
Ak ide o pracu asistenta ucitela, ten je v riadnom zamestnaneckom pomere so skolou,financovane to je z uradu prace.Ak vask ide o osobneho asistenta Tzp osoby,prisevok priznava tiez urad prace,avsak Tzp osoba s nim spise zmluvu o osobnej asistencii a povinny sa prihlasit na Du.
marjankaj
04.09.13,20:44
Čítal som.
Myslím, že vykonať inú činnosť znamená napríklad preložiť nejaký text(knihu) z iného jazyka. Alebo vymaľovať miestnosť, prípadne budovu.
Ale asi sa to nebude vzťahovať na činnosť týždenne 20 hodín po dobu roku.

Pozerám sa na to z hľadiska zdaňovania a odvodov. Nie z formálnej stránky.
A tu je o tom tiež niečo napísané.
http://poradna.hnonline.sk/otazka/da...a#.UiY-TX-Dies

Je tam aj chybička.
Príjmy podľa §8 podliehajú odvodom do zdravotnej poisťovne!!!!!!!