tibor13
08.02.06,02:05
Ahoj, som zivostnik od roku 2003. od 1.2.2006 som platca DPH.
- od 1.2.2006 kvoli tomu musim mat uz dvojite uctovnictvo?
- mozem uplatnit pausalne vydavky aj ako platca DPH (v januari2006 este som nebol platcom DPH)
Dakujem.
šebka
08.02.06,05:55
Paušal za rok 2006 si nemôžeš uplatniť-si plátca DPH a to nie je dovolené. Podvojné účtovníctvo nemusíš viesť, môžeš pracovať ďalej v jednoduchom/ dúfam, že dvojité si myslel podvojné/.
renča1
08.02.06,06:00
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o zásobach a pohľadávkach.

Z celkové vyplýva, že výdavky % si môžeš uplatniť len v 1/06 kedy si nebol platcom dph. Účtovníctvo budeš viesť normálne počas celého roka akurát si za január vypoč.z príjmu výdavky % a pripočítaš k ostatným mesiacom k príjmu a výdavku.Nezabudni si k výdavku pripočítať zaplatené poistné v 1/06.