juraj48
23.03.12,00:28
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či mám nárok na zamestnaneckú prémiu, ak som v roku 2011 odpracoval 12 mesiacov na pracovnú zmluvu cez slovenského zamestnávateľa/sídlo firmy a DIČ je na území SR/ v Čechách. Mzda mi bola vyplácaná na slovenský účet v EUR a diéty v CZK. Ročný príjem za rok 2011 bol cca 3700,- €. Vopred ďakujem za Vaše odpovede.
fosgeen
23.03.12,05:11
Áno, máš na ňu nárok, pokiaľ spoločnosť vydala potvrdenie o zdaniteľnom príjme , tak si urob DP A. Zamestnávateľ ti ho mal ale urobiť aj cez ročné zúčtovanie dane, pokiaľ si o to požiadal do 15.02.2012.
juraj48
23.03.12,16:51
Ďakujem Ti za odpoveď, takže mi stačí urobiť DP FO typ A alebo mi to mal urobiť zamestnávateľ? Je jedno, či si ja podám DP alebo mi zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie dane, či nie? Potvrdenie o príjmoch FO za rok 2011 mi vystavili a to bude súčasťou, resp. prílohou DP.Váhal som, či mám nárok na zamestnaneckú prémiu, pretože som sa dočítal, že ak pracujem v zahraničí, nemám na ňu nárok.
kn-alka
23.03.12,16:55
Ak si nepracoval na území SR, NEMÁŠ nárok na zamestnaneckú prémiu. Viď príloha na strane dva úplne dole. Príjmy môžu byť dosahované LEN na území SR.


Pardon, pricapila som zlú prílohu :(
kn-alka
23.03.12,17:04
Pricápam tú správnu:
ewita888
23.03.12,19:16
Ak si nepracoval na území SR, NEMÁŠ nárok na zamestnaneckú prémiu. Viď príloha na strane dva úplne dole. Príjmy môžu byť dosahované LEN na území SR.


Pardon, pricapila som zlú prílohu :(

nesúhlasím...
nejde o to, že práca nemôže byť vykonávaná mimo územia SR, ale že príjmy nemôžu byť vykonávané mimo územia SR.. on dostáva príjmy na území SR od firmy, sídliacej v SR..
kn-alka
25.03.12,07:46
NIE, nemáš pravdu, minulý rok mi DÚ neuznal zam.prémiu práve v takomto prípade. Slovenská firma, sídlo na SR, zamestnanci pracovali v MR. Uplatnili si zam.prémiu, ale DÚ neuznal.

Aj v poučení sa píše výška príjmov zo závislej ČINNOSTI VYKONÁVANÝCH len na území SR , nie vyplatených. Činnosť sa vykonáva, nie príjem sa vykonáva.

Podľa mňa je to preto, lebo zamestnanec má vtedy nárok na diéty, preto si už nemôže uplatniť zamestnaneckú prémiu.
Xanti
25.03.12,08:21
NIE, nemáš pravdu, minulý rok mi DÚ neuznal zam.prémiu práve v takomto prípade. Slovenská firma, sídlo na SR, zamestnanci pracovali v MR. Uplatnili si zam.prémiu, ale DÚ neuznal. Prepáč ako DU vedel, že zamestnanci pracovali v MR?

Aj v poučení sa píše výška príjmov zo závislej ČINNOSTI VYKONÁVANÝCH len na území SR , nie vyplatených. Činnosť sa vykonáva, nie príjem sa vykonáva.

Podľa mňa je to preto, lebo zamestnanec má vtedy nárok na diéty, preto si už nemôže uplatniť zamestnaneckú prémiu. To ak má zamestnanec minimálne príjmy, a ho vyšle na pracovnú cestu zamestnávateľ do čr na dva dni , tak už podľa teba a vyjadrenia DU nemá n árok na zamestnaneckú prémiu. Podľa mňa na hlavu postavené. Ak podám DP typ A, tak priložím potvrdenie zamestnávateľa, je slovenský takže sú tam údaje slovenskej firmy, a diety vyplatené nikde nie sú v potvrdení uvedené, nakoľko diety nie sú zdaniteľným príjmom.
Takže aj podľa mňa má nárok zadávateľ na zamestnaneckú prémiu.
kn-alka
25.03.12,15:04
Na potvrdení kde sa zaškrtáva nárok na ZP by zamestnávateľ nemal zaškrtnúť žiadne políčko, ale ak zaškrtol, tak no comment, treba sa riadiť potvrdením.

popíšem Vám prípad z minulého roka:

jeden klient mi doniesol potvrdenie na DP A, než som stihla spraviť DP, doniesol opravené potvrdenie, kde nebolo zašktrtnuté políčko na uplatnenie zam.prémie, tak som sa pýtala, prečo. Vtedy sa priznal, že pracujú v MR. Dohodli sme sa, že skúsime podať DP podľa pôvodného, vyšla zam.prémia. No DÚ to vrátil, vyšiel na kontrolu k uvedenej firme a neuznala zam.prémie žiadnemu zamestnancovi, nakoľko pracovali v MR. Na základe čoho to vedeli, neviem. Dotyčný mi len potom prezradil, že vo firme mali kontrolu a nikto zam.prémiu nedostal.
Xanti
25.03.12,15:18
kn-alka,
nemali oni prevádzku v MR a preto im neuznali z DU prémie? Vieš lebo toto je také hádanie.
kn-alka
25.03.12,15:26
nie, nemali prevádzku v MR..... nechajme to tak, treba sa riadiť potvrdením
ewita888
25.03.12,16:04
NIE, nemáš pravdu, minulý rok mi DÚ neuznal zam.prémiu práve v takomto prípade. Slovenská firma, sídlo na SR, zamestnanci pracovali v MR. Uplatnili si zam.prémiu, ale DÚ neuznal.
mne minulý rok na DÚ neuznali ZP za mesiace, kde bola len dohoda, aj keď ostatné podmienky boli splnené.. vidíš, aká maličkosť, toto by naozaj mali vedieť, ale musela som ich poučiť..
Aj v poučení sa píše výška príjmov zo závislej ČINNOSTI VYKONÁVANÝCH len na území SR , nie vyplatených. Činnosť sa vykonáva, nie príjem sa vykonáva. čítaj: výška príjmov vykonávaných...alebo: zo závislej činnosti vykonávaných.. slovo vykonávaných predsa prináleží k slovu príjmov.. čiže príjmy sa vykonávajú na území SR,slovenskou firmou..

Podľa mňa je to preto, lebo zamestnanec má vtedy nárok na diéty, preto si už nemôže uplatniť zamestnaneckú prémiu. nikde nie je v zákone, že diéty ovplyvňujú ZP

v texte
kn-alka
25.03.12,17:41
vidíš ewita888, koľko ľudí, toľko chutí. Ja tú vetu chápem tak, že výška príjmov zo závislej činnosti vykonávaných na území SR....činnosti sa vykonávajú. Veta by sa dala napísať aj: výška príjmov zo závislej činnosti, ktoré sa vykonávajú....

podľa mňa príjmy sa vyplácajú, činnosť sa vykonáva

ale je jedno, čo si myslíme my, treba sa riadiť potvrdením
kn-alka
25.03.12,17:49
a čo takýto teoretický príklad pritiahnutý za vlasy:

zamestnanci pracujú od pondelka do piatka v napr. MR, cez slovenskú firmu, výplaty v SR. No výplatný termín padne na stredu a majú takého láskavého zamestnávateľa, že za nimi vycestuje do MR a tam im výplaty vyplatí.... strácajú právo na ZP?

Podľa môjho názoru, ak chodia zamestnanci na tzv. týždňovky do zahraničia cez slovenskú firmu, nemajú právo na ZP, lebo práca je vykonávaná v zahraničí.
To že zamestnanec raz do mesiaca je vyslaný na pracovnú cestu do zahraničia neovplyvňuje ZP, ale ak tam robia celý mesiac tak podľa mňa áno.

Ale to je len môj názor, dúfam, že nebudem musieť riešiť takúto dilemu.
ewita888
25.03.12,18:10
vidíš ewita888, koľko ľudí, toľko chutí. Ja tú vetu chápem tak, že výška príjmov zo závislej činnosti vykonávaných na území SR to by veta musela znieť potom: zo závislých činností vykonávaných... ....činnosti sa vykonávajú. Veta by sa dala napísať aj: výška príjmov zo závislej činnosti, ktoré sa vykonávajú tu by muselo byť: ktorá sa vykonáva....
to znamená, že činnosť sa vykonáva, nie činnosť sa vykonávajú...

podľa mňa príjmy sa vyplácajú, činnosť sa vykonáva

ale je jedno, čo si myslíme my, treba sa riadiť potvrdením
v texte
ewita888
25.03.12,18:15
a čo takýto teoretický príklad pritiahnutý za vlasy:

zamestnanci pracujú od pondelka do piatka v napr. MR, cez slovenskú firmu, výplaty v SR. No výplatný termín padne na stredu a majú takého láskavého zamestnávateľa, že za nimi vycestuje do MR a tam im výplaty vyplatí.... strácajú právo na ZP? tak ale zase hádam je jedno, kde mu dá do ruky výplatu.. mi chceš povedať, že keď bude môj zamestnávateľ láskavý a donesie mi do zahraničia výplatu,lebo som tam na dovolenke, strácam nárok na ZP?

Podľa môjho názoru, ak chodia zamestnanci na tzv. týždňovky do zahraničia cez slovenskú firmu, nemajú právo na ZP, lebo práca je vykonávaná v zahraničí.
To že zamestnanec raz do mesiaca je vyslaný na pracovnú cestu do zahraničia neovplyvňuje ZP, ale ak tam robia celý mesiac tak podľa mňa áno. takéto niečo v zákone nie je..

Ale to je len môj názor, dúfam, že nebudem musieť riešiť takúto dilemu.


v texte
kn-alka
25.03.12,19:14
tak ale zase hádam je jedno, kde mu dá do ruky výplatu.. mi chceš povedať, že keď bude môj zamestnávateľ láskavý a donesie mi do zahraničia výplatu,lebo som tam na dovolenke, strácam nárok na ZP?

mimochodom písala som, že je to pritiahnuté za vlasy

ja sa len chytám tvojho: "príjmy vykonávané" .... čo je to podľa teba?

čo podľa teba znamená tá veta: príjmy vykonávané na území SR?

čo podľa teba nepatrí do týchto príjmov a teda sa stráca nárok na zam.prémiu?
juraj48
28.03.12,22:57
Ešte by som sa chcel spýtať, ak si podám daňové priznanie typu A len kvôli vyplateniu zamestnaneckej prémie, daň mi vyšla nulová, nakoľko som mal podpísané u zamestnávateľa Vyhlásenie o nezdanení príjmu a príjem bol 3769,15,- (teda menej ako 12-násobok minimálnej mzdy), napíšem nulu do riadku 62 a potom do riadku 63+(daň na úhradu) alebo r.64-(daňový preplatok). Nulu možno považovať za kladné číslo?
Ďakujem Vám za odpoveď.
juraj48
28.03.12,23:17
Viacerí ste mi písali, že sa treba riadiť potvrdením...tak v tomto potvrdení o príjmoch za rok 2011 mám zaškrtnuté políčka od 1 po 12 v riadku Pracovný pomer. Všetko sa to točí ohľadne interpretácie zákona....príjmov zo závislej činnosti vykonávaných na území SR...slovne spojenie ´príjmy vykonávané´ chápem ako príjmy zúčtované, vyplatené a spracované, zdanené (+ odvody) na území SR, Slovensku. Budem rád, ak vyjadrite svoj názor. Ďakujem.
Kadlo4
04.04.12,19:22
Dobrý večer,
Chcel by som sa spýtať, do koľkých rokov mám nárok požiadať o opravu daňového priznania? Za rok 2010 som požiadoval zamestnávateľa, aby mi vypočítal zamestnaneckú prémiu, pretože som nepracoval celý rok, ale iba 6 mesiacov. Základ dane mi vyšiel na zamestnaneckú prémiu, ale zamestnávateľ mi ju asi zabudol vypočítať. Prišiel som na to iba náhodou. Dá sa ešte dodatočne o ňu požiadať? Činí to cca 80 € tak je to v dnešnej dobe dosť peňazí. Ďakujem za každú odpoveď.
Mila123
04.04.12,19:24
áno, môžeš požiadať ZĽ o vydanie RZD za rok 2010 a ZP požiadaš DÚ podaním DDP typu A za rok 2010 bez sankcií.....
kn-alka
04.04.12,19:32
Viacerí ste mi písali, že sa treba riadiť potvrdením...tak v tomto potvrdení o príjmoch za rok 2011 mám zaškrtnuté políčka od 1 po 12 v riadku Pracovný pomer. Všetko sa to točí ohľadne interpretácie zákona....príjmov zo závislej činnosti vykonávaných na území SR...slovne spojenie ´príjmy vykonávané´ chápem ako príjmy zúčtované, vyplatené a spracované, zdanené (+ odvody) na území SR, Slovensku. Budem rád, ak vyjadrite svoj názor. Ďakujem.

Ak ti zamestnávateľ na potvrdení zaškrtol, že máš nárok na ZP, tak na ňu nárok máš.
Kadlo4
04.04.12,19:50
Ďakujem, skúsim sa v práci popýtať