gabrielka10
25.03.12,11:00
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ako postupovať:
zamestnankyňa priniesla očr na babku na 10 dní. Sociálna poisťovňa jej ju neuznala. Zamestnankyňu som nahlásila do zdravotnej poisťovne /začiatok aj ukončenie očr/ a vo výplatách som jej nastavila očr.
Čo mám s tým teraz urobiť? /ide o výpaltu za február 2012 8 dní a marec 2 dni/.
Ďakujem.
veronikasad
25.03.12,09:01
Z akého dôvodu SP ošetrovné nevyplatila ?
gabrielka10
25.03.12,17:22
Z akého dôvodu SP ošetrovné nevyplatila ?


nie je nárok na ošetrovanie babky
blondy
25.03.12,17:28
citujem zo zákona o sociálnom poistení : (1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, atď.... starý rodič(babka) sa tu nespomína.... nemá nárok na ošetrovné
Mila123
25.03.12,17:29
Podmienky nároku

Podmienky, ktoré musí poistenec spĺňať, aby mu vznikol nárok na ošetrovné. Ochranná lehota.
Zamestnanec

vznik dôvodu na poskytovanie ošetrovného, t. j. vznik potreby

a) osobného a celodenného ošetrovania chorého dieťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky) (ďalej len "ošetrovanie"), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou osobou alebo

b) osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do desiatich rokov veku, ak

dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie
predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie alebo
fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať (ďalej len "starostlivosť o dieťa")

potreba osobného a celodenného ošetrovania/potreba osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa musí vzniknúť v období trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote
absencia príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania ošetrovného (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období)
nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie
kopretinka
25.03.12,17:31
môže ošetrovať rodiča,ale nie starého rodiča
Tweety
25.03.12,17:31
citujem zo zákona o sociálnom poistení : (1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, atď.... starý rodič(babka) sa tu nespomína.... nemá nárok na ošetrovné

Definícia / účel dávky

Z dôvodu akej sociálnej udalosti sa ošetrovné poskytuje.

Nemocenská dávka poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky) alebo z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do desiatich rokov veku.
kopretinka
25.03.12,17:32
Rodič manžela je babka, či?
rodič manžela je svokra,svokor
Mila123
25.03.12,17:33
babka je mojej mamy mama.....
popr. manželovej matky matka....
gabrielka10
25.03.12,18:48
babka je mojej mamy mama.....
popr. manželovej matky matka....

ďakujem za vysvetlenie, to som si už zistila, no keďže došlo k pochybeniu, moja otázka je ako to teraz napraviť v mzdách, treba oznámiť do ZP?, doplatiť odvody?