Vianocka
07.02.06,15:19
Ahojte, Poraďáci, poradí mi niekto?
Som podnikateľ FO, neplatiteľ DPH. Český partner identifikovaný pre DPH v ČR mi vystavil faktúru za zájazd na veľtrh v Mníchove s DPH. Túto DPH si ako neplatiteľ nemôžem odpočítať. Môžem si ju uplatniť ako daňový výdavok? Ak áno, poprosím aj citáciu zákona. Veľmi pekne ďakujem.
evina
07.02.06,14:51
Ahojte, Poraďáci, poradí mi niekto?
Som podnikateľ FO, neplatiteľ DPH. Český partner identifikovaný pre DPH v ČR mi vystavil faktúru za zájazd na veľtrh v Mníchove s DPH. Túto DPH si ako neplatiteľ nemôžem odpočítať. Môžem si ju uplatniť ako daňový výdavok? Ak áno, poprosím aj citáciu zákona. Veľmi pekne ďakujem.

Pre teba ako neplatiteľa DPH nie je uvedenie DPH na dokladoch vôbec zaujímavé. Platíš celú službu/tovar aj s DPH a uplatňuješ ju do nákladov, tak akokeby tam tá DPH nebola. Neuplatňuješ si odpočet, neodvádzaš DPH na výstupe-dávaš ju celú do nákladov.
liba2
07.02.06,14:54
Ahojte, Poraďáci, poradí mi niekto?
Som podnikateľ FO, neplatiteľ DPH. Český partner identifikovaný pre DPH v ČR mi vystavil faktúru za zájazd na veľtrh v Mníchove s DPH. Túto DPH si ako neplatiteľ nemôžem odpočítať. Môžem si ju uplatniť ako daňový výdavok? Ak áno, poprosím aj citáciu zákona. Veľmi pekne ďakujem.Ak nie si platiteľom dane, tak DPH na dokladoch si nevšímaš. Tvoj náklad je celá suma faktúry.
ALBO
07.02.06,15:00
Neviem z otázkykto je český partner, či cestovka, alebo organizátor alebočo, ale momemtálne je to aj jedno, lebo táto informácia by bola dôležitá skôr, keby ste chceli vedieť ako mal postupovať on.
Dôležité je však, že podľa § 15 zákona o DPH neprechádza na vás daňová povinnosť v tuzemsku, takža fakturácia s daňou či už českou alebo nemeckou je oprávnená.
Takáto fa s DPH je plne uznaný daňový výdavok u platiteľa aj neplatiteľa dane.
Vy ako neplatiteľ dane máte nárok predsa na uplatnenie nákladov vrátane DPH zo všetkých Fa, vy na DPH na Fa nepozeráte.
ALBO
07.02.06,15:05
Ako pekne sme naraz odpovedali.Ja som jej to hľadala ešte v zákone, ale v ZoDzP to nieje ten píše len čo majú robiť platitelia s DPH.
Možno, že by postupy účtovania to povedali po lopate.Ja.Neviem.
evina
07.02.06,15:06
Ako pekne sme naraz odpovedali.Ja som jej to hľadala ešte v zákone, ale v ZoDzP to nieje ten píše len čo majú robiť platitelia s DPH.
Možno, že by postupy účtovania to povedali po lopate.Ja.Neviem.
:) Ja som si tiež pozerala ten § v 595... Ale u neplatiteľa DPH nárok na účtovanie priamo do nákladov/výdavkov súvisí s princípom DPH :) podľa mňa...,
Vianocka
07.02.06,15:22
Este raz vsetkym dakujem za rychlu odpoved. Mna totiz tiez zmiatol zakon o DzP a to § 19 ods.3 pism.k) bod. 2, ale ten je prave o tom, co pise ALBO a tyka sa platitelov. Pri slovenskych fakturach je mi to jasne, len som sa obavala tej ceskej faktury.
andrej_rv
07.02.06,15:49
Možno, že by postupy účtovania to povedali po lopate.Ja.Neviem.Áno - § 10c Postupov JÚ ods. 2) - pri prijatí služby alebo nadobudnutí majetku, ktorým je tovar podľa osobitného predpisu, pri ktorých nevzniká účtovnej jednotke nárok na odpočítanie dane podľa osobitného predpisu, je DPH súčasťou obstarávacej ceny
ALBO
07.02.06,17:36
:) Ja som si tiež pozerala ten § v 595... Ale u neplatiteľa DPH nárok na účtovanie priamo do nákladov/výdavkov súvisí s princípom DPH :) podľa mňa...,

Mne je to jasné, ale vianocka chcela §.