Elza1
07.02.06,21:14
Chcela by som Vás poprosiť o radu ako ďalej.
Minulý rok som bola dvakrát práceneschopná po 3 mesiace. Druhá PN bola do konca roka 2005. Na základe odporúčania praktického lekára som 23.12.2005 podala výpoveď podľa par.69 poštou, ktorú zamestnávateľ prevzal z pošty 3.1.2006. Prvú výpoveď som doložila potvrdením (o obmedzení mojej pracovnej schopnosti) vydaným všeobecným lekárom. Listom z 3.1.2006 mi odpísal, že nemôže akceptovať moju výpoveď nakoľko som údajne nepredložila lekársky posudok podľa zákona. Ústne mi oznámil , že nemá pre mňa náhradnú prácu, aby som si vybrala zostávajúcu dovolenku a vyžiadala si lekársky posudok. Druhú výpoveď som podala dňa 13.1.2006 podľa § 69 (okamžité zrušenie PP) k 14.01.2006 doloženú lekárskym posudkom, ktorú taktiež zamestnávateľ prijal a potrvdil podpisom. Ponúkal mi možnosť rozviazať prac. pomer podľa par.60 - dohodou. S vedomím, že prevzal osobne žiadosť o rozviazanie PP podľa §69 bez výhrad, do práce som už nenastúpila. Následne mi písomne 14.01.2006 písomne oznámil, že výpoveď nemôže akceptovať nakoľko som nedala lek.posudok, ale lek. správu. Lekársky posudok je napísaný na tlačive Lekárska správa a pod tým je napísané Lekársky posudok pre zamestnavaťeľa a je od odborného lekára. Prosím o radu ako ďalej.
Má právo zamestnávateľ stanoviť neplatnosť výpovede? Aké mám šance v prípade súdneho procesu?

Dopredu ďakujem za rady!

Elza1
rada
07.02.06,20:58
Pre platnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca sa vyžaduje :
1. existencia lekárskeho posudku preukazujúceho ohrozenie zamestnancovho života a zdravia v dôsledku výkonu terajšieho zamestnania
2. podmienka nepreloženia zamestnanca na inú vhodnú prácu v lehote 15 dní od jeho predloženia
3. písomná forma okamžitého skončenia pracovného pomeru
Zamestnanec musí svojmu zamestnávateľovi predložiť lekársky posudok vydaný posudkovým lekárom osvedčujúci, že nemôže ďalej vykonávať svoju prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia. Následne ho zamestnávateľ musí preradiť na inú prácu, kde takéto ohrozenie jeho zdravia nie je. Ak to nesplní, až potom môže zamestnanec okamžite skončiť svoj pracovný pomer. Pritom treba mať na zreteli, že zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
Veronika R
09.02.06,10:10
Chcela by som Vás poprosiť o radu ako ďalej.
Minulý rok som bola dvakrát práceneschopná po 3 mesiace. Druhá PN bola do konca roka 2005. Na základe odporúčania praktického lekára som 23.12.2005 podala výpoveď podľa par.69 poštou, ktorú zamestnávateľ prevzal z pošty 3.1.2006. Prvú výpoveď som doložila potvrdením (o obmedzení mojej pracovnej schopnosti) vydaným všeobecným lekárom. Listom z 3.1.2006 mi odpísal, že nemôže akceptovať moju výpoveď nakoľko som údajne nepredložila lekársky posudok podľa zákona. Ústne mi oznámil , že nemá pre mňa náhradnú prácu, aby som si vybrala zostávajúcu dovolenku a vyžiadala si lekársky posudok. Druhú výpoveď som podala dňa 13.1.2006 podľa § 69 (okamžité zrušenie PP) k 14.01.2006 doloženú lekárskym posudkom, ktorú taktiež zamestnávateľ prijal a potrvdil podpisom. Ponúkal mi možnosť rozviazať prac. pomer podľa par.60 - dohodou. S vedomím, že prevzal osobne žiadosť o rozviazanie PP podľa §69 bez výhrad, do práce som už nenastúpila. Následne mi písomne 14.01.2006 písomne oznámil, že výpoveď nemôže akceptovať nakoľko som nedala lek.posudok, ale lek. správu. Lekársky posudok je napísaný na tlačive Lekárska správa a pod tým je napísané Lekársky posudok pre zamestnavaťeľa a je od odborného lekára. Prosím o radu ako ďalej.
Má právo zamestnávateľ stanoviť neplatnosť výpovede? Aké mám šance v prípade súdneho procesu?

Dopredu ďakujem za rady!

Elza1

Neviem síce na akej funkcii pracuješ, ale asi sa zamestnávateľ snaží, aby si čo najdlhšie zostala, preto bráni vo výpovedi.
Potrebuješ lekársky posudok nie od odborného lekára ale od posudkového lekára, ale to by podľa mňa nemal byť problém, pokiaľ odborný lekár vie, že by výkon práce ohrozil tvoje zdravie.
Keď mu to predložíš a aj tak nebude chcieť ukončiť pracovný pomer, na súde by si to mala vyhrať.
PS: Nebolo by lepšie, keby si sa nim dohodla?