Coosom
21.03.12,08:35
Ahojte,

práve pred podaním DP za rok 2011 som zistil asi problém s DPH.
Účtujem v JU - Kros, som platcom DPH.
Fakturáciu vykonávam vždy cez preddavkové faktúry a následne po prijatí z PDFA robím kópiou FA.

Preddavkovú faktúru vystavím napr. 100 EUR bez DPH. Do pohľadávok sa mi vloží 120 EUR.
Príde platba, príjem je 120 EUR. Ako DPH sa mi v peňažnom denníku dáva 0.
Celá suma 120 EUR mi ide do zdaniteľných príjmov.
Na základe prijatej platby vystavím faktúru.
Do DPH sa mi vloží 20 EUR... ale nikde sa mi tých 20 eur nedá do výdajov.

ale

ak vystavím ostrú faktúru na 120 EUR, tak pri prijatí mi ide 100 EUr ako zdaniteľných a 20 EUR ako prijatá DPH.

Môj problém je ten, že pri fakturácií cez PDFA sa mi zdaňuje celá suma preddavku teda aj s DPH, pri ostrých faktúrach sa mi zdaňuje len suma bez DPH.

Zabudol som niekde zaúčtovať, že z tej PDFA je 20 EUR DPH ?
Alebo v peňažnom denníku som mal rozdeliť príjem ? Prečo to ale nerobí program, ale dáva 0 ?

Neviete mi prosím poradiť, či to zle chápem, alebo ?

Veľmi pekne Vám ďakujem.
kn-alka
21.03.12,07:41
však to máš dobre, 100 EUR je príjem a 20 EUR je prijatá DPH. Daň z príjmov platíš potom už len zo 100 €.

"Do DPH sa mi vloží 20 EUR... ale nikde sa mi tých 20 eur nedá do výdajov."

hovoríš o príjmoch, tak čo chceš účtovať do výdavkoch???
Coosom
21.03.12,08:33
Mne tam chýba zaúčtovanie DPH pri prijatí úhrady zálohovej faktúry,
alebo iný medzník, nakoľko sa mi zdá, že mi do zdaniteľných príjmov berie Základ + DPH a nemalo by len Základ ?

Príklad:
Zaúčtovanie príjmu cez Preddavkovú faktúru:
Pri vystavovaní vložím položku takto: Suma bez DPH 100, DPH 20, Celková suma preddavkovej faktúry je 120 EUR
Po zápise v pohľadávkach vidím preddavkovú faktúru na sumu 120 EUR, pri editácií pohľadávky vidím Suma 120, základ 120, DPH 0.
Po prijatí platby v peňažnom denníku dám príjem, vyberiem preddavkovú faktúru, vloží sa mi suma 120 EUR, základ 120 EUR, DPH 0.
Uložím, k preddavkovej faktúre vystavím ostrú FA, tá sa rozúčtuje na Základ 100 a DPH 20. DPH sa zapíše do denníka DPH.

Do daňového mi to ide takto:
Prijmy:
-Zdaňované :120
-Nezdaňované 0
Výdavky:
-Odpočitateľné: 0
-Neodpočítateľné: 0
Základ dane:120 EUR

Pri FA
Ak by som ale neúčtoval príjem cez preddavkovú, ale vystavil by som rovno Faktúru a účtoval príjem z FA, bolo by to takto:
Ostrá faktúra, Základ 100, DPH 20, Suma 120.
V pohľadávkach vidím FA 120 EUR, po editácií vidím Suma:120, Základ: 100, DPH:20
Po prijatí platby v peňažnom denníku vyberiem faktúru, urobí sa mi rozpis ako je vyššie, teda Suma:120, Základ: 100, DPH:20
.
Do daňového mi to ide takto:
Prijmy:
-Zdaňované :100
-Nezdaňované 20
Výdavky:
-Odpočitateľné: 0
-Neodpočítateľné: 0
Základ dane:100 EUR

Teda pri prijatí úhrady sa mi do Zdaňovacích príjmov dáva celá suma 120 EUR, pri prijatí cez Faktúru sa mi do Zdaňovacích dá len 100 Eur a DPH sa dá ako nezdaňované.
Čiže pri prijatí úhrady asi na niečo zabúdam.
Buď príjem PDFA pri príjme rozúčtujem na Základ A DPH, no potom mi účtovníctvo hlási, že základ a DPH nesedí s evidenciou v pohľadávkach
alebo príjem doplním o interný doklad kde dam prijatú DPH ?

Nerozumiem tomu, dúfam, že som to napísal jasnejšie.
Coosom
21.03.12,08:58
Doplním
Nemal by som prosím Vás v JU ako platca DPH zaúčtovať príjem zálohovej faktúry vo výške 120 EUR takto:
Príjem napr. za služby : Základ 100 EUR, DPH 0
Prijatá DPH: 20 EUR
Celkový príjem preddavkovej faktúry je teda: 120 EUR a takto sa mi oddelí príjem zálohy na základ a DPH.
Ja som doteraz robil príjem len sumy 120 EUR a teda nerozučtovaval som príjem na Základ a DPH.

Čo myslíte ? Prosím, poraďte mi...
kn-alka
21.03.12,09:28
Neúčtujem Kros, ale v Oberone to robím takto:

Mám zálohovú faktúru na sumu 120€ s DPH - pri úhrade mi zaúčtuje 120 € do príjmov
Vystavím "ostrú" faktúru na 100 € a 20€ DPH s odpočítaním zálohy, t.j. na úhradu 0,-

Pri úhrade však musím nahodiť aj úhradu tej nulovej "ostrej" faktúry, aby mi rozúčtovalo príjmy a DPH na správne miesto.
V peňažnom denníku mám 2 zápisy:

BV úhrada zál.Fa 120 € - príjem
BV úhrada Fa 100 € - príjem 20€ DPH
- 120 € - príjem

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
Coosom
22.03.12,06:30
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď kn-alka.
V Krose mi to takto nefunguje.
Vyriešil som to tak, že som príjem PDFA zaúčtoval ako základ a dph.
Program mi síce hlási chybu, že nesprávny rozpis v PD, lebo v pohľadávkach mám PDFA bez DPH, ale rieśi to môj problém.
Do budúcna to budem účtovať samostatne príjem základu a DPH.
Myslel som si, že to program rieši automaticky a nidky som sa tým nezaťažoval.

Minulý rok som podal DP tak, že môj základ tvorilo aj DPH, takže som prišiel o 19% ako keby nákladov, zníženú odpočitateľnú položku, platil som väčšiu daň, tento rok väčšie preddavky a odvody...
Ani neviem, či sa mám tváriť ako mŕtvy chrobák, alebo podať opravné DP za rok 2010.

Ešte raz Ti ďakujem a prajem pekný dník :-)