anka-s
22.03.12,14:31
Ahojte, precitala som vela prispevkov ale nazory sa roznia a som z toho mimo. SZCO v roku 2011 nemal ziadne prijmy. Zaplatil si len odvody do ZP. Moze resp. musi vykazat stratu z odvodov?
Nasla som prispevky, kde sa hovori, ze pri pausalnych vydajoch sa nemozem dostat do straty - citujem:
daňová strata nemôže vzniknuť pri uplatňovaní paušálnych výdavkov ( aj keď účtovná strata odpočítaním výdavkov na poistné vznikne).
Uvedený výklad je uvedený v komentáre k Zákonu o DP uverejnenom v publikácii Poradca 2010 číslo7-8, strana 23 – komentár k §2k)-vysvetlenie pojmu strata.
podľa tohto komentára strata je rozdiel o ktorý daňové výdavky prevyšujú daňové príjmy
no a daňové výdavky definuje §2 ods.i) : je to výdavok zaúčtovaný v účtovníctve alebo zaevidovaný podľa v evidencii podľa § 6 ods.11 a 14,
t. .j z toho vyplýva že výdavky na poistné pri vedení evidencie podľa § 6 ods.10 nespadaju pod pojem "daňové výdavky" a teda podľa §2ods.k nemôžu vyrobiť stratu.

Tiez som nasla nazor, ze do vydajov si nemusim dat to co nechcem. Ze si ich jednoducho neuplatnim.

Mam vsak dilemu - ak by SZCO podala danove priznanie kde uvedie ze si vedie danovu evidenciu, potom by to bola uznana strata a mohla by sa umorovat?

A co na to DU? Ak by som si povedala, ze si uplatnim pausalne vydaje, nemam prijmy, nevykazem stratu - vlastne nemusim podat DP.
Ale ak by som zvolila evidenciu - vysla by strata a DP podat musim.

Surne potrebujem vediet, ci musim podat DP, ak DP ak neboli ziadne prijmy a ziadne vydaje, ale boli zaplatene odvody do ZP.

Aby som zhrnula, SZCO sa chce vyhnut podaniu DP, len neviem, ci v tomto pripade ma, alebo nema povinnost ho podat.
Dakujem.
anka-s
23.03.12,07:15
Ahojte - odpoviem si sama :--- - mozno to niekomu pomoze - dnes som volala na DR v BB, kde som sa pytala na to, ci treba podat DP v tomto pripade a pan na druhej linke mi povedal, ze v pripade, ked SZCO nemala ziadne prijmy, nemozno dovody povazovat za vydavok suvisiaci s dosiahnutim a udrzanim prijmov a z tohto dovodu to nie je danovo uznany vydaj. A z toho hned vyplyva, ze nemoze vykazat stratu a teda nemusi podat danove priznanie.
Dufam ze pomohlo.
veronikasad
23.03.12,07:17
Ahojte - odpoviem si sama :--- - mozno to niekomu pomoze - dnes som volala na DR v BB, kde som sa pytala na to, ci treba podat DP v tomto pripade a pan na druhej linke mi povedal, ze v pripade, ked SZCO nemala ziadne prijmy, nemozno dovody povazovat za vydavok suvisiaci s dosiahnutim a udrzanim prijmov a z tohto dovodu to nie je danovo uznany vydaj. A z toho hned vyplyva, ze nemoze vykazat stratu a teda nemusi podat danove priznanie.
Dufam ze pomohlo.
toto čo je za blbosť ? Dal by ti to aj na papieri ?
anka-s
23.03.12,07:26
No neviem, kedze danovy system nie je funkcny, nie je mozne podat dopyt na DU. Ale taka bola odpoved.
Katy a R
23.03.12,20:29
No neviem, kedze danovy system nie je funkcny, nie je mozne podat dopyt na DU. Ale taka bola odpoved.

Ak nechceš podávať DP v tomto prípade - tak nemusíš !!!
a aký máš vlastne problém? :confused: Stratu predsa nemusíš vôbec vykazovať. Výdavky nie je povinnosť uvádzať :);) - môžeš :)
ale doporučila by som oznámenie - aby voľakedy v lete nevyzvali (ke´d bude na dovolenke)
anka-s
24.03.12,08:54
Aky problem? Taky, ze SZCO nemala prijem ale platila ZP. Nepoda DP, lebo nemusi. Potom ZP bude chciet robit zuctovanie ZP a zisti, ze nebolo podane DP. Ak by SZCO neplati ZP, tak by problem nebol. Ale kedze platil, obavala som sa toho, ze ZP oznami na DU, ze mal vydaje a DU povie, ze vlastne SZCO mal podat DP, lebo vykazal stratu zo zaplatenych odvodov a SZCO dostane pokutu za nepodanie DP. Tak taky problem.
Podla toho, co povedal pan na DU, odvody nepovazujem za danove vydaje, cize nemozem vykazat stratu, a preto nemusim podat DP.
Ak totiz niekto stratu vykaze, musi podat DP. To je cely problem. Oznamenie pisat nebudem, nie je to moja povinnost. Ak vyzvu, potom to budem riesit. Skoda postovneho. Zakon to neprikazuje.
Kvaka
24.03.12,09:53
.......daňová strata nemôže vzniknuť pri uplatňovaní paušálnych výdavkov ( aj keď účtovná strata odpočítaním výdavkov na poistné vznikne).
Uvedený výklad je uvedený v komentáre k Zákonu o DP uverejnenom v publikácii Poradca 2010 číslo7-8, strana 23 – komentár k §2k)-vysvetlenie pojmu strata.
podľa tohto komentára strata je rozdiel o ktorý daňové výdavky prevyšujú daňové príjmy
no a daňové výdavky definuje §2 ods.i) : je to výdavok zaúčtovaný v účtovníctve alebo zaevidovaný podľa v evidencii podľa § 6 ods.11 a 14,
t. .j z toho vyplýva že výdavky na poistné pri vedení evidencie podľa § 6 ods.10 nespadaju pod pojem "daňové výdavky" a teda podľa §2ods.k nemôžu vyrobiť stratu.
K tomuto doplním svoj názor, lebo podľa mňa v uvedenom výklade nie je zohľadnené všetko. Odvoláva sa na definíciu daňového výdavku v § 2 písm.i), tam je však uvedené viac, ako je v komentári k zákonu.
V zákone je definícia táto: daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138090) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135893) alebo 14 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135899), ak tento zákon neustanovuje inak,
No a inak je ustanovené v § 6 ods. 10, kde je okrem iného toto:
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, (teda paušálne) v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Emília9
24.03.12,10:08
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.Som SZČO,možem si uplatniť daňový bonus,ak moj zdaniteľný príjem.síce dosiahol 1902 eur,ale zalad dane zo živnosti je 0,ale mám kladný zaklad dane z prenájmu.Považuje sa prenájom za príjem podľa paragrafu 6?

Ďakujem.
Emília9
24.03.12,10:10
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.Som SZČO,možem si uplatniť daňový bonus,ak moj zdaniteľný príjem.síce dosiahol 1902 eur,ale zaklad dane zo živnosti je 0,ale mám kladný zaklad dane z prenájmu.Považuje sa prenájom za príjem podľa paragrafu 6?

Ďakujem.
Katy a R
24.03.12,10:21
Aky problem? Taky, ze SZCO nemala prijem ale platila ZP. Nepoda DP, lebo nemusi. Potom ZP bude chciet robit zuctovanie ZP a zisti, ze nebolo podane DP. Ak by SZCO neplati ZP, tak by problem nebol. Ale kedze platil, obavala som sa toho, ze ZP oznami na DU, ze mal vydaje a DU povie, ze vlastne SZCO mal podat DP, lebo vykazal stratu zo zaplatenych odvodov a SZCO dostane pokutu za nepodanie DP. Tak taky problem.
Podla toho, co povedal pan na DU, odvody nepovazujem za danove vydaje, cize nemozem vykazat stratu, a preto nemusim podat DP.
Ak totiz niekto stratu vykaze, musi podat DP. To je cely problem. Oznamenie pisat nebudem, nie je to moja povinnost. Ak vyzvu, potom to budem riesit. Skoda postovneho. Zakon to neprikazuje.
však urob ako myslíš ... ale veru v mojom okolí každého vyzvali - ak nepodal (a v júli!). a to môže byť problém, hlavne keď nebude doma a nestihne :confused:
A ZP nebude robiť RZZP v tomto prípade - tak v tomto ozaj problém nevidím.
veronikasad
24.03.12,10:21
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu.Som SZČO,možem si uplatniť daňový bonus,ak moj zdaniteľný príjem.síce dosiahol 1902 eur,ale zaklad dane zo živnosti je 0,ale mám kladný zaklad dane z prenájmu.Považuje sa prenájom za príjem podľa paragrafu 6?

Ďakujem.
Základ dane z celého § 6 je koľko ?
anka-s
24.03.12,11:19
však urob ako myslíš ... ale veru v mojom okolí každého vyzvali - ak nepodal (a v júli!). a to môže byť problém, hlavne keď nebude doma a nestihne :confused:
A ZP nebude robiť RZZP v tomto prípade - tak v tomto ozaj problém nevidím.

Tu si dovolim oponovat, nakolko ZP bude robit RZZP kazdemu zivnostnikovi, bez ohladu na to, ci mal alebo nemal prijem, alebo bol v strate. Aj ked tato povinnost bola na ludoch, musel si podat RZZP kazdy, kto bol co i len jeden den SZCO, aj ked nemal prijem. Dokonca ani zamestnavatel nemohol robit RZZP za zamestnancov, ktori boli SZCO a mali prijmy len zo ZC.
A co sa tyka tej vyzvy, tak ja zas naopak - este sa nestalo, ze by niekoho v mojom okoli vyzvali. Kazdopadne, neporusi povinnost, nema sa coho obavat.
Kvaka
24.03.12,11:28
Tu si dovolim oponovat, nakolko ZP bude robit RZZP kazdemu zivnostnikovi, bez ohladu na to, ci mal alebo nemal prijem, alebo bol v strate. ..........

Nemusí, pozri si
§ 19
Ročné zúčtovanie poistného

(1) Zdravotná poisťovňa je povinná vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok za svojho poistenca, a ak mal zamestnávateľa, aj za tohto zamestnávateľa. Ročné zúčtovanie poistného zdravotná poisťovňa nemusí vykonať za poistenca,
a) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka nebol samostatne zárobkovo činnou osobou a súčasne v čase, keď bol
1. platiteľom poistného podľa § 11 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273658), jeho príjem podľa § 13 ods. 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273902) nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273971),
2. zamestnancom, jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273886) vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo a ani v úhrne nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273638),
3. zamestnancom, jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273886) vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273638),
b) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol len samostatne zárobkovo činnou osobou a jeho vymeriavací základ podľa § 13 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273898) nepresiahol úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 10 a 11 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273971) a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273638),
c) ktorý počas predchádzajúceho kalendárneho roka bol časť roka zdravotne poistený v cudzine, kde vykonával zárobkovú činnosť a časť roka bol verejne zdravotne poistený v Slovenskej republike a nemal príjmy zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) až e) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273636),
d) ktorému nevznikla povinnosť podať za rozhodujúce obdobie daňové priznanie okrem poistenca, ktorý mal príjem podľa § 10b ods. 1 písm. e) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273640) vyšší ako minimálny základ podľa § 13 ods. 10 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273971), alebo
e) ktorý zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho.
Katy a R
24.03.12,11:42
a veruže nebude robiť RZZP každému ...!
Zita5
24.03.12,11:46
Ahojte, precitala som vela prispevkov ale nazory sa roznia a som z toho mimo. SZCO v roku 2011 nemal ziadne prijmy. Zaplatil si len odvody do ZP. Moze resp. musi vykazat stratu z odvodov?
Nasla som prispevky, kde sa hovori, ze pri pausalnych vydajoch sa nemozem dostat do straty - citujem:
daňová strata nemôže vzniknuť pri uplatňovaní paušálnych výdavkov ( aj keď účtovná strata odpočítaním výdavkov na poistné vznikne).
Uvedený výklad je uvedený v komentáre k Zákonu o DP uverejnenom v publikácii Poradca 2010 číslo7-8, strana 23 – komentár k §2k)-vysvetlenie pojmu strata.
podľa tohto komentára strata je rozdiel o ktorý daňové výdavky prevyšujú daňové príjmy
no a daňové výdavky definuje §2 ods.i) : je to výdavok zaúčtovaný v účtovníctve alebo zaevidovaný podľa v evidencii podľa § 6 ods.11 a 14,
t. .j z toho vyplýva že výdavky na poistné pri vedení evidencie podľa § 6 ods.10 nespadaju pod pojem "daňové výdavky" a teda podľa §2ods.k nemôžu vyrobiť stratu.

Tiez som nasla nazor, ze do vydajov si nemusim dat to co nechcem. Ze si ich jednoducho neuplatnim.

Mam vsak dilemu - ak by SZCO podala danove priznanie kde uvedie ze si vedie danovu evidenciu, potom by to bola uznana strata a mohla by sa umorovat?

A co na to DU? Ak by som si povedala, ze si uplatnim pausalne vydaje, nemam prijmy, nevykazem stratu - vlastne nemusim podat DP.
Ale ak by som zvolila evidenciu - vysla by strata a DP podat musim.

Surne potrebujem vediet, ci musim podat DP, ak DP ak neboli ziadne prijmy a ziadne vydaje, ale boli zaplatene odvody do ZP.

Aby som zhrnula, SZCO sa chce vyhnut podaniu DP, len neviem, ci v tomto pripade ma, alebo nema povinnost ho podat.
Dakujem.

Nechápem prečo "vyhnúť " .Široký pojem ......
Emília9
24.03.12,13:37
Zaklad dane zo živnosti je mínus 6eur a z prenajmu po odrataní 500 eur-oslobodených,je
plus 15 eur.
Uplatňujem paušálne výdavky 40 percent.

Ďakujem za odpoveď
Emília9
24.03.12,13:39
Možem si uplatniť daňový bonus?
Zaklad dane zo živnosti je mínus 6eur a z prenajmu po odrataní 500 eur-oslobodených,je
plus 15 eur.
Uplatňujem paušálne výdavky 40 percent.

Ďakujem za odpoveď
bobotova
24.03.12,14:26
Dobrý deň,
SZČO, platca DPH mal, od 02/2011 do 07/2011 prerušenú živnosť, príjem zo živnosti= 0,-eur. Môže si do výdavkov uplatniť platenie odvodov + ročný odpis majetku ( jedná sa o budovu)? Tým pádom sa ale dostáva do straty,ale tie odpisy by chcel využiť, nakoľko k 31.12.11 bol SZČO, jedná sa o budovu. Poradíte?
veronikasad
26.03.12,11:15
Dobrý deň,
SZČO, platca DPH mal, od 02/2011 do 07/2011 prerušenú živnosť, príjem zo živnosti= 0,-eur. Môže si do výdavkov uplatniť platenie odvodov + ročný odpis majetku ( jedná sa o budovu)? Tým pádom sa ale dostáva do straty,ale tie odpisy by chcel využiť, nakoľko k 31.12.11 bol SZČO, jedná sa o budovu. Poradíte?
ak sa pýtaš na odvody samoplatitela do ZP počas prerušenej živnosti - nie sú VOZD živnostníka.
abel
13.03.13,06:00
Poprosím o radu, ako vyplniť DP. ak SZČO mal príjem napr. 2200 eur, takže daňové priznanie podať musí. Uplatní si 40% výdavky 880 eur a cca 1900 eur zaplatené odvody. Tým pádom by mal stratu. Ak ale vychádzam z pôvodného príspevku, že daňovú stratu vykázať nemôžem, ako vlastne vyplním riadok 2 v VI. oddiele DP? Do príjmu dám 2200 a do výdavkov takisto 2200?
Zita5
13.03.13,06:31
Poprosím o radu, ako vyplniť DP. ak SZČO mal príjem napr. 2200 eur, takže daňové priznanie podať musí. Uplatní si 40% výdavky 880 eur a cca 1900 eur zaplatené odvody. Tým pádom by mal stratu. Ak ale vychádzam z pôvodného príspevku, že daňovú stratu vykázať nemôžem, ako vlastne vyplním riadok 2 v VI. oddiele DP? Do príjmu dám 2200 a do výdavkov takisto 2200?

Elen obmedzenie podľa toho čo čítam je na príjmy z prenájmu a príjmy z použitia diela , kedy ideme s výdavkami len do výšky príjmov .Ale Ty predsa ideš zdaňovať živnosť .Zákon mu umožňuje uplatniť poistné ako preukázateľné výdavky , tak ak sú výdavky vyššie pôjde do straty, ktorú budeš umorovať 7 rokov ...alebo ako mu bude vychádzať ZD v najbližšom roku resp.rokoch .

(6) Na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa odsekov 1 a 2 a základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa odseku 3 a 4 sa použijú ustanovenia § 17 až 29. Daňovník s príjmami podľa odsekov 1 a 2, ktorý vykáže daňovú stratu, upraví základ dane (čiastkový základ dane) podľa § 4 ods. 2 a § 30.

Ak preukázateľné daňové výdavky spojené s príjmami podľa odseku 3 a 4 sú vyššie ako tieto príjmy, na rozdiel sa neprihliada. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. d) sa na účely zistenia základu dane môžu znížiť len za podmienok uvedených v odseku 9. Výška odpusteného dlhu alebo jeho časti podľa odseku 5 písm. d) sa zahrnie do základu dane dlžníka v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dlh odpustený.

Síce sú tu dve stanoviská odlišné ...ale ja som sa nestretla s obmedzením v prípade dosahovania príjmu zo živnosti ,uplatnenia paušálnych výdavkov a vzniknutou stratou .
http://www.porada.sk/t123821-p5-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1360137

http://www.porada.sk/t123821-p5-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1350164
Zita5
13.03.13,06:39
a ešte priložím §30

§ 30
Odpočet daňovej straty
Na začiatok

(1) Od základu dane daňovníka, ktorý je právnickou osobou, alebo od základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

Však dosahoval príjem podľa § 6 odst.1 - živnosť ani tu nie je obmedzenie na §6 odst.10
abel
13.03.13,07:22
Zitka, ďakujem, ale rozmýšľam, že to urobím tak, že mu dám príjem 2200 eur a zaplatené poistné ako preukázateľné výdavky, čiže žiadnych 40%. Viem, že budem musieť dať výkazy, ale to je najmenej.

Vychádzam z toho oznámenia DRSR: V prípade daňovníka (fyzickej osoby) daňová strata môže vzniknúť iba pri príjmoch dosahovaných podľa § 6 zákona o dani z príjmov, a to iba pri tých, pri ktorých sa uplatňujú preukázateľné výdavky.

Síce v tomto prípade nebude mať daňovú stratu, ale ovca bude sýta aj vlk celý. A podnikateľom, ktorí nemali žiadny príjem, ale odvody si platili, priložím tiež výkazy s tým, že zaplatené odvody sú preukázateľné výdavky a potom takúto stratu nemôže nikto pri kontrole napadnúť.
veronikasad
13.03.13,07:38
Zitka, ďakujem, ale rozmýšľam, že to urobím tak, že mu dám príjem 2200 eur a zaplatené poistné ako preukázateľné výdavky, čiže žiadnych 40%. Viem, že budem musieť dať výkazy, ale to je najmenej.

Vychádzam z toho oznámenia DRSR: V prípade daňovníka (fyzickej osoby) daňová strata môže vzniknúť iba pri príjmoch dosahovaných podľa § 6 zákona o dani z príjmov, a to iba pri tých, pri ktorých sa uplatňujú preukázateľné výdavky.

Síce v tomto prípade nebude mať daňovú stratu, ale ovca bude sýta aj vlk celý. A podnikateľom, ktorí nemali žiadny príjem, ale odvody si platili, priložím tiež výkazy s tým, že zaplatené odvody sú preukázateľné výdavky a potom takúto stratu nemôže nikto pri kontrole napadnúť.
nesplňa podmienky pre daňovú evidenciu ? (skutočné výdavky bez výkazov) ?
abel
13.03.13,07:58
nesplňa podmienky pre daňovú evidenciu ? (skutočné výdavky bez výkazov) ?

Veronika, jasné, to ma napadlo, keď som to dopísala. Mne to niekedy dochádza, až keď to poskladám do písmeniek...
Katy a R
13.03.13,09:42
Veronika, jasné, to ma napadlo, keď som to dopísala. Mne to niekedy dochádza, až keď to poskladám do písmeniek...

a to poistné si ani nemusí uplatniť (iba môže;))
lutka
16.03.13,21:31
prosim mam podobny problem: SZCO mala prerusenu zivnost od 1.4.2012 lebo sa stala zamestnancom, platila si ale odvody do zdravotnej poistovne za 1-3.2012. Zivnost zrusila k 15.1.2013, je mi jasne, ze musi podat DP typu B, ale nemala zo zivnosti ziadny prijem iba vydavky na zdravotne poistenie, uplatnovala vzdy pausalne vydavky. Ako mam teda urobit DP, kedze pri pausalnych vydavkoch nemozem ist do straty? neuvediem teda vydavky na zdravotne poistenie, ale potom by som mala podat DP typu A, kedze budu vykazane len prijmy zo zavislej cinnosti?
dakujem
kulmar
18.03.13,17:00
ahojte,
mám podobný problém a prosím o pomoc. Podnikateľ podnikal desať mesiacov, za ten čas mal len výdavky - nájmy - tri doklady - cca 5000 eur - žiadne príjmy, neplatil ani odvody. Chcem poprosiť o pomoc pri vypĺňaní DP - príjmy uvediem 0 , výdavky 5000 eur - samozrejme vyjde mi daňová strata. Len sa chcem opýtať, či mám podať s DP aj výkazy? Evidenciu uvediem len tri položky v peňažnom denníku? Vopred ďakujem.
beatam
18.03.13,17:21
ahojte,
mám podobný problém a prosím o pomoc. Podnikateľ podnikal desať mesiacov, za ten čas mal len výdavky - nájmy - tri doklady - cca 5000 eur - žiadne príjmy, neplatil ani odvody. Chcem poprosiť o pomoc pri vypĺňaní DP - príjmy uvediem 0 , výdavky 5000 eur - samozrejme vyjde mi daňová strata. Len sa chcem opýtať, či mám podať s DP aj výkazy? Evidenciu uvediem len tri položky v peňažnom denníku? Vopred ďakujem.

(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

V DP na strane 3 zaškrtneš "Uplatňujem .....podľa § 6 ods. 14
Výkazy neprikladáš.
kulmar
19.03.13,08:37
ďakujem za odpoveď