Finch
21.03.12,17:16
Pekný podvečer.

Potreboval by som sa poradiť. Momentálne som evidovaný na ÚP. Zohnal som si nejakú prácu, ale bude to na dlhšie. Chcel by som ísť na dohodu, ale vraj keď som evidovaný na ÚP, tak sa nedá ísť na dohodu o vykonaní práce. Išlo by iba vtedy, keby som bol dobrovoľne nezamestnaná osoba. Je to naozaj tak? Keby som išiel na dohodu o pracovnej činnosti, tak by som musel ísť na kratší čas z dôvodu hlásenia sa. Na dohodu o pracovnej činnosti môžem robiť, ak som dobre čítal maximálne 80 hodín/mesiac. A vraj závisí aj od toho, akú prácu budem vykonávať.

Za prípadnú pomoc vopred ďakujem.
Mila123
21.03.12,16:20
ty si študentom denného štúdia ? pochybujem....
na dohodu o PČ sa dá pracovať 10 hod. týždenne a DoVP 350 hod. ročne u jedného zamestnávateľa......i na jednu i na druhú dohodu je možná evidencia na UP, iba limit príjmu za prácu je obmedzovaný, t.j. do 139,90 € mesačne....
Finch
21.03.12,16:30
Nie, už nie som. Napísal som, že som na ÚP.
Mila123
21.03.12,16:34
jasne, veď som to aj čítala....

existuje aj dohoda o brig. práci študentov, môže byť uzavretá na 20 hodín týždenne.....tu je podmienka štúdia......
Finch
21.03.12,16:35
Ďakujem. Ale budem sa musieť chodiť hlásiť cca každé 2 týždne, keby som bol v práci dajme tomu mesiac a pol?
Mila123
21.03.12,16:37
jasne, že sa budeš musieť chodiť hlásiť na UP, nemôžeš meškať, s tým, že máš zamestnanie.....
Finch
21.03.12,16:43
Chcel som len vedieť či by sa to nedalo nejako dohodnúť. Mám sa ísť teraz 27. hlásiť a tá práca by mala byť od 14. apríla do cca mája. Na ÚP musím ísť deň pred začatím s dohodou. Len keď si na dohodu oni určujú čas hlásenia tuším každé 2 týždne. Vyhovovalo by mi keby som sa mohol ísť raz za mesiac hlásiť ako je tomu teraz.
Finch
21.03.12,17:00
A záleží na tej vykonávanej práci? Je jedno čo budem robiť pri oboch dohodách? Však im to môže byť jedno, čo do dohody napíše zamestnávateľ. Keď tam budem mať, že budem robiť 10 hodín týždenne a prídem sa načas nahlásiť ...

Mám ešte jednu otázku. DoVP je obmedzená na 350 hodín/rok u jedného zamestnávateľa. Dohoda o PČ má tiež nejaké časové obmedzenie. V zákonníku práce je len uvedené maximálne 10 hodín týždenne, ale o počte hodín spolu sa zákon nikde (aspoň som nenašiel) nezmieňuje. Mám to brať tak, že môžem robiť aj 600 hodín ročne?
veronikasad
21.03.12,17:03
Chcel som len vedieť či by sa to nedalo nejako dohodnúť. Mám sa ísť teraz 27. hlásiť a tá práca by mala byť od 14. apríla do cca mája. Na ÚP musím ísť deň pred začatím s dohodou. Len keď si na dohodu oni určujú čas hlásenia tuším každé 2 týždne. Vyhovovalo by mi keby som sa mohol ísť raz za mesiac hlásiť ako je tomu teraz.
Bez ohladu na to, kedy máš stanovený dátum kontaktu, dohodu musíš odniesť najmenej deň pred začiatkom výkonu práce.

Akú prácu budeš vykonávať na dohodu ? Poberáš aj dávku v hmotnej núdzi ?
Finch
22.03.12,06:42
Nie, nepoberám nič. Ako to vlastne na ÚP kontrolujú. Prídem sa nahlásiť a oni ani nevedia koľko hodín vlastne robím. Papierovo to sedí, ale aj napríklad plat. Na papieri bude síce napísané tých 139, ale čo ak zarobím viac? Oni to už nepreveria. Alebo ako to vlastne je?
veronikasad
22.03.12,06:45
Nie, nepoberám nič. Ako to vlastne na ÚP kontrolujú. Prídem sa nahlásiť a oni ani nevedia koľko hodín vlastne robím. Papierovo to sedí, ale aj napríklad plat. Na papieri bude síce napísané tých 139, ale čo ak zarobím viac? Oni to už nepreveria. Alebo ako to vlastne je?
UP je SW-ovo prepojený so SP, kde zamestnávatel nahlasuje výšku príjme v mesačnom výkaze.
Po výplatnom termíne predkladáš na UP výšku príjmu na predpísanom tlačive.
Finch
22.03.12,08:02
DoVP je obmedzená na 350 hodín/rok u jedného zamestnávateľa. Dohoda o PČ má tiež nejaké časové obmedzenie??? V zákonníku práce je len uvedené maximálne 10 hodín týždenne, ale o počte hodín spolu sa zákon nikde (aspoň som nenašiel) nezmieňuje. Mám to brať tak, že môžem robiť aj 600 hodín ročne?
Tweety
22.03.12,08:04
DoVP je obmedzená na 350 hodín/rok u jedného zamestnávateľa. Dohoda o PČ má tiež nejaké časové obmedzenie??? V zákonníku práce je len uvedené maximálne 10 hodín týždenne, ale o počte hodín spolu sa zákon nikde (aspoň som nenašiel) nezmieňuje. Mám to brať tak, že môžem robiť aj 600 hodín ročne?
Dodržaný musí ten max. 10 hodinový týždeň.
Finch
22.03.12,10:18
UP je SW-ovo prepojený so SP, kde zamestnávatel nahlasuje výšku príjme v mesačnom výkaze.
Po výplatnom termíne predkladáš na UP výšku príjmu na predpísanom tlačive.

A keď zamestnávateľ nahlási síce výšku príjmu SP správny, na dohodu mi napíše, že zarobím max. tých 139 € a mne dá na ruku 300 € kto mu to zistí? Myslím si, že už asi nik. Takisto aj s odrobenými hodinami. Na zmluve budem mať napísaných 10 hodín týždenne, budem robiť 50 týždenne a prídem sa nahlásiť načas na ÚP nik o tom nebude ani len vedieť.
Finch
23.03.12,06:51
Samozrejme všetci mlčia, lebo je to pravda. Vedel som to.
Tweety
23.03.12,06:52
Samozrejme všetci mlčia, lebo je to pravda. Vedel som to.
Je to podvod, porušenie ZP.
veronikasad
23.03.12,06:54
Samozrejme všetci mlčia, lebo je to pravda. Vedel som to.
Čo si vedel ? Etiketa Porady ti nič nehovorí ?

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Finch
23.03.12,15:16
Čítal som. No napriek tomu mi nedalo opýtať sa. Ale Tweetyho odpoveď je jednoznačná.
Ďakujem.