weron
23.03.12,15:44
Som vlastníkom pozemku, ktorého LV obsahuje 335 majiteľov. Začal som sa o neho zaujímať a zistil som, že je oplotený a je na ňom postavená chatka a užíva ju osoba, ktorá nie je na LV. Je to bývalý (už asi na dôchodku) učiteľ práva na SOŠ Policajného zboru. Je možné, že sa bez vedomia čo i len jedného vlastníka dostal k tomuto pozemku? Ako to, že ho užíva a nie je na LV? Ako mám postupovať? Veď ja, ako vlastník, nemám možnosť sa na svoj pozemok dostať, nieto užívať ho! Ďakujem veľmi pekne za radu.
Pekný deň.
Mária27
23.03.12,15:15
Treba sa ho spýtať, na akom základe pozemok užíva. Pri 335 majiteľoch je ťažko povedať, že mu ani jeden nedal súhlas.
Vy spoluvlastníci by ste sa mali (väčšinou) dohodnúť, ako sa bude pozemok využívať. Ako spoluvlastník máte na pozemok právo vstúpiť a užívať ho vo veľkosti vášho podielu. Cudziu osobu môžete žiadať z pozemku vypratať.
weron
23.03.12,16:11
To na to stačí súhlas iba jedného z vlastníkov a môžem si oplotiť pozemok, ktorý nie je môj? Ak by aj mal uvedený súhlas, tak by mal mať o tom aj nejaký doklad? ...a mal by ho užívať len o veľkosti (ploche), ktorú vlastní ten, ktorý mu to odsúhlasil? Či? Ďakujem veľmi pekne za čas. :-)
Mária27
24.03.12,11:46
Každý má právo svoje vlastníctvo užívať a nakladať s ním. Má tiež právo vyžadovať od nevlastníka vydanie veci.
Pri spoluvlastníctve je to zložitejšie, lebo každý spoluvlastník má právo k veci vo veľkosti svojho podielu. Plocha jedného sa bez dohody oddeliť z celku nedá - každý má právo na celú vec, ale jeho právo je nejaké percento.
Rozhodne máš právo pozemok užívať. Skôr ale ako začneš niečo robiť, treba zistiť stav. Prečo si pozemok doteraz nevyužíval? Využíval ho niekto zo spoluvlastníkov, alebo išlo o opustenú vec?
weron
27.03.12,16:34
Nevyužíval som ho, lebo bol dlho (aj je) oplotený a vlastníctvo som nadobudol dedením v roku 2009. Ide mi hlavne o to, či ten človek môže užívať (aj) môj pozemok aj keď nie je na LV. Je tam veľa spoluvlastníkov a každý vlasní nejakú stotinu-tisícinu pozemku a tento nič. Nebude tam nakoniec problém aj s tým, že si zoženie potrvrdenie o úžívaní pozemku viac ako 10 rokov a dostane ho? Neviem, či je to správne - vydržaním? Je to možné?
Ďakujem, ale pri dnešnom zhone sa nestíham venovať ešte aj právu. Ešte raz ďakujem.
Mária27
27.03.12,19:08
Vydržať by ho mohol vtedy, keby mal právny dôvod byť dobromyseľný, že pozemok je jeho. Kataster je dnes verejne dostupný a na internete, takže aj on vidí, že vlastníci sú iní.
Či môže užívať tvoj aj iných pozemok? Nuž, keď mu to dovolíte ...

Občiansky zákonník

§ 134
Vydržanie
(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.

§ 130
(1) Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že držba je oprávnená.

§ 131
(1) Neoprávnený držiteľ je povinný vždy vydať vec vlastníkovi spolu s jej plodmi a úžitkami a nahradiť škodu, ktorá neoprávnenou držbou vznikla. Môže si odpočítať náklady potrebné pre údržbu a prevádzku veci.