matokl
22.03.12,17:40
Zdravim,

takze momentalne som SZCO a pracujem z domu ako programator. Chcel by som ale zalozit novu sro kde spolocnicka by bola moja manzelka (ktora je tehotna) momentalne zamestnana na dobu urcitu (do konca roka). Cize ona by bola spolocnicka bez zmluvy a bez odmeny v tejto novej sro a stale do konca roka zamestnana v doterajsom zamestnani a aj na materskej. Ja by som zivnost ukoncil a siel sa registrovat na urad prace no zaroven by som bol konatelom v tej novej sro ale bez odmeny...

Je toto mozne... dostavala by moja manzelka stale matersku a neskor rodicovsky prispevok...a ja podporu v nezamestnanosti (ci ako sa to vola to co dostavate prve 6 mesiace)?

Dakujem
mon
20.04.12,11:02
Z vlastnej skúsenosti viem poradiť, že momentálne ak chce človek poberať podporu v nezamestnanosti nemôže byť ani spoločník ani konateľ. :(
veronikasad
20.04.12,11:06
Z vlastnej skúsenosti viem poradiť, že momentálne ak chce človek poberať podporu v nezamestnanosti nemôže byť ani spoločník ani konateľ. :(
Nesúhlasím - len spoločník sa považuje za SZČO pre účely zákona o službách zamestnanosti.
veronikasad
20.04.12,11:06
matokl, platil si si ako živnostník dobrovolné poistenie v nezamestnanosti? PvN nie je súčasťou povinných odvodov živnostníka.
matokl
20.04.12,11:08
matokl, platil si si ako živnostník dobrovolné poistenie v nezamestnanosti? PvN nie je súčasťou povinných odvodov živnostníka.
veronikasad: ano platil
veronikasad
20.04.12,11:11
veronikasad: ano platil
V tom prípade sa môžeš zaevidovať na UP a ako konatelovi ti vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti (ak splňaš podmienku 730 dní dobr.poistenia v nez. v posledných 3 rokoch).

Manželka by dostávala materské z ochrannej doby zo zamestnania. Potom do dovršenia 3 rokov veku dieťaťa rod. príspevok.
matokl
20.04.12,11:13
Dakujem za info...co sa tyka manzelky tak tam by tiez nemal byt problem...vsak?
fosgeen
20.04.12,13:23
áno, je to v poriadku , žiaden problém nebude mať. Konateľ môže byť v evidencii úradu práce. Nesmie byť spoločníkom.