namor111
23.03.12,08:57
Dobrý deň, viem mi niekto poradiť. Robím účtovníctvo za rok 2011 živnostníkovi, v roku 2010 mu účtovníctvo robila iná firma. Od rána pozerám do zákona o DPH ale neviem "si pomôcť".
Živnostník v januári 2010 kúpil osobné auto. Pri kúpe si uplatnil odpočet DPH. V októbri 2010 sa auto pokazilo a v dôsledku vážnej poruchy ho vyradil z účtovníctva v októbri 2010, ako dôvod je uvedené "vážna porucha motora, vyradené z obchodného majetku". V danom roku si teda neuplatnil na auto žiadne výdavky).

V roku 2011 tento majetok predal za 2000,- € s DPH a odviedol zo sumy DPH. Vystavil k tomu faktúru do účtovníctva. Keďže bol majetok ale vyradení z obchodného majetku chcem zaradiť predaj do § 8 a teda údaje nezahŕňať do účtovníctva (no nie som si istí, keďže bol vyradení v dôsledku škody a to sa asi neberie rovnako ako preradenie do osobného užívania?).

A taktiež neviem, či bol správny postup pri DPH? Doteraz som sa nestretol s takýmto účtovným prípadom. Ako sa postupuje pri vyradení v dôsledku škody z pohľadu DPH?

Ako sa postupuje pri preradení majetku do osobného užívania? Chápe sa to ako dodanie tovaru na svoju osobnú spotrebu? A teda v takomto prípade je povinný odviesť DPH.

Viem, že už asi pletiem "hrušky z jablkami" a že preradenie do osobného užívania a vyradenie v dôsledku poruchy nie je to isté. Ale čím viac nad tým rozmýšľam tým viac sa zamotááávam. Ďakujem
Vladimír Ozimý
23.03.12,10:41
to čo popisujete má kopec nedostatkov. Poprvé, ak vyradil auto z podnikania mal povinnosť daň ktorú si odpočítal v roku 2010 vrátiť v tom zdaňovacom období, v ktorom ho vyradil a začal používať na súkromné účely, t.j. v štvrtom kvartály 2010. Daň sa vracia zo zostatkovej ceny ale keďže odpis ešte nebol uplatnený daň sa vráti v plnej výške. Následne v roku 2011 predaj auta nemá nič spoločné s DPH a ide o príjem podľa § 8
namor111
26.03.12,04:34
Vážený pán Ozimý, ďakujem za odpoveď. Ak by som Vás ešte mohol poprosiť o "zhrnutie", ak by som sa v budúcnosti s niečím podobným stretol.

Takže pri preradení majetku do osobného užívania som povinný vždy odviesť DPH (zo zostatkovej ceny majetku, ak nebol majetok odpisovaný, tak zo vstupnej ceny majetku).
Za preradenie do osobného užívania sa teda považuje aj vyradenie majetku v dôsledku likvidácie.

A ak môžem ešte jednu otázku. Ako postupovať, ak by živnostník pozastavil živnosť a mal by v majetku majetok, u ktorého si uplatnil odpočet DPh. Mám povinnosť odviesť DPH v danom mesiaci/štvrťroku kedy sa živnosť pozastaví? čo ak živnostník plánuje napr. do roka obnoviť živnosť a spolu s pozastavením živnosti nepožiada zároveň aj o zrušenie registrácie za platcu DPH podľa § 81 ZDPH? Myslím si, že pri pozastavení živnosti asi nie je povinný hneď odviesť DPH, iba v prípade ak by požiadal o zrušenie živnosti alebo by zrušenie vykonal DÚ. Až vtedy odvedie DPH z majetku. rozmýšľam správne?
Ďakujem
Vladimír Ozimý
26.03.12,05:02
Otázka 1)

Pri preradení do osobného užívania ste vždy povinní vrátiť daň v prípade, že ste si pri majetku odpočítali daň na vstupe v čase obstarania. Vyplýva to z § 8 ods. 3. Ak prevádzate do osobného užívania zákon neskúma z akého dôvodu. Nie je možné spájať dva pojmy a to prevod do osobného užívania a likvidácia. To skrátka neexistuje. Ak by ste chceli deklarovať likvidáciu, museli by ste ju vykonať priamo z podnikania a museli by ste mať doklad o tejto likvidácii. Potom sa DPH nevracia. Vy však evidentne takýto doklad nemáte. Na daňové účely nie je škoda to čo na účely poistné.

otázka 2)

Z pohľadu DPH nepoznáme pozastavenie činnosti. Daň pri tovare je platiteľ povinný vrátiť:
a) podľa § 8 ods. 3 ak začne používať tovar na iný účel ako na podnikanie (všeobecne)
b) podľa § 81 ods. 6 pri zrušení registrácie.

to znamená, že ak pozastaví platiteľ činnosť neznamená to že musí automaticky vrátiť daň. Nesmie však dôjsť ku skutočnosti uvedenej vyššie.
namor111
26.03.12,05:30
Pán Ozimý ja mám k dispozícii kartu daného dlhodobého majetku (z účtovnej závierky za rok 2010) ktorú robila predchádzajúca firma. Na karte majetku je uvedená poznámka "z dôvodu vážnej poruchy motora bolo auto vyradené z obchodného majetku". Je toto dostatočný podklad k likvidácii majetku a neodvedeniu DPH? Nie je k tomu žiadny podklad z nejakého servisu ani inej organizácie.
namor111
27.03.12,04:02
Pán Ozimý ja mám k dispozícii kartu daného dlhodobého majetku (z účtovnej závierky za rok 2010) ktorú robila predchádzajúca firma. Na karte majetku je uvedená poznámka "z dôvodu vážnej poruchy motora bolo auto vyradené z obchodného majetku". Je toto dostatočný podklad k likvidácii majetku a neodvedeniu DPH? Nie je k tomu žiadny podklad z nejakého servisu ani inej organizácie.

posúvam :confused:
tictac7
27.03.12,04:21
Pán Ozimý ja mám k dispozícii kartu daného dlhodobého majetku (z účtovnej závierky za rok 2010) ktorú robila predchádzajúca firma. Na karte majetku je uvedená poznámka "z dôvodu vážnej poruchy motora bolo auto vyradené z obchodného majetku". Je toto dostatočný podklad k likvidácii majetku a neodvedeniu DPH? Nie je k tomu žiadny podklad z nejakého servisu ani inej organizácie.

nie, toto je len vyradenie z obchodného majetku, veď sa to tam píše. Inak likvidáciou sa myslí fyzická likvidácia, ktorú treba zdokladovať - pri aute je to potvrdenie od autovrakoviska, že auto tam bolo odovzdané....
Vladimír Ozimý
27.03.12,04:51
nepostačuje. Preukázateľnosť je na Vás a aby ste mohli hovoriť o likvidácii museli by ste mať doklad zo šrotoviska. V takomto prípade to čo som písal
namor111
27.03.12,05:13
veľmi pekne obidvom ďakujem. už tomu rozumiem, to šrotovisko ma vôbec nenapadlo, stále som rozmýšľal nad tým, že aký doklad o likvidácii ešte treba (ja hlava deravá).... prajem pekný deň
bertik1
12.06.12,10:09
Prosím vás, ak SZČO, platca DPH, pozastavil živnosť od 27.03.2012 do 26.03.2015 a na sklade mu ostali zásoby tovaru v hodnote cca 2000.- €, v DP za rok 2012 si upraví základ dane o výšku zásob, ale čo bude s DPH, keďže nepožiadal o zrušenie registrácie na DPH? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.