ala65
23.03.12,12:03
Dobry den,

ako sa zachovat pri nezelanej navsteve v byte?

Napr.: Rodina, ktora zial nepracuje (4 osoby) a maju problem s byvanim nas navstivi, myslim si v dobrom a potom povedia, ze nemaju kam ist a ze ostavaju u nas.

Ide o to, ze ked im povolim ostat jednu noc, potom sa to bude opakovat.

Ma vyznam zavolat policiu aby ich odprevadila von alebo to musim riesit so sukromnou SBS?

Mozno niekto bude prekvapeny, ze co to pisem ale ja mam tiez rodinu a musime sa obracat aby sme sa mali dobre a oni len sedia doma a nic nerobia.

Porazilo by ma ked ja by som makal ako srobik a na druhej strane len by vyuzivali mna, moju rodinku, byt, stravu a pod.

Dakujem za vase vyjadrenia ako by ste postupovali v podobnej situacii.
AlaNR
23.03.12,11:07
A to sú ako cudzí ľudia, alebo niekto z rodiny?

Keby cudzí človek, okamžite volám políciu, v mojom byte nemajú čo robiť.

S rodinou je to už iné... ale možno v podstate to isté.
ala65
23.03.12,11:16
Praveze je to rodina - rodicia a surodenci.

Hanbim sa to vobec pisat ale vazne im nemozeme pomoct a viem ked tu ostanu tak to ohrozi moje manzelstvo a tym padom dolahne aj na nas nedostatok financii.

Ako by ste to vy riesili?
myara
23.03.12,11:32
Praveze je to rodina - rodicia a surodenci.

Hanbim sa to vobec pisat ale vazne im nemozeme pomoct a viem ked tu ostanu tak to ohrozi moje manzelstvo a tym padom dolahne aj na nas nedostatok financii.

Ako by ste to vy riesili?

a oni kde byvaju? alebo uz nemaju, kde?
ja by som im slusne povedala, aby sa zdvihli a odisli, a keby to nepomohlo, volam policiu, rodina-nerodina

je to aj trestny cin v zmysle Trestneho zakona
odsek 1, § 194 Porusovanie domovej slobody
Kto neopravnene vnikne do obydlia ineho alebo tam neopravnene zotrva, potresta sa odnatim slobody az na dva roky.
korela
23.03.12,11:33
Čo sa stalo, že sa dostali do tejto situácie?
Asi by sa kládli ľahšie odporúčania, rady.
ala65
23.03.12,11:36
a oni kde byvaju? alebo uz nemaju, kde?
ja by som im slusne povedala, aby sa zdvihli a odisli, a keby to nepomohlo, volam policiu, rodina-nerodina

je to aj trestny cin v zmysle Trestneho zakona
odsek 1, § 194 Porusovanie domovej slobody
Kto neopravnene vnikne do obydlia ineho alebo tam neopravnene zotrva, potresta sa odnatim slobody az na dva roky.

Teraz ziju v podnajme ale pomerne casto maju problem s platenim, uz su dlzni asi kazdemu aj mne.

Pocitam otazka casu ked sa nieco udeje.
ala65
23.03.12,11:40
Čo sa stalo, že sa dostali do tejto situácie?
Asi by sa kládli ľahšie odporúčania, rady.

Stalo sa toho vela ale veci sa neriesili su aj boli k rieseniu pasivni.

Rad bolo azda dost, uz to trva nejaky ten cas.

Ked jeden ma zakladne vzdelanie a za min. mzdu robit nechce ist a inde ho nechcu, tak nerobi nic.
myara
23.03.12,11:43
v prvom rade by som ich vobec nepustila dnu, v pripade ak maju kluce od tvojho bytu, tak vymen zamku
ala65
23.03.12,11:55
Ja viem to ale v reale ked sa budu tvarit, ze idu na beznu navstevu, co potom?
myara
23.03.12,11:59
Ja viem to ale v reale ked sa budu tvarit, ze idu na beznu navstevu, co potom?

to zistis, az ked ich pustis dnu, a ked potom prides na to, ze to nie je ta bezna navsteva, tak ich najprv vyzves, aby isli, a potom volas policiu
potom sa vztahy zrejme narusia, takze bud prestanu chodit, alebo ich nebudes pustat dnu
hena22
23.03.12,12:02
Daj im už teraz preventívne najavo, že neprichádza do úvahy aby bývali u Teba. Možno sa im to nebude páčiť, ale budú vedieť, že sa o to nemajú ani pokúšať.
mattto
23.03.12,12:17
Ja viem to ale v reale ked sa budu tvarit, ze idu na beznu navstevu, co potom?

čo robiť? klasika: sme odcestovaní, deti majú kiahne, robí sa deratizácia, praskol nám radiátor, sme v divadle... Ak už dôjdu, robiť im návštevu nepríjemnou - chlebíčky nemáme, alkohol nemáme, treba kašlať, kýchať, prdieť, prejavovať absolútny nezáujem, ak dlhujú peniaze, začať diskusiu o vrátení peňazí a budú preč skôr, ako dopovieš vetu :D
pavol36
23.03.12,18:03
Tu už pomôžu iba tri veci:

za 1) ako uvádza mattto

za 2) priamo na rovinu im oznámiť, že sú neželanou návštevou a neprajete si teraz ani v budúcnosti, aby sa u vás zdržiavali

za 3) každému členovi "vzácnej návštevy" prekopírovať list s § 194 Tr. zákona a osobne im ho dať do ruky, podľa možnosti písmom arial 20 a väčším.

Ak nič nepomôže - volajte políciu. Neviem, ako Vás napadla SBS, ale to by bola sakra drahá asistencia, kuk torej by tak či tak v konečnom dôsledku privolali štátnu políciu.
korela
23.03.12,20:23
čo robiť? klasika: sme odcestovaní, deti majú kiahne, robí sa deratizácia, praskol nám radiátor, sme v divadle... Ak už dôjdu, robiť im návštevu nepríjemnou - chlebíčky nemáme, alkohol nemáme, treba kašlať, kýchať, prdieť, prejavovať absolútny nezáujem, ak dlhujú peniaze, začať diskusiu o vrátení peňazí a budú preč skôr, ako dopovieš vetu :D

Základ vyriešenia problémov je priama komunikácia. Načo strata času obchádzkami. Takto sa nemusia prerušiť ani rodinné vzťahy, i keď už sú v stave akom sú.

Oni sú de facto bezdomovci.
Touto cestou by sa nedalo ísť? Nájsť im slušné ubytovanie, cez charity, Antona Srholca, Modré z neba....
Je to predsa ešte stále priama rodina. Konať rýchlo. Ale účinne pomôcť.
Slabších urobiť silnejšími. Nech sa ešte zaradia slušne do života.
http://www.charita.sk/
http://www.shr.sk/ktosme.htm zájsť osobne, vysvetliť.

http://www.redcross.sk/
"Aj vďaka darom od ľudí ako ste vy, sme mohli prevádzkovať nocľahárne, útulky, azylový dom, zariadenia núdzového bývania. Ale taktiež zariadenia pre seniorov či zariadenia opatrovateľskej služby."

Ak sú dlhy, a niet šance na splatenie, nikto nedaruje ani nepožičia veľkú sumu, šanca je pozbierať menšie čiastky. Za pokus to stojí.
arizona
24.03.12,08:53
Rodina-nerodina,ak nechces,nie si povinna 4 dospele osoby zivit,ci na ukor vlastnej rodiny poskytovat pohodlie svojho bytu.

Najlepsie bude,ak im to povies na rovinu a vysvetlis situaciu.
Bud pochopia a pridu iba na beznu navstevu,tak Ok.
Ale ak nebudu chciet pochopit a vies, ze sa u teba planuju zabyvat na dlhsie, tak ich ani nevpusti dnu a basta.
Ak budes chciet,pomoct sa da aj inym sposobom...
buchač
24.03.12,08:59
Komu niet rady ...tomu nieto pomoci ...
korela
24.03.12,10:02
Čo si tým chcel povedať? Že tadiaľto cesta nevedie?