tomasko10
22.03.12,10:19
DObry den

Mame problem ohladom exekucie nasho rod.domu po mojich rodicoh.Som spoluvlastnikom rodineho domu spolu s bratom,neterou a synovcom.Najvyssi podiel tohto domu vlastnim Ja.Urcitu ciastku tam ma neter aj synovec.brat tam ma dozivotne pravo žit.Neter a synovec su nezamestnany pri čom si zobrali požičky ktore nedokazali splacat a po 5 rokoch sme sa dozvedeli ze na dom je dana exekucia.Ziaden majetok okrem toho podielu v tom dome nemaju.Maju pravo nam ho vziat kedze ja nemam ziadne dlhy a vlastnim vacsiu cast domu ? Notarka nam povedala že sa to da len tak zeby sme prevzali ich dlhy vsetko za nich zaplatili tym padom ich zbavili dlhov a dom by ostal nam.Zda sa mi to dost nespravodlive, lebo sme doplatili na nich nezodpovednost.Este ma napadla taka myslieka ci by sa to nedalo tak ze by sme exekutorovi vyplatili ciastku ktoru vlastnia neter a synovec na tom dome.a tym by nam dom ostal.Mohli by ste mi nejako pomoct ? velmi pekne dakujem:(
Xanti
22.03.12,10:57
Najideálnejšie by bolo požiadať exekútora, prvého v poradí aby urobil dražbu podielu nehnuteľností, kt. vlastní neter a synovec. A v dražbe by ste to odkúpili za cenu určenú znalcom. Je to podiel nemyslím, že by sa tam zúčastnili aj cudzí ludia aby kúpili časť domu, no riziko to je aj ked podla mna maličké.
Po vydražení podielu, budete mať čisté LV na majetku, a nebudete musieť vyplácať všetky dlhy za svojich nezodpovedných príbuzných.
luja5
22.03.12,11:19
Informácie ohľadom možných postupov pri exekúcii spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti nájdeš napríklad tu:
http://www.realitymove.sk/en/news/view/121 (z r. 2011)
http://www.webpravnik.sk/?p=163 (z r. 2007)

K tomu pripájam znenie ust. § 166 Exekučného poriadku:

§ 166
Predaj spoluvlastníckeho podielu

(1) Na exekúciu predajom spoluvlastníckeho podielu na hnuteľnej veci alebo na nehnuteľnosti sa použijú ustanovenia o exekúcii predajom hnuteľných vecí a nehnuteľností. O vykonaní exekúcie upovedomí exekútor ostatných spoluvlastníkov.

(2) Spoluvlastník hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej veci, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, môže zabrániť predaju veci, ak najneskôr do začiatku dražby zloží u exekútora v hotovosti alebo šekom na účet exekútora sumu vo výške podielu, ktorý sa má vydražiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov zloží túto sumu na účet exekútora, považuje sa za vydražiteľa podielu; ak uvedenú sumu zloží na účet exekútora viac spoluvlastníkov, zužuje sa okruh dražiteľov podielu iba na spoluvlastníkov. Ďalej exekútor postupuje podľa ustanovení o dražbe.

(3) Nadobudnutie spoluvlastníckeho podielu podlieha schváleniu súdom.
Burn
22.03.12,11:25
Ahoj Tomasko o svoj podiel sa nemusis bat lebo na ten ti exekutor nemoze siahnut moze dat do predaja iba podiely tvojho synovca a netere. Ak je na liste vlastnictva tarcha ze sa predava cela nehnutelnost nie iba podiely tvojich pribuznych okamzite kontaktuj exekutora a daj mu to aj pisomne ze dal aj tvoju cast do exekucie a ta tam nepatri ak to nespravi podaj trestne oznamenie na exekutora a napis staznost na komoru exekutorov a na ministerstvo spravodlivosti. Ak su v exekucii iba podiely tvojich surodencov mas na ne predkupne pravo vo vyske znaleckeho posudku takze ak zlozis na ucet exekutora sumu este pred zaciatkom drazby stanes sa vlastnikom celej nehnutelnosti a dostanes cisty list vlastnictva bez ostatnych exekucii aj ked suma bude mensia ako dlzoby. Takze exekutor nema pravo na tvoj podiel ak niesi aj ty dlznik alebo rucitel dlzob tvojich pribuznych ak to tak je okamzite konaj a tu notarku posli do **** lebo ta len taha za nos. a davaj pozor take nehnutelnosti skupuju podnikavci kupia podiel v drazbe nastahuju tam ciganov a ty predas zbytok hlboko pod cenu.
nely221
18.10.12,14:11
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, na čo všetko môže exekútor siahnuť? Vlastním auto, ktoré potrebujem k vykonávaniu povolania a na nehnuteľnosti mám hypotéku? Ako bude exekútor postupovať?
danushka
18.10.12,14:38
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, na čo všetko môže exekútor siahnuť? Vlastním auto, ktoré potrebujem k vykonávaniu povolania a na nehnuteľnosti mám hypotéku? Ako bude exekútor postupovať?
Exekútor môže siahnuť na všetok hnuteľný a nehnuteľný majetok, zablokovať Tvoj účet.
Zvyčajne sa pokúša exekútor uspokojiť veriteľa splátkami u zamestnávateľa s ohľadom na životné minimum jednotlivca, resp. sa zohľadňuje spoločná domacnosť s vyživovanými osobami. Ak už je začatá exekúcia, v krátkom čase na LV sa ocitne exekučná plomba a aj auto, ak je majetkom FO je na polícii pod plombou. Ty o tom ani nemusíš mať potuchy, prišla by si na to, že auto sa nebude dať prepísať na nového majiteľa.
Jednoznačne treba s exe komunikovať a dohodnúť sa na splátkovom kalendári.
draik
18.10.12,20:31
Siahnuť môže na všetko, čo nemá zákonom zakázané :-) Zoznam je presne stanovený, ide o.i. o vyslovene osobné veci ako napr. základné vybavenie domácnosti, snubný prsteň, veci na výkon povolania len do cca 332 eur, štátne sociálne dávky, hotovosť 99,58 e a rovnaká čiastka na jednom účte atď. Vo Vašom prípade pôjde najprv po účte, exekučné záložné právo zriadi na auto a na nehnuteľnosť (tú však nemôže bez súhlasu banky predať). Ďalší postup závisí od sumy, ktorú ste povinná uhradiť.
nely221
19.10.12,15:58
Ak vravíte, že to závisí od sumy, ktorú som povinná uhradiť - aké sú limity?
draik
19.10.12,18:31
Limity nie sú, ale čím viac dlžíte, tým viac majetku Vám exe bude blokovať.