sascha55
22.03.12,14:32
Ahojte,
uz od roku 2005 si sporim v ramci III. piliera - ja sumou 800 sk a zamestnavatel 500 sk (dnes uz v eur spolu 43,15 eur mesacne). Kedze miera zhodnotenia fondov v III. pilieri je mizerna tak sa pohravam s myslienkou, ze kvoli tomu ze peniazky teraz potrebujem ho zrusim a nasledne uzavriem novu zmluvu (uzavriem novu, pretoze mi prispieva zamestnavatel a poskytuje zhodnotenie mojho vkladu). Pri tejto procedure mi vsak nie je jasne, neviem nikde najst ake su podmienky zrusenia zmluvy - aku ciastku, resp kolko % si za odstupenie od zmluvy nechava samotna DDS. Neviem ci su medzi nimi rozdiely. V mojom pripade ide o DDS Tatry Sympatia.
Dakujem za pomoc pri rieseni.
Ice dive
22.03.12,13:51
asi najlepšie spýtať sa svojho sprostredkovateľa ako je to v konkrétnej zmluve... napr. ja som uzatváral v roku 2009 tej istej čo máš ty, a podmienka pri predčasnom zrušení bola 25 % z vložených prostriedkov (celého účtu DDS), čo sa ti pri pomere 800 ty a 500 zamestnávateľ veľmi neoplatí... oplatilo by sa ti to jedine v tom prípade, ak by si tam ty vkladal povedzme 5 € a zamestnávateľ tých 44 €... ale takto skôr tratíš na tom ty, nakoľko takto ak by si to zrušil by si venoval DDSke za každý mesiac 200 SK sporenia od roku 2005... čo je ešte väčšie znehodnotenie prostriedkov...
Dáša_
22.03.12,14:01
tam tuším môžu byť ešte aj daňové dopady
Ice dive
22.03.12,14:10
daňové dopady už nie, nakoľko zrušil po 1.1.2011 kedy si už za rok 2011 neuplatňoval odpočet tých 398,32 € z daňového základu... ak by zrušil pred 1.1.2011 tak by musel dodaňovať uplatnenú daňovú úľavu...
draik
22.03.12,17:05
Závisí od toho, aký máte dávkový plán v danej DDS (časom sa menili). Podľa najnovších pravidiel je možné požiadať o odstupné a dostanete 80% hodnoty z hodnoty účtu.
ivustek
22.03.12,17:20
Ja som dnes bola z manželom zrušiť zmluvu presne v DDS Tatra Sympatia. Podľa starých podmienok pri predčasnom zrušení zmluvy mali vyplatiť iba peniaze, ktoré sporiteľ vložil zo svojich prostriedkov. Peniaze, ktoré vložil zamestnávateľ - sporiteľ nedostal. Tuším od roku 2009 to bolo zrušené a nové zmluvy majú už iné pravidlá. Pri zrušení dostane sporiteľ všetky peniaze, ale z celkovej sumu zaplatí /pokutu/ 20%. Tak ak chcete teraz sporenie zrušiť je potrebné najskôr podpísať dodatok k zmluve - aby platili tie nové pravidlá. Následne na to zrušiť zmluvu.
Môj manžel dopadol zázračne dobre, lebo pracuje na rizikovom pracovisku a teda má nárok na výsluhový dôchodok - kde podmienky sú: práca na rizikovom pracovisku 5 rokov, 5 rokov platenia príspevkov a vek 40 rokov. Vyplatia celú sumu - bez pokuty. A poistenie pokračuje ďalej od nuly. Toto je tiež platné od od r. 2009.