cream@centrum.cz
07.02.06,15:10
Zdravim z ČR,

doufám že mi budete rouzumět, ale svojí slovenštinou bych mohl někoho urazit.

No a teď k problému který mám. Vlastně sou dva:

1) potřebuju v našem účetním systému řešit problém státních výkazů (rozvaha - suvaha, výkaz zisků a ztrát a výkaz cash flow) pro zákazníka v SK. Nevím jestli jde jen o to "nasypat" data z účetnictví do formuláře státního výkazu nebo jestli potřebuju vědět ještě něco navíc, co by mi mohlo uniknout a způsobit případně problémy.

2) obdobně potřebuju pořešit nastavení DPH, mohl by mi někdo poradit řekněme nějaký odkaz, kde bych mohl najít nějakou "kuchařku" podle které to zvládne opravdu každý. Konkrétně jaké existují daňové režimy (tuzemská plnění, plnění v EU ...), jak se vypočítá daň a jak se potom vykazují v přiznání atd...

Dík moc
liba2
07.02.06,15:15
Zdravim z ČR,

doufám že mi budete rouzumět, ale svojí slovenštinou bych mohl někoho urazit.

No a teď k problému který mám. Vlastně sou dva:

1) potřebuju v našem účetním systému řešit problém státních výkazů (rozvaha - suvaha, výkaz zisků a ztrát a výkaz cash flow) pro zákazníka v SK. Nevím jestli jde jen o to "nasypat" data z účetnictví do formuláře státního výkazu nebo jestli potřebuju vědět ještě něco navíc, co by mi mohlo uniknout a způsobit případně problémy.

2) obdobně potřebuju pořešit nastavení DPH, mohl by mi někdo poradit řekněme nějaký odkaz, kde bych mohl najít nějakou "kuchařku" podle které to zvládne opravdu každý. Konkrétně jaké existují daňové režimy (tuzemská plnění, plnění v EU ...), jak se vypočítá daň a jak se potom vykazují v přiznání atd...

Dík moc
ad 1) Súvaha a výkaz ziskov a strát sa vyplnia údajmi z účtovníctva. V riadkoch výkazov sú čísla účtov uvedené, treba to len správne zapísať. Predpokladám, že dnes už každý účtovný softvér dokáže tieto výkazy vyplniť.
Cash flow nepredkladajú všetky firmy, osobne s tým nemám skúsenosť.
ad 2) Otázka je zoširoka - rada je jednoduchá: treba si prečítať zákon o DPH č. 222/2004 Z. z. a jeho novely. Jeho úplné znenie je aj tu na porade k dispozícii. Okrem toho je tu obrovské množstvo otázok a odpovedí na tému DPH, treba čítať. No a sú tu aj poradcovia, ktorí vedia vysvetliť nejaký datail.
Príjemnú zábavu.....:D :D
cream@centrum.cz
07.02.06,15:28
No jasně ale někdo musí tomu softwaru říct jak to má vyplnit :-) to je tak nějak moje práce :-) takže se ptám jestli stačí uvažovat že hodnoty z jednotlivých účtů a ty správně napsat do formuláře nebo jestli mě může ještě něco překvapit ...
Co se DPH týče tak odkaz na zákon (no dík ... nerozumim ani českému) ale u nás na ministerstvu měly takový docela přehledný soubor s nějakýma pokynama a tam to bylo docela pěkně vysvětlené ... čekal sem něco podobného i u vás ... akorát že sem nenašel ...
liba2
07.02.06,15:38
No jasně ale někdo musí tomu softwaru říct jak to má vyplnit :-) to je tak nějak moje práce :-) takže se ptám jestli stačí uvažovat že hodnoty z jednotlivých účtů a ty správně napsat do formuláře nebo jestli mě může ještě něco překvapit ...
Co se DPH týče tak odkaz na zákon (no dík ... nerozumim ani českému) ale u nás na ministerstvu měly takový docela přehledný soubor s nějakýma pokynama a tam to bylo docela pěkně vysvětlené ... čekal sem něco podobného i u vás ... akorát že sem nenašel ...Prepáč, nepochopila som, že ide o tvorbu softvéru... ale teraz je to už jasné - áno? súvaha a výkaz ZaS sa nakŕmia z účtovníctva, nič sa nedopĺňa.
Pozri si stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) Daňového riaditeľstva. Aj oni vydali množstvo pokynov, sú tam dostupné.
cream@centrum.cz
07.02.06,15:58
oki ... ještě jednou dík :-) já si tady prakticky nadefinuju řádky a pak určím účty ze kterých se tam mají hodnoty načítat ... pak to vyplivne tabulku podobnou excelu (to je všechno co nabízíme protože formuláře se mění rychleji než stačí programátor předělávat). Ale říkal sem si jestli třeba nepoužíváte nějaký vychytávky o kterých se nám v česku ani nesní :-) třeba že by ste to dělali za uplně jiný období nebo tak :-) prostě něco co by mi mohlo celou věc škaradě nabourat.
liba2
07.02.06,16:09
oki ... ještě jednou dík :-) já si tady prakticky nadefinuju řádky a pak určím účty ze kterých se tam mají hodnoty načítat ... pak to vyplivne tabulku podobnou excelu (to je všechno co nabízíme protože formuláře se mění rychleji než stačí programátor předělávat). Ale říkal sem si jestli třeba nepoužíváte nějaký vychytávky o kterých se nám v česku ani nesní :-) třeba že by ste to dělali za uplně jiný období nebo tak :-) prostě něco co by mi mohlo celou věc škaradě nabourat.Výkazy je možné z účt. soft. vybrať za obdobie od január do ..., t.j. za nejaké ohraničené obdobie a za účtovný rok, ktorým je spravidla kalendárny rok. Ale už je možné vykazovať údaje aj za hospodársky rok - no treba si k tomu niečo naštudovať zo zákona o účtovníctve. (ten je tu tiež zverejnený).
Inak ďakujem aj ja :) .