Andrea_Z
07.02.06,14:38
Dobrý deň, prosím vás, nevie mi niekto poradiť. Mám zamestnancov, ktorí majú u nás polovičný pracovný úväzok 20/ 4 hod.denne. hrubu mzdu pod 5.000,-Sk som povinná za takýchto ľudí uhrádzať zrážkovú daň, alebo preddavkovú??
Denda
07.02.06,13:41
Dobrý deň, prosím vás, nevie mi niekto poradiť. Mám zamestnancov, ktorí majú u nás polovičný pracovný úväzok 20/ 4 hod.denne. hrubu mzdu pod 5.000,-Sk som povinná za takýchto ľudí uhrádzať zrážkovú daň, alebo preddavkovú??
Ak nemajú podpísanie vhlásenie na uplatňovanie nezdaniteľnej časti a daňového bonusu, tak ste povinná im zrážať zrážkovú daň.
Tweety
07.02.06,13:43
Dobrý deň, prosím vás, nevie mi niekto poradiť. Mám zamestnancov, ktorí majú u nás polovičný pracovný úväzok 20/ 4 hod.denne. hrubu mzdu pod 5.000,-Sk som povinná za takýchto ľudí uhrádzať zrážkovú daň, alebo preddavkovú?? Ak nemajú podpísané vyhlásenie k zdaneniu, tak zrážať ZD.:eek::cool: Na zváštny účet ZD.:eek:
Andrea_Z
07.02.06,13:47
majú podpísané vyhlásenie...takže nemusím....
Denda
07.02.06,13:49
Ak nemajú podpísané vyhlásenie k zdaneniu, tak zrážať ZD.:eek::cool: Na zváštny účet ZD.:eek:

Účet nie je zvláštny, len konštatný symbol platby dane je iný.:)
Tweety
07.02.06,13:54
Účet nie je zvláštny, len konštatný symbol platby dane je iný.:)
Sa mi niečo marilo, na školení Jožka Mihála;), že hovoril o zvláštnom účte, alebo nie? Už to stihli zmeniť?;)
Tweety
07.02.06,13:59
Účet nie je zvláštny, len konštatný symbol platby dane je iný.:) Bola som na stránke DR a tam je na ZD iný účet.;) Takže tak alebo tak?
Timcsi
07.02.06,14:03
Bola som na stránke DR a tam je na ZD iný účet.;) Takže tak alebo tak?

Ale tam tá zrážková daň je = "zráž.daň zo závislej činnosti"?
Tweety
07.02.06,14:06
Ale tam tá zrážková daň je = "zráž.daň zo závislej činnosti"?
To je tam asi ešte ta stará ZD, pred platnosťou novely od 1.1.06. Našťastie dohodárom som dala podpísať vyhlásenie a basta, žiadnu ZD daniari nedostanú.:p
Denda
07.02.06,14:07
Bola som na stránke DR a tam je na ZD iný účet.;) Takže tak alebo tak?
Kedže sa táto zrážková daň viaže k príjmov podľa §5 - závislá činnosť, ponechali účet dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti. Rozdielny je len konštantný symbol.
Andrea_Z
07.02.06,14:07
ja som vytiahla KS 1144 ako pri plateni preddavkov na daň.
Inak mám aj dohodárov, ktorí nemajú podpísané vyhlásenie tam je potrebné zaplatiť zrážkovú daň, že?
Peterka
07.02.06,14:08
Ale tam tá zrážková daň je = "zráž.daň zo závislej činnosti"?
Jedná sa o zrážkovú daň z príjmov zo závislej činnosti, ktorú môže daňovník považovať za preddavok a do ročného zúčtovania môže ale nemusí ju zahrnúť.
Má samostatný účet, na ktorý je zamestnávateľ uvedenú zrazenú daň odvádzať.
Denda
07.02.06,14:10
ja som vytiahla KS 1144 ako pri plateni preddavkov na daň.
Inak mám aj dohodárov, ktorí nemajú podpísané vyhlásenie tam je potrebné zaplatiť zrážkovú daň, že?

Konštatný symbol na platenie zrážkovej dane by mal byť 1744. Overte si to na svojom DU.
Ak nemajú podpísané vyhlásenie musíte zraziť príjem do 5000,- Sk zrážkovou daňou.
Tweety
07.02.06,14:12
Kedže sa táto zrážková daň viaže k príjmov podľa §5 - závislá činnosť, ponechali účet dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti. Rozdielny je len konštantný symbol.Aspoň niečo rozumné sa im podarilo, veď keď je raz ZČ tak, prečo by malo byť iné číslo účtu?;):cool:
Andrea_Z
07.02.06,14:14
ja som na daňáku našla toto

platba preddavkov na dani z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti má konštantný symbol 1144
platba dane z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti po ročnom vyúčtovaní dane, keď platiteľ podá dodatočné hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti, má konštantný symbol 1744
platba preddavkov na dani z príjmov fyzických osôb (podnikatelia) má konštantný symbol 1144
vyúčtovanie dane z riadneho daňového priznania alebo dodatočného daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za predchádzajúce zdaňovacie obdobie - platba má konštantný symbol 1744
Tweety
07.02.06,14:14
ja som vytiahla KS 1144 ako pri plateni preddavkov na daň.
Inak mám aj dohodárov, ktorí nemajú podpísané vyhlásenie tam je potrebné zaplatiť zrážkovú daň, že? Ak nemajú podpísané a ich príjem je do 5000.-, tak áno.:eek:
Andrea_Z
07.02.06,14:18
aj iné čísla účtov mám
na daň z príjmov zo závislej činnosti
a daň z príjmov vyberaná zrážkou....
Janka6685
09.10.06,13:20
Mám dohodára, ktorý má príjem do 5 000,- a nemá podpísané vyhlásenie. Platí sa za neho teda zrážková daň. Žiadnu daň však neplatím, lebo od DÚ ešte žiadam vrátenie daňového bonusu za iného zamestnanca. Mám povinnosť aj napriek tomu posielať nejaké hlásenie o tej zrážkovej dani?
Janka6685
09.10.06,13:30
Mám dohodára, ktorý má príjem do 5 000,- a nemá podpísané vyhlásenie. Platí sa za neho teda zrážková daň. Žiadnu daň však neplatím, lebo od DÚ ešte žiadam vrátenie daňového bonusu za iného zamestnanca. Mám povinnosť aj napriek tomu posielať nejaké hlásenie o tej zrážkovej dani?

Túto tému som si predtým nevšimla a našla som tu odpoveď: http://www.porada.sk/t20102-zrakova-dao-a-daoovy-bonus.html

Čiže je pravda aj teraz (nič sa nezmenilo?), že od daňového bonusu odpočítam len preddavkovú daň a tú zrážkovú zaplatím zvlášť?
Paula
09.10.06,13:31
Túto tému som si predtým nevšimla a našla som tu odpoveď: http://www.porada.sk/t20102-zrakova-dao-a-daoovy-bonus.html

Čiže je pravda aj teraz (nič sa nezmenilo?), že od daňového bonusu odpočítam len preddavkovú daň a tú zrážkovú zaplatím zvlášť?

Áno, zrážková daň sa platí celá, bez ohľadu na DB a daň preddavkovú.
danusi
09.10.06,13:32
Janka, zrážková daň sa nezapočítava s daňovým bonusom. Ten si musíš v žiadosti pýtať naspäť a zrážková daň sa musí zaplatiť do 15 dňa nasledujúceho mesiaca po vyplatení mzdy do 5000 Sk bez podpísania vyhlásenia. Číslo účtu je to isté ako na preddavky, len KS je 1744. Mám to overená na DU. Čo sa týka na stránke drsr.sk číslo účtu zrážkovej dane, to sa týka zrazenej dane daňovým nerezidentom - čiže osobám zahraničným.
Janka6685
09.10.06,13:35
:eek: :mee: Ak som zrážkovú daň odpočítavala a teda ju neplatila?
bezradná
09.10.06,13:43
:eek: :mee: Ak som zrážkovú daň odpočítavala a teda ju neplatila?
musíš čo najskôr zaplatiť nedoplatok na zrážkovej dani aby neboli vysoké poplatky z omeškania.
Janka6685
09.10.06,13:45
musíš čo najskôr zaplatiť nedoplatok na zrážkovej dani aby neboli vysoké poplatky z omeškania.

Ale mali sa posielať aj nejaké hlásenia...viem, že DÚ si za každý nepodaný štvrťročný prehľad pýta 2 000,-...budú pýtať aj za tieto?
Tweety
09.10.06,13:47
Ale mali sa posielať aj nejaké hlásenia...viem, že DÚ si za každý nepodaný štvrťročný prehľad pýta 2 000,-...budú pýtať aj za tieto?
Budú, budú.
ZA ZD je to oznámenie o zrazení o odvedení ZD z príjmu.
Janka6685
09.10.06,13:56
Tým pádom som žiadala DÚ o menej peňzí, ako som mala. Akým spôsobom by som si to mala vyžiadať nazad? ...myslím tým daňový bonus
Paula
09.10.06,14:00
Tým pádom som žiadala DÚ o menej peňzí, ako som mala. Akým spôsobom by som si to mala vyžiadať nazad? ...myslím tým daňový bonus

Nevidím inú možnosť, ako dať všetko spätne do poriadku, vrátane hlásení o zráž. dani a žiadostí o vyplatenie DB. V sprievodnom liste by som uviedla celú patáliu a žiadala o prípadný zápočet daných súm....a potom už iba čakať na "ortieľ".
Janka6685
09.10.06,14:09
Už len na záver, ak vás tým neobťažujem, si ujasním, či to správne chápem.

Teda zrážková daň sa platí za zamestnancov, ktorí majú príjem v danom mesiaci menší ako 5 000,- a zároveň nemajú podpísané vyhlásenie, ten istý mesiac o tom pošlem hlásenie a neodpočítavam to od daňového bonusu.
Paula
09.10.06,14:17
Už len na záver, ak vás tým neobťažujem, si ujasním, či to správne chápem.

Teda zrážková daň sa platí za zamestnancov, ktorí majú príjem v danom mesiaci menší ako 5 000,- a zároveň nemajú podpísané vyhlásenie...áno, ten istý mesiac o tom pošlem hlásenie a neodpočítavam to od daňového bonusu neodpočítavaš, hlásenie posielaš do 15. dňa nasledujúceho mesiaca po mesiaci, kedy bola mzda vyplatená . Teda, ak bola vyplatená napr. v januári, hlásenie podávaš do 15.2..

odpoveď v modrom
Janka6685
09.10.06,14:18
Už len poslednú vec: platí to od 01/2006, však? (od januárovej výplaty)
Janka6685
09.10.06,14:21
Ďakujem za odpovede a trpezlivosť...
abel
09.10.06,14:22
Áno, prvýkrát si daň odviedla vo februári a prvé oznámenie o zrážkovej dani sa malo poslať do 15. marca 2006.
Paula
09.10.06,14:30
Pre presnosť, termíny súvisia s vyplatením :


http://www.porada.sk/showpost.php?p=302516&postcount=66
riki
10.10.06,10:34
Ja som dostala dnes rozhodnutie z DU o zapletení pokuty za oneskorené podanie oznámenia a ZD.
DOVP bola v mesiaci február
Daň bola zrazená a odvedená v mesiaci marec 15.03.2006
Oznámenie som podala 16.03.2006
Skutočne som sa omeškala o jeden deň alebo som mala čas s termínom podania oznámenia až do 15.04.2006?
jankasm
10.10.06,10:42
Ja som dostala dnes rozhodnutie z DU o zapletení pokuty za oneskorené podanie oznámenia a ZD.
DOVP bola v mesiaci február
Daň bola zrazená a odvedená v mesiaci marec 15.03.2006
Oznámenie som podala 16.03.2006
Skutočne som sa omeškala o jeden deň alebo som mala čas s termínom podania oznámenia až do 15.04.2006?

Jasné, že si mala čas do 15.4.2006.
Nepomýlila si sa náhodou v tlačive? Nenapísala si do kolonky "mesiac, v ktorom bola daň zrazená" február 2006? Tam môže byť pes zakopaný, malo tam byť marec 2006.
riki
10.10.06,10:55
V čase, keď som podávala toto oznámenie ešte nebolo vydané tlačivo DU.

Poslala som na DU tento text:

Oznamujem Vám, že za mesiac február bola odvedená dňa 15.03.2006 ZD v sume XY za pána XY, ktorý bol u nás zamestnaný na DOVP.

Urobila som niekde chybu? Mám skúsiť podať žiadosť o zrušenie pokuty???
Paula
10.10.06,11:02
V čase, keď som podávala toto oznámenie ešte nebolo vydané tlačivo DU.

Poslala som na DU tento text:

Oznamujem Vám, že za mesiac február bola odvedená dňa 15.03.2006 ZD v sume XY za pána XY, ktorý bol u nás zamestnaný na DOVP.

Urobila som niekde chybu? Mám skúsiť podať žiadosť o zrušenie pokuty???

Termín zaslania Oznámenia sa vzťahuje na dátum vyplatenia odmeny/mzdy, takže Tvoje oznámenie nebolo správne. Ak máš na výmere pokuty uvedené, že sa môžeš odvolať , urob tak.
jankasm
10.10.06,11:11
V čase, keď som podávala toto oznámenie ešte nebolo vydané tlačivo DU.

Poslala som na DU tento text:

Oznamujem Vám, že za mesiac február bola odvedená dňa 15.03.2006 ZD v sume XY za pána XY, ktorý bol u nás zamestnaný na DOVP.

Urobila som niekde chybu? Mám skúsiť podať žiadosť o zrušenie pokuty???

Chýba tam časť textu, a to tá, že daň bola zrazená aj odvedená v marci. Tým pádom to oni brali, že zrazená v mesiaci február, odvedená 15.3.2006 a oznámenie malo byť rovnako do 15.3.2006.
riki
10.10.06,11:14
V rozhodnutí je uvedené, že je možnosť sa do 15 dní odvolať, tak to skúsim. Ktorý údaj som v mojom texte uviedla nesprávne? Ako to malo vyzerať?
jankasm
10.10.06,11:15
V rozhodnutí je uvedené, že je možnosť sa do 15 dní odvolať, tak to skúsim. Ktorý údaj som v mojom texte uviedla nesprávne? Ako to malo vyzerať?

Odpoveď máš v príspevku č. 38. ;)
riki
10.10.06,11:34
Príspevok č.38 som zaregistrovala, až po odoslaní mojej otázky. :rolleyes:

Veľmi pekne ďakujem za vyjasnenie mojej situácie. Možno mi DU pokutu odpustí. Skúsim poslať tú žiadosť na odpustenie.

Ešte raz ďakujem!
Simonab
10.10.06,11:41
Dievčatá, a ja to vypĺňam tiež tak ako Riki ( teda mzdový program to vypĺňa) a doteraz sa daňový úrad neozval. Kým som to netlačila z Olympu doĺňala som si mesiac v ktorom boli mzdy vyplatené, ale odkedy mi to tlačí program, dáva tam zakaždým mesiac v ktorom sú mzdy vystavené. Môže byť z toho problém? Mám to opraviť?
ZuzanaP
10.10.06,11:46
Tiež som sa pomýlila v mesiacoch, takže za 5 mesiac som mala dve oznámenia, opravila som to na DÚ a bolo to OK. No nám neprišla pokuta, prišla som na to sama.
jankasm
10.10.06,11:48
Dievčatá, a ja to vypĺňam tiež tak ako Riki ( teda mzdový program to vypĺňa) a doteraz sa daňový úrad neozval. Kým som to netlačila z Olympu doĺňala som si mesiac v ktorom boli mzdy vyplatené, ale odkedy mi to tlačí program, dáva tam zakaždým mesiac v ktorom sú mzdy vystavené. Môže byť z toho problém? Mám to opraviť?

Musí tam byť uvedený mesiac, v ktorom bola daň zrazená. Ak je daň zrazená napr. v októbri, ale výplata je robená za september a ty uvedieš do oznámenia mesiac september, automaticky to budú brať, že bola akože zrazená v septembri. Ak teda pošleš oznámenie po 15. októbri tak ti vyrúbia penále za neskoré podanie oznámenie.
Simonab
10.10.06,11:48
Ale mne to teraz vychádza tak, že v Olympe to tlačí zle. No super takže opraviť a odniesť na DU.
Paula
10.10.06,11:50
Dievčatá, a ja to vypĺňam tiež tak ako Riki ( teda mzdový program to vypĺňa) a doteraz sa daňový úrad neozval. Kým som to netlačila z Olympu doĺňala som si mesiac v ktorom boli mzdy vyplatené, ale odkedy mi to tlačí program, dáva tam zakaždým mesiac v ktorom sú mzdy vystavené. Môže byť z toho problém? Mám to opraviť?

Kým vytlačím oznámenie, vygenerujem si prevodný príkaz a v ňom zadám potom presný dátum skutočného zaplatenia dane. Ten sa mi zhoduje s dátumom vyplatena odmeny, nakoľko mzdy vyplácame na účet zároveň s odvodmi. Neviem, ako zadávajú tí, ktorí vyplácajú mzdy v hotovosti. Mala by si to veru opraviť.
jankasm
10.10.06,11:50
Ale mne to teraz vychádza tak, že v Olympe to tlačí zle. No super takže opraviť a odniesť na DU.

No neviem, Olymp by mal byť dosť spoľahlivý, alebo nie?
Ale ak ti tam uvádza mesiac, za ktorý robíš výplaty a nie mesiac v ktorom ich robíš, tak potom je to chyba.
Simonab
10.10.06,11:50
Musí tam byť uvedený mesiac, v ktorom bola daň zrazená. Ak je daň zrazená napr. v októbri, ale výplata je robená za september a ty uvedieš do oznámenia mesiac september, automaticky to budú brať, že bola akože zrazená v septembri. Ak teda pošleš oznámenie po 15. októbri tak ti vyrúbia penále za neskoré podanie oznámenie.
Janka ďakujem, skúsim sa s nimi na DU dohodnúť.
Marína
10.10.06,11:53
Simonka, musíš mať v oznámení uvedený mesiac, v ktorom si daň zrazila, pretože ak máš uvedený predchádzajúci mesiac, napr. 08 a daň odvedieš v 10-tom(do 15.10.), tak si v omeškaní.
Mzdy za 08/2006
Zrazená daň v 09/2006
Odvod dane a oznámenie o zrazenej dani do 15.10.2006
Ak to máš chybne vyplnené, tak urob dodatočné oznámenie. Išla by som to osobne vysvetliť DÚ, odd. dane zo závislej činnosti, aby v tom nemali chaos.
Simonab
10.10.06,11:59
Ďakujem vám všetkým za vysvetlenie. Že som to ja blbá neopravila hneď, keď sa mi to nezdalo. Len som si myslela, že program by to mal vedieť.

Pauli, skúšala som tam dať aj dátum výplaty miezd, ale stále mi to berie august v augustových výplatách. Kde robím chybu?
Paula
10.10.06,12:02
Ďakujem vám všetkým za vysvetlenie. Že som to ja blbá neopravila hneď, keď sa mi to nezdalo. Len som si myslela, že program by to mal vedieť.

Pauli, skúšala som tam dať aj dátum výplaty miezd, ale stále mi to berie august v augustových výplatách. Kde robím chybu?

Dátum výplaty miezd zadávame v Organizácia,Podnik kvôli výkazom do poisťovní. Ak potrebuješ do oznámenia alebo do 1/4-ročného prehľadu zadať správne dátumy, potom musíš urobiť zmenu cez oprav v prevodných príkazoch (cez "oprav" zadáš dátum odvodu).

Už sme mimotemy ....
Aňuška
10.10.06,12:07
Ale mne to teraz vychádza tak, že v Olympe to tlačí zle. No super takže opraviť a odniesť na DU.

V Olympe v zložke Podnik musíš mať zakliknuté okienko
"deň určený na výplatu miezd nasledujúceho mesiaca".
Potom Ti bude dávať do oznámenia o zrážkovej dani správny
nasledujúci mesiac a nie mesiac, za ktorý si robila výplatu.
ZuzanaP
10.10.06,12:13
Simonab, keď máš vygenerované prevodné príkazy aj so zrážkovou daňou, choď do dokumentov - odvod dane - oznámenie ... a daj si obdobie napr. august (výplatu robíme v septembri) a dátum napr. 18.09.2006. Potom by to malo byť dobre.
Simonab
10.10.06,12:15
Už sme mimotemy ....

Ďakujem ešte raz všetkým. Presne to okienko ako tu písala Aňuška som nemala zakliknuté.
Simonab
11.10.06,08:52
Takže, dnes som bola na DU. Pani bola strašne zlatá, opravili sme to a je to OK. Veď aj na DU sú ľudia.;) A to som išla tááákou malou dušičkou.:)
riki
11.10.06,10:40
Aj ja som bola dnes na DU, ohľadom odpustenia pokuty. Mám si podať žiadosť o odpustenie.
Dostala som tam aj tlačivo, ktoré mám vyplniť pre DU:
Prehľad o poskytnutí minimálnej pomoci podľa zákona č.231/1999Z.z.
Vypisoval už niekto tento prehľad???
Aňuška
11.10.06,12:18
Aj ja som bola dnes na DU, ohľadom odpustenia pokuty. Mám si podať žiadosť o odpustenie a priložiť:
Prehľad o poskytnutí minimálnej pomoci podľa zákona č.231/1999Z.z. (dostala som tlačivko)
Vypisoval už niekto tento prehľad???

Môže niekto sem prilepiť spomínané tlačivko?
Marína
11.10.06,13:02
Takže, dnes som bola na DU. Pani bola strašne zlatá, opravili sme to a je to OK. Veď aj na DU sú ľudia.;) A to som išla tááákou malou dušičkou.:) mimotemy Simonka, ja zo všetkých inštitúcii najradšej chodím na DÚ. S nimi mám najlepšie skúsenosti. V čom mi môžu výjsť v ústrety, tak toho sa aj dočkám. Som rada, že to máš vyriešené.
Musela si vypísať aj nové oznámenia?
Janka6685
11.10.06,13:47
mimotemy Simonka, ja zo všetkých inštitúcii najradšej chodím na DÚ. S nimi mám najlepšie skúsenosti. V čom mi môžu výjsť v ústrety, tak toho sa aj dočkám. Som rada, že to máš vyriešené.
Musela si vypísať aj nové oznámenia?


mimotemy ...na ktorý DÚ v KE chodíš?:eek:
Marína
11.10.06,14:12
Košice I, II.
Simonab
11.10.06,14:27
mimotemy Simonka, ja zo všetkých inštitúcii najradšej chodím na DÚ. S nimi mám najlepšie skúsenosti. V čom mi môžu výjsť v ústrety, tak toho sa aj dočkám. Som rada, že to máš vyriešené.
Musela si vypísať aj nové oznámenia?


Mala som ich síce vypísané, ale nebolo treba. ( neviem či je to bežný postup, ale prečo by to robila práve pre mňa ). Pani na DU vytiahla pôvodné oznámenia tam sme to opravili. S tým, že sme tam dali hviezdičku a opravil akože ja. Som jej za to nesmierne vďačná. Ani ja som ešte nemala zlú skúsenosť ( dúfam že to nezakríknem ) zatiaľ sa správali ku mne slušne, pokiaľ sa samozrejme ja správam slušne:) . A na DU v Ružomberku nedám dopustiť.;)
Paula
11.10.06,14:33
Mala som ich síce vypísané, ale nebolo treba. ( neviem či je to bežný postup, ale prečo by to robila práve pre mňa ). Pani na DU vytiahla pôvodné oznámenia tam sme to opravili. S tým, že sme tam dali hviezdičku a opravil akože ja. Som jej za to nesmierne vďačná. Ani ja som ešte nemala zlú skúsenosť ( dúfam že to nezakríknem ) zatiaľ sa správali ku mne slušne, pokiaľ sa samozrejme ja správam slušne:) . A na DU v Ružomberku nedám dopustiť.;)

Takto s hviezdičkou (bez vyrábania ďalšieho tlačiva) sa pekne spolupracuje na DÚ KE II. A nielen pri Prehľadoch, Hláseniach, ale napr. aj pri Súvahe :)
Janka6685
11.10.06,14:46
Košice I, II.

Ja chodím na I a jedine tam, kde sa registruje sú milí ľudia. Asi preto, lebo sú cca takí mladí ako ja. Tí starší ma vôbec neberú vážne. Som zvedavá, koľko rokov si budem ešte musieť počkať, aby ma na úradoch brali vážne.:mee:
Emwa
11.10.06,16:21
Zdravim Vas,
ak v priebehu jedneho roka dohodar/star.dochodca/ ma hruby prijem cca
Sk 2000,-, urobim vyhlasenie o zrazkovej dani, ak o par mesiacov neskor
ma prijem cca 10000,- zapocitam do kvartalneho vykazu dane zo zav. cin-
nosti ?
Ak takto pracuje u viacerych zamestnavatelov a robi danove priznanie, rata
sa mu len suma nad Sk 5000,- ?

Vdaka
liba2
11.10.06,16:53
Zdravim Vas,
ak v priebehu jedneho roka dohodar/star.dochodca/ ma hruby prijem cca
Sk 2000,-, urobim vyhlasenie o zrazkovej dani, ak o par mesiacov neskor
ma prijem cca 10000,- zapocitam do kvartalneho vykazu dane zo zav. cin-
nosti ?
Ak takto pracuje u viacerych zamestnavatelov a robi danove priznanie, rata
sa mu len suma nad Sk 5000,- ?

Vdaka
1. Vyhlásenie o zrážkovej dani neexistuje.
2. Poberateľ starobného dôchodku (ak mal priznaný dôchodok 1.1. v bežnom roku) nemá nárok na odpočítateľnú položku, preto u neho netreba robiť žiadne vyhlásenie k dani z príjmov.
3. Ak má príjem za mesiac 2000 (do 5000) Sk, bude mať zrážkovú daň. Ak má príjem za mesiac 10.000 Sk (teda vyšší ako 5000) bude mať preddavkovú daň.
4. Do Prehľadu..., ktorý sa vyhotovuje pre DÚ za štvrťrok, neuvádzaš zrážkovú daň, len preddavkovú (lebo ten prehľad je o preddavkoch).
5. Ak je to dôchodca, ako som uviedla v bode 2. tak platí daň zo všetkých príjmov.
6. Ak sa dôchodcom stal počas roka - vtedy má nárok na odpočítateľnú čiastku, ktorú si môže uplatniť podpísaním Vyhlásenia u svojho zamestnávateľa, ktorým mu oznámi, že si u iného zamestnávateľa túto čiastku neuplatňuje. V ročnom zúčtovaní dane si môže uplatniť vrátenie dane aj z toho príjmu do 5.000 Sk.
Emwa
11.10.06,17:36
Doplnujem svoj prispevok,
1/ ide o Oznamenie zrazkovej dane pre DU
4/ viem, ze do prehladu sa zapocitava len dan preddavkova,

Islo mi hlavne o to, ze ak je dochodcom od 1.1., a podava danove priznanie
k dani z prijmov/ typ A/, do toho priznania sa zapocita len sumy, z ktorych
bola odvedena preddavkova dan. Je to tak ?
evina
11.10.06,17:42
Doplnujem svoj prispevok,
1/ ide o Oznamenie zrazkovej dane pre DU
4/ viem, ze do prehladu sa zapocitava len dan preddavkova,

Islo mi hlavne o to, ze ak je dochodcom od 1.1., a podava danove priznanie
k dani z prijmov/ typ A/, do toho priznania sa zapocita len sumy, z ktorych
bola odvedena preddavkova dan. Je to tak ?

Nie je to tak. V zmysle paragrafu 43 odst. 7:

7/ Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.

P.s. ten odsek 6 sa netýka príjmov zo závislej činnosti.
Ataga
12.10.06,12:54
vraj ak nemajú podpísané Vyhlásenie ........ tak áno
Denda
12.10.06,12:59
vraj ak nemajú podpísané Vyhlásenie ........ tak áno

Máte na mysli, že sa ich potom týka odsek 6 ?
evina
13.10.06,07:05
vraj ak nemajú podpísané Vyhlásenie ........ tak áno

Nerozumiem tiež presne.
Otázka sa týkala dôchodcu, ktorý bol dôchodcom k 1.1 - takže žiadne Vyhlásenie nepodpisuje, lebo nemá nárok na odpočitateľnú položku a podáva si sám DP typu A, takže platí to čo som písala vyššie, zrazenú zrážkovú daň si v zmysle citovaného bodu paragrafu môže odpočítať.
Janka6685
16.10.06,15:07
Prepáčte, ale musím si to ujasniť: oznámenie o zaplatení zrážkovej dane pošlem za septembrovú výplatu do 15. novembra. Dovtedy aj zaplatím tú daň, alebo do kedy?
Paula
16.10.06,15:11
Prepáčte, ale musím si to ujasniť: oznámenie o zaplatení zrážkovej dane pošlem za septembrovú výplatu do 15. novembra. Dovtedy aj zaplatím tú daň, alebo do kedy?

Ak bola mzda/ odmena vyplatená v októbri, potom do 15.11.06 oznámiť + odviesť
Janka6685
16.10.06,15:13
Ak bola mzda/ odmena vyplatená v októbri, potom do 15.11.06 oznámiť + odviesť

Ďakujem pekne:) .
Najka
17.10.06,07:22
Ahojte, chcem sa len spýtať, kde účtujete zrážkovú daň v JÚ - ako daň.výdavok-mzdy?
Paula
17.10.06,07:23
Ahojte, chcem sa len spýtať, kde účtujete zrážkovú daň v JÚ - ako daň.výdavok-mzdy?

áno .
kacena
17.10.06,09:16
Mám jedného nového zamestnanca od 28.09.2006. V septembri 2006 pracoval v našej druhej firme na dohodu a tam mal aj podpísané vyhlásenie k dani. Za jeho pracovný pomer si nezdaniteľnú časť uplatňuje až od októbra 2006. Jeho hrubý príjem bol 810,-Sk a daň 132,-Sk. Mám túto daň odviesť ako zrážkovú ?
Tweety
17.10.06,09:19
Mám jedného nového zamestnanca od 28.09.2006. V septembri 2006 pracoval v našej druhej firme na dohodu a tam mal aj podpísané vyhlásenie k dani. Za jeho pracovný pomer si nezdaniteľnú časť uplatňuje až od októbra 2006. Jeho hrubý príjem bol 810,-Sk a daň 132,-Sk. Mám túto daň odviesť ako zrážkovú ?Ak nemal podpísané vyhlásenie k zdaneniu a nepoberal DB, tak jeho daň je zrážková.
kacena
17.10.06,09:24
Ďakujem moc krát.
A čo s takým , čo je na dohodu , vyhlásenie podpísané nemá a jeho hrubý príjem je 6.000,-Sk ?
evina
17.10.06,09:25
Ďakujem moc krát.
A čo s takým , čo je na dohodu , vyhlásenie podpísané nemá a jeho hrubý príjem je 6.000,-Sk ?

preddavková...
evina
17.10.06,09:26
Mám jedného nového zamestnanca od 28.09.2006. V septembri 2006 pracoval v našej druhej firme na dohodu a tam mal aj podpísané vyhlásenie k dani. Za jeho pracovný pomer si nezdaniteľnú časť uplatňuje až od októbra 2006. Jeho hrubý príjem bol 810,-Sk a daň 132,-Sk. Mám túto daň odviesť ako zrážkovú ?

Tie firmy sú nezávislé, alebo ide o jedného zamestnávateľa...
kacena
17.10.06,09:29
Tie firmy sú nezávislé, alebo ide o jedného zamestnávateľa...

ide o jedného zamestnávateľa. od 01.09.06 do 27.09.06 bol na dohodu a od 28.09.06 má riadnu pracovnú zmluvu.
evina
17.10.06,09:43
ide o jedného zamestnávateľa. od 01.09.06 do 27.09.06 bol na dohodu a od 28.09.06 má riadnu pracovnú zmluvu.

V tom prípade sa posudzuje úhrn prijmu u tohto zamestnávateľa za mesiac september /t.j. dohoda a HPP/ a ide podľa mojej mienky o preddavkovú daň...

§35
...Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie,....
Denda
17.10.06,10:00
Ešte doplním Evku, že takisto aj podpísané vyhlásenie k uplaňovaniu si nezdaniteľnej čiastky, mu platí na jeho celkový príjem dosiahnutý u toho istého zamestnávateľa.
bazil
18.10.06,08:31
V mesiaci júl sme zamestnali niekoľkých zamestnancov na polovičný úväzok, ich mzda síce bola nižšia ako 5000 Sk ale mali podpísané vyhlásenie, takže zdanení boli preddavkovou daňou. Dodatočne som zistil, že u jedného zamestnanca som v programe nevyplnil kolonku - podpísané vyhlásenie - a tým pádom jeho výplata bola zdanená zrážkovou daňou a to za mesiac júl a august. Hlásenie o zrážkovej dani som poslal, sumu s prísl. konštanstným symbolom odviedol. Ako to teraz spätne opraviť? Vlastne ten zamestnanec nemal platit žiadnu daň, opravím mu to v rámci ročného zúčotvania dane? A čo s daňovým úradom, pošlem nejaký list o oprave hlásenia zrážkovej dane?
jankasm
18.10.06,08:37
V mesiaci júl sme zamestnali niekoľkých zamestnancov na polovičný úväzok, ich mzda síce bola nižšia ako 5000 Sk ale mali podpísané vyhlásenie, takže zdanení boli preddavkovou daňou. Dodatočne som zistil, že u jedného zamestnanca som v programe nevyplnil kolonku - podpísané vyhlásenie - a tým pádom jeho výplata bola zdanená zrážkovou daňou a to za mesiac júl a august. Hlásenie o zrážkovej dani som poslal, sumu s prísl. konštanstným symbolom odviedol. Ako to teraz spätne opraviť? Vlastne ten zamestnanec nemal platit žiadnu daň, opravím mu to v rámci ročného zúčotvania dane? A čo s daňovým úradom, pošlem nejaký list o oprave hlásenia zrážkovej dane?

Ja by som sa dohodla s tým zamestnancom, ak mu to nerobí problém, že by ste vlastne zrušili to podpísanie vyhlásenia, tým pádom by bolo všetko s tou zrážkovou daňou v poriadku.
Pri ročnom zúčtovaní dane, keď si uplatní odpočítateľnú položku, tak mu tú daň vrátia.
(Myslím, že toto riešenie je jednoduchšie ako opravovať výplatné pásky, vrátiť zamestnancovi tú zrazenú daň a ak si už podal aj prehľad na DÚ tak ja ten by bolo treba opraviť.) :rolleyes: :cool:
KatarínaL
24.10.06,09:28
Dobrý deň,
chcela by som si len zhrnúť, čo som sa tu dočítala...
Takže preddavkovú dať platíme mesačne, prehľad posielame štvrťročne, KS je 1144. Zrážkovú daň platíme mesačne, oznámenie posielame tiež mesačne, KS je 1744. Dobre????
karpis
24.10.06,10:10
KatarínaL správne presne ako píšeš
Janka6685
13.11.06,15:37
KatarínaL správne presne ako píšeš

Tu sú konštantné symboly, ale pre zrážkovú daň je KS 1944....takže ako? Alebo je to KS len na rozdiel uvedených daní?


Informácia o účtoch štátnych príjmov vedených daňovými úradmi, na ktoré sú smerované úhrady daní.

PLATNÉ KONŠTANTNÉ SYMBOLY
1144 platba bežná, preddavok na daň
1344 doúčtovanie daní za predchádzajúce zdaňovacie obdobie

1744 vyúčtovanie dane za posledné zdaňovacie obdobie DPFO a DPPO
1944 zúčtovanie rozdielov preddavkov dane z príjmu zo závislej činnosti, dane vyberanej zrážkou a zabezpečení dane
2144 dodatočne vyrubená daň
3344 sankčný úrok, penále
5144 zvýšenie dane
5344 nadmerný odpočet
5944 zvýšenie dane -daňová inšpekcia
6144 dodatočná platba z daňovej inšpekcie
6344 pokuta z kontroly
6544 pokuta zo správy
6744 pokuty vyrubené daňovou inšpekciou
7144 sankčný úrok z daňovej inšpekcie
7344 úrok pri odklade platenia
7544 exekučné náklady

7944 blokové pokuty vyrubené daňovým úradom
8144 platba (účtovaná súčasne s predpisom)
Paula
13.11.06,15:43
Zrážková daň nerovná sa daň vyberaná zrážkou.
Janka6685
13.11.06,15:47
Zrážková daň nerovná sa daň vyberaná zrážkou.

A ktorá je tá daň, ktorú zrazím zamestnancom, lebo nedosiahli príjem 5000,-?
Paula
13.11.06,15:52
A ktorá je tá daň, ktorú zrazím zamestnancom, lebo nedosiahli príjem 5000,-?

zrážková .
Janka6685
13.11.06,15:54
zrážková .

čiže použijem 1744?
Janka6685
13.11.06,15:57
čiže použijem 1744?

a účet bude: Daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti
Paula
13.11.06,15:59
Účet je rovnaký ako pre daň preddavkovú u zamestnancov....teda aspoň v KE.
Marína
13.11.06,16:03
Janka, je to stále daň zo závislej činnosti, ale nie je vyberaná preddavkovo ale zrážkou, čiže je už vysporiadaná. Ak mal zamestnanec celý rok daň zo ZČ zrážanú podľa § 43, tak sa nemusí robiť ročné zúčtovanie dane.
Uvediem Ti príklad, kedy by si použila č.ú. pre zrážkovú daň(nie zrážkovú zo závislej činnosti).
Prišiel by k vám vystupovať umelec z ČR(daňovník s obmedzenou daň.povinnosťou). Vy by ste mu mali vyplatiť odmenu 10000 Sk. Najprv mu však zrazíte daň z tejto odmeny, odvediete na DÚ a zvyšok umelcovi vyplatíte. Termíny na odvod dane a oznámenie o zrazenej dani sú tie isté ako pri zrazenej dani z príjmov zo závislej činnosti.
Č. ú. sú rôzne kvôli tomu, aby DÚ vedel rozlíšiť z akého príjmu bola daň zrazená.
Janka6685
13.11.06,16:03
Účet je rovnaký ako pre daň preddavkovú u zamestnancov....teda aspoň v KE.

našla som toto:
Daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti Daňový úrad Košice I 0000007000021647/8180




preddavkovú som neplatila, preto sa pýtam...je to číslo pre daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti?
Marína
13.11.06,16:13
Áno Janka. KS pre zrážkovú daň z príjmov zo závislej činnosti bude 1744 a pre preddavkovú daň z príjmov zo ZČ je to isté číslo účtu ale KS je 1144.
Janka6685
13.11.06,16:16
Ďakujem:)...konečne sme sa k tomu dopracovali:p