branissimo
23.03.12,21:30
Darovaním nie je darovanie s príkazom (donation sub modo), aby obdarovaný niečo urobil alebo neurobil, čo má pre darcu majetkový význam. Môže sa obdarovaný v darovacej zmluve zaviazať, že v prípade úmrtia darcu zabezpečí (obstará) dôstojný smútočný obrad a spopolnenie ľudských pozostatkov darcu v krematóriu? Získal by tým darca od obdarovaného nejaký majetkový prospech, resp. prinieslo by mu to úžitok vyjadriteľný v peniazoch, ak k poskytnutiu protislužby v prospech darcu dochádza po jeho úmrtí? Môže mŕtvy človek získať majetkový prospech?
mattto
23.03.12,20:36
musíš stále zakladať nové témy? http://www.porada.sk/t190744-pravo-obdarovaneho-vratit-dar-darcovi.html pýtaj sa na všetko v jednej téme. Píšeš seminárku?
branissimo
24.03.12,20:08
Nepíšem seminárnu prácu, pripravujem návrh zlúčenej verzie darovacej zmluvy a zmluvy o zriadení vecného bremena pre konkrétny prípad z môjho blízkeho okolia. Otázky, v ktorých nemám jasno, vyvstávajú postupne (pracujem na tom niekoľko dní), preto som vždy založil novú tému. Ak by som iba upravil (doplnil) pôvodnú otázku v už založenej téme, obávam sa, že mnohí by si to nevšimli. Navyše by doplnená otázka nekorešpondovala s názvom témy, do ktorej by bola pridaná, keďže jednotlivé témy som nazval príliš špecificky. K téme PRÁVO OBDAROVANÉHO VRÁTIŤ DAR DARCOVI (http://www.porada.sk/t190744-pravo-obdarovaneho-vratit-dar-darcovi.html) som doposiaľ nedostal žiadnu odpoveď, preto nemám dôvod domnievať sa, že by bola zodpovedaná moja dodatočná otázka pridaná do tejto témy. Samozrejme, ak sa namiesto odborných rád od "poraďákov" dočkám iba kritiky spôsobu pridávania mojich príspevkov, nezostane mi iná možnosť ako hľadať odpovede na moje otázky na iných fórach. Netvrdím, že takéto "usmernenie" zo strany dlhoročných členov nie je oprávnené - som tu nový a iba sa tu začínam orientovať - avšak budem ho akceptovať iba od toho, kto súčasne s ním fundovane odpovie na položené otázky. A to sa v tomto prípade nestalo.
danushka
24.03.12,20:56
Pod svojou prvou založenou témou môžeš pridať minikometár, kde pridáš pripomienku, že sa podmienky môžu meniť, preto pôvodné zadanie môže nabrať inší význam, ako bolo pôvodne myslené. Prípadne každú inú a novú zmenu znenia DZ môžeš minikomentovať pod zadaním.
Je naozaj pravda, že ak založíš stále novú tému s tými istým názvom, aj odborníci, ktorí by vedeli poradiť nebudú dookola v každej téme reagovať, ak si to vôbec všimnú. Každá téma, v ktorej prispievateľ reaguje, je automaticky nastavená k sledovaniu prispievateľa.
branissimo
29.03.12,20:49
Nájde sa prosím niekto, kto fundovane odpovie na moje otázky v tejto téme? Vopred ďakujem.
mattto
29.03.12,20:58
Nájde sa prosím niekto, kto fundovane odpovie na moje otázky v tejto téme? Vopred ďakujem.

prečo to musí byť v darovacej zmluve? aký to má význam, či to vôbec je v nejakej zmluve? Vo všeobecnosti platí, že zánikom subjektu zmluvného vzťahu, zanikajú aj práva a povinnosti zmluvných strán z tejto zmluvy. Ty sa v zmluve zaviažeš, že zaobstaráš pohreb, po jeho smrti je už na tebe, či záväzok splníš, alebo nie, nikto ho od teba už nemôže vymáhať. Nie, mŕtvy človek nemôže získať majetkový prospech, keďže smrťou zaniká právna subjektivita

všetko netreba upravovať zmluvne, ľudia by mali v sebe trochu slušnosti a keď niečo sľúbia pre prípad smrti, mali by to splniť. Jednak zaobstarať pohreb nie je nič nesplniteľné a v podstate sa jedná o poslednú vec, čo môžu pre toho človeka urobiť
Mária27
30.03.12,09:01
Podobný príkaz býva najčastejším pri darovacej zmluve. Darca majetkový prospech nezíska.
branissimo
30.03.12,21:10
Mattto, v tomto s Tebou úplne súhlasím. Žiaľ, darca trvá na tom, aby to bolo v darovacej zmluve, a podmieňuje tým darovanie. Je mi jasné, že nesplnenie takéhoto záväzku obdarovaným by nemalo žiadny právny následok a jeho splnenie by nebolo právne vymožiteľné. Otázky v tejto téme skôr smerovali k tomu, či by takýmto záväzkom obdarovaného nebola ohrozená podmienka bezodplatného prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti a či by v dôsledku toho nemohla byť platnosť darovacej zmluvy napadnutá, resp. spochybnená. Ďakujem Tebe i Márii za odpoveď.

Ak sa v rámci inej už založenej témy dohodneme na prípustnosti rozväzovacej podmienky v darovacej zmluve, mal by som ešte jednu otázku. Ak by darovacia zmluva bola uzavretá s rozväzovacou podmienkou, ktorou by bolo nezabezpečenie (neobstaranie) dôstojného smútočného obradu a spopolnenia ľudských pozostatkov darcu v krematóriu obdarovaným v prípade úmrtia darcu, a prípadným naplnením tejto rozväzovacej podmienky by zaniklo vlastnícke právo, ktoré bolo do katastra nehnuteľností zapísané na základe darovacej zmluvy, v prospech koho by bolo spätne prevedené (prepísané) vlastnícke právo k nehnuteľnosti, ktorá bola predmetom daru, ak darca už nežije?
Odhliadnuc od rozväzovacej podmienky, podobná situácia by mohla nastať, ak by darovaná nehnuteľnosť mala vady, na ktoré darca neupozornil, a obdarovaný by to zistil až po úmrtí darcu. Mohol by v takom prípade obdarovaný jednostranne prejaviť vôľu vrátiť nehnuteľnosť darcovi pre jej vady a zanikol by tak právny vzťah z darovania? Ak áno, v prospech koho by bolo spätne prevedené (prepísané) vlastnícke právo k nehnuteľnosti, ktorá bola predmetom daru, ak darca už nežije? Alebo po úmrtí darcu už obdarovaný nemá právo vrátiť darovanú vec pre jej vady, pretože ju nemá komu vrátiť?
mattto
30.03.12,21:27
Mattto, v tomto s Tebou úplne súhlasím. Žiaľ, darca trvá na tom, aby to bolo v darovacej zmluve, a podmieňuje tým darovanie. Je mi jasné, že nesplnenie takéhoto záväzku obdarovaným by nemalo žiadny právny následok a jeho splnenie by nebolo právne vymožiteľné. Otázky v tejto téme skôr smerovali k tomu, či by takýmto záväzkom obdarovaného nebola ohrozená podmienka bezodplatného prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti a či by v dôsledku toho nemohla byť platnosť darovacej zmluvy napadnutá, resp. spochybnená. Ďakujem Tebe i Márii za odpoveď.

Ak sa v rámci inej už založenej témy dohodneme na prípustnosti rozväzovacej podmienky v darovacej zmluve, mal by som ešte jednu otázku. Ak by darovacia zmluva bola uzavretá s rozväzovacou podmienkou, ktorou by bolo nezabezpečenie (neobstaranie) dôstojného smútočného obradu a spopolnenia ľudských pozostatkov darcu v krematóriu obdarovaným v prípade úmrtia darcu, a prípadným naplnením tejto rozväzovacej podmienky by zaniklo vlastnícke právo, ktoré bolo do katastra nehnuteľností zapísané na základe darovacej zmluvy, v prospech koho by bolo spätne prevedené (prepísané) vlastnícke právo k nehnuteľnosti, ktorá bola predmetom daru, ak darca už nežije?
Odhliadnuc od rozväzovacej podmienky, podobná situácia by mohla nastať, ak by darovaná nehnuteľnosť mala vady, na ktoré darca neupozornil, a obdarovaný by to zistil až po úmrtí darcu. Mohol by v takom prípade obdarovaný jednostranne prejaviť vôľu vrátiť nehnuteľnosť darcovi pre jej vady a zanikol by tak právny vzťah z darovania? Ak áno, v prospech koho by bolo spätne prevedené (prepísané) vlastnícke právo k nehnuteľnosti, ktorá bola predmetom daru, ak darca už nežije? Alebo po úmrtí darcu už obdarovaný nemá právo vrátiť darovanú vec pre jej vady, pretože ju nemá komu vrátiť?

obávam sa, že sa nedohodneme na prípustnosti rozväzovacej podmienky v darovacej zmluve :D Mária27 sa ešte nevyjadrila k môjmu príspevku v druhej téme, napísala, že rozväzovacia podmienka v darovacej zmluve je ok, našiel som si jej príspevok z mája 2011 a tam tvrdila presný opak. Ja sa prikláňam skôr k jej názoru z mája.

čo sa týka druhej časti: neexistuje možnosť, aby osoba bez právnej subjektivity nadobúdala nejaké práva/povinnosti, preto nemôže nadobúdať ani vlastnícke právo po vrátení daru od obdarovaného

§7 ods. 1, 2 OZ:

Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodí živé.

Smrťou táto spôsobilosť zanikne. Ak smrť nemožno preukázať predpísaným spôsobom, súd fyzickú osobu vyhlási za mŕtvu, ak zistí jej smrť inak. Za mŕtvu súd vyhlási aj nezvestnú fyzickú osobu, ak so zreteľom na všetky okolnosti možno usúdiť, že už nežije.

Ak by ste dohodli takúto rozväzovaciu podmienku, ako by neexistovala. §36 ods. 1 OZ Vznik, zmenu alebo zánik práva či povinnosti možno viazať na splnenie podmienky. Na nemožnú podmienku, na ktorú je zánik práva alebo povinnosti viazaný, sa neprihliada.
branissimo
31.03.12,21:17
Ak rozväzovacou podmienkou je "nezabezpečenie (neobstaranie) dôstojného smútočného obradu a spopolnenia ľudských pozostatkov darcu v krematóriu obdarovaným v prípade úmrtia darcu", táto podmienka nie je nemožná preto, že by nebolo možné jej naplnenie, ale preto, že ak by sa darovanie stalo neúčinným, obdarovaný by nemal komu vrátiť dar?

Záver je teda taký, že úmrtím darcu zaniká oprávnenie obdarovaného vrátiť dar, ak má darovaná vec vady, na ktoré darca neupozornil?

Rozmýšľal som nad tým, či by sa vrátený dar nemohol stať predmetom dedičstva, ak napr. ešte neprebehlo dedičské konanie.