trinityy
22.03.12,15:27
Dobrý deň,
potrebovala by som radu,
robím mužovi DP a paušálne mu vychádza veľmi vysoká daň, takže idem hľadať náklady kde sa dá, auto sme dali v júni na IČO ale bločky akosi postrácal, kolega mu povedal, že si môže napísať cestáky a podľa toho, podľa kilometrov, si odrátať 80%, čo by vyšlo dobre kedže, bol v Slovinsku aj Belgicku, a ešte by som sa chcela opýtať, ako je to so stravným, môže si odpísať na každý deň aj stravné aj keď nemáme bločky?
Ďakujem za rady.
veronikasad
22.03.12,14:32
Ak je auto vložené do obchodného majetku, firma nevedie evidenciu jázd, uplatňuje si 80 % spotrebu PHM na základe dokladu o nákupe.
trinityy
22.03.12,16:55
Ahoj Veronikasad,
trošku tomu nechápem, môžem odpísať 80% z bločkov od benzínu?
Ďakujem
veronikasad
22.03.12,19:46
Ahoj Veronikasad,
trošku tomu nechápem, môžem odpísať 80% z bločkov od benzínu?
Ďakujem
Veď si písala, že nemáš bločky na nákup PHM. Alebo som tvoj príspevok zle pochopila a pýtala si sa na "bločky" z nákupu stravy ? Ak bol na pracovnej ceste, má nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách.
trinityy
22.03.12,20:00
dobre si to pochopila, nemam všetky bločky na PHM len ma zmiatla ta veta, že: uplatňuje si 80 % spotrebu PHM na základe dokladu o nákupe., z akého nákupu? Auto sme z osobného vlastníctva prepísali na firmu, na ICO. Ja už mám z toho guláš, lebo som sa tu dočítala, že musíš mať doklady na PHM ak si ich chceš dať do nákladov, ale nemusíš robiť knihu jázd alebo cesťáky.
veronikasad
22.03.12,20:03
dobre si to pochopila, nemam všetky bločky na PHM len ma zmiatla ta veta, že: uplatňuje si 80 % spotrebu PHM na základe dokladu o nákupe., z akého nákupu? Auto sme z osobného vlastníctva prepísali na firmu, na ICO. Ja už mám z toho guláš, lebo som sa tu dočítala, že musíš mať doklady na PHM ak si ich chceš dať do nákladov, ale nemusíš robiť knihu jázd alebo cesťáky.
Doklad o nákupe PHM. Ak nevedie knihu jázd, VOZD je len 80 % ceny PHM. Musí mať stav tachometra na začiatku a konci zdaňovacieho obdobia
Mila123
22.03.12,20:07
Doklad o nákupe PHM. Ak nevedie knihu jázd, VOZD je len 80 % ceny PHM. Musí mať stav tachometra na začiatku a konci zdaňovacieho obdobia
upravuje sa nákup PHM, ak neboli odjazdené podľa tachometra?
AdelaS
22.03.12,20:10
Veronika ti správne odpovedá, možno len trochu "odborne". Zhrniem to: Ak chceš uplatniť 80 %, musíš mať doklady o nákupe PHM - aby si mohla dokázať správnosť výpočtu. Ak doklady nemáš, musíš si viesť evidenciu jázd a písať cesťáky a namiesto ceny z bločkov (ktoré nemáš) môžeš použiť priemerné ceny, ktoré udáva Štatistický úrad SR.
veronikasad
22.03.12,20:12
upravuje sa nákup PHM, ak neboli odjazdené podľa tachometra?

Myslíš prekročenie normovanej spotreby podľa tech.preukazu ?

3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

-------
Stanovisko DR SR nemám, ak by bola spotreba výrazne prekročená, asi by som zaúčtovala nadspotrebu na konci roka ID.
Mila123
22.03.12,20:15
Myslíš prekročenie normovanej spotreby podľa tech.preukazu ?

3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

-------
Stanovisko DR SR nemám, ak by bola spotreba výrazne prekročená, asi by som zaúčtovala nadspotrebu na konci roka ID.
prekročeniu rozumiem......vlastné meranie pre nákladné vozdilá, alebo úžitkové stroje....

ide mi o to, že napr. za rokje odjazdených 1000 km a priemerná spotreba je 7 l / 100 km....t.j. malo by byť spotrebovaných 70 l z toho 80% v nákladoch / výdavkoch....ale natankoval napr. 80 l ,
čo s mini?
veronikasad
22.03.12,20:22
prekročeniu rozumiem......vlastné meranie pre nákladné vozdilá, alebo úžitkové stroje....

ide mi o to, že napr. za rokje odjazdených 1000 km a priemerná spotreba je 7 l / 100 km....t.j. malo by byť spotrebovaných 70 l z toho 80% v nákladoch / výdavkoch....ale natankoval napr. 80 l ,
čo s mini?
K určeniu normovanej spotreby bolo kedysi vydané usmernenie vo Finančnom spravodaji ...
Mila123
22.03.12,20:34
ďakujem...
trinityy
22.03.12,20:39
Veronika ti správne odpovedá, možno len trochu "odborne". Zhrniem to: Ak chceš uplatniť 80 %, musíš mať doklady o nákupe PHM - aby si mohla dokázať správnosť výpočtu. Ak doklady nemáš, musíš si viesť evidenciu jázd a písať cesťáky a namiesto ceny z bločkov (ktoré nemáš) môžeš použiť priemerné ceny, ktoré udáva Štatistický úrad SR.

...ale niekde na porade som sa dočítala, že máš písať tie cesťáky ale musíš mať k tomu priprnutí doklad o kúpe, že takto ako to píšeš ty, už dva roky nie je. Už som z toho riadne zmetená, pretože mužovi vychádza dosť vysoká daň, tak hľadám každé euro aby som to nejako skresala :-( a tie pohonné by mi pomohli, kebyže to môžem tak robiť bez bločkov.
avalik
22.03.12,21:21
mozno pomoze material z DRSR: Zmeny týkajúce sa uplatňovania výdavkov (nákladov) na spotrebované pohonné látky (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/phl_092009.pdf)
trinityy
23.03.12,04:45
...no múdrejšia som neni, pretože mužoví kolegovia si odpísali 80% nákladov na PHM aj keď nemajú bločky, ale všade v zákone sa uvádza, že treba mať preukázateľný nákup PHM, tým sa myslia len bločky, alebo stačí kniha jázd a cesťáky?
tictac7
23.03.12,05:15
...no múdrejšia som neni, pretože mužoví kolegovia si odpísali 80% nákladov na PHM aj keď nemajú bločky, ale všade v zákone sa uvádza, že treba mať preukázateľný nákup PHM, tým sa myslia len bločky, alebo stačí kniha jázd a cesťáky?

pri SZČO sa tým myslia tie nešťastné bločky, ktoré nemáš....
trinityy
23.03.12,06:02
pri SZČO sa tým myslia tie nešťastné bločky, ktoré nemáš....
... a tie bločky, ktoré mám môžem odpísať v plnej výške, nie? zaúčtujem to do peňažného denníka, a dám na do VPD, je to správne?
tictac7
23.03.12,06:05
to fakt, to je super, mám program alfa, a tam vyplním knihu jázd a to je postačujúce? alebo to treba nejako špecialne zaúčtovať do peňažného denníka?

...a čo je na tom super? Veď pokiaľ som pochopila doterajšiu diskusiu a Tvoje zadanie, tak Tebe tie bločky chýbajú. No a aby si si mohla uplatniť PHM, je jedno, či v plnej výške, alebo 80%, tie bločky ako SZČO POTREBUJEŠ
tictac7
23.03.12,06:07
... a tie bločky, ktoré mám môžem odpísať v plnej výške, nie? zaúčtujem to do peňažného denníka, a dám na do VPD, je to správne?

...aha, niekto ma vyrušil a Ty pokračuješ, zas v inom...

...takže máš bločky - vedieš knihu jázd - uplatníš celé
- má bločky - nevedieš knihu jázd - uplatníš 80%

-poznámka daň z MV za rok 2011 máš zaplatenú?
dogicka
23.03.12,06:56
Presne ako píše Tictac, musíš mať bločky na nákup PHM. To, že si mužovi kolegovia odpísali 80% a nemali bločky, neznamená, že to majú správne (inak nechápem, z čoho si vlastne odpísali 80%).
Ešte dva postrehy:
1.auto ste zbytočne prepisovali na IČO, stačilo ho zaradiť do obchodného majetku, zbytočne vyhodené peniaze za prepis auta
2. výhodnejšie pre vás by zrejme bolo, aby muž používal na podnikanie (na pracovné cesty) súkromné auto, nezaradené do podnikania. Vtedy by síce musel písať knihu jázd (alebo cesťáky, je jedno akú formu evidovania pracovných ciest si zvolí), ale do nákladov by mu išla celá spotreba PHM, podľa prepočtu v TP, plus sadzba zákonnej náhrady vo výške 0,183 Eur za každý kilometer

V obidvoch prípadoch ale musí mať bločky o nákupe PHM.
dogicka
23.03.12,06:57
mozno pomoze material z DRSR: Zmeny týkajúce sa uplatňovania výdavkov (nákladov) na spotrebované pohonné látky (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/phl_092009.pdf)

Lenže toto usmernenie sa týka DPH. Ja som pochopila, že riešime daň z príjmu FO.
avalik
23.03.12,07:02
Lenže toto usmernenie sa týka DPH. Ja som pochopila, že riešime daň z príjmu FO.

tyka sa:

Novelizované znenie § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov v bodoch 2 a 3 umožňuje ďalšie dva nové spôsoby uplatňovania výdavkov na spotrebované PHL, a to:
- na základe dokladov o nákupe PHL najviac do výšky vykázanej z údajov o satelitnom sledovaní pohybu vozidla a
- vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
Daňovník, fyzická osoba alebo právnická osoba, si môže sám určiť, ako bude uplatňovať preukázateľne vynaložené výdavky na spotrebované PHL, t.j. vyberie si jeden z možných spôsobov ustanovených v prvom až treťom bode § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov.


a je doplnene:
do materiálu bola doplnená nová otázka a odpoveď č. 15a k problematike uplatnenia paušálnych výdavkov na spotrebované PHL v znení po účinnosti novely zákona o DPH (1.1.2010)
iris50
30.03.12,08:10
Pekný deň prajem. Vie mi niekto poradiť, ak nemám bločky od PHM môžem si uplatniť aspoň základnú náhradu za odjazdený km? SZCo vedie knihu jázd. ale bločky si neodkladal.
iris50
30.03.12,12:41
Prosím!
veronikasad
30.03.12,12:44
Pekný deň prajem. Vie mi niekto poradiť, ak nemám bločky od PHM môžem si uplatniť aspoň základnú náhradu za odjazdený km? SZCo vedie knihu jázd. ale bločky si neodkladal.
nemôžeš
iris50
30.03.12,13:06
Ďakujem a prajem pekný deň
Katarina
30.03.12,16:06
Pekný deň prajem. Vie mi niekto poradiť, ak nemám bločky od PHM môžem si uplatniť aspoň základnú náhradu za odjazdený km? SZCo vedie knihu jázd. ale bločky si neodkladal.

aj keď bločky nemáš 0,183 € môžeš použiť na každý km, takto to odznel na videoškolení p.Ácsovej, samozrejme v prípade ak auto nie je zaradené v majetku
iris50
30.03.12,18:19
Ďakujem za odpoved, veľmi ma potešila
inajana
31.05.12,21:01
Prosím, nemáte niekto zvyšný blok minimálne 10 eur na diesel za február 2012?
Zita5
01.06.12,04:59
Prosím, nemáte niekto zvyšný blok minimálne 10 eur na diesel za február 2012?

To snáď nie .
inajana
01.06.12,18:47
nepotrebujem to do účtovníctva :-(
Učímsa
07.03.13,07:26
Prosím, čo to v praxi znamená "zaradenie auta do obchodného majetku"? Ja som bola doteraz v tom, že: 1. prepísať na firmu, t.j. na IČO, 2. prihlásiť na daňový úrad (ako platca cestnej dane). Podľa toho, čo dogicka píše, netreba prepísať auto na IČO?
Učímsa
07.03.13,07:27
hovorím teraz o SZČO ;) dik.
Učímsa
07.03.13,07:33
Dobrý deň, mám tiež otázku: ak má klient viac áut, vedie jednoduché účtovníctvo, môžem dať nákup PHL za celý mesiac za všetky autá na jeden VPD? Knihu jázd si bude viesť samostatne, len bločky si neoznačoval, ku ktorému autu patrí tankovanie a ja som z podvojného účtovníctva zvyknutá na analytickú evidenciu. Preto sa chcem uistiť, či to môžem dať do peňažného denníka ako jeden zápis - napr. ako spotrebu PHL za január. Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
07.03.13,07:37
Dobrý deň, mám tiež otázku: ak má klient viac áut, vedie jednoduché účtovníctvo, môžem dať nákup PHL za celý mesiac za všetky autá na jeden VPD? Knihu jázd si bude viesť samostatne, len bločky si neoznačoval, ku ktorému autu patrí tankovanie a ja som z podvojného účtovníctva zvyknutá na analytickú evidenciu. Preto sa chcem uistiť, či to môžem dať do peňažného denníka ako jeden zápis - napr. ako spotrebu PHL za január. Ďakujem veľmi pekne.
Jedným zápisom ich v JU zaúčtovať môžeš, ale ako prepočítaš normovanú spotrebu keď nevieš kolko na ktoré auto čerpal - netuším.
ingrid.stelarova
07.03.13,08:13
Podľa mňa je chyba ak sa doklady neúčtujú priebežne aj v JU. Ja nákup PHM z bločkov účtujem každý samostatne s analitikou na jednotlivé vozidlá. Ak si tankovanie eviduje aj v knihe jázd, z toho sa dá zistiť, ktoré bločky priradiť k príslušnému vozidlu.
Učímsa
07.03.13,08:23
Chcem urobiť knihu jázd, a predpokladám, že mu tam vyskočí vyššia reálna spotreba, akú zaúčtujem - totiž určite postrácal bločky :) Nakoľko pri knihe jázd môžem účtovať 100%, zaúčtujem mu reálne celý nákup PHM. Kniha jázd 1 a kniha jázd 2 dajú spolu vyššiu spotrebu. Pokiaľ nemusím mať oddelené doklady na jedno a druhé auto, spoločná suma vyjde rovná, alebo nižšia (predpokladám nižšia), a tak by bolo účtovníctvo správne - podľa toho, čo doteraz viem...

Je to takto správne?

Ono to totiž keď tankuješ, tak možeš na jeden blok natankovať aj dve autá a nenašla som prepis/opatrenie/smernicu pri SZČO bez DPH, JÚ, kde je to potrebné oddeľovať, pokiaľ kniha jázd preukazuje, že bločky neprevyšujú vykázanú spotrebu.

Dve autá, myslím napr. do bandasky - a tu by som urobila vnútornú smernicu, že tankovanie do bandasky účtujeme ako spotrebu.

Prekomplikované, neprehľadné pre daňovákov, ale klient si neopísal ani km z tachometra, nemá GPS, takže mu budem robiť knihu jázd podľa miesta bydliska a miesta, kam chodí do práce.
ingrid.stelarova
07.03.13,08:53
:-) to tankovanie viac vozidiel na jeden blok si celkom technicky neviem predstaviť. Ide o osobné vozidlá či nákladné. Nechápem celkom váš postup. Tankovanie do bandasiek ???
Učímsa
07.03.13,10:04
Podľa mňa je chyba ak sa doklady neúčtujú priebežne aj v JU. Ja nákup PHM z bločkov účtujem každý samostatne s analitikou na jednotlivé vozidlá. Ak si tankovanie eviduje aj v knihe jázd, z toho sa dá zistiť, ktoré bločky priradiť k príslušnému vozidlu.

Súhlasím Ingrid, ja som v tomto tiež pedant, takže idem klienta poučiť. Faktom je, že teraz som dostala igelitku s dokladmi za cely rok s tym, ze predchadzajuci uctovnik mu nedokoncil ani papiere za 2011 (nechcem si zatiaľ predstavit, co to znamena, ale verím, že DP 2011 existuje). Takže ideme to učesať, aby to už mal OK, a tento rok odovzdáme všetko, čo máme, v čo najlepšom poriadku a načas :) A paušál neprichádza do úvahy, to by si musel vziat uver :D Je to výzva, ale som rozhodnutá, tak mu to dokopy.
Učímsa
07.03.13,10:10
:-) to tankovanie viac vozidiel na jeden blok si celkom technicky neviem predstaviť. Ide o osobné vozidlá či nákladné. Nechápem celkom váš postup. Tankovanie do bandasiek ???

sú to dodávky, a tých áut je viac. Zaoberá sa prepravou osôb. Teraz mi poviete, že tam platia úplne iné predpisy, a ja si dám potom niečo na upokojenie ;)
ingrid.stelarova
07.03.13,20:14
Žiadne iné predpisy neplatia. Ja len nechápem takýchto "podnikateľov" prečo všetko berú na ľahkú váhu a nezistia si potrebné info o povinnostiach, ktoré im vyplývajú zo zákonov pred začatím podnikania.
Vôbec Vám nezávidím. Neopísaný stav km, nepriradené bločky z nákupov k jednotlivým vozidlám, žiadna evidencia etc . Aké doklady vystavuje klientom? Pracuje na základe objednávok? Z toho všetkého by sa dali vyhotoviť knihy jázd.
Čo sa týka toho či bolo podané DP dá sa to zistiť na daňovom úrade. Bežne sa to stáva, že sa kdesi "zapatroší" a ja posielam klientov pre kópie na DU.
Učímsa
08.03.13,07:37
Dámy, práve som sa dozvedela, že DP za 2011 neexistuje. Prosím, môžeme odovzdať DP za rok 2012, ak ešte nie je odovzdané DP za rok 2011? Čo je správny postup v takomto prípade? Predchádzajúcemu účtovníkovi vraj niečo ukradli, niečo postrácal, a teraz je v zahraničí. Cez víkend sa tu vraj má objaviť. S takýmto prípadom som sa ešte nestretla. Asi sa zájdem poradiť priamo k pani na daňový úrad, ako to dať čo najlepšie do poriadku. Zrejme som teraz už mimo témy, ospravedlňujem sa.
LILIEZ
11.04.13,05:54
ahojte poraďáci,
ak sa účtuje PHM za rok 2013, I. štvrťrok, SZČO štvrťročný platca DPH, účtuje v programe Alfa plus, nevedie knihu jázd, chce si uplatniť 80 % z nakúpených a spotrebovaných PHM. Auto zaradené v obchodnom majetku, daň z MV zaplatená.
Tak tých 80 % počítate z každého bločku zvlášť v priebehu zdaňovacieho obdobia alebo až na konci roka ID ako - 20 % z celkovej ceny nákupu? Ide mi aj o hľadisko uplatnenia DPH. Lebo ak to bude na konci roka, tak to asi nebude celkom v poriadku či áno? Tiež by ma zaujímalo či treba v tomto pomere ponížiť aj výdavky na daň z MV, náhradné dielce, dialničné nálepky a všetky ostatné výdavky súvisiace s autom. Tiež to treba urobiť cez ID?
LILIEZ
11.04.13,11:43
Vedel by mi na to niekto odpovedať? prosim..
mondes
11.04.13,12:04
ahojte poraďáci,
ak sa účtuje PHM za rok 2013, I. štvrťrok, SZČO štvrťročný platca DPH, účtuje v programe Alfa plus, nevedie knihu jázd, chce si uplatniť 80 % z nakúpených a spotrebovaných PHM. Auto zaradené v obchodnom majetku, daň z MV zaplatená.
Tak tých 80 % počítate z každého bločku zvlášť v priebehu zdaňovacieho obdobia alebo až na konci roka ID ako - 20 % z celkovej ceny nákupu? Ide mi aj o hľadisko uplatnenia DPH. Lebo ak to bude na konci roka, tak to asi nebude celkom v poriadku či áno? Tiež by ma zaujímalo či treba v tomto pomere ponížiť aj výdavky na daň z MV, náhradné dielce, dialničné nálepky a všetky ostatné výdavky súvisiace s autom. Tiež to treba urobiť cez ID?

Ak si štvrťročný plátca DPH, tak za celé tri mesiace účtuješ bločky PHM 100% a k poslednému dňu kvartálu cez ID odpočítaš 20% z PHM mínusom a mínusom to zadáš aj do DPH. Kvôli DPH musíš 20% odpočítavať kvartálne.. Urob si analytiku zásob zvlášť na PHM, aby si potom nemusel ručne spočítavať bločky. A čo sa týka ostatných N na auto, tak tie idú 100% do N.
LILIEZ
11.04.13,12:21
Ďakujem pekne...pomohli ste mi.
Tunco
04.05.14,20:15
Ako uctovat PHM na firemne auta, ktore maju gps sledovanie - ale tankovania to nesleduje :
- Nakup PHM 501,343/211
- Na konci roka robim prepocet nadspotreby alebo uz nie aj ked gps nezaznamenava tankovania
- zamestnanci maju povolene jazdit na firemnych autach domov - moze si firma tieto naklady uplatnit v plnej vyske ?
- zamestnanec pouzije firemne auto cez vikend na sukromne ucely - firma mu to ale povoli a neda k uhrade - mozme si do nakladov uplatnit phm aj dph na takuto jazdu ?
Samozrejme ak firma sice nechce preplatit od zamestnanca phm za jeho sukromne ucely ale musi mu v danom mesiaci pripocitat 1% z OC auta k ZD?
Mam z toho chaos, potrebujem usmernit :-)
avalik
04.05.14,21:30
Ako uctovat PHM na firemne auta, ktore maju gps sledovanie - ale tankovania to nesleduje :
- Nakup PHM 501,343/211
- Na konci roka robim prepocet nadspotreby alebo uz nie aj ked gps nezaznamenava tankovania
- zamestnanci maju povolene jazdit na firemnych autach domov - moze si firma tieto naklady uplatnit v plnej vyske ?
- zamestnanec pouzije firemne auto cez vikend na sukromne ucely - firma mu to ale povoli a neda k uhrade - mozme si do nakladov uplatnit phm aj dph na takuto jazdu ?
Samozrejme ak firma sice nechce preplatit od zamestnanca phm za jeho sukromne ucely ale musi mu v danom mesiaci pripocitat 1% z OC auta k ZD?
Mam z toho chaos, potrebujem usmernit :-)

Etiketa porady:
Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát.
Skôr ako napíšem otázku, hľadám či už rovnaká otázka na Porade neexistuje.
Tunco
05.05.14,19:32
Ako uctovat PHM na firemne auta, ktore maju gps sledovanie - ale tankovania to nesleduje :
- Nakup PHM 501,343/211
- Na konci roka robim prepocet nadspotreby alebo uz nie aj ked gps nezaznamenava tankovania
- zamestnanci maju povolene jazdit na firemnych autach domov - moze si firma tieto naklady uplatnit v plnej vyske ?
- zamestnanec pouzije firemne auto cez vikend na sukromne ucely - firma mu to ale povoli a neda k uhrade - mozme si do nakladov uplatnit phm aj dph na takuto jazdu ?
Samozrejme ak firma sice nechce preplatit od zamestnanca phm za jeho sukromne ucely ale musi mu v danom mesiaci pripocitat 1% z OC auta k ZD?
Mam z toho chaos, potrebujem usmernit :-)

Etiketa porady:
Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát.
Skôr ako napíšem otázku, hľadám či už rovnaká otázka na Porade neexistuje.

Ja som zvolil možnosť doplňujúca otázka - to po prvé. Po druhé, hladal som to dva dni na porade a nenašiel som k tejto problematike konkrétnu odpoved. Po tretie keby mi radšej poradíte to by mi viac pomohlo ako tu buzerovať
tictac7
05.05.14,20:04
Ako uctovat PHM na firemne auta, ktore maju gps sledovanie - ale tankovania to nesleduje :
- Nakup PHM 501,343/211
- Na konci roka robim prepocet nadspotreby alebo uz nie aj ked gps nezaznamenava tankovania
- zamestnanci maju povolene jazdit na firemnych autach domov - moze si firma tieto naklady uplatnit v plnej vyske ?
- zamestnanec pouzije firemne auto cez vikend na sukromne ucely - firma mu to ale povoli a neda k uhrade - mozme si do nakladov uplatnit phm aj dph na takuto jazdu ?
Samozrejme ak firma sice nechce preplatit od zamestnanca phm za jeho sukromne ucely ale musi mu v danom mesiaci pripocitat 1% z OC auta k ZD?
Mam z toho chaos, potrebujem usmernit :-)

Etiketa porady:
Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát.
Skôr ako napíšem otázku, hľadám či už rovnaká otázka na Porade neexistuje.

Ja som zvolil možnosť doplňujúca otázka - to po prvé. Po druhé, hladal som to dva dni na porade a nenašiel som k tejto problematike konkrétnu odpoved. Po tretie keby mi radšej poradíte to by mi viac pomohlo ako tu buzerovať
....nezadal si to ako doplňujúcu otázku, tak sa, láskavo nerozčuľuj
tictac7
05.05.14,20:06
Ako uctovat PHM na firemne auta, ktore maju gps sledovanie - ale tankovania to nesleduje :
- Nakup PHM 501,343/211
- Na konci roka robim prepocet nadspotreby alebo uz nie aj ked gps nezaznamenava tankovania
- zamestnanci maju povolene jazdit na firemnych autach domov - moze si firma tieto naklady uplatnit v plnej vyske ?
- zamestnanec pouzije firemne auto cez vikend na sukromne ucely - firma mu to ale povoli a neda k uhrade - mozme si do nakladov uplatnit phm aj dph na takuto jazdu ?
Samozrejme ak firma sice nechce preplatit od zamestnanca phm za jeho sukromne ucely ale musi mu v danom mesiaci pripocitat 1% z OC auta k ZD?
Mam z toho chaos, potrebujem usmernit :-)

Etiketa porady:
Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát.
Skôr ako napíšem otázku, hľadám či už rovnaká otázka na Porade neexistuje.

Ja som zvolil možnosť doplňujúca otázka - to po prvé. Po druhé, hladal som to dva dni na porade a nenašiel som k tejto problematike konkrétnu odpoved. Po tretie keby mi radšej poradíte to by mi viac pomohlo ako tu buzerovať
....nezadal si to ako doplňujúcu otázku, tak sa, láskavo nerozčuľuj
Keď nevieš, ako na to, čítaj http://www.porada.sk/t217751-navod-a-tipy-na-pracu-s-novou-poradou.html
Tunco
06.05.14,11:19
Ja sa nerozčulujem, čakal som skutočnú odpoveď, ktorá ma usmerní, ale vidím, že sú tu len puntičkári a detailisti ktoré sa vôbec nevyjadrujú k danej problematike ale jeho obsahu...ach