gymka
21.03.12,06:46
ahoj poraďáci.
mám podozrenie, že na našej škole sa nehospodári s financiami, tak, ako sa má. prerábalo sa jedno krídlo školy, kde bola veľmi vysoké faktúry, napr. za obklady a práce. smejeme sa, že časť toho je na chalupe pani riaditeľky ktorá ju prerába. správa o hospodárení, ktorá je uverejnená na internete, je veľmi všeobecná: suma na platy zamestnancov a prevádzkové náklady. nič viac. zmluvy, objednávky sú uverejnené len niektoré, aby sa nepovedalo. pritom učitelia sú obmedzovaní vo všetkom, v počte fotokópií, v nákupe učebných pomôcok..... čo môžem a mám robiť? poraďte z právneho hľadiska aj z osobného. rada školy je starostlivo vyberaná riaditeľkou školy, takže to nemá význam tam ísť. čítala som, že ak občan vie o úplatkoch a iných nekalých veciach, má to oznámiť. čo by ste robili? nemôžeme sa dostať ale k žiadnemu hodnovernému dôkazu, ale sa skôr bojíme sa opýtať.
dakujem
GabiZ
21.03.12,06:07
Jednou z možností a prvou, kde by bolo vhodné začať je podanie podnetu na vykonanie finančnej kontroly na príslušný krajský školský úrad. V prípade, že pri rekonštrukcii školy bola výška použitých prostriedkov vyššia ako 20.000 €, jednalo sa o podprahovú zákazku a tým pádom sa pri realizácii malo postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní. Kontrolu nad týmto robí KŠÚ, kontroluje celý postup verejného obstarávania, zmluvy, faktúry a všetko, čo s tým súvisí. Až v prípade, že sa nájdu nedostatky, je možné zvážiť ďalšie konanie. Ministerstvo školstva zriadilo pre občanov e-mailovú linku, kde je možné zaslať podnety týkajúce sa korupčného správania v oblasti školstva. Ak máte podozrenie z takéhoto konania, môžete dať tento podnet priamo tam.

http://www.minedu.sk/index.php?rootId=-2