winnie333
21.03.12,17:37
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať... Robila som poisťováčku na živnosť u jednej spoločnosti, ale začiatkom roka som s nimi ukončila spoluprácu. Na základe zmluvy, ktorú som podpísala, v období 1roka po ukončení po mne môžu žiadať vrátiť províziu,ak by niekto mnou uzatvorenú zmluvu zrušil. To je všetko ok, ale je normálne, že bez akéhokoľvek upozornenia, telefonátu, listu mi prišiel dnes e-mail od advokátskej firmy, ktorá zastupije tú spoločnosť na predžalobnú výzvu na zaplatenie dlžnej sumy? A že mám na to 5 dní.... Čo ak by som uvedenú e-mailovú adresu už nepoužívala a čo ak si to prečítam až ja neviem o týždeň? Mám na tento e-mail reagovať? Alebo počkať aj keď píšu,že po 5dňoch budú iniciovať žalobu?? Ďakujem za rady..
Mária27
21.03.12,21:37
Výzvu na úhradu ti môžu dať aj prostredníctvom súdu na pojednávaní. Ak si mala takú zmluvu, asi sa úhrade nevyhneš.

Okrem toho aj právny úkon môžno urobiť elektronicky.

§ 40 obč. zákonníka
(4) Písomná forma je zachovaná, ak je právny úkon urobený telegraficky, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ktoré umožňujú zachytenie obsahu právneho úkonu a určenie osoby, ktorá právny úkon urobila. Písomná forma je zachovaná vždy, ak právny úkon urobený elektronickými prostriedkami je podpísaný zaručeným elektronickým podpisom.