Mireckanz
23.03.12,07:12
Dobrý deň, prosím Vás o radu, pracujem ako účtovníčka na Obecnom úrade. Zároveň mám otvorenú živnosť na vedenie účtovníctva, čiže podnikám popri zamestnaní. Potrebujem názor k tomuto ustanoveniu Zákonníka práce:
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
(1) Zamestnanec je povinný bez zbytočného odkladu písomne oznámiť zamestnávateľovi, že chce popri pracovnom pomere u zamestnávateľa vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá by mohla mať k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter.
(2) Zamestnávateľ má právo od zamestnanca požadovať, aby sa zdržal výkonu zárobkovej činnosti, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter; toto právo môže zamestnávateľ písomne uplatniť najneskôr do desiatich pracovných dní od oznámenia podľa odseku 1. Zamestnanec je povinný vyhovieť požiadavke zamestnávateľa podľa prvej vety bez zbytočného odkladu.

Môj zamestnávateľ mi tvrdí že na základe tohto ustanovenia mi nedovolí podnikať. Ja si však myslím, že predmet môjho podnikania - vedenie účtovníctva nijakým spôsobom nemôže konkurovať predmetu činnosti Obce. Myslím si, že podľa tohto ustanovenia by mi zamestnávateľ mohol zakázať podnikať iba v prípade že by som bola zamestnaná v účtovnej firme, ktorá vykonáva účtovníctvo pre iné subjekty.

Poraďte mi prosím môže alebo nemôže mi zakázať zamestnávateľ podnikať?

Ďakujem.
Tweety
23.03.12,06:14
Dobrý deň, prosím Vás o radu, pracujem ako účtovníčka na Obecnom úrade. Zároveň mám otvorenú živnosť na vedenie účtovníctva, čiže podnikám popri zamestnaní. Potrebujem názor k tomuto ustanoveniu Zákonníka práce:
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
(1) Zamestnanec je povinný bez zbytočného odkladu písomne oznámiť zamestnávateľovi, že chce popri pracovnom pomere u zamestnávateľa vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá by mohla mať k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter.
(2) Zamestnávateľ má právo od zamestnanca požadovať, aby sa zdržal výkonu zárobkovej činnosti, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter; toto právo môže zamestnávateľ písomne uplatniť najneskôr do desiatich pracovných dní od oznámenia podľa odseku 1. Zamestnanec je povinný vyhovieť požiadavke zamestnávateľa podľa prvej vety bez zbytočného odkladu.

Môj zamestnávateľ mi tvrdí že na základe tohto ustanovenia mi nedovolí podnikať. Ja si však myslím, že predmet môjho podnikania - vedenie účtovníctva nijakým spôsobom nemôže konkurovať predmetu činnosti Obce. Myslím si, že podľa tohto ustanovenia by mi zamestnávateľ mohol zakázať podnikať iba v prípade že by som bola zamestnaná v účtovnej firme, ktorá vykonáva účtovníctvo pre iné subjekty.

Poraďte mi prosím môže alebo nemôže mi zakázať zamestnávateľ podnikať?

Ďakujem.
Tvoja živnosť nijako nesúvisí s predmetom podnikania zamestnávateľa. Jeho súhlas nepotrebuješ.
tictac7
23.03.12,06:21
...zamestnávateľ nech sa naučí rozoznávať pojmy.
V zákone nie je napísané, že nemôžeš vykonávať tú istú činnosť, ktorú vykonávaš v zamestnaní. Napr. si zamestnaná ako účtovníčka, nemôžeš mať živnosť na účtovníctvo. Si zamestnaná ako upratovačka, nemôžeš mať živnosť na upratovanie. V zákone je napísané, že nemôžeš vykonávať ten istý predmet činnosti ako má zamestnávateľ. Teda ak by si bola zamestnaná v účtovníckej firme, tak Ti môže zakázať mať živnosť na účtovníctvo. Správne si to pochopila.
Zamestnávateľ nech sa pozrie na zákon o obciach a na funkcie obce a nech Ti zakáže spravovať obecný majetok, prevádzkovať predškolské zariadenie, ŠKD, robiť CO a neviem, čo všetko ešte.
Pravdu máš Ty. Tebou vykonávaná pracovná funkcia a predmet činnosti zamestnávateľa sú dva rôzne pojmy.
Mireckanz
23.03.12,12:56
Ďakujem Vám obom veľmi pekne.