Nargil
24.03.12,14:44
Zdravím poraďákov,

pracujem na dohodu v ČR a podnikám na Slovensku. Oboje je na základe internetu, takže svoju činnosť môžem vykonávať hocikde. Študujem v ČR a zdržujem sa tam väčšinu roka. Na základe toho som u zamestnávateľa podpísal "Prohlášení poplatníka daně" a teda mi zo mzdy ani raz za rok 2011 nedošlo k strhnutiu žiadnych daní ani odvodov, keďže sa na mňa uplatňuje zľava na poplatníka vo výške 1970kč resp. 80,11 € mesačne. Po prepočte priemerným ročným kurzom NBS bol ale môj príjem 3685,73 € a teda mi vzniká povinnosť podať DP na Slovensku z príjmov zo zahraničia. Predpokladám, že napriek tomu, že sa väčšinu roka zdržiavam v ČR, som daňový rezident SR, keďže štúdium nezakladá daňovú rezidentúru a svoju činnosť môžem vykonávať hocikde. Od zamestnávateľa som obdržal "Potvrzení o zdanitelných příjmech", na ktorom nie je uvedená žiadna zrážka.
V rámci živnosti som nemal žiadny príjem za minulý rok, len náklady vo výške 1461.77€
Ak sa v niektorom z vyššie uvedeného mýlim, prosím, opravte ma.
Viem, že na základe zmluvy medzi ČR a SR o zabránení dvojitému zdaneniu môžem použiť vyňatie príjmov v daňovom priznaní, ale nemám ani tušenia, ako to mám urobiť. V prílohe je obrázok s mojim chabým pokusom, ak by sa na to niekto mohol pozrieť, bol by som mu strašne zaviazaný, pretože popravde nemám ani tušenia, ktoré políčka presne mám vypĺňať.
Zatiaľ mám:

34. 3685.73
36. 3685.73
V tabuľke číslo 1 výdavky zo živnosti 1461.77
38. 1461.77
40. 1461.77
44. 1461.77
66. 1461.77
68. 3685.73
74. 1461.77
79. 3685.73
A zvyšok je na obrázku v prílohe.

Ako mám teda urobiť vyňatie, ako ovplyvňuje DP Sleva na poplatníka a ako ju mám uviesť?

Dobrí ľudia prosím pomôžte čo s tým, inak tu zošediviem. :)

Ďakujem
Mila123
24.03.12,13:49
na r. 87 si vyňal príjmy...
Nargil
24.03.12,13:52
No nejaký pokus z mojej strany tam bol, ale netuším, či som to urobil správne, pretože to bola strela bez mierenia.
A tiež neviem, či mám vôbec na riadku 82 zadávať tú slovenskú zľavu na poplatníka.
Mila123
24.03.12,13:55
jasne, prečo by si ju tam nemal dávať?
Nargil
24.03.12,13:58
Super, ďakujem, hneď som múdrejší. :)
A ten zvyšok toho priznania je v poriadku?
Nargil
25.03.12,14:36
Ešte by ma zaujímalo, čo mám vlastne odviesť štátu.
Podľa českej zľavy na poplatníka totiž nie som dlžný vôbec nič, ale podľa slovenskej mám zaplatiť 24,02€. Ktorá legislatíva sa pri vyňatí uplatňuje?
veronikasad
25.03.12,15:23
Ešte by ma zaujímalo, čo mám vlastne odviesť štátu.
Podľa českej zľavy na poplatníka totiž nie som dlžný vôbec nič, ale podľa slovenskej mám zaplatiť 24,02€. Ktorá legislatíva sa pri vyňatí uplatňuje?
ako si na to prišiel ? Máš vyplnený riadok 87 ?

DP vyplňaš ručne alebo elektronicky ?
Nargil
25.03.12,15:28
Elektronicky, riadok 87 je "screenshotnuty" v prílohe v prvom poste. Problém je, že nemám ani tušenie, či je vyplnený správne.
A zľava na poplatníka na Slovensku je len do výšky 3559.30€ nie?
Podľa výplatných pások a potvrzení o zdanitelných příjmech ktoré som obdržal od zamestnávateľa, mi ani raz nebolo nič strhnuté, pretože mesačný limit na zľavu na poplatníka (1970 kč) som ani raz neprekročil.
veronikasad
25.03.12,15:33
Elektronicky, riadok 87 je "screenshotnuty" v prílohe v prvom poste. Problém je, že nemám ani tušenie, či je vyplnený správne.
A zľava na poplatníka na Slovensku je len do výšky 3559.30€ nie?
Podľa výplatných pások a potvrzení o zdanitelných příjmech ktoré som obdržal od zamestnávateľa, mi ani raz nebolo nič strhnuté, pretože mesačný limit na zľavu na poplatníka (1970 kč) som ani raz neprekročil.





V ďalších riadkoch DP - okrem r. 86 ti ešte niekde ukazuje daň ?
Nargil
25.03.12,15:39
veronikasad
25.03.12,15:41
Nargil, ale veď ti žiadna daň - po vyňatí príjmov z ČR na Slovensku platiť nevychádza. R. 86 je pred vyňatím - ten si nevšímaj.
Nargil
25.03.12,15:45
No to som potreboval vedieť. :)
Či sa mám držať toho riadku 86 alebo nie.
Každopádne sú nejaké pravidlá na vyňatie? Môžem vyňať celú čiastku zarobenú v ČR alebo je to nejak obmedzené?
veronikasad
25.03.12,15:48
No to som potreboval vedieť. :)
Či sa mám držať toho riadku 86 alebo nie.
Každopádne sú nejaké pravidlá na vyňatie? Môžem vyňať celú čiastku zarobenú v ČR alebo je to nejak obmedzené?
Suma nie je obmedzená, len pokial by si mal aj príjem zo závislej činnosti zo Slovenska a celkový príjem presiahne limit tzv. milionarskej dane, kráti sa ti ročná nezd.časť základu dane a môže ti vzniknúť nedoplatok z príjmov zo závislej činnosti zo Slovenska.
Nargil
25.03.12,16:00
Áno o tom viem ďakujem, ok super, tak to je v podstate všetko. :)
Ešte snáď posledný dotaz. Týka sa ma niečo v oddieli 9?
Zatiaľ tam mám toto, viď obrázok:
http://i40.tinypic.com/zmh539.jpg
veronikasad
25.03.12,16:06
nie. (vyplnené je to správne) Stratu z podnikania si môžeš "umoriť" v nasledujúcich zdaň.obdobiach, ak dosiahneš z podnikania zisk.
Nargil
25.03.12,16:09
Áno to tiež viem, len som si nebol istý, či je to vypísané správne, ale predpokladám, že áno. :)
A ešte úplne post scriptum posledná otázka. Aké prílohy sú vyžadované k daňovému priznaniu?
Predpokladám, že odo mňa budú chcieť to potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a zrejme aj potvrdeniu o dennom štúdiu. Ešte niečo iné je tam potrebné? Ďakujem. :)
veronikasad
25.03.12,16:13
Áno to tiež viem, len som si nebol istý, či je to vypísané správne, ale predpokladám, že áno. :)
A ešte úplne post scriptum posledná otázka. Aké prílohy sú vyžadované k daňovému priznaniu?
Predpokladám, že odo mňa budú chcieť to potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a zrejme aj potvrdeniu o dennom štúdiu. Ešte niečo iné je tam potrebné? Ďakujem. :)
Uplatňuješ si skutočné výdavky, teda aj prílohy v JU : Výkaz o príjmoch a výdavkoch + Výkaz o majetku a záväzkoch.

Potvrdenie o návšteve školy nepotrebuješ.
Nargil
25.03.12,16:15
To bude niekde tu na Porade iste riešené, prípadne pogooglim, už ťa s tým nejdem otravovať. :)
Ďakujem za pomoc, skutočne mi to pomohlo. :)
veronikasad
25.03.12,16:20
To bude niekde tu na Porade iste riešené, prípadne pogooglim, už ťa s tým nejdem otravovať. :)
Ďakujem za pomoc, skutočne mi to pomohlo. :)

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/vykazy_ju.html
Nargil
25.03.12,16:34
Super, ďakujem ešte raz. :)