adrianne
23.03.12,08:43
Dobrý deň,
chcem sa poradiť a spýtať sa vás ako by ste postupovali v takejto situácii:
V čase môjho narodenia bola moja mama v rozvodovom konaní. Nakoľko teda ešte stále bola vydatá, v mojom rodnom liste je uvedené meno jej bývalého manžela ako meno môjho otca. Nie je mojim biologickým otcom. Svojho biologického otca poznám, mama s ním doteraz žije - nie sú zobratí. Ako postupovať, ak by som chcela svojho biologického otca aj právne uznať za svojho otca, resp. on mňa ako svoje dieťa? Je možné priznanie otcovstva, aj keď už nie som maloleté dieťa /mám 24 rokov/? Sú potrebné DNA testy, ak boli robené DNA testy niekedy, keď som mala cca 5 rokov a potvrdili otcovstvo? Tiež užívam priezvisko maminho exmanžela a chcela by som začať užívať priezvisko môjho biologického otca. A je nutné, aby sa mamin exmanžel vzdal otcovstva? Pretože mama sa s ním nechce stretnúť. Čiže kam sa obrátiť? Na matriku, na súd? Podotýkam, info na portal.gov.sk som si prečítala, ale sú tam príliš všeobecné informácie a nič, čo by bolo podobné môjmu prípadu.
Ďakujem :)
mattto
23.03.12,08:09
keďže uplynuli všetky lehoty tvojim rodičom a manželovi matky, musíš postupovať v zmysle §96 zák. č. 36/2005 Z.z.

(1) Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva, môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom.

(2) Ak súd rozhodne tak, že návrhu podanému podľa odseku 1 vyhovie, a určí, že zapretie otcovstva po uplynutí zákonnej lehoty je v záujme dieťaťa, môže dieťa po právoplatnosti tohto rozhodnutia podať návrh na zapretie otcovstva.


Tvoje prípad bude mať 3 fázy:

1. musíš podať návrh na súd a ten bude najprv rozhodovať o tom, či zapretie otcovstva bude v tvojom záujme.
2. ak súd návrhu vyhovie a rozhodne, že to je v tvojom záujme, musíš podať samostatný návrh na zapretie otcovstva voči bývalému manželovi tvojej matky
3. ak súd návrhu na zapretie otcovstva vyhovie, môžu tvoj biologický otec a matka súhlasne vyhlásiť, že je tvoj otec pred matrikou resp. súdom a ty budeš možno najstaršie "dieťa" na Slovensku ku ktorému sa zapieralo a určovalo otcovstvo :D