hoosto
24.03.12,08:36
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na výpočet druhej materskej. Situácia je takáto:
Riadne som bola pracovala do 15.12.2008 a od 16.12.2008 som bola na PN, kvôli tomu, že som bola tehotná a povaha mojej práce by nebola pre tehotenstvo vyhovujúca. Takže ma lekár vypísal na PN a na PN som bola až do 14.7.2009, kedy som išla na materskú s prvým dieťaťom. Na materskej som bola až do 25.1.2010, kedy som prešla do rodičovského príspevku. Na rodičovskom príspevku som bola až do vypísania na materské s druhým dieťaťom, čo bolo 13.2.2012. Stále som zamestnaná. Ide o to, že medzi vypísaním na prvé materské a druhé materské sa zmenil výška materskej z vymeriavacieho základu 55% až na 65%, ale keď mi prišlo včera rozhodnutie o materskej, tak sa mi zvýšilo z 13,6072 na 14,7052€ na deň...Podľa mojich výpočtov, by to malo byť až okolo 17€ na deň podľa vypočítaného DVZ. Skúste mi prosím napísať, možno som sa niekde pomýlila a nechcem sa zosmiešniť, keď pôjdem na sociálnu poisťovňu kvôli tomu. Ďakujem. Lenka
Mila123
24.03.12,07:50
záleží, koľko ti napísala tvoj pravdepodobný zárobok mzdárka v práci....
MD sa pri takomto reťazovom pôrode vypočítava z pravdepodobného zárobku.....pozri si zákon o soc. poistení 461/2003 II. časť (diel) MD je venovaná celá samostatná časť....
Katy a R
24.03.12,07:50
Nuž - záleží od toho - aký VZ uviedol zamestnávateľ ? tam by som asi najskôr pátrala :confused:
hoosto
24.03.12,08:12
Nuž - záleží od toho - aký VZ uviedol zamestnávateľ ? tam by som asi najskôr pátrala :confused:

Ten VZ mi vyrátava zamestnávateľ? Ja som myslela, že to robí sociálna poisťovňa...
Katy a R
24.03.12,08:17
kukni do zákona - ako mila napísala
Xanti
24.03.12,08:40
Ten VZ mi vyrátava zamestnávateľ? Ja som myslela, že to robí sociálna poisťovňa...
No zrejme Ti mzdárka napísala predpokladaný príjem aký by si mala keby si nastúpila do zamestnania, bez odmien ... len čisto základ, tak preto TI vyššiel taký nízky VZ, a preto máš aj nižšiu materskú.
Ak by Ti bola mzdárka napísala do potvrdenia viac, tak by si mala aj vyššiu materskú. Toto trebalo riešiť pred nástupom na materskú, porozprávať sa zo mzdárkou, ju by nič nestálo napísať na papier 800 ked máš hrubú mzdu 600 ... napríklad ...
hoosto
24.03.12,09:34
No zrejme Ti mzdárka napísala predpokladaný príjem aký by si mala keby si nastúpila do zamestnania, bez odmien ... len čisto základ, tak preto TI vyššiel taký nízky VZ, a preto máš aj nižšiu materskú.
Ak by Ti bola mzdárka napísala do potvrdenia viac, tak by si mala aj vyššiu materskú. Toto trebalo riešiť pred nástupom na materskú, porozprávať sa zo mzdárkou, ju by nič nestálo napísať na papier 800 ked máš hrubú mzdu 600 ... napríklad ...

No, to je síce pravda, ale ak si zoberiem, že som mala nejaký príjem štyri roky dozadu a teraz mám trochu vyšší predpokladaný príjem vzhľadom na valorizáciu miezd, tak aj tak sa zvýšila výška vyplácaná výška z VZ z 55% na 65%. Potom mi to vychádza, že ak mi teraz vyplácajú 65% z DVZ, tak mi potom mzdárka musela dobre okresať predpokladaný príjem...
Mila123
24.03.12,09:58
nemáš v rozhodnutí uvedený príjem?
Katy a R
24.03.12,10:13
No, to je síce pravda, ale ak si zoberiem, že som mala nejaký príjem štyri roky dozadu a teraz mám trochu vyšší predpokladaný príjem vzhľadom na valorizáciu miezd, tak aj tak sa zvýšila výška vyplácaná výška z VZ z 55% na 65%. Potom mi to vychádza, že ak mi teraz vyplácajú 65% z DVZ, tak mi potom mzdárka musela dobre okresať predpokladaný príjem...
však v rozhodnutí máš denný VZ - vieš podľa toho, koľko ti zamestnávateľ uviedol;)
Nuž - bolo treba vtedy, keď si odovzdávala žiadosť porozprávať sa so mzdárkou (ako gabi píše) ...
a prípadne aj s "Tatjanou" prísť ;)
hoosto
24.03.12,10:40
nemáš v rozhodnutí uvedený príjem?

Nie, v rozhodnutí nemám uvedený príjem...
Mila123
24.03.12,10:41
tak si ho spätne prepočítaj...
hoosto
24.03.12,10:41
však v rozhodnutí máš denný VZ - vieš podľa toho, koľko ti zamestnávateľ uviedol;)
Nuž - bolo treba vtedy, keď si odovzdávala žiadosť porozprávať sa so mzdárkou (ako gabi píše) ...
a prípadne aj s "Tatjanou" prísť ;)

V rozhodnutí je iba jedno číslo...A síce tých 14,7052...No fakt, tri krát som ho preštudovala :-)
Katy a R
24.03.12,10:43
no ja neviem - všetky strany si pozrela ??? :)
Katy a R
24.03.12,11:02
V rozhodnutí je iba jedno číslo...A síce tých 14,7052...No fakt, tri krát som ho preštudovala :-)
no vychádza to tak bajočko o nejakých 60 evri menej (plat- VZ - mesačne). možno ozaj to bude tým, že si predtým mala odmeny - a teraz dala s miernou valorizáciou - ale bez odmien. Škoda:mee: - ak je to tak :confused: