Martin2586
22.03.12,13:08
Ahojte,

viem, že je tu na túto tému asi milión porád, ale akosi neviem nájsť tú pravú a už sa v tom motám.

Živnostník odovzdal (zrušil) živnosť v auguste 2011. Predtým riadne podnikal. Chceme uplatniť paušálne výdavky. Môžem takto?:

1. :confused:Príjmy - výdavky (40% z preukázateľných príjmov)- odvody do zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne = základ dane - NČZD ((3959,30/12)*8) = daň na úhradu :confused:

2. :confused:Do odvodov do poisťovní môžem zarátať aj splátky exekúcie (kedže živnostínk si neplatil poistné v predchádzajúcich rokoch)?:confused:

3. :confused: v daňovom priznaní v tomto prípade zaškrtnem: pri príjmoch podľa par. 6 ods. 1 a 2, alebo par. 6 ods. 3?:confused:

Viem, že sa asi pýtam úplné banality, ale nie som účtovník a idem robiť DzP svojpomocne. Ďakujem za odpoveď a ešte raz sa ospravedlňujem za nevedomosť.
SSAndrea
23.03.12,06:59
k bodu 1. nárok na nezdaniteľnú časť 3559,30 € máš celú, bez ohľadu na to či si podnikal len deň, celý rok alebo 8 mesiacov.
k bodu 2. nikdy som tieto splátky nevidela ale neriešila. Vieš z nich vyčítať koľko je suma odvodu do poisťovne? A koľko je napríklad splátka úroku? Pozri si § 21 ods 2 písm a). Myslím si, že ak je to len celková suma vrátane úrokov, pokút alebo čo ti tam ešte napočítali, tak to nie je daňovým výdavkom (ak sa jedná o zdravotné poistenie). Možno poradí niekto skúsenejší.
k bodu 3. Ak si chceš uplatniť paušálne výdavky, tak postupuješ podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov a teda x dáš do stredného políčka k príslušnému §