bnalim
24.03.12,18:45
Zdravím všetkých,

Máme založené Spoločenstvo vlastníkov bytov, zvoleného predsedu. Spravujeme sa sami. Nakúpili sa programy a všetko, čo k tomu treba.
V každoročnom vyúčtovaní je docela dosť položiek na kancelárske potreby, na upgr. programov, balíky podpory atď. Každý rok je tam ale aj položka za účtovníctvo - tohto roku 2000eur + odvody do soc.a daň 495,06eur.
Mám zmiešané pocity z toho, že okrem odmien predsedovi a spol asi 6000eur + nákladov na administratívu uvedenú vyššie je tam aj okolo 2500 e za účtovníctvo, ktorého zas tak moc nieje.
Rád by som poprosil ľudí, čo sa s tým zaoberajú o vyjadrenie, či sú to bežné položky všade, - teda či je to aj inde podobné. Asi naivne som sa domnieval, že v tej odmene za výkon správy bude alebo je aj účtovníctvo domu.
V prílohách je vyúčtovanie, - prosím o vyjadrenie k tomu.
tictac7
24.03.12,18:15
...dosť diskutabilné, či je toho účtovníctva tam dosť alebo nie. Zisti si koľko je ročne účtovných položiek + DP + asi aj odmeny a odvody vášmu predsedovi a spol..... Podľa mňa, ak beriem do úvahy počet dokladov, podľa číslovania výdavkových pokladničných dokladov v prílohe a podľa rozlohy domu, odhadujem cca 60 bytov, je cena za účto primeraná. Ak sa Ti zdá vysoká, nájdi niekoho lacnejšieho a navrhni zmenu.....
tictac7
24.03.12,20:52
...upresnil si v nadpise počet bytov, takže môžeš počítať - počet bytov x počet zálohových platieb, čo platíte mesačne (tvroba FO, voda, kúrenie, smeti....) to si vynásob 12, + každý dodávateľ 12 faktúr ročne, + iné výdavky, zaúčtovať predpis + úhradu a zistíš, koľko je to položiek. Tie si daj do čitateľa, v menovateli budeš mať tých 2000 a vyjde Ti cena za položku. Potom si námatkovo pozri nejaké účtovné kancelárie, koľko berú za položku + DP + mzdy (tie tiež aj účtuješ, takže nezabudni....) a máš cenu, ktorú hľadáš.
bnalim
24.03.12,22:03
Vďaka za názor, - ja som vychádzal z toho, - podľa seba, - že ak malý živnostník vezme k účtovníčke krabicu bločkov, výpisy z účtu, prijaté a vydané faktúry, prijm. a výd.listy, atď...... všetko zoradí, vytriedi, zatriedi, nalepí, - vyhotoví aj knihu jázd, pokladničnú knihu, urobí dane, - vezme za to asi 100 - max 200eur. A toto je viac ako desaťnásobok............a pritom si ešte platíme, - teda aktualizácie niekoľkých účtovníckych programov a všetok kancelársky materiál, tonery atď.......
marjankaj
24.03.12,22:43
Vďaka za názor, - ja som vychádzal z toho, - podľa seba, - že ak malý živnostník vezme k účtovníčke krabicu bločkov, výpisy z účtu, prijaté a vydané faktúry, prijm. a výd.listy, atď...... všetko zoradí, vytriedi, zatriedi, nalepí, - vyhotoví aj knihu jázd, pokladničnú knihu, urobí dane, - vezme za to asi 100 - max 200eur. A toto je viac ako desaťnásobok............a pritom si ešte platíme, - teda aktualizácie niekoľkých účtovníckych programov a všetok kancelársky materiál, tonery atď.......
Tak to zanes tej lacnej účtovníčke. V čom máš problém?
Indeed
25.03.12,04:42
Vďaka za názor, - ja som vychádzal z toho, - podľa seba, - že ak malý živnostník vezme k účtovníčke krabicu bločkov, výpisy z účtu, prijaté a vydané faktúry, prijm. a výd.listy, atď...... všetko zoradí, vytriedi, zatriedi, nalepí, - vyhotoví aj knihu jázd, pokladničnú knihu, urobí dane, - vezme za to asi 100 - max 200eur. A toto je viac ako desaťnásobok............a pritom si ešte platíme, - teda aktualizácie niekoľkých účtovníckych programov a všetok kancelársky materiál, tonery atď.......
Uvažuješ správne,
no asi nie na správnom mieste,
na účtovníckom portáli hovoriť o znížení ceny za účtovníctvo ??,
To hádam, nie
Hlavne v dnešnej dobe ,ked je celý svet nenapapaný, a všade počuť : málo, málo,málo....
bnalim
26.03.12,05:53
len v tom, že tieto veci zabezpečuje predseda a nenechá si túto vymoženosť vziať.....ale chcel som len vedieť, či tá cena je štandartná....
bnalim
26.03.12,06:02
len som chcel vedieť od odborníkov, či tá cena je bežná, zodpovedajúca, - či to nie je tunel na náš fond opráv..........je to len za prácu, - všetko kupujeme my ( programy+všetko okolo, s čím sa dá robiť množstvo ďaľších domov,) naviac platíme odvod do sociálky.........dúfam že sa vyjadria viacerí....alebo koľko za to platia iní.....a možno príde lacnejšia ponuka ?.....
Zita5
26.03.12,06:05
Všetci by chceli dnes všetko zadarmo:) Však položka za účtovníctvo nie je vysoká .
peton
26.03.12,06:09
Cena za účtovníctvo + odvody je primeraná, nie je to tunel.
Halli
26.03.12,06:37
Všetci by chceli dnes všetko zadarmo:) Však položka za účtovníctvo nie je vysoká .

Zitka však vidíš, že si to mnohí vysvetľujú, že ..."zoberiem krabičku" alebo igelitku a účtovník to len roztriedi...nemajú ani potuchy o tom čo obnáša účtovníctvo a všetko okolo toho...
Indeed
26.03.12,06:44
Zase umyselne nezahmlievajte,
je rozdiel medzi spracovaním medzi 6 faktur a 12 bankových výpisov v JU /paušál/

a spracovaním niekoľko desiatok faktur a povedzme 3-och igelitok dokladov na skutočné výdavky v PÚ.
Halli
26.03.12,06:53
Zase umyselne nezahmlievajte,
je rozdiel medzi spracovaním medzi 6 faktur a 12 bankových výpisov v JU /paušál/

a spracovaním niekoľko desiatok faktur a povedzme 3-och igelitok dokladov na skutočné výdavky v PÚ.

Dúfam myslíš tým , že v SVB je to o inom ako o 6 faktúrach... :)
Indeed
26.03.12,06:58
Neviem o čo ide v spomínanom SVB, nevidel som tie doklady...
IvanPK
26.03.12,08:22
Naše SVB má - externú účtovníčku - 100 EUR mesačne aj s DPH na faktúru, 30 bytov.
korela
26.03.12,10:38
http://www.porada.sk/t190859-kto-obycajne-robi-a-kolko-stoji-uctovnictvo-za-za-48-bytov-v-12p-dome-za-rok.html#post2023674
http://www.porada.sk/t190859-kto-obycajne-robi-a-kolko-stoji-uctovnictvo-za-za-48-bytov-v-12p-dome-za-rok.html#post2023811
http://www.porada.sk/t190859-kto-obycajne-robi-a-kolko-stoji-uctovnictvo-za-za-48-bytov-v-12p-dome-za-rok.html#post2023871
Príspevky 2,3 a 6.
V prvom bol poskytnutý profesionálny odhad, že môže ísť o 60 bytov. Vy máte 48.
Vzala by som z tejto diskusie na vedomie aj príspevok č. 6.
Bolo by vhodné navštíviť niekoľko účtovníckych firiem a vybrať si z nich, pokiaľ budú mať nižšie ceny, zmeniť účtovnícku firmu.
Ak sa dá, tak aj mimo bydliska na druhom konci republiky, mohli by ste nájsť lacnejšiu možnosť.
korela
26.03.12,10:42
Ešte toto je dobré čítanie aj pre laika http://www.porada.sk/t2956-posuskajte-kolko-pytat.html
m.hladka
26.03.12,10:51
Zdravím všetkých,
Mám zmiešané pocity z toho, že okrem odmien predsedovi a spol asi 6000eur

Prečo si neporovnať prácu predsedu a spol. za 6000eur s prácou účtovníka za 2500,- eur?
Dav
26.03.12,10:58
Vďaka za názor, - ja som vychádzal z toho, - podľa seba, - že ak malý živnostník vezme k účtovníčke krabicu bločkov, výpisy z účtu, prijaté a vydané faktúry, prijm. a výd.listy, atď...... všetko zoradí, vytriedi, zatriedi, nalepí, - vyhotoví aj knihu jázd, pokladničnú knihu, urobí dane, - vezme za to asi 100 - max 200eur. A toto je viac ako desaťnásobok............a pritom si ešte platíme, - teda aktualizácie niekoľkých účtovníckych programov a všetok kancelársky materiál, tonery atď.......
mimotemy ja neviem, prečo my účtovníčky už konečne nezačneme platiť klientom za to, že nám nosia doklady...mimotemy
korela
26.03.12,11:17
Prečo si neporovnať prácu predsedu a spol. za 6000eur s prácou účtovníka za 2500,- eur?
Prepáč, zadávateľ sa na tomto fóre nepýta na predsedu, ale na platby za účtovníctvo.
Dav
26.03.12,11:36
Prepáč, zadávateľ sa na tomto fóre nepýta na predsedu, ale na platby za účtovníctvo.
Účtovnícke práce sú vo všeobecnosti podceňované.
Doporučujem porovnať si vedomosti a zodpovednosť účtovníčky pri zaúčtovaní účtovného prípadu so zodpovednosťou napr. pracovníka pri overovaní podpisu. A cenu za overenie zaplatí každý bez diskusie, ale za odbornú prácu mu je peňazí ľúto.
účtovník 007
26.03.12,11:40
Ja si myslím, že v cene účtovníckych prác by malo byť zahrnuté všetko. Program, tonery, kancelárske potreby. Ak by to tak bolo, tak cena 2500 eur je primeraná, skôr menšia. Lenže obvykle účtovníctvo SVB obnáša aj urobiť ročné vyúčtovania a predpisy platieb, sledovať neplatičov, riešiť neplatičov a iné úkony. A to je už o inom.

2500eur/12 mesiacov/48 bytov=4,34 eur mesačne na jeden byt. Ak by v tom bolo všetko, ako uvádzam, tak 4,34 eur byt je málo.
bea
26.03.12,13:29
Tak ale keď toto všetko čítam, tak je lepšie nájsť si správcovskú spoločnosť, ktorá robí všetko. Náš dom má tiež 48 bytov a na základe tejto diskusie som sa pozrela zase raz do prepisu záloh. My platíme mesačne na jeden byt za správu 4,18 € + DPH , teda spolu 5,02 €. A v tom je všetko, správa a aj vedenie účtovníctva, aj vyúčtovanie záloh. Asi je to tak, že keď sa vlastníci bytov rozhodnú založiť SVB, tak predpokladajú, že nebudú platiť viac za to isté, čo predtým robila správcovská spoločnosť. A hlavne, keď sa nič nemení, len vlastníci platia viac... Lenže to si treba práve dobre dohodnúť pri vzniku SVB, teraz je už asi neskoro....
jozka56
26.03.12,18:57
bnalim odpadávam, podľa mňa neskutočne prehnané náklady....by som ich preverila, asi tak.
misoft
26.03.12,19:11
My platíme mesačne na jeden byt za správu 4,18 € + DPH , teda spolu 5,02 € - u nás je to 5,04€.
Pre bnalim: skús si len zistiť, koľko je pre účtovníka zo správy vyčlenené pre 1 byt. Potom to násob počtom bytov a počtom mesiacov (za rok = 12) - padneš na zadok, koľko to robí.
jozka56
26.03.12,19:12
tak u nás sme z veľmi lacného kraja, radšej ani nenapíšem:) veď v tomto prípade SVB platí viac sám sebe, ako keby bolo spravované, tak to je max choré...som predseda SVB a spracúvam všetky účt. doklady:) a všetko okolo pre 24 bytov.
misoft
26.03.12,19:14
Chá, chá - u nás je časová prirážka (za skoršie Slnko) :D
jozka56
26.03.12,19:17
ale zas skoršie zapadá:) preverte všetky položky, nedajte sa zdierať, len toľko:)
Jumil
26.03.12,19:33
Sú to prehnané vysoké náklady za správu SVB. Pri takýchto nákladoch je lepšie mať podpísanú mandátnu zmluvu o správe.
Ale všetko záleží na tom ako máte postavenú zmluvu o spoločenstve, aké sú uznesenia zo zhromaždení, lebo o všetkom rozhodujú vlastníci a členovia SVB. Ak ste si takéto náklady schválili teraz je neskoro plakať nad rozliatym mliekom.
Ak ste si takéto položky ako je platba za účtovníctvo z FO neschválili, tak treba takýto tunel zastaviť všetkými prostriedkami, uznesením zo zhromaždenia až po súdnu cestu.
Máte tam položku náklady spojené so správou a činnosťou SVB Je to 120 € t.j. 10 € mesiac/byt. Táto suma je nezvyklo vysoká a v nej by malo byť zahrnuté aj účtovníctvo SVB. Ako aj odvody do poisťovni. Bežne sa platí za správu 5-7 €/mes. za byt a je tam aj účtovníctvo.
jozka56
26.03.12,19:38
Fíha tak toto zverejniť v našom SVB, tak majitelia budú nemilo prekvapení, koľko by mali vycálovať mesačne za účtovníctvo a za bežné úkony súvisiace s prevádzkou SVB....som fakt šokovaná.
korela
26.03.12,21:36
Účtovnícke práce sú vo všeobecnosti podceňované.
Doporučujem porovnať si vedomosti a zodpovednosť účtovníčky pri zaúčtovaní účtovného prípadu so zodpovednosťou napr. pracovníka pri overovaní podpisu. A cenu za overenie zaplatí každý bez diskusie, ale za odbornú prácu mu je peňazí ľúto.
Nie sú podceňované. Len vďaka preceňovaniu v porovnaní s inými profesiami si na Slovensku nemôže dovoliť zatiaľ každý svojho účtovníka, rovnako ako právnika, ako je to bežné v iných krajinách. To by ste nevedeli čo skôr.
Aj ľudia z iných povolaní sú zodpovední za svoj každý pracovný úkon. Nemusím menovať, a sú hlboko mzdovo podhodnotení. Keď sa rady účtovníkov premnožia, budú inak reagovať na svojich klientov. Možno budú chodiť aj pre tie igelitky s podkladmi, ako to tu niekto vtipne okomentoval. Neprajem to účtovníckej obci.
Ja mám zlú osobnú skúsenosť s neprimeranou sumou za výkon. Viem o čom je práca účtovníka.

Nakoniec, akú mzdu má overovateľ podpisu?
Je rozdiel medzi platbou za overenie podpisu u notára a mzdou pracovníka - overovateľa. Mal si na mysli notársky úkon?
Halli
27.03.12,07:00
Máte tam položku náklady spojené so správou a činnosťou SVB Je to 120 € t.j. 10 € mesiac/byt. Táto suma je nezvyklo vysoká a v nej by malo byť zahrnuté aj účtovníctvo SVB. Ako aj odvody do poisťovni. Bežne sa platí za správu 5-7 €/mes. za byt a je tam aj účtovníctvo.

Nechcem sa sťažovať ani písať koľko mám ja , ale takto by som si to predstavovala...konečne...Nezvyklo vysoká?? len sa zasmejem.../jeden obed a pivo?/ za internet vycalujú 20€ len tak zapráši, aj za kablovku...Toto spôsobujú bytové družstvá, ktoré majú nízke poplatky za správu, lebo majú xxxx bytov, ale zarábajú na prenájmoch nebytových priestorov, údržbe a vysokých poplatkoch za všetko, čo sa len dá...čo my dlhé roky robíme zadarmo...a toto si ľudia mýlia so správou v SVB, kde sa šetrí hlavne na ľudoch, čo sú ochotní sa starať o dom a o mnohokrát o najväčšie majetky ľudí..........................
bnalim
27.03.12,07:06
ešte dobre že to niekto nechce deliť na počet obyvateľov
bnalim
27.03.12,07:09
ale ono je to účtovníctvo za dom snáď, - až celková suma sa raz rozdelí pri vyúčtovaní......
KatarinaNR
27.03.12,07:09
dievčence, mňa aj tak dosť teraz v poslednej dobe rozčuluje tá reklama na Kinder mliečny rez, že 7.30 volá mi účtovníčka, že mi poslala mail, 8.30 vysvetlujem účtovníčke ako poslať mail aj s prílohou.............do riti tak to sa potom vôbec nečudujem, že si verejnosť myslí, že účtovníci zotriedia podľa dátumu fa, nahrajú do pc a je to ,nie to aby ešte vedeli poslať mail aj s prílohou!!!!!!!!!!!!!
prečo si nenašli iné povolanie, ktoré by takto zhodili,
bnalim
27.03.12,07:25
no to nám nestačí predp. 10eur ani na odmeny pre srávu, - 5948eur na 48 bytov......je vôbec prípustné toto dotovať z fondu opráv??? a
Halli
27.03.12,07:45
a prečo si to napísala sem ?? :)...najdi si inú učtovníčku..
bnalim
27.03.12,07:53
vysoká? - 4800za rok, - to nepokrylo ani odmeny (5948eur)
bnalim
27.03.12,07:55
vychádza to 12,40eur mesačne na byt len na odmenu pre správu
Dav
27.03.12,08:00
Tá reklama štve aj mňa, účtovníčky sú hackerky pri všetkých tých povinnostiach posielania dokumentov...
účtovník 007
27.03.12,08:05
Nie sú podceňované. Len vďaka preceňovaniu v porovnaní s inými profesiami si na Slovensku nemôže dovoliť zatiaľ každý svojho účtovníka, rovnako ako právnika, ako je to bežné v iných krajinách. To by ste nevedeli čo skôr.

Keď sa rady účtovníkov premnožia, budú inak reagovať na svojich klientov. Možno budú chodiť aj pre tie igelitky s podkladmi, ako to tu niekto vtipne okomentoval.

mimotemyTie rady sú už poriadne premnožené, nakoľko na vedenie účtovníctva nie je potrebné nič, len kurz. Účto robí kde kto a ver mi, že poriadne ledabolo, nezodpovedne.... Pri takýchto príspevkoch o preceňovaní, sa vždy len pousmejem. Čakám na dobu, keď daňové úrady začnú robiť svoju prácu, na ktorú sú určené. Začnú kontrolavať nie len DP a DPH, ale aj dodržiavanie zákona o účtovníctve a iné predpisy. A potom nech si ide každý pýtať na pokutu od tej super účtovníčky,čo mu účto spravila tak lacno.

Zaujímavé je, že taký igelitkár murár, inštalatér .....si za hodinu roboty bez mihnutia oka vypýta 10-15 Eur, ale keď dovlečie igelitku pokrkvaných dokladov, tak povie:"Ja mám len pár bločkov, ani daňové nebudem mať zložité". Takým zvyknem povedať, tak si to urob sám. Dovi-dopo. Veď ani moje omietky neboli zložité a zaplatila som.mimotemy
KatarinaNR
27.03.12,08:15
Halli, účtujem si sama, nepochopila si
Antea
27.03.12,08:21
mimotemyTie rady sú už poriadne premnožené, nakoľko na vedenie účtovníctva nie je potrebné nič, len kurz. Účto robí kde kto a ver mi, že poriadne ledabolo, nezodpovedne.... Pri takýchto príspevkoch o preceňovaní, sa vždy len pousmejem. Čakám na dobu, keď daňové úrady začnú robiť svoju prácu, na ktorú sú určené. Začnú kontrolavať nie len DP a DPH, ale aj dodržiavanie zákona o účtovníctve a iné predpisy. A potom nech si ide každý pýtať na pokutu od tej super účtovníčky,čo mu účto spravila tak lacno.

Zaujímavé je, že taký igelitkár murár, inštalatér .....si za hodinu roboty bez mihnutia oka vypýta 10-15 Eur, ale keď dovlečie igelitku pokrkvaných dokladov, tak povie:"Ja mám len pár bločkov, ani daňové nebudem mať zložité". Takým zvyknem povedať, tak si to urob sám. Dovi-dopo. Veď ani moje omietky neboli zložité a zaplatila som.mimotemy
Lebo účtovníci sa nesprávajú podľa tohoto:Príde opravár do domácnosti a na pračke vymení 50 centovú súčiastku a vyžiada si 200$. Domáci sa pýta, prečo tak veľa veď súčiastka stála len pár centov. Opravár: to je pravda, ale ja viem, ktorú súčiastku treba vymeniť a za to tá zvyšná suma. Veľmi sa mi to páčilo a stále musím na to myslím.
účtovník 007
27.03.12,08:27
Že by po dôchodcoch, živnostníkoch, lekároch a sestrách bol na obzore nový triedny nepriateľ: účtovník?
bnalim
27.03.12,08:42
za tie dve - tri hodiny, alebo hoci za celý deň práce s tým, ti zrejme tých 100-200eur nestojí za to........až skončíš v Samsungu za 350e na mesiac, budeš o tom rozmýšľať inak.
účtovník 007
27.03.12,08:55
Tak prestaň pracovať v Samsungu, účtovníctvo je voľná živnosť. Ja nikoho nedehonestujem, iba si cením svoju prácu rovnako ako maliar, či inštalatér.
účtovník 007
27.03.12,09:07
pre bnalim: Kde si v mojom príspevku našla, že mi spracovanie účtovníctva nestojí za 200Eur? A igelitkár aby zaplatil 150-200Eur za účtovníctvo??? Tým sa zdá aj 50Eur strááášne moc.
bnalim
27.03.12,09:11
nepracujem v Samsungu...mám skúsenosti že ten murár, inštalatér si tie svioje náklady a výdavky spočíta často aj sám, to daňové akurát správne vypísať nechá "tú lacnú po kurze" - trh to rieši aj ceny, ....
bnalim
27.03.12,09:23
opravár - samovrah....viac si neškrtne v tej domácnosti, ani v šírom okolí, po podobnom čine, - rovnako ako hocikto iný, hoci účtovník, tamtamy hlásia rýchlo....
bnalim
27.03.12,09:26
som roky rokúce živnostník, - igelitkár, - mám kopec kolegov, viem čo sa platí, poznám ceny....
Halli
27.03.12,12:50
Katarína, tak sorry, nepochopila som, striktne vypínam reklamy:) a tá učtovníčka ma poplietla :)
korela
28.03.12,00:28
mimotemyTie rady sú už poriadne premnožené, nakoľko na vedenie účtovníctva nie je potrebné nič, len kurz. Účto robí kde kto a ver mi, že poriadne ledabolo, nezodpovedne.... Pri takýchto príspevkoch o preceňovaní, sa vždy len pousmejem. Čakám na dobu, keď daňové úrady začnú robiť svoju prácu, na ktorú sú určené. Začnú kontrolavať nie len DP a DPH, ale aj dodržiavanie zákona o účtovníctve a iné predpisy. A potom nech si ide každý pýtať na pokutu od tej super účtovníčky,čo mu účto spravila tak lacno.

Zaujímavé je, že taký igelitkár murár, inštalatér .....si za hodinu roboty bez mihnutia oka vypýta 10-15 Eur, ale keď dovlečie igelitku pokrkvaných dokladov, tak povie:"Ja mám len pár bločkov, ani daňové nebudem mať zložité". Takým zvyknem povedať, tak si to urob sám. Dovi-dopo. Veď ani moje omietky neboli zložité a zaplatila som.mimotemy
Rada by som ťa požiadala, aby si tento svoj príspevok upravila. Ak si si už prevzala moju citáciu, uverejni ju v celom znení, nekráť mi ju. Takto to vytrhávaš z kontextu. Ďakujem.
http://www.porada.sk/t190859-p3-kto-obycajne-robi-a-kolko-stoji-uctovnictvo-za-za-48-bytov-v-12p-dome-za-rok.html#post2025694
http://www.porada.sk/t190859-p4-kto-obycajne-robi-a-kolko-stoji-uctovnictvo-za-za-48-bytov-v-12p-dome-za-rok.html#post2026017

(http://www.porada.sk/t190859-p4-kto-obycajne-robi-a-kolko-stoji-uctovnictvo-za-za-48-bytov-v-12p-dome-za-rok.html#post2026017)
Indeed
28.03.12,04:20
dievčence, mňa aj tak dosť teraz v poslednej dobe rozčuluje tá reklama na Kinder mliečny rez, že 7.30 volá mi účtovníčka, že mi poslala mail, 8.30 vysvetlujem účtovníčke ako poslať mail aj s prílohou.............do riti tak to sa potom vôbec nečudujem, že si verejnosť myslí, že účtovníci zotriedia podľa dátumu fa, nahrajú do pc a je to ,nie to aby ešte vedeli poslať mail aj s prílohou!!!!!!!!!!!!!
prečo si nenašli iné povolanie, ktoré by takto zhodili,

Aj ja som si všimol ten udivený pohľad tej účtovníčky , no myslím,že je to reklama na ten tablet, nie na nejaké oblátky...

A tiež si myslím,že tá účtovníčka sa tam dostala nejakou náhodou, vobec v tom nebol zámer zhadzovať účtovnícke povolanie ako také.
Dav
28.03.12,04:34
mimotemy
dievčence, mňa aj tak dosť teraz v poslednej dobe rozčuluje tá reklama na Kinder mliečny rez, že 7.30 volá mi účtovníčka, že mi poslala mail, 8.30 vysvetlujem účtovníčke ako poslať mail aj s prílohou.............do riti tak to sa potom vôbec nečudujem, že si verejnosť myslí, že účtovníci zotriedia podľa dátumu fa, nahrajú do pc a je to ,nie to aby ešte vedeli poslať mail aj s prílohou!!!!!!!!!!!!!
prečo si nenašli iné povolanie, ktoré by takto zhodili,
Realita je skôr :


7:30 – posielam účtovníčke mail

8:30 – účtovníčka mi vysvetľuje, ako sa posiela mail s prílohou.
mimotemy
bnalim
28.03.12,08:31
no....moc som nezmúdrel.....
bnalim
28.03.12,08:37
ale nás tá správa+účtovníctvo+kancelárske potreby stáli za minulý rok 8664eur, to je pre 48 bytov vyše 15eur na mesiac
marjankaj
28.03.12,11:26
no....moc som nezmúdrel.....

Veď je to jednoduché. Aj dôchodcovia tak nakupujú potraviny.
Obídu si obchody a kde je najlacnejšie, tam nakúpia.
Tak isto aj ty. Nájdi si účtovníčku, opýtaj sa za koľko to bude robiť. A ak to bude menej ako platíš teraz, tak jednoducho zmeň účtovníčku. Na to nepotrebuješ žiadne súdy, je to tvoje rozhodnutie. Nikto to za teba neurobí.

A ak takú účtovníčku nenájdeš, a tebe sa to zdá lukratívna suma, nič ti nebráni, aby si sa to naučil sám. A nebudeš musieť nikomu platiť.
Halli
28.03.12,11:32
...no ale nezabudni na rozhodnutie zhromaždenia vlastníkov....a ich súhlas
bnalim
29.03.12,07:06
hm....že ja blbec som sa v škole neučil, - mohol som byť účtovník............a aj poslať ten e-mail s prílohou by som sa raz naučil....

očakával som odpovede - robím to lacnejšie alebo robím to drahšie.......s vlastným vybavením, alebo všetko si nechám kúpiť od SVB,
.......je výhodnejší živnostník?, či externista?,.........a tak podobne.......miesto toho sú väčšina len jalové kecy o tom, že máme málo, málo, málo, chceme viac, nikto nás nechápe....a nejaké múdre rady, - ako táto posledná....
marjankaj
29.03.12,08:25
hm....že ja blbec som sa v škole neučil, - mohol som byť účtovník............a aj poslať ten e-mail s prílohou by som sa raz naučil....

očakával som odpovede - robím to lacnejšie alebo robím to drahšie.......s vlastným vybavením, alebo všetko si nechám kúpiť od SVB,
.......je výhodnejší živnostník?, či externista?,.........a tak podobne.......miesto toho sú väčšina len jalové kecy o tom, že máme málo, málo, málo, chceme viac, nikto nás nechápe....a nejaké múdre rady, - ako táto posledná....

Čo je výhodnejšie? Mercedes alebo trabant? Jazdiť sa dá na oboch.
korela
29.03.12,09:23
Milan , ale my nemôžeme za to že si blbec...:D

???
Halli
29.03.12,10:54
ako sa nazval tak má :)
Halli
29.03.12,10:57
Pôvodca textu príspevku: bnalim hm....že ja blbec ..... dobréé :))
Jozef I
29.03.12,12:47
hm....že ja blbec som sa v škole neučil, - mohol som byť účtovník............a aj poslať ten e-mail s prílohou by som sa raz naučil....

očakával som odpovede - robím to lacnejšie alebo robím to drahšie.......s vlastným vybavením, alebo všetko si nechám kúpiť od SVB,
.......je výhodnejší živnostník?, či externista?,.........a tak podobne.......miesto toho sú väčšina len jalové kecy o tom, že máme málo, málo, málo, chceme viac, nikto nás nechápe....a nejaké múdre rady, - ako táto posledná....

Nerozumiem o čom tu píšeš. Čítaš vôbec odpovede ? Dostal si návod ako sa k celej záležitosti postaviť, ako to vypočítať, Dostal si ceny iných SVB, názor že je to málo aj že je to príliš. Rozhodnutie je na tebe a ak ti tieto "jalové kecy" nepomohli, tak potom už neviem. V každom prípade musia rozhodnúť vlastníci na schôdzi a nie ty. A čo je výhodnejšie ? Pre každého niečo iné (uhol pohľadu). :)
Betina2
29.03.12,20:03
bnalim, to čo si myslíš, že sa dá za deň zarobiť 200 eur, tak si na omyle...ani zdaleka...viem o čom vravím, mám 12 ročnú prax a každý by chcel zadara, ved aj viem prečo je tolko rýchlených účtovníkov, dokonca ani kurz netreba, stačí spliť všeobecné podm
Betina2
29.03.12,20:05
zavedeni volnej živnosti na účtovníctvo bol zámer istých lusí a tak skoro sa to už žiaľ nezmení....spomínam na zlaté časy ked som začínala....bolo treba VŠ + dokladovať prax v obore, žiedne prídem a chcem a od zajtra robím, hoci laj s výučným listom.....
Betina2
29.03.12,20:06
pardon za preklepy :(
Betina2
29.03.12,20:18
hm....že ja blbec som sa v škole neučil, - mohol som byť účtovník............a aj poslať ten e-mail s prílohou by som sa raz naučil....

očakával som odpovede - robím to lacnejšie alebo robím to drahšie.......s vlastným vybavením, alebo všetko si nechám kúpiť od SVB,
.......je výhodnejší živnostník?, či externista?,.........a tak podobne.......miesto toho sú väčšina len jalové kecy o tom, že máme málo, málo, málo, chceme viac, nikto nás nechápe....a nejaké múdre rady, - ako táto posledná....

ved Ti jasne už napísali nech spočítaš všetky účtovné položky a zistíš cenu za položku - vezmeš počet položiek účtovného denníka a zistíš sumu za položku, samozrejme účtovníctvo nie je len o položách - je napr, aj o výpočte miezd a odmien, spracovaní úhrad faktúr, spracovaní daňových priznaní, prehľadov, spracovaní podkladov na vyhotovenie vyúčtovania ročných nákladov, ved aj k tomu treba výstupy z účtovníctva, sledovanie úhrad, predpisy platieb.....je toho dosť, treba si to vašej účtovníčky nechať vysvetliť za čo to je....a ak máte pochybnosti, nájsť niekoho iného....priemer za účtovnú položkutorú by sme už nerobil...ale napr. taký rýchlokvašák by išiel aj pod túto cenu...treba ale vziať do úvahy aj isté riziká, čo z toho plynú....podpíše sa ten človek pod uzávierku, spolupracuje a konzultuje pri sporných situáciach? Alebo len vezme doklady, spracuje a vráti szstémom aký dáš taký máš? (teda rovnako "pozakladané", "vztriedené", očíslované" ....... vela znás robí aj komplet administratívu okolo účta a to tiež niečo stoj, taký full servis, takže netreba vždz len na cenu hladieť....Je zodpovedný a doklady spracúva načas? Toto tiež treba vziať do úvahy....
bnalim
30.03.12,03:49
Veď práve, k správnemu výberu musíš oba vozy poznať, vedieť ktorý ti čo a začo dá
bnalim
30.03.12,04:02
Čo je výhodnejšie? Mercedes alebo trabant? Jazdiť sa dá na oboch.

Veď práve.....k správnemu výberu musíš oba tie vozy spoznať, - pozisťovať si, ktorý ti čo a v akej miere a kvalite poskytne....za koľko sa a kde bežne predávajú.......potom si môžeš vyberať a kupovať....
marjankaj
30.03.12,04:35
Veď práve.....k správnemu výberu musíš oba tie vozy spoznať, - pozisťovať si, ktorý ti čo a v akej miere a kvalite poskytne....za koľko sa a kde bežne predávajú.......potom si môžeš vyberať a kupovať....

Veď ani my nepoznáme tú tvoju účtovníčku. Ako sa dá k tomu potom vyjadriť. Kvalitnú účtovníčku treba viac zaplatiť ako rýchlokvasenú. Ak sa ti zdá pridrahá, tak to daj robiť za menej peňazí hociakej. Potom sa nediv aj adekvátnej kvalite odvedenej práce.
Veď aj iné profesie sú také. Kvalitný chirurg je viac ohodnotený ako začínajúci.
Kvalitný právnik berie oveľa viac ako začínajúci, za takú istú prácu. Záleží na tom čo si zvolíš ty sám(alebo vaše spoločenstvo)
bnalim
30.03.12,04:49
Čo je výhodnejšie? Mercedes alebo trabant? Jazdiť sa dá na oboch.

Veď práve.....k správnemu výberu musíš oba tie vozy spoznať, - pozisťovať si, ktorý ti čo a v akej miere a kvalite poskytne....za koľko sa a kde bežne predávajú.......potom si môžeš vyberať a kupovať....
marjankaj
30.03.12,05:04
Veď práve.....k správnemu výberu musíš oba tie vozy spoznať, - pozisťovať si, ktorý ti čo a v akej miere a kvalite poskytne....za koľko sa a kde bežne predávajú.......potom si môžeš vyberať a kupovať....
Zdá sa že by si chcel kvalitný mercedes za cenu trabanta.
bnalim
30.03.12,05:04
Veď ani my nepoznáme tú tvoju účtovníčku. Ako sa dá k tomu potom vyjadriť. Kvalitnú účtovníčku treba viac zaplatiť ako rýchlokvasenú. Ak sa ti zdá pridrahá, tak to daj robiť za menej peňazí hociakej. Potom sa nediv aj adekvátnej kvalite odvedenej práce.
Veď aj iné profesie sú také. Kvalitný chirurg je viac ohodnotený ako začínajúci.
Kvalitný právnik berie oveľa viac ako začínajúci, za takú istú prácu. Záleží na tom čo si zvolíš ty sám(alebo vaše spoločenstvo)

Nezdá sa mi nič, - chcel som viac názorov na cenu za účtovnícky full servis na 48 bytov, aby som sa dostal do obrazu.
Možno sa mi nepáči , že naviac všetko k tomu kupujeme - programy, balíky podpory, tonery, kancelárske potreby, - čo je ďaľších 1000 - 1500 ročne k tej cene za prácu.
bnalim
30.03.12,05:48
a ty nie ?
Betina2
30.03.12,08:11
Myslím, že kvalitný správca je aj adekvátne ohodnotený, poznám jedného a nedarí sa mu zle....ale roboty s tým má fakt veľa a na druhej strane vybavuje za dom aj veci, o ktorých väčšina majiteľov bytov ani nemá šajnu....napr. zateplovanie, revízie a údržbu elektriny, vody, plynu, výťahov, požiarne smernice, únikové cesty a to je len časť danej oblasti.....okrem iného renováciu fasád, strechy, osvetlenia, vchodov, komplet všetko čo sa týka odvozu smetia, takže komunikuje s plynármi, elektrorozvodármi, vodárňami, výťahármi, niekto aj s upratovacími firmami, rieši každý vzniknutý akútny aj neakútny problém......samozrejme robí vyúčtovania, nastavuje predpisy platieb, a to je velmi dôležité mať ich dobre nastavené tak aby v míji neboli nehorázne nedoplatky.....môže kontrolovať aj nelegálny odber elektriny, vody, priebežne kontrolovať hospodárnosť využitia nebytových priestorov.....proste tých oblastí okrem vedenia účtovníctva a zvolávania a aorganizovania členských schôdí a rokovaní je dosť.....mzslíš, že kto vzbaví poistenie domu, kto vybaví zimnú údržbu chodníkov, kto vzbaví prípadný úver na zateplenie? To všetko stojí kopec času a úradných papierovačiek....ja sama sa tomu chcem v blízkej budúcnosti venovať, ale už teraz si spisujem, čo všetko za dom bude treba zariadiť...samozrejme postupne, ale kopec vecí aj na začiatku....a okrem toho poriadne vedené účtovníctvo...ak sa to pos...rie hned na začiatku, tak sa to potom odzrkadlí na zle vyčíslených mesačných predpisoch, zlom hospodárení s financiami, zlom hospodárení s majetkom, zlými alebo skreslenými výsledkami výkazov, ktoré vyžaduje každý poskytovateľ úveru alebo hypotéky......proste je tam kopec problémov, nehovoriac o tých, ktoré sa môžu vyskytnúť s ktoroukolvek zo štátnach inštutúcii, stačí zanedbať takú pravidelnú deratizáciu a dezinsekciu a problém s úradmi ja na svete....potom sú z toho nemalé pokuty, ktoré v konečnom dôsledku budú rozpočítané medzi nájomníkov.....takže naozaj vyberajte s triezvym úsudkom a nielen podla ceny....každý poriadny účtovník rád vysvetlí, prečo je cena za účtovníctvo taká aká je......a vela závisí aj od konkrétnej zmluvy....predsa aj na výber externého účtovníka a schválenie zmluvy treba nadpolovičnú väčšinu vlastníkov, či nie? Výhody spoločenstva oproti spravovaniu bytovým družstvom alebo iným správcom (pre kvantum bytov) je osobný prístup, prehlad o problematike konkértnej bytovky, schopnosť reagovať promptne a navyše obvykle býva aj lepší prehlad o hospodárení......aspoň ja mám takú skúsenosť, kým nás spravovalo družstvo, platili sme napr. aj na plat domového dôverníka, ktorý nerobil takmer nič......hlavne že mesačný príjem za funciu mal......a nie málo.....platili sme za kadejaké externé služby, ktoré sa neprerokovávali dopredu ani neoznamovali, fond opráv sa používal aj na uhrady výkonov, ktoré boli na osobných majetkoch (rad dlažby na balkónoch, oplotenie balkónov atď.....a namiesto toho vchoové priestory boli také aké boli.....nechcem to viac rovýjať ale výhrad bolo viac ako dosť....nevravím, že každý správca alebo družstvo je takéto ale nájdu sa aj takéto a ked väčšina ludí k tomu pristupuje tak ako Ty (a dôchodcovia - ťažko sa dajú na akúkolvek zmenu prehovoriť, aj ked pozitívnu, je tam nedôvera - ani sa nedivím, tak boli rokz naučení....) tak potom sa netreba čudovať, že to funguje tak ako to funguje....skôr by som si zobrala na paškál odmenu toho vášho správcu, to číslo bolo ozaj vysoké oproti tomu účtovníkovi, aj ked materiál a SW ste nakúpili Vy....no aa napadá ma, čo tyakto rozšíriť príjmy z podnikania spoločenstva, ked už ten SW a vybavenie máte, tak robte správu aj pre iné bytovky, či to sa nedá (neviem, túto problematiku som zatial nenaštudovala, ale obchodného ducha mám :) - len na mne osobne šetrím :( ) Porozmýšlaj....
Halli
30.03.12,08:51
Betina klobuk dole, opísala si to dosť podrobne a vystižne, mňa už to tu nebaví ani písať, preto veľa vecí ma napadne, čo napísať-reagovať.... a potom to radšej vymažem...aj tak mnohí tomu ani zďaleka nerozumejú tak ako si to vystihla ty...a nemám toľko času riešiť tu siahodlhé diskusie. No tak som si vypila kafko a idem na náklady do vyučtovania a popri tom veľa iných problémov v domoch.... ale ďakujem Ti za tvoj príspevok. ;)
Betina2
30.03.12,09:05
Ja som včera večer dokončila poslednú účtovnú závierku a posledné DP za 2011 a dnes doobeda aj všetkz zápisnice a sprievodné listy na uloženie UZ do zbierky na súde, tak mi je hej :):) konečne si môžem vydýchnuť,ešte to poodovzdávam a víkend je len môj :)
Betina2
30.03.12,09:06
tak preto mám čas písať :):):), inak by som tiež nie :(...a pripomínam SBD ešte nerobím, len zbieram info :) tak študujem aj fóra :)
Deganova
30.03.12,09:10
Vďaka Betina, že si to tak podrobne opísala... a ešte si zabudla na stratu súkromia...kým k správcovi sa dalo dostať iba v pracovný deň od - do, u predsedu SVB je to hocikedy ma napadne, tak si to totiž 90% ľudí v bytovke vysvetľuje... a s tým účtovníctvom, robila nám ho Ing. ekonómka tak "dobre", že poškodila bytový dom o 35.550, - Sk a na pokutách sme zaplatili 12.000,- Sk...
verkaz
30.03.12,09:58
Naše SVB má 64 bytov. Máme uzatvorených 7 dohôd s nasledovnými mesačnými odmenami :
predseda 20,00 €
účtovník 120,00 €
člen rady 3,50 €
údržbár 10,00 € ( len za drobné opravy, ak je väčšia oprava platí sa viac)
odpisovanie vody 20,00 € (štvrťročne)
Za správu platíme mesačne 4,20 € a z toho sú tieto odmeny, odvody, nákup kancelárských potrieb, poštovné, telefón, členstvo v ZSVB, rôzne náradie na upratovanie.
Keby to záležalo len odo mňa, tak predseda aj účtovník by mali viac. Veď aj keď sme ešte nemali byty odkúpené, tak vo vyúčtovaní bola položka za spracovanie vyúčtovania 200,00 Kčs.
Aj tieto sumy, ktoré som uviedla sú veľa krát podmetom k závisti, len to nikto nechce robiť a na zhromaždeniach ich prosiť o zvýšenie - kto to robí, tak vie o čom je reč.
IvanPK
30.03.12,10:06
Naše SVB ma 30 bj, odmeny : predseda 100 e mesačne, účtovníčka 100 e mesačne, dve upratovačky po 45 e mesačne a to isté aj kotolník...pre nich v čistom. ...
Betina2
30.03.12,16:54
Neviem kde kto a kolko zarobí v SVB, ale v zásade nevidím velký rozdiel v kvalite práce pre SVB a bežný podnikateľský subjekt, napr. s.r.o.....povinnosti a termíny sú v oboch, a že ich je požehnane......a takisto aj zodpovednosť je v oboch, preto nevidím dôvod, prečo by sa mala položka spracovaná účtovníkom pre SVB oceňovať inou cifrou ako tá istá položka spracovaná pre PO alebo FO podnikateľa......odborné znalosti treba získať v oboch prípadoch, papier aj toner sa rovnako míňa na A4 pre SBV aj pre PO, je to jedno...a áno, je pravda, že predseda SVB (najmä ak býva v rovnakom dome) nemá súkromie takisto ako aj externý účtovník nemá súkromie (myslím takí ako sme my, nie velké účtovné firmy) Takže neviem, prečo si každý myslí, že práca pre SVB má byť charita alebo práca s plácou ku ktorej stačí dobrý pocit z vykonanej práce a nič viac....ja za dobre vykonanú prácu rozhodne potrebujem dobre zaplatené (alebo aspoň primerane :) ) a nie iba "ďakujem, urobili ste to dobre a včas, som spokojný," Otázkou je, či to čo je primerané pre mňa, je primerané aj pre druhých. Ak je primeranosť hodnotená zaujato a porovnávaná s odmenou porovnávajúceho-hodnotiaceho (a to býva hodne často, lebo u nás sú žial platy také aké sú, takže to je bežný dôsledok), tak primeraná odmena je adekvátne podhodnotená, a nielen v profesii profesionálneho účtovníka.....a asi tunajšie osadenstvo nepoteším, lebo podla mojich informácii sa tak skoro nezmení živnosť vedenie účtovníctva z volnej ohlasovacej na viazanú...a niektorí aj vieme (alebo aspoň tušíme) prečo je to tak :(...
...ps: u nás je cez 60 bytov...a sme na začiatku....takže kolotoč vybavovačiek v dohladne....kolko by tam bola adekvátna odmena za správu a vedenie komplet účtovníctva na nepridelenom SW a zariadení od SVB, ale všetko na svojom....?
Betina2
30.03.12,16:55
samozrejme regionálne rozdiely sú,mňa zaujíma hlavné mesto ....
bnalim
31.03.12,04:45
Naše SVB ma 30 bj, odmeny : predseda 100 e mesačne, účtovníčka 100 e mesačne, dve upratovačky po 45 e mesačne a to isté aj kotolník...pre nich v čistom. ...


+príspevok nad ním-Naše SVB má 64 bytov. Máme uzatvorených 7 dohôd s nasledovnými mesačnými odmenami :
predseda 20,00 €
účtovník 120,00 €
člen rady 3,50 €
údržbár 10,00 € ( len za drobné opravy, ak je väčšia oprava platí sa viac)
odpisovanie vody 20,00 € (štvrťročne)
Za správu platíme mesačne 4,20 € a z toho sú tieto odmeny, odvody, nákup kancelárských potrieb, poštovné, telefón, členstvo v ZSVB, rôzne náradie na upratovanie.
Keby to záležalo len odo mňa, tak predseda aj účtovník by mali viac. Veď aj keď sme ešte nemali byty odkúpené, tak vo vyúčtovaní bola položka za spracovanie vyúčtovania 200,00 Kčs.

hm....dobrý dom, alebo lacnejší kraj?

u nás je to : - správca dôchodca+čl. rady 4768 + odvody 1180, t.j.mesačne(495) 397,33 v čistom, účtovníčka 2000 +495odvody, t.j.mesačne(208) 166,66 v čistom, atď...... celkový náklad na odmeny a drobnú réžiu, - prevažne kanc. potreby (bez opráv, revízií, deratizácií,atd) bol za 2011 - 8805eur - to je za rok 734e za 1 mesiac za vchod, - 183,5e za byt. Vyberá sa 10eur mesačne na správu, čo nestačí, - tak zbytok sa dotuje z fondu opráv.

Napíšte ďalší ako je to u Vás....
marjankaj
31.03.12,06:13
Takéto ankety ti budú na dve veci.
Možno zistíš "najvýhodnejšiu cenu". Ale bude to podobné ako keď zistíš kde majú nejaký výrobok najlacnejší a keď tam prídeš, zistíš, že je dávno vypredaný.

Nie sme v otrokárskej spoločnosti. Ty ťažko môžeš niekomu diktovať, čo by mal pýtať za svoju prácu. Ak druhá strana nesúhlasí, tak si nepomôžeš.
bnalim
01.04.12,12:42
Takéto ankety ti budú na dve veci.
Možno zistíš "najvýhodnejšiu cenu". Ale bude to podobné ako keď zistíš kde majú nejaký výrobok najlacnejší a keď tam prídeš, zistíš, že je dávno vypredaný.

Nie sme v otrokárskej spoločnosti. Ty ťažko môžeš niekomu diktovať, čo by mal pýtať za svoju prácu. Ak druhá strana nesúhlasí, tak si nepomôžeš.

Ja nechcem diktovať ceny nikomu, ale posledné roky máme asi divne veľké náklady na všetko, - platia sa veľké peniaze za všeličo, - asi je treba u nás istých zmien, - hlavne v informovaní všetkých o pripravovaných investíciách, v rozhodovaní o nich - niekam sa nám to všetko asi skĺzlo. Kam sa podeli peniaze z fondu opráv sa momentálne vždy dozvedáme až z vyúčtovania za minulý rok. Keďže nemám presnú predstavu ako ísť má, je dobre zistiť a vedieť, ako to ide inde. - Aspoň pre mňa.
verkaz
01.04.12,16:32
Čerpanie FO si máte predsa odsúhlasovať každoročne v pláne opráv. V správe o čerpaní FO by sa mala kontrolovať skutočnosť s plánom a zdôvodnením, prečo sa čerpalo viacej. Všetko záleží len od Vás vlastníkov, aby ste sa dohodli, ako nakladať s finančnými prostriedkami.
Tie odmeny sa nedajú nadiktovať, tiež to záleží na vlastníkoch, koľko chcú platiť.
sito
01.04.12,22:20
Zdravím všetkých,

Máme založené Spoločenstvo vlastníkov bytov, zvoleného predsedu. Spravujeme sa sami. Nakúpili sa programy a všetko, čo k tomu treba.
V každoročnom vyúčtovaní je docela dosť položiek na kancelárske potreby, na upgr. programov, balíky podpory atď. Každý rok je tam ale aj položka za účtovníctvo - tohto roku 2000eur + odvody do soc.a daň 495,06eur.
Mám zmiešané pocity z toho, že okrem odmien predsedovi a spol asi 6000eur + nákladov na administratívu uvedenú vyššie je tam aj okolo 2500 e za účtovníctvo, ktorého zas tak moc nieje.
Rád by som poprosil ľudí, čo sa s tým zaoberajú o vyjadrenie, či sú to bežné položky všade, - teda či je to aj inde podobné. Asi naivne som sa domnieval, že v tej odmene za výkon správy bude alebo je aj účtovníctvo domu.
V prílohách je vyúčtovanie, - prosím o vyjadrenie k tomu.

Väčšinou to bývalo tak, že prevod bytov sa nekonal naraz, takže s prvým vlastníkom, ktorý požiadal o prevod bytu a bol mu prevedený do osobného vlastníctva, bola podpisovaná zmluva o výkone správy domu, ostatní vlastníci pristupovali k tejto zmluve svojím podpisom. Teoreticky mohol vlastník neprevedených bytov založiť aj spoločenstvo, ale prečo by mal, keď mal v dome rozhodujúce slovo aj tak?

U nás je to tak a SBD si účtuje mesačný poplatok na správu 5,6 euro s DPH. Ročne to je 67,2 euro. S toho by družstvo nevyžilo, ale žije. Väčšina vlastníkov bytov sú zároveň aj družstevníci, vlastníci budovy, automobilov, výpočtovej techniky, údržbárskej dielne, atď , to všetko slúži na správu bytových domov. Správca si účtuje aj iné správne poplatky, ktoré odsúhlasuje orgán družstva, prípadne aj delegát vlastníkov na zhromaždení družstva.

Ak počet prevedených bytov dosiahne dve tretiny, môžu tieto dve tretiny zmeniť formu správy domu a založiť v dome SVB. Jedna tretina bytov zostane vo vlastníctve pôvodného vlastníka bytov, družstva.

V tom prípade sú dve možnosti. Prvá v spoločných priestoroch si zariadia kanceláriu a vybavia ju všetkým potrebným na správu domu, to všetko je spoločný majetok s ktorý hospodári Predseda, štatutár. Ak skončí svoju funkciu všetko zostáva spoločný majetok, pre novo zvoleného predsedu.

Druhá, že predseda to robí vo svojom byte, prípadne v iných priestoroch na svojom zariadení.

To by malo byt všetko podrobne definované v zmluve o SVB v časti Orgány SVB, Predseda. Predseda nemusí vlastniť byt v bytovom dome v ktorom vykonáva správu domu. Môže byť predsedom vo všetkých domoch v ktorých vykonáva správu.

Tým, že vlastníci si zvolia predsedu sa nezbavujú povinnosti starať sa o svoj majetok.

182/1993

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

§ 11, odsek 6

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.


Ja nechcem diktovať ceny nikomu, ale posledné roky máme asi divne veľké náklady na všetko, - platia sa veľké peniaze za všeličo, - asi je treba u nás istých zmien, - hlavne v informovaní všetkých o pripravovaných investíciách, v rozhodovaní o nich - niekam sa nám to všetko asi skĺzlo. Kam sa podeli peniaze z fondu opráv sa momentálne vždy dozvedáme až z vyúčtovania za minulý rok. Keďže nemám presnú predstavu ako ísť má, je dobre zistiť a vedieť, ako to ide inde. - Aspoň pre mňa.

Nič si s toho nerob, že ťa niektorí kritizujú. Veď si uplatňuješ svoje právo s ktorého ti to vyplýva ako povinnosť.

Je tu viac ľudí, ktorí sa venujú správe bytových domov ako štatutári, a aj sa tým živia. Ale to neznamená, že ich netreba kontrolovať alebo, že ich vlastníci nemusia kontrolovať. Príklad Deganová v príspevku č. 51. Betina2 je dvojka, ale napísala to na jednotku. A nech sa jej darí, ak sa do toho namočí tiež, hlavne aby jej snahu, prácu dokázala väčšina vlastníkov pochopiť, podporiť a aj primerane ohodnotiť.

K tým tvojím priloženým veciam. Vedel by som pochopiť čistiaci prostriedok, metlu ako kancelársku potrebu, ale semeno trávy, oprava dverí?

K druhej. Ak je to tvoje vyúčtovanie, tak je to žalostne málo, čo je tam uvedené, nezodpovedá to zákonu. Ale predsa je niečo vidieť. Nemáte pomerové meranie na kúrení. Prečo náklady na teplo rozpočítavate na celkovú plochu, prečo nie na úžitkovú plochu? Či aj balkóny vykurujete? A kde sú náklady za celý dom?

Pri vodách, aké sú vlastne tie korekcie v akom pomere, aký koeficient?

S FOaÚ nie sú preplatky, ale kde je správa o hospodárení s FOaÚ? Či tretia príloha?

Ostatné platby spolu 141,60 euro, deleno 12, rovná sa mesačné náklady na správu, to je 11,80 to vlastne nie je ani moc. Ale za to čo vidím, to vyúčtovanie, tak by si zaslúžil nakopať do gulí, ak nemá, tiež nakopať. Ale inak je vidieť snahu, je to vyúčtovanie už za rok 2011.

Nooo, a potom tie platby, tvoje? Máš to ako noty na bubon, len aby dom nevyšiel na bubon pri takom hospodárení.

Nadaj sa, alebo nedajte sa? ...
bnalim
04.04.12,07:50
[QUOTE=sito;2031464]

K druhej. Ak je to tvoje vyúčtovanie, tak je to žalostne málo, čo je tam uvedené, nezodpovedá to zákonu. Ale predsa je niečo vidieť. Nemáte pomerové meranie na kúrení. Prečo náklady na teplo rozpočítavate na celkovú plochu, prečo nie na úžitkovú plochu? Či aj balkóny vykurujete? A kde sú náklady za celý dom?

Pri vodách, aké sú vlastne tie korekcie v akom pomere, aký koeficient?

S FOaÚ nie sú preplatky, ale kde je správa o hospodárení s FOaÚ? Či tretia príloha?

Ostatné platby spolu 141,60 euro, deleno 12, rovná sa mesačné náklady na správu, to je 11,80 to vlastne nie je ani moc. Ale za to čo vidím, to vyúčtovanie, tak by si zaslúžil nakopať do gulí, ak nemá, tiež nakopať. Ale inak je vidieť snahu, je to vyúčtovanie už za rok 2011.

K tomuto:
Ano, aj mne sa zdá to vyúčtovanie nedostatočné, - ale vraj tam všetko je a je podľa predpisu. - Preto by som uvítal nejaký vzor perfektného vyúčtovania, prípadne čo tam byť musí. Aby sa to dalo požadovať takto vyhotovené.

Pomerové merače na kúrení máme, aj keď som sám tvrdil že sú zbytočné, keďže nie sú fakturačné, - predsedníčka SVB presadila svoje a nechala ich namontovať. Hlavne že sme ich slušne zaplatili. Toto však spôsobilo nerovnaké platby za kúrenie. Nevyhovovalo to asi hlavne osobám čo sú stále doma. Tak sa uznieslo, - čo sa mnohí dozvedeli až pri vyúčtovaní, - že sa teplo bude rozpočítavať na metre štvorcové a odvtedy s tým nejde pohnúť.
Ostatné platby - 141,60 x 48 =6796,80 /12 = 566,40eur len ako mesačná odmena správe? neviem, mne sa to zdá moc, hlavne ak účtovníctvo robí niekto iný, za ďaľšie peniaze.
Napíšte niekto znalý, čo musí byť všetko vo vyúčtovaní, prípadne či aj ostatné platby by nemali byť platbou za niečo konkrétne, - spolu za vchod, za rok, je to slušná suma.
akimo
04.04.12,08:28
Musím len s nemým úžasom čítať tieto príspevky a len konštatovať , ja spravujem 42 bytov s mesačnou odmenou 70 eur . účtovníctvo mi robí manželka - zadarmo . nemám nárok na telefón , proste na nič , ale vždy sa nájde osoba , ktorá vám to šplechne do očí . Robím to len preto , lebo chcem slušne bývať . Ale mám toho ozaj po krk . obdivujem preto každého , ktorý sa venuje tejto práci , ak sa to má prácou nazvať.
bnalim
05.04.12,06:31
Musím len s nemým úžasom čítať tieto príspevky a len konštatovať , ja spravujem 42 bytov s mesačnou odmenou 70 eur . účtovníctvo mi robí manželka - zadarmo . nemám nárok na telefón , proste na nič , ale vždy sa nájde osoba , ktorá vám to šplechne do očí . Robím to len preto , lebo chcem slušne bývať . Ale mám toho ozaj po krk . obdivujem preto každého , ktorý sa venuje tejto práci , ak sa to má prácou nazvať.

Tiež tento tvoj príspevok čítam snemým úžasom........
sito
05.04.12,15:38
Tiež tento tvoj príspevok čítam snemým úžasom........

Vidíš, vidíš! Čítaš, čo ostatní, milióny, nevidia, nechá.., nechcú ...
sito
05.04.12,18:24
[QUOTE=sito;2031464]

K druhej. Ak je to tvoje vyúčtovanie, tak je to žalostne málo, čo je tam uvedené, nezodpovedá to zákonu. Ale predsa je niečo vidieť. Nemáte pomerové meranie na kúrení. Prečo náklady na teplo rozpočítavate na celkovú plochu, prečo nie na úžitkovú plochu? Či aj balkóny vykurujete? A kde sú náklady za celý dom?

Pri vodách, aké sú vlastne tie korekcie v akom pomere, aký koeficient?

S FOaÚ nie sú preplatky, ale kde je správa o hospodárení s FOaÚ? Či tretia príloha?

Ostatné platby spolu 141,60 euro, deleno 12, rovná sa mesačné náklady na správu, to je 11,80 to vlastne nie je ani moc. Ale za to čo vidím, to vyúčtovanie, tak by si zaslúžil nakopať do gulí, ak nemá, tiež nakopať. Ale inak je vidieť snahu, je to vyúčtovanie už za rok 2011.


K tomuto:
Ano, aj mne sa zdá to vyúčtovanie nedostatočné, - ale vraj tam všetko je a je podľa predpisu. - Preto by som uvítal nejaký vzor perfektného vyúčtovania, prípadne čo tam byť musí. Aby sa to dalo požadovať takto vyhotovené.

Pomerové merače na kúrení máme, aj keď som sám tvrdil že sú zbytočné, keďže nie sú fakturačné, - predsedníčka SVB presadila svoje a nechala ich namontovať. Hlavne že sme ich slušne zaplatili. Toto však spôsobilo nerovnaké platby za kúrenie. Nevyhovovalo to asi hlavne osobám čo sú stále doma. Tak sa uznieslo, - čo sa mnohí dozvedeli až pri vyúčtovaní, - že sa teplo bude rozpočítavať na metre štvorcové a odvtedy s tým nejde pohnúť.
Ostatné platby - 141,60 x 48 =6796,80 /12 = 566,40eur len ako mesačná odmena správe? neviem, mne sa to zdá moc, hlavne ak účtovníctvo robí niekto iný, za ďaľšie peniaze.
Napíšte niekto znalý, čo musí byť všetko vo vyúčtovaní, prípadne či aj ostatné platby by nemali byť platbou za niečo konkrétne, - spolu za vchod, za rok, je to slušná suma.

A čo ta pani má s hlavou? A čo ostatní? Majú hlavu, alebo len peniaze? Ak jeden merač stojí 30 euro v byte sú štyri, bytov je 42, tak náklady na merače sú 5 040 euro. A načo sú vám, tie merače, keď máte m2? Aký máte s nich osoh? Nakopať!
buchač
05.04.12,18:57
Musím len s nemým úžasom čítať tieto príspevky a len konštatovať , ja spravujem 42 bytov s mesačnou odmenou 70 eur . účtovníctvo mi robí manželka - zadarmo . nemám nárok na telefón , proste na nič , ale vždy sa nájde osoba , ktorá vám to šplechne do očí . Robím to len preto , lebo chcem slušne bývať . Ale mám toho ozaj po krk . obdivujem preto každého , ktorý sa venuje tejto práci , ak sa to má prácou nazvať.

...tak potom sorry , ale s nemým úžasom radšej ani nereagujem .....

Len konštatujem...

...že ako zástupca 20 ( slovom dvadsiatich ) vlastníkov bytov mám mesačne 60 €...dnes som si bol akurát po finančnú kvartálku...

Do očí mi to ešte nik nešplechol ...skromne poznamenám , sú radi , že to práve ja robím , nakoľko nikomu sa takpovediac do toho nechcelo ...
PASKOV
05.04.12,21:49
* sito * opět núnavně ohlupuje poradu,
neboť PRVN označuje jako měřidla.
Tomu věří jen velmi natvrdlý laik.

PS
Je mi jasné, že * sito * není schopný pochopit:
co je a co není měřidlo.

Má svoje originání vidění fyzikální reality...
bnalim
07.04.12,16:54
Našiel som na nete:

Kapex Metering s.r.o. (http://www.kapexmetering.sk/) vodomery - dodávky - kalibrácia - overovanie



Úvod (http://www.kapexmetering.sk/)
Firma (http://www.kapexmetering.sk/o_firme)
Služby (http://www.kapexmetering.sk/sluzby/sluzby_pre_spolocenstva_vlastnikov_bytov_a_nebytov ych_priestorov.html#)
Produkty (http://www.kapexmetering.sk/produkty)
Kontaktujte nás (http://www.kapexmetering.sk/kontakt)


Služby (http://www.kapexmetering.sk/sluzby/index.html) - Služby určené pre spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov Ekonomická oblasť: Vedenie účtovníctva a spracovanie agendy spoločenstva


sledovanie a účtovanie mesačných úhrad za plnenia spojené s užívaním bytu a nebytového priestoru
sledovanie príspevkov a čerpania z fondu údržby, prevádzky a opráv
účtovanie došlých a odoslaných faktúr
účtovanie bankových výpisov, pohybov na bankovom účte
účtovanie daní, príprava daňového priznania
sledovanie a aktualizácia databázy vlastníkov bytov a nebytových priestorov
zostavovanie účtovnej uzávierky obsahujúcej výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch

Cena za tieto služby:


jednoduché účtovníctvo 2 € /byt/mesiac
podvojné účtovníctvo 2,5 € /byt/mesiac

Technická oblasť:


sledovanie metrologických termínov a zabezpečenie výmeny vodomerov v termíne
1 x mesačne odčítanie u rádiového modulu (v prípade požiadavky)
koncoročné odčítanie všetkých vodomerov a rozúčtovanie spotreby vody
výmena vodomerov pri nahlásenej poruche
zabezpečenie všetkých potrebných revízií v požadovaných termínoch

Cena za tieto služby je 0,8 € /byt/mesiac
Je možné využiť služby oboch balíkov služieb súčasne alebo je možnosť využitia len jednej oblasti služieb podľa potreby zákazníka.



Služby

Repasia a overenie bytových vodomerov výmenným spôsobom. (http://www.kapexmetering.sk/sluzby/repasia_a_overenie_bytovych_vodomerov_vymennym_spo sobom.html)
Demontáž a spätná montáž vodomerov pri periodickom metrologickom meraní. (http://www.kapexmetering.sk/sluzby/demontaz_a_spatna_montaz_vodomerov_pri_periodickom _metrologickom_merani.html)
Dodávka a montáž vodomerov s impulzným vysielačom. (http://www.kapexmetering.sk/sluzby/dodavka_a_montaz_vodomerov_s_impulznym_vysielacom. html)
Služby pre spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov.


Kontakty Kapex Metering s.r.o.
Pod hradom 438
072 22 Strážske mobil: 0907 039748
0917 316307
e-mail: office@kapexmetering.sk






Copyright (C) 2009 Kapex Metering s.r.o., Pod hradom 438, 072 22 Strážske
neptun
15.01.13,10:33
Ja robim uctovnictvo pre spolocenstvo 36 bytov za 223 Eur za stvrtrok. Som platcom DPH, takze este z toho odvadzam 20 % DPH. Robim ho rucne, takze blok uz nema ziadne dalsie naklady. Robim podvojne uctovnictvo.
V tejto cene je komplet uctovnictvo, uctovna zavierka a zuctovanie zalohovych platieb, ktore sa robi raz za rok, najneskor do konca maja. Samozrejme, ze vystavujem upomienky, ak niekto neplati riadne uhrady a robim aj poplatky z omeskania. Vsetko je zahrnute v uvedenej cene.
IvanPK
15.01.13,11:03
Naše SVB platí učtovníčke 100 € mesačne na faktúru, spravujeme sa sami, všetko čo sa týka účtovníctva a vyučtovania robí ona, sme 30 byt dom s vlastnou kotolňou. Je to ideálne fungujeme takto dva roky.
LukyKs
15.01.13,18:16
Musím len s nemým úžasom čítať tieto príspevky a len konštatovať , ja spravujem 42 bytov s mesačnou odmenou 70 eur . účtovníctvo mi robí manželka - zadarmo . nemám nárok na telefón , proste na nič , ale vždy sa nájde osoba , ktorá vám to šplechne do očí . Robím to len preto , lebo chcem slušne bývať . Ale mám toho ozaj po krk . obdivujem preto každého , ktorý sa venuje tejto práci , ak sa to má prácou nazvať.

Sekni s tým.

U nás je asi 7 správcov,traja najlacnejší robia za 6€/byt a mesiac (a z toho musia vyžiť / zdaniť / niektorí aj odvody zaplatiť ). Hranica nulového zisku je niekde pod 3- 3,5 € .

PS1
Odhadujem mesačné platby za 42 bytov okolo 5000 € = ročne 60 000€.
Ty hospodáriš (a zabezpečuješ všetko pre dom) so 60 000 € za 840 hrubého ?

PS2
Odhadujem výskyt "nepríjemných exotov" na 1-3 %
LukyKs
15.01.13,18:21
...tak potom sorry , ale s nemým úžasom radšej ani nereagujem .....

Len konštatujem...

...že ako zástupca 20 ( slovom dvadsiatich ) vlastníkov bytov mám mesačne 60 €...dnes som si bol akurát po finančnú kvartálku...

Do očí mi to ešte nik nešplechol ...skromne poznamenám , sú radi , že to práve ja robím , nakoľko nikomu sa takpovediac do toho nechcelo ...

Asi to ozaj nechcel nikto robiť, keď ti odsúhlasili také vysoké = 36€ / byt / rok
Družstvo u nás platí (odsúhlasené) cca 14
ale mám takého poctivca (že je až blbec) kamaráta,čo to pre 44 bytov robí (zástupcu) ZADARMO a tak s ním správca potom aj jedná :D
judita.t
27.01.13,20:01
pre bnalim: Vážený pán M.T.keby ste si plnili svoje povinnosti voči tomuto spoločenstvu tak, ako viete klamať,tak by ste museli vedieť,že ten predseda robí aj účtovníctvo aj vyúčtovanie ,že zabezpečuje všetko a podotýkam nie je toho málo ,aby spoločenstvo fungovalo ,neviem kde ste nabrali 6000 € ako odmenu predsedovi a ešte 2500 € za účtovníctvo ,mali ste prísť za mnou a všetko by vám bolo vysvetlené,nakoľko vy ani to neviete kto robí a čo robí,viete iba vŕtať ,sedíte iba pri počítači a poskytujete nepravdivé informácie aj o vyúčtovaní,lebo keby ste boli seriózny,tak by ste zverejnili celé vyúčtovanie a nielen jednu stranu,z ktorej nikto nič nemôže pochopiť a názor na toto vyúčtovanie by mali všetci iný,najmä ak niekto pracuje s týmto programom musí vidieť,že je to len jedna strana ,ale aj z tej si môžu urobiť úsudok o vás ako vzorne platíte aj tri mesiace dozadu,že vás musím stále upozorňovať,že nemáte zaplatené zálohy atď. Ste obyčajný vrták v spoločensve ,našťastie len jediný a za ten tunel ste už raz bol upozornený!!!!!! predseda SVB
sito
28.01.13,07:28
Tak to neostáva nič iné, len ako som napísal, nakopať ho do gulí a nedajte sa.
mackoivan
28.01.13,08:22
pre bnalim: Vážený pán M.T.keby ste si plnili svoje povinnosti voči tomuto spoločenstvu tak, ako viete klamať,tak by ste museli vedieť,že ten predseda robí aj účtovníctvo aj vyúčtovanie ,že zabezpečuje všetko a podotýkam nie je toho málo ,aby spoločenstvo fungovalo ,neviem kde ste nabrali 6000 € ako odmenu predsedovi a ešte 2500 € za účtovníctvo ,mali ste prísť za mnou a všetko by vám bolo vysvetlené,nakoľko vy ani to neviete kto robí a čo robí,viete iba vŕtať ,sedíte iba pri počítači a poskytujete nepravdivé informácie aj o vyúčtovaní,lebo keby ste boli seriózny,tak by ste zverejnili celé vyúčtovanie a nielen jednu stranu,z ktorej nikto nič nemôže pochopiť a názor na toto vyúčtovanie by mali všetci iný,najmä ak niekto pracuje s týmto programom musí vidieť,že je to len jedna strana ,ale aj z tej si môžu urobiť úsudok o vás ako vzorne platíte aj tri mesiace dozadu,že vás musím stále upozorňovať,že nemáte zaplatené zálohy atď. Ste obyčajný vrták v spoločensve ,našťastie len jediný a za ten tunel ste už raz bol upozornený!!!!!! predseda SVB
nuž neviem pán predseda azda bolo vhodné tu odmenu pre predsedu zverejníť. My platíme správcovi ekonomických činnosti o trošku menej ako u vás (54 bytov. ) Predseda SVB dostal odmenu 300 eur ročne a rada spolu 400 a to sme v roku zatepľovali kolaudovali, roboty bolo až až..
judita.t
28.01.13,11:48
nuž neviem pán predseda azda bolo vhodné tu odmenu pre predsedu zverejníť. My platíme správcovi ekonomických činnosti o trošku menej ako u vás (54 bytov. ) Predseda SVB dostal odmenu 300 eur ročne a rada spolu 400 a to sme v roku zatepľovali kolaudovali, roboty bolo až až..
Nie je prečo zverejňovať naše účtovné doklady ,ani odmeny ,spoločenstvo je o všetkom informované a pán mackoivan -odkiaľ beriete to,že platíte menej správcovi ako my, keď my vôbec nemáme správcu ,opýtam sa vás koľko teda platíte správcovi?
judita.t
28.01.13,11:51
Ak o tom všetkom máte nepravdivé informácie,tak sa k tomu radšej nevyjadrujte a nakopte sa do gulí sám.....
judita.t
28.01.13,13:04
Vážený pán sused Bnalim teda Milan T. ,bývate len o poschodie vyššie,prečo ste sa neprišli opýtať ,ako to všetko funguje ,keďže doteraz vás nič nezaujímalo ,inak by ste vedel,ako to u nás funguje a nevypisovali by ste také kraviny a nepravdy,radšej nezabúdajte platiť každý mesiac zálohové platby a ak ste taký múdry,tak by ste mohli vedieť,že nemôžeme na programoch ktoré máme ,robiť žiadne iné spoločenstvá,lebo na každom tlačive je názov nášho spoločenstva a IČO ,DIČ a celkom to ako myslíte,že keby sa robili ďaľšie domy a peniaze za to by išli do FO????? veď to nezmysel ,že jedna osoba by mala robiť zadarmo? Keď budem chcieť robiť iné spoločenstvá,tak si kúpim program a peniaze budú len a len moje a nie vaše Prosím, máte možnosť,kúpte si program a robte niekomu účtovníctvo ,vyúčtovanie nákladov ,domovníka ,záhradníka ,zabezpečujte všetko čo treba za tých 100 €.alebo 200 € a potom vypisujte,že veď ani nemáte čo robiť ,že to nič moc a hlavne o tých 6000 € ,to ste sa teda kopol do gulí sám seba a poriadne....a do sociálky neboli žiadne vysoké platby vy mudrc ,to sú tam aj dane ,tie sú vysoké a odteraz bude aj sociálna poisťovňa drahšia ..a keby som objavila tento príspevok skôr ,tak by som už dávno zareagovala aj osobne vám do očí ..
judita.t
28.01.13,13:17
pre sito -nie je tam uverejnené celé vyúčtovanie,je to len jedna strana ,chýba tam vyúčtovanie vody dopodrobna ,rozdelená je podľa zákona ,to je zabudované v programe a chýba tam vlastne aj sumár platieb za celý dom ,nepohoršujte sa nad niečím o čom máte len nepravdivé údaje zo strany pána Milana T.inak -bnalim a nakopte sa za toto do gulí sám ,nemáte právo osočovať,keď neviete pravdu.
mackoivan
28.01.13,17:27
No ak máte takého skromného predsedu, že za 300 éčok chce byť pred zákonom zodpovedný /za 80 000 € /:D

Len FO môžete mať nejakých 30 000 ročne
a K TOMU TAKýCH 50 000 ročne OSTATNýCH PLATIEB
aj pre juditu- máme podpísanú mandátnu zmluvu s profesionálnym správcom, ktorý robí všetky ekonomické služby a on zodpovedá za správne nakladanoie s peniazmi za služby atď.
Nič ma nevie viac vytočiť, keď predseda ako judita. t , namiesto toho aby riadne pred SVB zbverejnila odmeny. pozyva k sebe majiteľa bytu a tam mu to vysvetlí. Nie pokútne ale verejne pred zhromaždením juditka a dať si to odsúhlasiť. u nás nap. zápisnica zo zhrom. SVB s odsúhlasenými odmenami visela na vývesnej tabuli.
mackoivan
28.01.13,17:42
viem to z tej poslednej PDF-ky máte menej bytov, takže na byt je to trochu menej ako u nás
verkaz
28.01.13,17:47
Odmeny predsedovi, členom rady, za odpisovanie vody, údržbárovi a i. by mali byť odsúhlasená na zhromaždení vlastníkov bytov.
judita.t
29.01.13,08:57
pre mackoivan -A ako inak mu mám vysvetliť,keď pán Milan T.sa nezúčastňuje na zhromaždeniach ? a čítajte pozorne,je tam napísané,že spoločenstvo je riadne informované,všetko je odsúhlasené a podpísané, ale neodpovedal ste na otázku,koľko platíte správcovi ? to, že tam napíšete menej nie je dostatočná odpoveď,chcela som konkrétnu sumu ,aby som to vedela porovnať a prepáčte,ale ja nemám čas sedieť celý deň na Porade .sk preto týmto príspevkom končím .
sito
29.01.13,09:54
pre sito -nie je tam uverejnené celé vyúčtovanie,je to len jedna strana ,chýba tam vyúčtovanie vody dopodrobna ,rozdelená je podľa zákona ,to je zabudované v programe a chýba tam vlastne aj sumár platieb za celý dom ,nepohoršujte sa nad niečím o čom máte len nepravdivé údaje zo strany pána Milana T.inak -bnalim a nakopte sa za toto do gulí sám ,nemáte právo osočovať,keď neviete pravdu.

Ale, to som postrehol, že tam chýbajú podstatné veci! Keď ho treba nakopať do gulí, tak za to platenie úhrad, som myslel, ale myslieť je ...

Pokiaľ vám vyhovuje ten jeho spôsob úhrad mesačných platieb za užívanie bytu. Tak mne to je absolútne jedno. Kopte sa ... sami ... :);)
mackoivan
30.01.13,07:09
pre mackoivan -A ako inak mu mám vysvetliť,keď pán Milan T.sa nezúčastňuje na zhromaždeniach ? a čítajte pozorne,je tam napísané,že spoločenstvo je riadne informované,všetko je odsúhlasené a podpísané, ale neodpovedal ste na otázku,koľko platíte správcovi ? to, že tam napíšete menej nie je dostatočná odpoveď,chcela som konkrétnu sumu ,aby som to vedela porovnať a prepáčte,ale ja nemám čas sedieť celý deň na Porade .sk preto týmto príspevkom končím .

5 eur/byt/mesiac, ale neučtujú si rôzne počitačové programy, tonery, kancelárske potreby atd, ako u vás- robia aj odpisy vodomerom
verkaz
30.01.13,17:49
U nás je to 4,50 € a z toho sa vyplácajú odmeny (predseda, členovia rady, účtovníčka, údržbár a za odpisovanie vody), kupujú kancelárske potreby, poštovné a faktúra za telefón. Spoločenstvo má 64 bytov.
Pri podávaní správy o hospodárení spoločenstva sa robí aj správa o čerpaní poplatku za správu. Kto nie je na zhromaždení, tak má možnosť si to prečítať v prílohe k zápisnici, ktorá je zverejnená na nástenke.
Ešte upresním odmenu účtovníčky, ktorý má za 1 byt mesačne 1,66 €.
bnalim
09.02.13,11:19
pre bnalim: Vážený pán M.T.keby ste si plnili svoje povinnosti voči tomuto spoločenstvu tak, ako viete klamať,tak by ste museli vedieť,že ten predseda robí aj účtovníctvo aj vyúčtovanie ,že zabezpečuje všetko a podotýkam nie je toho málo ,aby spoločenstvo fungovalo ,neviem kde ste nabrali 6000 € ako odmenu predsedovi a ešte 2500 € za účtovníctvo ,mali ste prísť za mnou a všetko by vám bolo vysvetlené,nakoľko vy ani to neviete kto robí a čo robí,viete iba vŕtať ,sedíte iba pri počítači a poskytujete nepravdivé informácie aj o vyúčtovaní,lebo keby ste boli seriózny,tak by ste zverejnili celé vyúčtovanie a nielen jednu stranu,z ktorej nikto nič nemôže pochopiť a názor na toto vyúčtovanie by mali všetci iný,najmä ak niekto pracuje s týmto programom musí vidieť,že je to len jedna strana ,ale aj z tej si môžu urobiť úsudok o vás ako vzorne platíte aj tri mesiace dozadu,že vás musím stále upozorňovať,že nemáte zaplatené zálohy atď. Ste obyčajný vrták v spoločensve ,našťastie len jediný a za ten tunel ste už raz bol upozornený!!!!!! predseda SVB

Hm......ak by som nevybral zo schránky lístok od Vás že píšem klamstvá na Poradu.sk, ani netuším, že sa tu o tom ešte diskutuje.
Aj keď považujem za stupídne podobne vzájomne komunikovať, na Vaše výlevy musím reagovať.
Najprv napíšete že sa o nič nezaujímam, - potom že som vrták........tak ako to všetko vlastne je ?

Takže ako je to s tým klamstvom ???

Od začiatku, - od vzniku príspevku sú na strane č.1, tri prílohy, - takže žiadna jedna strana, ale je tam celé vyúčtovanie, - všetky tri strany vyúčtovania !!!
Tam sa dá jasne vyčítať že platíme 10eur mesačne za správu, (120 ročne) + (21,60 ost. náklady) - bytov je 48.
Ešte som nečítal nikde, že inde platia toľkoto, alebo viac.
Ale to nestačí.....................
Je tam aj položka, - účtovníctvo 2000eur, aj k nej odvod 495,06 eur - ktorá je nákladom fondu opráv !!! ???
Sú tam ďalšie položky ako napr: toner za 73 eur, balíky podpory Mmsoft za 38,70 a Kros za 62,96 a + všetky ďalšie, iné nakúpené kancelárske potreby, na ktoré sa tiež neušlo z poplatku na správu a sú tiež nákladom fondu opráv!!! ???
Takže koľko nás stojí v skutočnosti celkovo len správa domu ???
Na aký účel sa vynaložil mesačný 10 eurový poplatok za správu domu???

A že som vrták?
Prečo? -
Že sa mi nezdá, že po odsúhlasenom relatívne vyššom poplatku za správu domu, - tento nestačí a náklady na správu sa kľudne dotujú z fondu opráv???
Ako ? prečo? kto to komu dovolil?
Že som povedal, že v mesačnom poplatku za správu - 10eur/byt som si predstavoval všetky náklady na správu domu, vrátane účtovníctva ?
Že som nechcel, aby sa balkóny renovovali pred zateplením a bol nespokojný s tým, že potom fasádnici zašpinili nezmyteľnou farbou novú dlažbu na balkónoch a nové nátery a žiadna náprava??? A to nespomínam cenu, ani to, že sa štátna dotácia brala len na to, pri rozumnejšom prístupe mohla byť aj na viac vecí. Ale čosi súrilo zrejme.
Že som sa spýtal čo teda robil hoci stavebný dozor za tie peniaze čo za to dostal, ked tie balkóny tak znečistili.?
Že som chcel vedieť že koľko nás bude stáť meter štvorcový zateplenia, čím a akou hrúbkou sa bude zatepľovať???
Vždy len podpis že súhlasím so všetkým ale žiadne informácie o tom kto, čo a za koľko.
Všetky Vaše odpovede boli neviem, neviem, neviem, - žiaden záujem o komunikáciu, jediný Váš záujem bol aby bolo rýchlo všetko odsúhlasené a aby sa už na nás balili stavebné firmy. So všetkým ste chodili na podpis s tým, že je jedno či to podpíšem, aj bez požadovaných informácií, že nadpolovičnú väčšinu získate aj tak. Ak som chcel vidieť projekt či cenovú ponuku - to ani náhodou.!!! - Vraj tajomstvo dodávateľa.....
Zateplilo sa nakoniec s nejakou 6 cm hrúbkou, čo sú len vysoké náklady a minimálna úspora tepla.
Pri novobudovaných priečeliach domu to bolo rovnako. - koľko nás teda stálo jedno okno a pár m2 muriva? Neskutočnú cenu. Prečo asi?
Že som Vás upozorňoval, že pri daždi sú zvnútra premočené novovybudované priečelia domu? a žiadal nápravu ???
Že som sa opýtal na dodatočné doplatky stavebným firmám? ktoré sú už dávno hitom minulosti a dnes si ch už nikto nedovolí, - len u nás to prejde?
Že som vás žiadal aby sa na nástenku alebo na net dali všetky predpokladané plánované práce, ich kalkulácia, - ak by niekto mal záujem, možno by pomohol tým, že by dohodil lacnejšieho či lepšieho zhotoviteľa?
Že som žiadal, aby sa údaje o pripravovanom dianí, hospodárení, plánovaných opravách, revíziách, atď., pravidelne mesačne či štvrťročne zverejňovali tiež na nástenke, či na nete, hoci na http://www.susedko.sk/ - že nám nestačí aby sme sa to dozvedeli až o rok pri vyúčtovaní, komu sme koľko platili? že chceme vedieť aj za čo? - o čom sa už po roku obyčajne nevie.....
A aby sa aj tí ostatní, - okrem tých 5-10tich, čo chodia na schôdze, ktoré sa vždy zakrátko zvrhnú na neplodnú debatu o ničom, - dozvedeli v dostatočnom predstihu o čom sa rokuje, čo sa pripravuje a k pripravovaným veciam sa tak môže vyjadriť každý, kto chce, vtedy, kedy má na to čas. Že až tejto diskusii by malo až rozhodovať.
Ale čosi takéto ani náhodou, všetko toto bolo Vami rezolútne zamietnuté, - a hotovo.
Mohlo by to asi čosi ohroziť ...........................
Podobných že by som tu ešte mohol napísať na stranu.
Posledná poznámka k Vášmu výlevu: - nie som jediný vo vchode, kto tvrdí, že Vás treba konečne zastaviť a uviesť tieto veci do riadneho chodu.
Len sa zrejme nikomu nechce pustiť sa do toho a robiť si s Vami nepríjemnosti.

A prečítajte raz celú túto diskusiu, - doporučujem.
sito
09.02.13,11:22
Aaaaa, už sa kopu, priamo ... :---
mackoivan
10.02.13,12:15
Hm......ak by som nevybral zo schránky lístok od Vás že píšem klamstvá na Poradu.sk, ani netuším, že sa tu o tom ešte diskutuje.
Aj keď považujem za stupídne podobne vzájomne komunikovať, na Vaše výlevy musím reagovať.
Najprv napíšete že sa o nič nezaujímam, - potom že som vrták........tak ako to všetko vlastne je ?

Takže ako je to s tým klamstvom ???

Od začiatku, - od vzniku príspevku sú na strane č.1, tri prílohy, - takže žiadna jedna strana, ale je tam celé vyúčtovanie, - všetky tri strany vyúčtovania !!!
Tam sa dá jasne vyčítať že platíme 10eur mesačne za správu, (120 ročne) + (21,60 ost. náklady) - bytov je 48.
Ešte som nečítal nikde, že inde platia toľkoto, alebo viac.
Ale to nestačí.....................
Je tam aj položka, - účtovníctvo 2000eur, aj k nej odvod 495,06 eur - ktorá je nákladom fondu opráv !!! ???
Sú tam ďalšie položky ako napr: toner za 73 eur, balíky podpory Mmsoft za 38,70 a Kros za 62,96 a + všetky ďalšie, iné nakúpené kancelárske potreby, na ktoré sa tiež neušlo z poplatku na správu a sú tiež nákladom fondu opráv!!! ???
Takže koľko nás stojí v skutočnosti celkovo len správa domu ???
Na aký účel sa vynaložil mesačný 10 eurový poplatok za správu domu???

A že som vrták?
Prečo? -
Že sa mi nezdá, že po odsúhlasenom relatívne vyššom poplatku za správu domu, - tento nestačí a náklady na správu sa kľudne dotujú z fondu opráv???
Ako ? prečo? kto to komu dovolil?
Že som povedal, že v mesačnom poplatku za správu - 10eur/byt som si predstavoval všetky náklady na správu domu, vrátane účtovníctva ?
Že som nechcel, aby sa balkóny renovovali pred zateplením a bol nespokojný s tým, že potom fasádnici zašpinili nezmyteľnou farbou novú dlažbu na balkónoch a nové nátery a žiadna náprava??? A to nespomínam cenu, ani to, že sa štátna dotácia brala len na to, pri rozumnejšom prístupe mohla byť aj na viac vecí. Ale čosi súrilo zrejme.
Že som sa spýtal čo teda robil hoci stavebný dozor za tie peniaze čo za to dostal, ked tie balkóny tak znečistili.?
Že som chcel vedieť že koľko nás bude stáť meter štvorcový zateplenia, čím a akou hrúbkou sa bude zatepľovať???
Vždy len podpis že súhlasím so všetkým ale žiadne informácie o tom kto, čo a za koľko.
Všetky Vaše odpovede boli neviem, neviem, neviem, - žiaden záujem o komunikáciu, jediný Váš záujem bol aby bolo rýchlo všetko odsúhlasené a aby sa už na nás balili stavebné firmy. So všetkým ste chodili na podpis s tým, že je jedno či to podpíšem, aj bez požadovaných informácií, že nadpolovičnú väčšinu získate aj tak. Ak som chcel vidieť projekt či cenovú ponuku - to ani náhodou.!!! - Vraj tajomstvo dodávateľa.....
Zateplilo sa nakoniec s nejakou 6 cm hrúbkou, čo sú len vysoké náklady a minimálna úspora tepla.
Pri novobudovaných priečeliach domu to bolo rovnako. - koľko nás teda stálo jedno okno a pár m2 muriva? Neskutočnú cenu. Prečo asi?
Že som Vás upozorňoval, že pri daždi sú zvnútra premočené novovybudované priečelia domu? a žiadal nápravu ???
Že som sa opýtal na dodatočné doplatky stavebným firmám? ktoré sú už dávno hitom minulosti a dnes si ch už nikto nedovolí, - len u nás to prejde?
Že som vás žiadal aby sa na nástenku alebo na net dali všetky predpokladané plánované práce, ich kalkulácia, - ak by niekto mal záujem, možno by pomohol tým, že by dohodil lacnejšieho či lepšieho zhotoviteľa?
Že som žiadal, aby sa údaje o pripravovanom dianí, hospodárení, plánovaných opravách, revíziách, atď., pravidelne mesačne či štvrťročne zverejňovali tiež na nástenke, či na nete, hoci na http://www.susedko.sk/ - že nám nestačí aby sme sa to dozvedeli až o rok pri vyúčtovaní, komu sme koľko platili? že chceme vedieť aj za čo? - o čom sa už po roku obyčajne nevie.....
A aby sa aj tí ostatní, - okrem tých 5-10tich, čo chodia na schôdze, ktoré sa vždy zakrátko zvrhnú na neplodnú debatu o ničom, - dozvedeli v dostatočnom predstihu o čom sa rokuje, čo sa pripravuje a k pripravovaným veciam sa tak môže vyjadriť každý, kto chce, vtedy, kedy má na to čas. Že až tejto diskusii by malo až rozhodovať.
Ale čosi takéto ani náhodou, všetko toto bolo Vami rezolútne zamietnuté, - a hotovo.
Mohlo by to asi čosi ohroziť ...........................
Podobných že by som tu ešte mohol napísať na stranu.
Posledná poznámka k Vášmu výlevu: - nie som jediný vo vchode, kto tvrdí, že Vás treba konečne zastaviť a uviesť tieto veci do riadneho chodu.
Len sa zrejme nikomu nechce pustiť sa do toho a robiť si s Vami nepríjemnosti.

A prečítajte raz celú túto diskusiu, - doporučujem.
a čo robí rada SVB? sú to minimálne 3 ľudia povinní kontrolovať financie SVB Tí sú spokojní? či sú tiež súčaťou korupčného trojuholníka, ktorý ma napadá po prečítaní tvojho príspevku.
Ja radím nesťažovať sa, ked si neplním základnu povinnosť člena SVB : zúčastňovať sa zhromaždení a hlasovať. Tiež argumentovať. Argumenty nemusíš získať len od predsedu. Ak bolo niečo predražené (zateplenie) získať konkurenčné ponuky a máš argument ako hrom!!! Plač nad rozliatým mliekom nepomôže, treba tomu predísť. Čo ti napr. bráni napísať verejný list a hodiť to všetkým do schránok- a nezabudni sa podpísať a argumentovať pravdivo a preukazáteľne.
judita.t
07.04.13,15:18
A vy sa naučte pozorne čítať doklady ,aby ste ich aj pochopil a na tieto vaše "ŽE ",by som mohla celý román napísať,nie jeden list,všetko je to od vás úbohé klamstvo a nielen výlevy,ale je to celá žumpa klamstva a naozaj by ste mohli napísať čo ste pre toto spoločenstvo urobili vy ! ani raz ste okolo domu neupratal ,ani raz ste neodhrnul sneh,nepohrabal ste lístie na jeseň ,nezdvihli ste zo zeme ani jeden papier ,len prejdete okolo a vyrývate,ale čo budem písať,veď ani to ste nepostrehol ,že bolo zhromaždenie vlastníkov bytov ešte 11.3.2013,kde som rozdávala vyúčtovanie nákladov za rok 2012 ,dodnes ste si pre vyúčtovanie neprišiel a môžete sa hanbiť takto nespravodlivo osočovať niekoho........
judita.t
07.04.13,15:21
a ešte chcem dodať,že zbytočne budete písať ,na túto stránku som nechodila a už ani nebudem ste trápny
bnalim
12.06.13,08:48
vidím že ďaľší príspevok, až bude čas sa k tomu vyjadrím.....
Betina2
18.05.16,09:38
ako počítam, tak počítam....v položke za správu v SVB platíme 6 eur mesačne za byt.....ale vôbec neviem čo všetko v tom je, okrem účtovníctva, čo je suma podla mňa primeraná, možno nižšia (niekde na úrovni 2,30 +- ....ale...ak si prirátame všetky možné odmeny predsedovi, rade a domovým dôverníkom, tak sa dostávame na sumu cca cez 15 eur mesačne za byt ...a to je už iné kafé. :( Navyše neviem, odkial sa vyplácajú, dohodári vraj nie sú, údajne to vykrýva FO ?!....kiež by ten bol ale plný a dostačujúci na bežné opravy.....čo dodať. Nebol by v tomto prípade správca podstatne lacnejší a bez nervov a stresov ?
Betina2
18.05.16,09:39
V tejto súvislosti mám otázku - je možné, aby výkonom správy SVB poverilo správcu (napríklad nejaké bytové družstvo)? Či už po novom táto možnosť nie je a v prípade, že sa rozhodne mať správcu, musí sa spoločenstvo definitívne zrušiť a vymazať ? Ako je to teraz ?
mackoivan
21.05.16,06:36
V tejto súvislosti mám otázku - je možné, aby výkonom správy SVB poverilo správcu (napríklad nejaké bytové družstvo)? Či už po novom táto možnosť nie je a v prípade, že sa rozhodne mať správcu, musí sa spoločenstvo definitívne zrušiť a vymazať ? Ako je to teraz ?
SVB môže poveriť, na základe mandátnej zmluvy, správcu - firmu všetkými činnosťami súvisiacimi so správou domu, okrem !!! štatútu predsedu.
Ano-ak prejdete pod správu správcovskej firme musíte byť vymazaní z registra SVB na obvodnom úrade.
Existujú len dve formy správy- 1. Správa profesionálnou a na správu spôsobilou firmou. 2 , Spoločenstvo vlastníkov bytov- so štatutárnym zástupcom , predsedom SVB