adad
07.02.06,14:45
Naša firma na základe zamestnávateľskej zmluvy s Doplnkovou dôchodkovou poisťovňou "Credit suisse" zaplatila zamestnancom v r. 2005 príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie v sume 96 000,- Sk. V r. 2004 boli tieto príspevky pre firmu daňovo uznané do výšky 3% úhrnu miezd. Ako je to pre rok 2005?
Tweety
07.02.06,14:36
Naša firma na základe zamestnávateľskej zmluvy s Doplnkovou dôchodkovou poisťovňou "Credit suisse" zaplatila zamestnancom v r. 2005 príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie v sume 96 000,- Sk. V r. 2004 boli tieto príspevky pre firmu daňovo uznané do výšky 3% úhrnu miezd. Ako je to pre rok 2005?
Môže to byť pre rok 2006 až 6%.;)
Chobot
07.02.06,15:23
Naša firma na základe zamestnávateľskej zmluvy s Doplnkovou dôchodkovou poisťovňou "Credit suisse" zaplatila zamestnancom v r. 2005 príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie v sume 96 000,- Sk. V r. 2004 boli tieto príspevky pre firmu daňovo uznané do výšky 3% úhrnu miezd. Ako je to pre rok 2005?


Na rok 2005 výška príspevkov nebola obmedzená, podľa § 19 ods. 3 písm. l) boli všetky príspevky na DDP/DDS daňovo odpočítateľné. Až novela zákona o dani z príjmov č. 534/2005 zmenila tento bod tým, že doplnila možnosť zahrnutia do daňových nákladov aj príspevkov na životné poistenie zamestnancov, ale zároveň obmedzila výšku úhrnu príspevkov na 6%, ako uviedla Tweety. Presné znenie zmeny je:

"...a príspevky na účelové sporenie a životné poistenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov; tieto príspevky je možné uznať v úhrne najviac do výšky 6 % zo zúčtovanej mzdy a náhrady mzdy zamestnanca, ktorý je účastníkom týchto sporení."


Tie 3% si ľudia mýlia s inou vecou:

Príspevky na DDP do výšky 3% hrubej ročnej mzdy zamestnanca sa nezahŕňali do vymeriavacieho základu pre zamestnanca na povinné poistenia (nemocenské, dôchodkové, starobné,...), nad 3% už tovorili základ pre výpočet odvodov (§138 odst. 2 zákona o soc. poistení č. 461/2003).
M3G
11.02.06,19:05
Pozor na Credit Suisse, majú podobné srdcervúce reklamy ako mal kedysi BMG, Drukos a pod. firmy, a v mojich kulvároch som zachytil, že s tou firmou nie je niečo v poriadku...
ELENAMARINA
13.02.06,12:43
Po prečítaní si príspevku, že sa hovorí v kuloároch o tom, že s uvedenou Credit Suisse nie je niečo v poriadku, mala by som na Vás milí poraďáci takýto dotaz:
- je možné prestúpiť do inej DDS
- akým spôsobom
- týka sa to aj II. a III. piliera
pretože v dnešných časoch, človek už nemá garanciu asi v ničom. Prosím, ak mi niekto viete odpovedať, prosím o odpoveď. Ďakujem.
Chobot
13.02.06,13:04
Pozor na Credit Suisse, majú podobné srdcervúce reklamy ako mal kedysi BMG, Drukos a pod. firmy, a v mojich kulvároch som zachytil, že s tou firmou nie je niečo v poriadku...
Ak máš nejaké dôveryhodné informácie o problémoch Credit Suisse (asi to nebudú dôveryhodné, pretože by si vedel, že Credit Suisse sa už volá Winterthur, Credit Suisse zostala iba banka), tak nám ich upresni. V opačnom prípade Ťa prosím, aby si nevypúšťal takéto informácie, lebo toto mi zase pripomína šírenie istej nepravdivej správy o jednej banke spred pár rokov.

Na posúvaní tej nepravdivej informácii doplatilo pár ľudí. Ako príklad pre šíriteľov takýchto správ "v dobrej viere" prikladám jeden odstrašujúci prípad.

Bývalá kolegyňa, tiež z jednej banky, postúpila tú spomínanú informáciu ďalej. Tá správa sa dostala do tej kritizovanej banky, kde na základe prílohy - Wordovského dokumentu ju identifikovali ako autora správy. Dostala okamžite výpoveď a neviem, či nečelila trestnému oznámeniu zo strany tej dotknutej banky. A to nie je jediný prípad.

Takže skôr, než nejakú podobnú informáciu vypustíš, tak si dobre over zdroj aj samotnú správu.

A myslím, že je vrcholne neprofesionálne niekoho, kto aktívne propaguje poradu, porovnávať správcovskú spoločnosť fungujúcu na základe súčasnej legislatívy so spoločnosťami ako Drukos a BMG.
Chobot
13.02.06,13:09
Po prečítaní si príspevku, že sa hovorí v kuloároch o tom, že s uvedenou Credit Suisse nie je niečo v poriadku, mala by som na Vás milí poraďáci takýto dotaz:
- je možné prestúpiť do inej DDS
- akým spôsobom
- týka sa to aj II. a III. piliera
pretože v dnešných časoch, človek už nemá garanciu asi v ničom. Prosím, ak mi niekto viete odpovedať, prosím o odpoveď. Ďakujem.
K samotnej správe som sa už vyjadril. Prestúpiť v II. pilieri môžeš po roku od uzatvorenia zmluvy s DSS a to tým, že uzatvoríš zmluvu s novou DSS.

V III. pilieri prestup nie je možný, musíš vypovedať zmluvu a uzatvoriť zmluvu s inou DDS. Musíš však rátať s prípadnými sankciami za porušenie zmluvných podmienok.
ELENAMARINA
14.02.06,05:39
Ďakujem za odpoveď a prosím "Chobot" neopovedal by si mi na moju otázku ohľadom zníženia základu dane. Môžem si v žiadosti o ročné zúčtovanie dane uplatniť ako nezdaniteľnú časť základu dane aj príspevky na DDS, ktoré som si v priebehu roka 2005 platila, ale zároveň som si z nich polovicu už dala vyplatiť. Niekde tu na Porade som už čítala, že pokiaľ by som zmluvu nevypovedala a pokračovala ďalej, tak si to môžem uplatniť ako nezdaniteľnú časť základu dane. Nemám veľmi jasno, aké zmluvné podmienky by som mohla porušiť. Tieto zmluvy sme uzatvárali v práci hromadne a nejako ani ostatní kolegovia nemajú v tom jasno. Vopred ďakujem za odpoveď.
Chobot
14.02.06,07:21
Ďakujem za odpoveď a prosím "Chobot" neopovedal by si mi na moju otázku ohľadom zníženia základu dane. Môžem si v žiadosti o ročné zúčtovanie dane uplatniť ako nezdaniteľnú časť základu dane aj príspevky na DDS, ktoré som si v priebehu roka 2005 platila, ale zároveň som si z nich polovicu už dala vyplatiť. Niekde tu na Porade som už čítala, že pokiaľ by som zmluvu nevypovedala a pokračovala ďalej, tak si to môžem uplatniť ako nezdaniteľnú časť základu dane. Nemám veľmi jasno, aké zmluvné podmienky by som mohla porušiť. Tieto zmluvy sme uzatvárali v práci hromadne a nejako ani ostatní kolegovia nemajú v tom jasno. Vopred ďakujem za odpoveď.

Prílohou zmluvy je aj jeden dokument, ktorý sa volá "Dávkový plán". Pozri sa do neho a nájdi, podľa ktorej dávky Ti DDP vypláca tie peniaze. Ak to vyplácané podľa riadneho dávkového plánu a na túto dávku máš riadny nárok a nie je tam nič uvedené o porušení zmluvných podmienok (napr. predčasná výpoveď), tak máš nárok na odpočet, lebo si neporušila zmluvné podmienky. Najmä pozri, ako sa tá dávka volá. Pošli mi SS, že v ktorej DDP to poistenie máš a kedy bolo uztvorené. Ja mám doma poistné podmienky 2 DDP-čiek, ak to budú rovnaké, tak to pozriem v nich.
vieroslava
21.06.08,07:04
Osoba SZČO uzatvorila zmluvu s DDP v roku 2001.
Tento rok chce požiadať o predčasný starobný dôchodok a pozastaviť činnosť SZČO. V zmluvnom vzťahu s DDP by naďalej chcela pokračovať až do roku 2011, platiť príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie naďalej, aby naplnila podmienku trvania zmluvy 10 rokov a nemusela dodaniť odpočítané príspevky z daňového základu v minulých rokoch.

Moja otázka znie: Je možné pokračovať v sporení na DDS aj po pozastavení, alebo ukončení živnosti a poberaní predčasného starobného dôchodku?
A ak nie, musí dodaniť, čo si v minulosti uplatnila ako daňovú úľavu z titulu platieb do DDP?
VERONIKA6
25.06.08,07:43
Osoba SZČO uzatvorila zmluvu s DDP v roku 2001.
Tento rok chce požiadať o predčasný starobný dôchodok a pozastaviť činnosť SZČO. V zmluvnom vzťahu s DDP by naďalej chcela pokračovať až do roku 2011, platiť príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie naďalej, aby naplnila podmienku trvania zmluvy 10 rokov a nemusela dodaniť odpočítané príspevky z daňového základu v minulých rokoch.

Moja otázka znie: Je možné pokračovať v sporení na DDS aj po pozastavení, alebo ukončení živnosti a poberaní predčasného starobného dôchodku?
A ak nie, musí dodaniť, čo si v minulosti uplatnila ako daňovú úľavu z titulu platieb do DDP?
Toto by ma tiež zaujímalo. Vie niekto?
vieroslava
28.06.08,22:12
Osoba SZČO uzatvorila zmluvu s DDP v roku 2001.
Tento rok chce požiadať o predčasný starobný dôchodok a pozastaviť činnosť SZČO. V zmluvnom vzťahu s DDP by naďalej chcela pokračovať až do roku 2011, platiť príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie naďalej, aby naplnila podmienku trvania zmluvy 10 rokov a nemusela dodaniť odpočítané príspevky z daňového základu v minulých rokoch.

Moja otázka znie: Je možné pokračovať v sporení na DDS aj po pozastavení, alebo ukončení živnosti a poberaní predčasného starobného dôchodku?
A ak nie, musí dodaniť, čo si v minulosti uplatnila ako daňovú úľavu z titulu platieb do DDP?

Nejako zapadá otázka prachom, tak ju posúvam.
Katy a R
29.06.08,07:07
V prvom rade pozri do zmluvných podmienok – ako už aj Chobot písal vyššie...(dávkový plán, prípadné dodatky..).Keďže máš zmluvu uzatvorenú skôr, tak predpokladám, že to pôjde..
Ja napríklad môžem dostať raz za 12 mesiacov (keď požiadam) zmluvný výsluhový dôchodok ... a nie je to porušenie podmienok. (takto sme mohli dostať peniaze vložené za posledných 12 mesiacov aj od zamestnávateľa ;))
Teraz už viac ako 2roky tam nič nevkladám .. a poistenie stále trvá.
vieroslava
01.07.08,13:25
Ďakujem, mala si pravdu, bola som sa pýtať v poisťovni a tiež mi povedali, že môžem aj ukončiť poistenie, aj pokračovať, je to len na mojom rozhodnutí. Nevedeli sa mi však vyjadriť k tomu dodaneniu, vraj sa mám spýtať daňového poradcu.
Katy a R
07.07.08,15:27
Ďakujem, mala si pravdu, bola som sa pýtať v poisťovni a tiež mi povedali, že môžem aj ukončiť poistenie, aj pokračovať, je to len na mojom rozhodnutí. Nevedeli sa mi však vyjadriť k tomu dodaneniu, vraj sa mám spýtať daňového poradcu.

Píšeš, že chceš pokračovať v zmluvnom vzťahu - tak nie je dôvod niečo dodaňovať. Podmienky si neporušila. A vkladať tam môžeš ľubovolne .. koľko uznáš za vhodné (keď aj nič;)).
Ing. Pavol Zúber
09.07.08,05:17
Do akej výšky môže zamestnávateľ prispievať zamestnancovi na DDP a koľko zamestnanec?
Modroocko
09.07.08,05:44
Do akej výšky môže zamestnávateľ prispievať zamestnancovi na DDP a koľko zamestnanec?

Povedala by som, že prispievať môže každý do tej výšky, koľko vládze a uzná za vhodné ;) Ale tvoja otázka asi smerovala tam, do akej miery sa to každému z nich oplatí.
Zamestnanec si môže odpočítať ako nezdaniteľnú čiastku maximálne 12 000,- ročne (v tom sú okrem príspevkov na DDS aj životné poistky) a zamestnávateľovi sa zase môže uznať ako nákladová položka len čiastka neprevyšujúca 6 % zo zúčtovanej mzdy a náhrady mzdy konkrétneho zamestnanca.
Ing. Pavol Zúber
09.07.08,07:40
Ďakujem za vysvetlenie.