spring
07.02.06,16:36
Ahojte

aký je rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismy. Učtujem učtovné odpisy aj v JU. Ak ano ako ich zaučtujem.

Ak mi vyjde nejaká zostatková cena odpisovaného majetku má nejaký vplyv na daň z príjmu.
ďakujem
liba2
07.02.06,15:49
Ahojte

aký je rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismy. Učtujem učtovné odpisy aj v JU. Ak ano ako ich zaučtujem.

Ak mi vyjde nejaká zostatková cena odpisovaného majetku má nejaký vplyv na daň z príjmu.
ďakujem
Princíp je jednoduchý: pri účtovných odpisoch sa riadiš zákonom o účtovníctve; pri daňových odpisoch zákonom o DP. Tu je jedna z mnohých tém na porade, prečítaj si. A cez "vyhľadávanie" si nájdi aj ďalšie.

http://www.porada.sk/showthread.php?p=165783#post165783
ini
07.02.06,15:55
Iba dodam, ze v JU uctujes iba danove odpisy. ZC nema v JU vplyv na dan z prijmu, len odpis.
liba2
07.02.06,15:59
Nevšimla som si, že sme v JU, teda súhlas s ini :)
andrej_rv
07.02.06,16:04
Iba dodam, ze v JU uctujes iba danove odpisy. Celkom tak to nie je... V JÚ sa účtujú účtovné odpisy, ale v zmysle § 14 ods. 1 Postupov JÚsa môžu uplatniť koeficienty a doby odpisovania podľa zákona o dani z príjmov, teda daňové odpisy. Rovnako sa vo vysvetlivkách k Výkazu o majetku v bode 1. uvádza: V riadku 01 a 02 sa vykazujú údaje z knihy dlhodobého majetku v zostatkových účtovných cenách. Ak by v JU neexistovali účtovné odpisy, táto veta by nemala zmysel.
spring
07.02.06,16:15
Ak som správne pochopila zostatkovú cenu vykazujem iba na výkaze o majetku, ale neučtujem do peňažného denníka. Do peňažného denníka účtujem iba daň.odpisy. Učtovne odpisy vediem iba na inventárnej karte.
ini
07.02.06,19:33
Mne sa vzdy v JU DO=UO a mam po probleme. Pri vypocte odpisov postupujem podla zakona o dani z prijmu.
Manual
07.02.06,19:46
Mne sa vzdy v JU DO=UO a mam po probleme. Pri vypocte odpisov postupujem podla zakona o dani z prijmu. Ano, ale aby sa zadosťučinilo zákonu, lebo postupy v JU tiež hovoria o účtovných odpisoch, tak si ich vypracujem, priložím k inv. karte ale používam len DO v uzáv. operáciach.
ini
08.02.06,17:23
Ja to tiez tak robim, v uzavierkovych operaciach uctujem DO a mam zalozenu inventarnu kartu pre kazdy majetok, kde mam tie odpisy vypracovane a tie vypracovane sa mi zhoduju s tymi, co uctujem do penazneho dennika.