DodoSTI
21.03.12,19:48
Zdravím,

obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Chcel by som sa opýtať, čo potrebujem (živnosť, povolenia, hygiena?) na predaj kopčekovej zmzliny zo zmrzlinového bicykla. :D Zmrzlinu budem nakupovať od výrobcov (Algida, atď.), nebudem ju vyrábať.

Podobnú tému som tu nenašiel. Ďakujem za každú odpoveď :)
lujza.j
21.03.12,18:58
misoft
21.03.12,19:11
Chcel by som sa opýtať, čo potrebujem (živnosť, povolenia, hygiena?) na predaj kopčekovej zmzliny zo zmrzlinového bicykla.
Aj, aj, aj. Plus registračnú pokladňu s fiškálnym modulom, bicykel s chladiacim boxom.
Toto na to aby si pracoval ako SZCO, mal číselka pre daňovákov a našim "bratom v čiernom" dane odvádzal. Toto preto, aby ti mesto povolilo pouličný predaj. No a toto, lebo budeš predávať poživatiny (aj keď balené, ale predsa - decká to budú pchať do seba) a salmonela - to ti je poriadna kuwa.
DodoSTI
21.03.12,19:20
lujza.j - túto tému som síce našiel, no je bez odpovede... za druhý link ďakujem :)
misoft - ďakujem :)

čo sa týka živnosti - bolo mi jasné, že živnosť treba, skôr by ma zaujímalo, či stačí voľnú (príp. mám s.r.o. s predmetom činnosti predaj MO/VO tovary a služby)
povolenia - stačí zmluva, prípadne prísľub o prenájme miesta?
hygiena - bicykel s mrazákom je samozrejmosť, skôr mi išlo o to, či nebude problém, že tam nebudem mať umývadlo (studená, teplá voda), atď. Existujú nejaké hygienické podmienky pre takýto druh predaja? V podstate budem iba naberačkou naberať kopčeky zmzliny z vedierka do kornútku. :)
SamuelSK
21.03.12,19:26
Necudujem sa ze kopcek stoji 50centov :)

aj ked stal 5-10x menej pred par rokmi

viva euro
DodoSTI
22.03.12,18:41
nikto mi nevie poradiť? :) stačí mi registračná pokladnica, voľná živnosť a zmluva o prenájme priestoru? nejaké povolenia od hygieny? prosím poraďte :)

Budem vďačný za každý koment
korela
23.03.12,12:26
lujza.j - túto tému som síce našiel, no je bez odpovede... za druhý link ďakujem :)
misoft - ďakujem :)

čo sa týka živnosti - bolo mi jasné, že živnosť treba, skôr by ma zaujímalo, či stačí voľnú (príp. mám s.r.o. s predmetom činnosti predaj MO/VO tovary a služby)
povolenia - stačí zmluva, prípadne prísľub o prenájme miesta?
hygiena - bicykel s mrazákom je samozrejmosť, skôr mi išlo o to, či nebude problém, že tam nebudem mať umývadlo (studená, teplá voda), atď. Existujú nejaké hygienické podmienky pre takýto druh predaja? V podstate budem iba naberačkou naberať kopčeky zmzliny z vedierka do kornútku. :)

§ 90
(1) Porcovacie náradie na zmrzlinu sa počas predaja nesmie uchovávať alebo omáčať v nádobke so stojatou vodou.

(2) Papierové, plastové, oblátkové a iné nádobky určené na porciovanie zmrzliny musia byť uložené tak, aby boli chránené pred znečistením. Ich opakované používanie je zakázané.

(3) Predaj nebalenej zmrzliny z podnosov, pojazdných vozíkov, košov, áut, nechránených pultov apod. je zakázaný.
http://www.svssr.sk/legislativa/kodex_02_01.asp
DodoSTI
24.03.12,19:24
(3) Predaj nebalenej zmrzliny z podnosov, pojazdných vozíkov, košov, áut, nechránených pultov apod. je zakázaný.
http://www.svssr.sk/legislativa/kodex_02_01.asp

Takže tomu mám rozumieť tak, že predaj zmzliny z vozíka je u nás nerealizovateľný? Neviem ako v ostatných štátoch, no v Anglicku je to bežná vec. Sme spolu v EÚ, prečo potom rozdielna podmienky, právna úprava?
korela
24.03.12,21:13
Takže tomu mám rozumieť tak, že predaj zmzliny z vozíka je u nás nerealizovateľný? Neviem ako v ostatných štátoch, no v Anglicku je to bežná vec. Sme spolu v EÚ, prečo potom rozdielna podmienky, právna úprava?
Prečo ju chceš porcovať?
V bode tri sa definuje nebalená zmrzlina.
Nájdi si malé balenia, to by ti nevyhovovalo?

Inak ja nie som od fachu, iba som si na základe tejto témy spomenula, ako som kedysi chcela kúpiť v cukrárni zmrzlinu pre intolerantné dieťa na niektoré zložky potravín. Majiteľ nebol prítomný, tak mi brigádnici namiesto vysvetľovania priniesli až dve! veľkoobchodné balenia komponentov v prášku. Pridala sa tekutina, už si nepamätám či voda, alebo mlieko, hodilo sa to do stroja, zmrzlina hotová.
Samé éčka, farbivá a iné hlúposti, od klasickej "jadranskej" zmrzliny to bolo na hony vzdialené.
Bola som vďačná za túto skúsenosť. Keď si pomyslím ešte na ten pridaný umelý tuk, tak je to nekonzumovateľné. Zmrazená brečka. Že to únii a inej západnej civilizácii vyhovuje má jednoduchý dôvod. Ja a moje okolie sme z tohto už vyrástli.

Takže v podstate som hľadala hotové zmesi na zmrzlinu, a toto som našla náhodou. Tak som ti to posunula.
Ak sa rozhodneš pre túto činnosť, priamo to s nimi skonzultuj, budeš mať istotu. Ak si nájdeš vhodné miesto v lete, tovar sa ti rozchytá i tak. Myslím balený.
DodoSTI
25.03.12,10:26
Ďakujem za odpovede. Balené zmrzliny alebo nanuky sú na každom kroku, preto by som radšej išiel smerom kopčekovej zmzliny. Nikto nevie o nejakej výnimke pre takýto predaj? :(
lujza.j
25.03.12,10:52
Ďakujem za odpovede. Balené zmrzliny alebo nanuky sú na každom kroku, preto by som radšej išiel smerom kopčekovej zmzliny. Nikto nevie o nejakej výnimke pre takýto predaj? :(
neviem z akého mesta si?ani neviem, kde ju chceš predávať, ale ja ako zákazník, by som si kopčekovú od Algidy alebo od iného výrobcu nekúpila.... zmrzlina je pre mňa kalorická bomba , čiže ked už tak ja určite zmrzlinu balkánskeho typu..... ale to je čisto môj názor;)
DodoSTI
25.03.12,12:01
Som z východného Slovenska. Pravdupovediac, zmrzliny balkánskeho typu by boli ideálne, no neviem či sa predávajú aj hotové, už vo vaničkách. Stroj na ich výrobu je dosť drahý a jeho nákup by bol pre mňa zbytočný/neekonomický. PS: Algida bola iba príklad :)

Skôr mi teraz ide o to, že je takýto predaj vôbec možný.
korela
25.03.12,18:48
neviem z akého mesta si?ani neviem, kde ju chceš predávať, ale ja ako zákazník, by som si kopčekovú od Algidy alebo od iného výrobcu nekúpila.... zmrzlina je pre mňa kalorická bomba , čiže ked už tak ja určite zmrzlinu balkánskeho typu..... ale to je čisto môj názor;)
Výroba pravej zmrzliny je drina. :-(
Chodili sme na Trnávku kedysi, neskôr do Pod.Biskupíc na Hviezdoslavovu.
Majitelia ťahali celú sezónu. Naozaj zaslúžené vydreté peniaze.
korela
25.03.12,18:50
Som z východného Slovenska. Pravdupovediac, zmrzliny balkánskeho typu by boli ideálne, no neviem či sa predávajú aj hotové, už vo vaničkách. Stroj na ich výrobu je dosť drahý a jeho nákup by bol pre mňa zbytočný/neekonomický. PS: Algida bola iba príklad :)

Skôr mi teraz ide o to, že je takýto predaj vôbec možný.
Napísala som, najlepšie skonzultovať u prameňa.
Napíš im, zatelefonuj.
Osobná návšteva najlepšia.
korela
25.03.12,18:55
Ďakujem za odpovede. Balené zmrzliny alebo nanuky sú na každom kroku, preto by som radšej išiel smerom kopčekovej zmzliny. Nikto nevie o nejakej výnimke pre takýto predaj? :(

Chceš sa tým živiť po celý rok? Ak iba sezónne, tak hľadaj cestu menšieho odporu. Predávaj to, čo sa dá z mobilného zariadenia.
Bola som svedkom, ako na štrkovisko priniesol niekto v aute melóny, ľudia sa išli pomaly utĺcť za nimi. To len ako príklad.
Predalo by sa aj iné ovocie.
Hlavne ak tam nie je žiadny iný obchod s občerstvením, tak predáš asi všetko. Len nájsť také neobsadené lokality.
lujza.j
25.03.12,19:03
Výroba pravej zmrzliny je drina. :-(
Chodili sme na Trnávku kedysi, neskôr do Pod.Biskupíc na Hviezdoslavovu.
Majitelia ťahali celú sezónu. Naozaj zaslúžené vydreté peniaze.
neviem ako je to teraz ale zmrzlina sa varila, ako základ a potom sa robili už príchute, či ju ešte v BA niekto varí neviem, kedysi, ten jugo čo má teraz na zástavke pri ružinovskom špitály. áno drina, ked začala sezóna na dlaniach mozole ako hovädo od zmrzlinárskych kliešti..
v biskupiciach starý tibaj zomrel mladý nepokračoval. a na trnávke som ako decko bývala a mala som tam babku.
Indeed
25.03.12,19:07
Najdeš neobsadenú lokalitu, zarobíš niečo a potom Ti zničoho-nič zhorí auto.
Baty
20.09.14,20:14
Jedenásty oddiel
Hygiena výroby a predaja zmrzliny

§ 83

(1) Výrobu a predaj nebalenej zmrzliny pripravenej studenou alebo teplou cestou možno uskutočňovať len v trvalých stánkoch alebo v iných potravinárskych prevádzkárňach, ktoré sú na tento účel osobitne vybavené. Priemyselne vyrobenú spotrebiteľsky balenú zmrzlinu možno predávať aj z mraziacich pultov, ktoré sú napojené na zariadenie spoločného stravovania alebo predajňu potravín apod.


To znamená, že predávať kopčekovú zmrzlinu z pojazdného prívesu je zakázané ?? Ak by sa tam nevyrábala, bola by od výrobcu vo vaničkách, a v prívese by bol aj chránený pult.

Dakujem
marmes
15.04.15,18:53
Dobrý deň, podarilo sa vám ten predaj zmrzliny z bicykla zrealizovať? na deň detí zháňam do školy niekoho, kto taký bicykel má :-) ďakujem za odpoveď :-)
snopy
06.07.15,07:23
Pochybujem, koli hygiene si myslim ze neexistuje aby sa nieco take spustilo legalne.