anicka375
22.03.12,06:35
Prosím o radu! Z manželom sme v roku2011 kupili byt.Mame tam trvali pobyt len peť mesiacov a tento rok 2012 by sme ho chceli predat .ale za viac ako sme ho kupily.chcem sa spítat z akej sumy budeme platit dan?z celkovej sumy predaja??
Katarína111
22.03.12,06:43
daň budeš platiť z rozdielu medzi kúpnou cenou (cena, za ktorú ste ho kúpili) a cenou predajnou (cena, za ktorú ho predáte)
anicka375
22.03.12,06:50
A ked ho predáme za rovnaku cenu ako sme ho kupili tak dan meplatíme?Dakujem
Katarína111
26.03.12,06:33
nie vtedy neplatíte
trenerka07
29.03.12,06:46
Dobry deň, po smrti otca v roku 2009 prebehlo dedicske konanie jednalo sa o 3-izbovy byt ktorí moji rozvedeni rodicia nemali v osobnom vlastnictve. Dedili sme traja surodenci byt ktorý bol v roku 2009 ohodnotený na 33 900 € bratia ustupili svoju cast v prospech mna. Podiely som im už vyplatil. V roku 2009 som byt odkupila do osobneho vlastnictva od bytového družstva za nulovú sumu len poplatky som platila. v katastri som vlastnik ja a manžel.Tento rok by som byt chcela predat za 30 000€. za sumu nižšiu ako bola obstarávacia suma môjmu súrodencovi. Aka bude dan z predaja bytu trvaly pobyt tam nemam len bratia. a ani podmienku 5 rokov nesplnam. Z akej sumy sa bude vypocitavat dan? Je to mozno trochu komplikovane ale bola by som velmi vdacna za radu dakujem.
mizu24
06.06.12,18:40
daň budeš platiť z rozdielu medzi kúpnou cenou (cena, za ktorú ste ho kúpili) a cenou predajnou (cena, za ktorú ho predáte)

Dobrý deň, szčo podala v r.2011 DP B, zabudla tam však uviesť príjem z predaja bytu, ktorý bol v jej súkromnom vlastníctve. Má podať dodatočné DP B ako živnostník alebo nové DP B pod rodným číslom? Podľa mňa to nie je možné, ale rád by sa vyhol pokute za dodatočné DP :o. A môže si do výdavkov zahrnúť okrem kúpnej ceny bytu aj bločky z rekonštrukcie? Ďakujem...
Mária.K.
07.06.12,07:55
Dobrý deň, szčo podala v r.2011 DP B, zabudla tam však uviesť príjem z predaja bytu, ktorý bol v jej súkromnom vlastníctve. Má podať dodatočné DP B ako živnostník alebo nové DP B pod rodným číslom? Podľa mňa to nie je možné, ale rád by sa vyhol pokute za dodatočné DP :o. A môže si do výdavkov zahrnúť okrem kúpnej ceny bytu aj bločky z rekonštrukcie? Ďakujem...
Nemôžete podať 2 daňové priznania. Základ dane fyzickej osoby za zdaňovacie obdobie sa určí ako súčet čiastkových základov dane. Náprava sa dá riešiť len dodatočným daňovým priznaním. Výdavky na rekonštrukciu je možné zahrnúť do výdavkov.
mizu24
07.06.12,11:46
Ďakujem pekne, aj ja som toho názoru, že sa môže podať len jedno DP, ale vynaliezavosť ľudí je vysoká, tak som sa radšej chcela uistiť :rolleyes:.
mizu24
29.06.12,17:58
Nemôžete podať 2 daňové priznania. Základ dane fyzickej osoby za zdaňovacie obdobie sa určí ako súčet čiastkových základov dane. Náprava sa dá riešiť len dodatočným daňovým priznaním. Výdavky na rekonštrukciu je možné zahrnúť do výdavkov.

A keď bola nehnuteľnosť kúpená za účelom ďalšieho predaja, ale podarilo sa ju predať až po roku, môžu sa dať do nákladov aj platby bytovému družstvu spojené so správou, prevádzkou a údržbou bytu? /V byte nikto nebýval, len tam prebiehala rekonštrukcia./ Keďže podľa ZDP § 8 ods. 5 písm. d):

d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,