jiva
25.03.12,12:56
dobrý deň chcem sa spýtať ak SZČO má v OM svoju budovu, a v tejto budove prenajíma iným zdaniteľným osobám , tak či takýto príjem započíta v DP do príjmu zo živnosti, alebo musí tento príjem vyňať a zapísať ho do kolonky - príjem par. 6 odst. 3. Bez ohľadu na dph, lebo nájomníci sú tiež zdaniteľnými osobami, čiže SZČO príjem z prenájmu zdaňuje. Len či je správne ak takýto príjem uvediem do kolonky - par.6 odst.1,2. ? Druhá otázka ak by bol SZČO neplatca dph , príjem z prenájmu nezdaňuje, ale prenajímaný priestor má v majetku firmy musí ho uviesť v DP do kolonky par.6 odst.3, alebo nevadí ak si ho započíta do príjmu celkového a uvedie v kolonke DP - par.6 odst.1.2. V tomto prípade by si výdavky vynaložené na prenájom pripočítal a uplatňoval spolu s výdavkami daňovými. ? Nejak tak? môže byť? Ďakujem
Katarina
25.03.12,17:44
Ak má v živnostenskom liste uvedú činnosť prenájom a prenajíma ako SZČO je to príjem zo živnosti. Ak prenajíma ako občan je to príjem podľa § 6 ods.3.
jiva
27.03.12,06:04
Ďakujem Vám za odpoveď, ale v živnostenskom liste nemáme zapísaný prenájom nehnuteľností, informovala som sa a pokiaľ neprenajímame nehnuteľnosť s poskytovaním aj iných ako základných služieb(čo sú energie, smeti), nemusíme mať takto upravenú živnosť. Vychádzala som z toho, že nehnuteľnosť je v majetku firmy a príjmy a výdavky účtujem spolu s ostatnou podnikateľskou činnosťou a uvádzam to v tlačive DP typ B na riadku príjem zo živnosti a nie na riadku príjem podľa §6 odst. 3. Vlastne si neuplatňujem ani oslobodenie príjmov podľa zákona, resp. následne krátenie výdavkov. Teraz neviem či je to veľká chyba, či nie je nejaký postich z hľadiska daňového. Viem, že sme kedysi dávnejšie podávali oznámenie na DU, že prenajímame nehnuteľnosť. Asi som už dosť zmetená, ale prosím Vás ešte o trpezlivosť. Môžem to takto robiť aj naďalej, pretože teraz sa ma v r. 2012 bude týkať aj koeficient - dph výdaj.Alebo radšej rozšírime živnosť i keď iné ako základne služby nevykonávame. Ešte raz ďakujem.
batorek
27.03.12,09:59
Dobrý deň.
Aj ja by som chcela k tejto téme informáciu skoro podobnú. Máme budovu v OM z ktorej máme v prenájme l miestnosť.
Príjem nám chodí na účet zo živnosti jedná sa čiste prenájom miestnosti. Môžme to nechať ako príjem zo živnosti, alebo to dať do § 6 odst.3. Inak na prenájom máme aj živnosť. Ešte otázka keď prenajíma ako občan nie je to §8?
Veď keď je v OM tak mi to nejako nesedí prečo občan a nie SZČO.
ďakujem za skorú odpoveď.
ivustek
27.03.12,10:21
-
batorek
27.03.12,11:01
Prosím nik mi neodpovie. batorek
Fany
26.04.12,10:16
Mňa toto tiež zaujíma:

1.
manželia, vlastníci nehnuteľnosti, vloženie do podnikania, odpisy... v priestoroch sami podnikajú, majú obchod = par.6.2,
ale aj prenajímajú časť iným SZČO.
Nik z nich nieje plátca DPH, v živnosti prenájom nehnuteľností nemajú (za akých podmienok je to nutné).

Zahrnúť príjem z prenájmu časti nehnuteľnosti do 6.2, alebo do 6.3.?

2.
Ak si zriadim kanceláriu v takýchto priestoroch, musím nahlásiť na ŽR zriadenie prevádzky? Je to prevádzka?
Ďakujem.
JAJA11
26.04.12,10:30
Dobrý deň.
Aj ja by som chcela k tejto téme informáciu skoro podobnú. Máme budovu v OM z ktorej máme v prenájme l miestnosť.
Príjem nám chodí na účet zo živnosti jedná sa čiste prenájom miestnosti. Môžme to nechať ako príjem zo živnosti, alebo to dať do § 6 odst.3. Inak na prenájom máme aj živnosť. Ešte otázka keď prenajíma ako občan nie je to §8?
Veď keď je v OM tak mi to nejako nesedí prečo občan a nie SZČO.
ďakujem za skorú odpoveď.

Ja si myslím, že prenájom podľa paragrafu 6, ods. 3 sa týka len FO, súkromnej osoby, nie SZČO. Ak sú prenajímané priestory, ktoré sú majetkom firmy, patrí to do príjmu zo živnosti. My sme síce PO, ale tiež nemáme prenájom vo svojej činnosti, a prenajímame časť našich priestorov. Keď som si zisťovala či musíme mať v činnosti aj prenájom , tak mi povedali, že prenájom ako činnosť musí byť zapísaná vtedy, ak kupujem trebárs priestory a už vopred viem, že ich budem prenajímať. Ak však prenajímam priestor len preto, že momentálne ich ja neviem využiť (Prípadne sa mi ich nedarí predať.), tak to v činnosti nemusí byť :o
Fany
26.04.12,10:36
Ďakujem, toto mi pomohlo. Ale môže to, prosím, niekto odobriť?
Fany
21.06.12,10:54
Mám budovu, zahrnutú v majetku firmy a odpisovanú, v ktorej podnikám a zároveň jednu kanceláriu prenajímam inému podnikateľovi.
Využívam teda majetok firmy. V živnosti prenájom nemám.
Ide teda príjem z takto využitého majetku - príjem z prenájmu kancelárie - do § 6 ods.2 alebo 6 ods.3 ?
Ďakujem.
JAJA11
21.06.12,11:16
Mám budovu, zahrnutú v majetku firmy a odpisovanú, v ktorej podnikám a zároveň jednu kanceláriu prenajímam inému podnikateľovi.
Využívam teda majetok firmy. V živnosti prenájom nemám.
Ide teda príjem z takto využitého majetku - príjem z prenájmu kancelárie - do § 6 ods.2 alebo 6 ods.3 ?
Ďakujem.


myslím, že je to príjem zo živnosti. ods. 2. Aj keď nie je prenájom v živnosti, ide o príležitostný prenájom, možno budete tú kanceláriu časom potrebovať... teraz ste ju však na určitý čas prenajali...
Ak viete, že ju dlhodobo budete prenajímať, tak si radšej doplnte do živnosti aj prenájom...
do odseku 3 by som zaradila súkromný majetok, ktorý nie je v evidencii na podnikanie....