kocand
14.09.04,06:08
Ahojte,
chcela by som poprosit o radu, akým kurzom sa prepočíta dobrobis? Zdá sa mi, že som niekde čítala, že sa použije kurz aký bol na fakture, ku ktorej je dobropis vystavený. Neviete mi niekto poradit, či mám pravdu, alebo ako to vlastne je?
misurka
16.09.04,04:37
Mam tiez problem s dobropisom z clen. st. EU, akym kurzom prepocitat dan. povinnost, kurzom vystavenia dobropisu alebo kurzom, kt. bola prepocitana dan. povinnost na prvej fakture?

Dakujem za rady!!!!
Paula
16.09.04,07:57
Pred 1.5.04 som dobropis prepočítala podľa dátumu, keď bol doručený. Potom som vypočítala kurzový zisk, resp. stratu v porovnaní s faktúrou, ku ktorej patril. Pravdupovediac, neviem, ako je to teraz správne.
Janna
16.09.04,08:58
Pri došlých dobropisoch mi povedali na DÚ, že oprava sa urobí vtedy, kedy sme dostali doklad o oprave a prepočíta sa kurzom NBS dňom vystavenia dobropisu - pre DPH.
J.
misurka
16.09.04,10:20
Ja som sa tiez pytala na DU a bolo mi povedane tak ako Janne.
sokolovakl
24.09.04,08:51
dobropisovanu sumu pri vyučtovacej fakture za energiu si uplatnim v obdobi vystavenia dobropisu kde v DP to vpisujem?
alexaneta
24.09.04,11:09
Ja čo viem výklady aj tvrdenie pracovníčky daňového úradu Trenčín na školení keď som sa jej na toto pýtala , povedala mi že je logické že dobropis treba prepočítať kurzom pôvodnej fa
pekný deň
valeriam
01.10.04,06:31
Základ dane pri oprave dodania tovarov a služieb s oslobodením od dane(ťarchopis, dobropis),sa v daňovom priznaní k DPH uvádza na riadku 23 . Podľa par.26 ods.1 platí: " Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Pri oprave základu dane podľa par.25 už nie je deň vzniku daňovej povinnosti, nakoľko je už len upravovaný základ dane pri plnení, kde už daňová povinnosť vznikla. Platiteľ je povinný použiť pre prepočet platby v cudzej mene pri oprave základu dane pri dodaní tovaru........ z iného členského štátu kurz platný v deň, kedy pri tomto plnení vznikla daňová povinnosť ( z pôvodnej faktúry)
Je to citát z upozornenia, ktoré mi prišlo od "mojej" softvérovej firmy.
Paula
20.10.04,13:21
Dobropis z EÚ, vystavený 4.10.04 a doručený do 25.10., patriaci k faktúre účtovanej v 3.Q môžem šupnúť do DP za 3.Q? (Navyše mám aj taký hlúpy -naplnili ho položkami z viacerých faktúr nami už uhradených :mad: , zápočet môžem urobiť už len s nejakou neuhradenou).
ingi
20.10.04,13:32
Podľa mňa ho nemôžeš šupnúť do DP za 3.Q (prišiel v 4.Q) - pozri §25 ods.3 ZoDPH. Čo sa týka použitia kurzu na prepočet platby v cudzej mene, súhlasím s valeriam.
Paula
20.10.04,14:20
Dík za odpoveď. Som rada, že to môžem "odsunúť" do budúcna, dosť sa teraz magorím ešte aj s koeficientom.
katka
20.10.04,17:21
Chcem sa tiež podeliť o aké-také poznatky ohĺadom vystaveného dobropisu do EU,nakolko ho tiež mám teraz v 9/04.
Vyšlý dobropis do EU t.j. základ dane sa má do daňového priznania uvádzať do riadku 23 a pri oprave základu dane podľa §25 sa v súhrnnom výkaze uvedie tiež suma o ktorú sa základ dane opravil,v tom štvrťroku v ktorom bola oprava základu dane oznámená nadobúdateľovi tovaru.Nemusí sa robiť opravný súhrnný výkaz,ako to tu už niekto na porade uvádzal.
Čo sa týka toho akým kurzom prepočítať dobropis,som tiež toho názoru,že kurzom vystavenia pôvodnej faktury,ale presne to budem vedieťaž v piatok.