PERSON SLOVAKIA
22.03.12,19:42
Dobrý večer, prosím o radu, starobný dôchodca jediný spoločník v s.r.o.-lekár, musí mať pracovnú zmluvu?Ďakujem
Mila123
22.03.12,18:54
ak vykonáva prácu lekára musí mať....veĎ ju predsa vystavoval pre VUC odbor zdravotníctva...
a pr. úväzok, musí byť taký aký má dohodnutý na VUC
PERSON SLOVAKIA
22.03.12,19:02
ale v rozhodnutí VUC je ako odborný zástupca,platí stále, že tam musí byť pracovný pomer, nestačí dohoda?
Mila123
22.03.12,19:04
nestačí dohoda.....

veĎ v pokynoch máte , že musí byť pracovný pomer založený pracovnou zmluvou.....
moje tvrdenie si over na príslušnom VUC
PERSON SLOVAKIA
22.03.12,19:14
Našla som toto, už mi z toho šibe, neplatí toto

Živnostenský zákon

ZÁKON 455/1991 Zb. zo dňa 2. októbra 1991 o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)
Aktuálne znenie zákona o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) po novele 445/2008 Z.z. , 448/2008 Z.z.

§ 11


(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
PERSON SLOVAKIA
22.03.12,19:22
a ešte toto:
Odborný garant v ambulanciiDátum:01.11.2010 Autor: Ing. Dušan Dobšovič (http://www.porada.sk/sk/casopis/pravo-a-manazment-v-zdravotnictve/autor/dusan-dobsovic)
Rubrika:Poradňa (http://www.porada.sk/sk/casopis/pravo-a-manazment-v-zdravotnictve/rubrika/poradna)

Hodnotenie:
on
on
on
on
on
on
on
on
on
on





Môže byť v ambulancii všeobecného praktického lekára, ktorý prevádzkuje činnosť formou s. r. o., zamestnaný lekár ako odborný garant formou dohody o vykonaní práce, alebo musí mať pracovnú zmluvu, hoci je to len na obdobie dvoch mesiacov?
Môže byť v ambulancii všeobecného praktického lekára, ktorý prevádzkuje činnosť formou s. r. o., zamestnaný lekár ako odborný garant formou dohody o vykonaní práce, alebo musí mať pracovnú zmluvu, hoci je to len na obdobie dvoch mesiacov?
Predpokladám, že máte na mysli odborného zástupcu s licenciou na výkon činnosti odborného zástupcu v tom povolaní, v ktorom má poskytovateľ (s. r. o.) prevažne poskytovať zdravotnú starostlivosť v zmysle zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene doplnení niektorých zákonov v z. n. p. Takýto odborný zástupca je fyzická osoba, ktorá osobne zodpovedá za odborné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení, pričom musí byť v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom vzťahu s poskytovateľom. Pracovnoprávnym vzťahom sa v zmysle platných právnych predpisov rozumie okrem pracovnej zmluvy, aj dohoda o vykonaní práce, či dohoda o pracovnej činnosti (pracovné vzťahy vykonávané mimo pracovného pomeru). Odbornému zástupcovi postačuje mať so spoločnosťou uzavretú dohodu o vykonaní práce.Na otázku odpovedal: Ing. Dušan Dobšovič
Mila123
22.03.12,19:24
a kto vykonáva prácu lekára?
veronikasad
22.03.12,19:26
PERSON SLOVAKIA - neberiem do úvahy stanovisko Ing. Dobšoviča.

Pozeraj sa na problematiku z pohľadu Zákonníka práce. Výkon lekárskej praxe je opakovaná činnosť, na ktorú by teda mohla byť uzatvorená dohoda o pracovnej činnosti. Ak má pokryť celý prevádzkový čas - postačí 10 hod. týždenne ?
PERSON SLOVAKIA
22.03.12,19:30
Samozrejme, že nie, myslíte si že na VUC ke mi na toto dajú odpoveď?
veronikasad
22.03.12,19:32
Samozrejme, že nie, myslíte si že na VUC ke mi na toto dajú odpoveď?
Veď si si odpovedal sám - 10 hod. týždenne nestačí - iný typ dohody uzatvoriť nemôže, tak jedine pracovnú zmluvu.
AnnaK
22.03.12,19:44
PERSON SLOVAKIA - neberiem do úvahy stanovisko Ing. Dobšoviča.

Pozeraj sa na problematiku z pohľadu Zákonníka práce. Výkon lekárskej praxe je opakovaná činnosť, na ktorú by teda mohla byť uzatvorená dohoda o pracovnej činnosti. Ak má pokryť celý prevádzkový čas - postačí 10 hod. týždenne ?

S týmto mám problém aj ja. Nejde o lekára, ale o zdravotnú sestru. Keď má dovolenku, zastupuje ju dôchodkyňa. A keďže ide napr. o 5 dní po 6 hodín, odpracuje 30 hodín. Lekár vystavuje dohodu o vykonaní práce, ja si myslím, že ide o pracovnú činnosť. Akosi sa nevieme dohodnúť, teda ho neviem presvedčiť.
veronikasad
22.03.12,19:49
S týmto mám problém aj ja. Nejde o lekára, ale o zdravotnú sestru. Keď má dovolenku, zastupuje ju dôchodkyňa. A keďže ide napr. o 5 dní po 6 hodín, odpracuje 30 hodín. Lekár vystavuje dohodu o vykonaní práce, ja si myslím, že ide o pracovnú činnosť. Akosi sa nevieme dohodnúť, teda ho neviem presvedčiť.
Myslím, že pri zastupovaní dovolenky to môže byť dohoda o vykonaní práce. Uzatvára sa nová, pri každom zastupovaní. V úhrne nesmie presiahnuť 350 hod. za rok.
AnnaK
22.03.12,19:55
To si ustriehneme, vždy je to podstatne menej ako 350 hodín.
PERSON SLOVAKIA
22.03.12,19:56
Teraz som napísala na VÚC, uvidím či odpovedia, pýtala som sa tam aj na zdravotnú sestru, lebo je to dôchodkyňa a je na dohodu o vykonaní práce, či sa to nahlasuje na VÚC v akom pracovnom pomere je, lebo v rozhodnutí VUC je , že treba nahlásiť každú zmenu, tak uvidíme.Zdravotná sestra musí mať tiež pracovnú zmluvu?
Mila123
22.03.12,19:58
Teraz som napísala na VÚC, uvidím či odpovedia, pýtala som sa tam aj na zdravotnú sestru, lebo je to dôchodkyňa a je na dohodu o vykonaní práce, či sa to nahlasuje na VÚC v akom pracovnom pomere je, lebo v rozhodnutí VUC je , že treba nahlásiť každú zmenu, tak uvidíme.Zdravotná sestra musí mať tiež pracovnú zmluvu?
aký úväzok je schválený VUC-čkou?
AnnaK
22.03.12,20:00
Teraz som napísala na VÚC, uvidím či odpovedia, pýtala som sa tam aj na zdravotnú sestru, lebo je to dôchodkyňa a je na dohodu o vykonaní práce, či sa to nahlasuje na VÚC v akom pracovnom pomere je, lebo v rozhodnutí VUC je , že treba nahlásiť každú zmenu, tak uvidíme.Zdravotná sestra musí mať tiež pracovnú zmluvu?

S týmto súvisí teraz jeden veľmi aktuálny problém - mzda zdravotných sestier. A ten sa práve týka zdravotných sestier v pracovnom pomere.
veronikasad
22.03.12,20:00
Teraz som napísala na VÚC, uvidím či odpovedia, pýtala som sa tam aj na zdravotnú sestru, lebo je to dôchodkyňa a je na dohodu o vykonaní práce, či sa to nahlasuje na VÚC v akom pracovnom pomere je, lebo v rozhodnutí VUC je , že treba nahlásiť každú zmenu, tak uvidíme.Zdravotná sestra musí mať tiež pracovnú zmluvu?
Študoval si ZP - podmienky práce na dohodu ? Kolko je denný prevádzkový čas lekára ?
PERSON SLOVAKIA
22.03.12,20:09
Sestra je tam len 2-3 hodiny denne, lekárka tak od 8 do 13, a aký úväzok je schválený VUC kou tak to neviem, lebo v rozhodnutí to nie je a iné dokumenty nemám, ja len účtujem, a zháňam odpovede pre otázky doktorov
Mila123
22.03.12,20:10
Sestra je tam len 2-3 hodiny denne, lekárka tak od 8 do 13, a aký úväzok je schválený VUC kou tak to neviem, lebo v rozhodnutí to nie je a iné dokumenty nemám, ja len účtujem, a zháňam odpovede pre otázky doktorov
aký úväzok lekára, taký má mať minimálne úväzok sestra....ambulovať lekár nesmie sám.....
veronikasad
22.03.12,20:15
Sestra je tam len 2-3 hodiny denne, lekárka tak od 8 do 13, a aký úväzok je schválený VUC kou tak to neviem, lebo v rozhodnutí to nie je a iné dokumenty nemám, ja len účtujem, a zháňam odpovede pre otázky doktorov
takúto prevádzkovú dobu lekára nevykryješ žiadnou dohodou o prácach vykonávaných mimo prac.pomeru.

Čo sa týka sestry - odpoveď máš v prísp. č.18
PERSON SLOVAKIA
22.03.12,20:17
ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede
Lýdia100
25.03.12,12:15
netreba si mýliť pojmy, rozdiel je prevádzková doba lekára ambulancie a ordinačné hodiny ! Lekár na ambulancii nepotrebuje zdravotnú sestru počas celej prevádzkovej doby ale iba maximálne počas ordinačných hodín, potom mu postačuje administratívna pracovníčka lebo popoľudní sa vykonávajú iné činnosti ako napríklad návštevná služba lekára, administratíva, t.j. nepotrebuje zdravotnú sestru.
Mila123
25.03.12,12:19
netreba si mýliť pojmy, rozdiel je prevádzková doba lekára ambulancie a ordinačné hodiny ! Lekár na ambulancii nepotrebuje zdravotnú sestru počas celej prevádzkovej doby ale iba maximálne počas ordinačných hodín, potom mu postačuje administratívna pracovníčka lebo popoľudní sa vykonávajú iné činnosti ako napríklad návštevná služba lekára, administratíva, t.j. nepotrebuje zdravotnú sestru.
kam potom mám ísť na ošetrenie keď napr. ambulancia po ordinačných hodinách? LSPP ešte nie je , tá zvyčajne býva až po 15,30 hod. v prac. dňoch?
veronikasad
25.03.12,12:34
netreba si mýliť pojmy, rozdiel je prevádzková doba lekára ambulancie a ordinačné hodiny ! Lekár na ambulancii nepotrebuje zdravotnú sestru počas celej prevádzkovej doby ale iba maximálne počas ordinačných hodín, potom mu postačuje administratívna pracovníčka lebo popoľudní sa vykonávajú iné činnosti ako napríklad návštevná služba lekára, administratíva, t.j. nepotrebuje zdravotnú sestru.
99 % lekárskych ambulancii má ordinačné hodiny viac ako 10 hod. týždenne. Pri celoročnej prevádzke u žiadnej zdravotnej sestry nevykryje čas žiadna dohoda o prácach vykonávaných mimo pracovný pomer (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti).
Lýdia100
01.04.12,14:44
veď ja ani nič o dohodách nepíšem, tak nechápem .... normálny skrátený úvazok podľa potreby a podľa Zákonníka práce.
Lýdia100
01.04.12,14:52
Ak nevieš, tak už aj u nás na chudobnom Slovensku máme niekoľko rokov zriadenú Rýchlu zdravotnú pomoc a Rýchlu Lekársku pomoc, ktorá funguje 24 hodín denne pre takéto prípady, keď niekto potrebuje Súrne, Urgentne, Neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Ak sa nejedná o neodkladnú zdravotnú starostlivosť tak tá patrí na ambulancie alebo po ordinačných hodinách na LSPP, ktorá je vlastne ambulantné poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
V Belgicku lekári na ambulanciach pracujú bez sestričiek a majú tam tzv. recepčnú. Vo Švajčiarsku, Holandsku sú miesta, kde ani lekár denne neordinuje a poskytuje zdravotnú starostlivosť iba na základe telefonického požiadania ale to Stojí potom za to !!! Že starý dedko si zlomil nohu v piatok večer a radšej počkal na oficiálne ordinačné hodiny do pndelka so zlomenou nohou. Made In Lichtenstein.
A pozn. videla si už niekedy nejakú zdravotnú sestru u nás poobede na ambulancii pracovať ? Pokiaľ je ešte vôbec v práci do 15,30...tak maximálne, maximálne telefonuje s dcérou a pri tom lepí / tá čo je snaživá / lekárom prekontrolované a vyhodnotené laboratórne výsledky ak sa jej ovšem chce a neurobí to o niekoľko mesiacov.
Lýdia100
01.04.12,14:58
P.S. žiadna zdravotná sestra popoľudní na žiadnej ambulancii nevykonáva žiadnu "odbornú" samostatnú, vysokokvalifikovanú odbornú činnosť zdravotnej sestry. Krv a injekcie sú vždy ráno. Iba na hematológii, čo nie je bežná ambulancia sa na určité ochorenia môže brať aj počas dňa a v súrnych prípadoch. Treba rozlušovať Akútne a Súrne neodkladné prípady a nie zneužívanie zdravotnej starostlivosti.
ajobs
29.04.12,09:45
Ak sa vrátime k podstate tejto témy, myslím si, že lekár v ambulancii, ak je spoločník s.r.o. vôbec nemusí mať žiadnu pracovnú zmluvu ani obdobnú zmluvu (teda dohodu a podobne), pretože je v obchodnoprávnom vzťahu vo svojej spoločnosti, a vykonáva pre ňu prácu. Ak sa rozhodne, že nebude v pracovnoprávnom vzťahu so svojou firmou a nebude poberať odmenu za svoju činnosť, nič mu v tom nemôže zabrániť. Ako analógiu by som uviedol činnosť lekára, ktorý nemá s.r.o. a vykonáva činnosť lekára v slobodnom povolaní - potom aj tento by mal mať pracovnú zmluvu ? Ide samozrejme o právny nezmysel.