TatianaDr
25.03.12,15:29
Dobrý deň, kvôli detailu v zákone o novom DNP som aj svojou chybou prišla o nárok na materské...predpokladala som, že živnosť nepreruším a odvody bude za mňa platiť štát, no teraz, keď nemám nárok materské a budem rovno poberať len rodičovský príspevok, čo mám robiť so živnosťou? mám ju prerušiť alebo zrušiť? alebo čo? alebo aj na rp odvody platí štát? asi nie...to by som chcela asi od nášho štátu príliš veľa...Ďakujem za rady...
Xanti
25.03.12,13:35
Aká chyba? Nedá sa chyba napraviť?
veronikasad
25.03.12,13:47
Dobrý deň, kvôli detailu v zákone o novom DNP som aj svojou chybou prišla o nárok na materské...predpokladala som, že živnosť nepreruším a odvody bude za mňa platiť štát, no teraz, keď nemám nárok materské a budem rovno poberať len rodičovský príspevok, čo mám robiť so živnosťou? mám ju prerušiť alebo zrušiť? alebo čo? alebo aj na rp odvody platí štát? asi nie...to by som chcela asi od nášho štátu príliš veľa...Ďakujem za rady...
Tatiana, dokedy si platila dobr.nem.poistenie ? Máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch ? Kedy nastupuješ na materskú ?
TatianaDr
25.03.12,14:22
Všetko som splnila, len som z toho nového zákona nevedela ako je to s posledným mesiacom, či je to december alebo január...DNP mi zo zákona zaniklo k 31.1., no ako som sa dozvedela poslednú platbu som mala uhradiť najneskôr 8.2. a keďže som mala nastúpiť na MD od 22.2., čiže v ochrannej lehote, nesmela som mať žiadne dlhy, tak som v deň odovzdania papierov o materskú zaplatila platbu za posledný mesiac, január, no nakoniec ako sa zistilo kvôli tomu, že som to zaplatila až 21.2. stratila som nárok na materskú. Nechcem vinu váľať na iných ale keď som sa pýtala na dlhy tak mi mohli povedať, že z toho bude až taký problém...vyriešila by som to: hodím sa ešte na ten jeden mesiac na DNP, prihlásim sa a odhlásim alebo ako to robili, len aby mi tá platba vyšla...počítala som o tejto zmene dosť, no nikde som nevidela túto podmienku o platbe na čas...
ale čo s tou živnosťou...
veronikasad
25.03.12,14:27
Všetko som splnila, len som z toho nového zákona nevedela ako je to s posledným mesiacom, či je to december alebo január...DNP mi zo zákona zaniklo k 31.1., no ako som sa dozvedela poslednú platbu som mala uhradiť najneskôr 8.2. a keďže som mala nastúpiť na MD od 22.2., čiže v ochrannej lehote, nesmela som mať žiadne dlhy, tak som v deň odovzdania papierov o materskú zaplatila platbu za posledný mesiac, január, no nakoniec ako sa zistilo kvôli tomu, že som to zaplatila až 21.2. stratila som nárok na materskú. Nechcem vinu váľať na iných ale keď som sa pýtala na dlhy tak mi mohli povedať, že z toho bude až taký problém...vyriešila by som to: hodím sa ešte na ten jeden mesiac na DNP, prihlásim sa a odhlásim alebo ako to robili, len aby mi tá platba vyšla...počítala som o tejto zmene dosť, no nikde som nevidela túto podmienku o platbe na čas...
ale čo s tou živnosťou...
Budeš mať počas RD príjmy zo živnosti ? V SP zrejme nie si povinný platitel odvodov ...

Ešte k tomu DNP. Nie je možné získať materské nie z ochrannej lehoty, ale prihlásením na celý balík poistenia ? Podmienku 270 dní poistenia máš predsa splnenú.
TatianaDr
25.03.12,14:47
Budeš mať počas RD príjmy zo živnosti ? V SP zrejme nie si povinný platitel odvodov ...

Ešte k tomu DNP. Nie je možné získať materské nie z ochrannej lehoty, ale prihlásením na celý balík poistenia ? Podmienku 270 dní poistenia máš predsa splnenú.

no podľa toho nového zákona som to tak pochopila, že by to brali nejak prerušene...či čo...a potom ja som už "nastúpila na materskú" toho 22.2., čiže už s tým veru nič nespravím a potom už tam majú inú podmienku, nejaký 26týždňov...no riadne to pomotali ...

keďže nebudem mať materskú a len ten rp budem musieť niečo robiť aj na živnosť, síce toho nebude veľa, takže platiť odvody do ZP si budem musieť platiť sama...mimochodom ako je to s odvodmi do SP? kedy to vzniká povinnosť? živnosť mám od 1.10.2010 a v daňovom priznaní za rok 2011 mi vyšiel základ dane len nejakých 600€, (ak si dobre pamätám), vznikne mi povinnosť platiť odvody do SP? aby som vedela ako si to naplánovať...síce teraz som si plánovala materskú a pototo....sa to ku koncu, takže radšej by som nemala nič plánovať...:( ale aj tak, asi by ju bolo lepšie prerušiť..???
veronikasad
25.03.12,14:55
no podľa toho nového zákona som to tak pochopila, že by to brali nejak prerušene...či čo...a potom ja som už "nastúpila na materskú" toho 22.2., čiže už s tým veru nič nespravím a potom už tam majú inú podmienku, nejaký 26týždňov...no riadne to pomotali ...

keďže nebudem mať materskú a len ten rp budem musieť niečo robiť aj na živnosť, síce toho nebude veľa, takže platiť odvody do ZP si budem musieť platiť sama...mimochodom ako je to s odvodmi do SP? kedy to vzniká povinnosť? živnosť mám od 1.10.2010 a v daňovom priznaní za rok 2011 mi vyšiel základ dane len nejakých 600€, (ak si dobre pamätám), vznikne mi povinnosť platiť odvody do SP? aby som vedela ako si to naplánovať...síce teraz som si plánovala materskú a pototo....sa to ku koncu, takže radšej by som nemala nič plánovať...:( ale aj tak, asi by ju bolo lepšie prerušiť..???
Baby v SP majú zrejme zakázané poskytovať informácie, ktoré sú v prospech poistenca. Pretože inak by ti boli poradili, že keď ti nezaplatením zanikol nárok na materské z ochrannej doby, mohol ti vzniknúť nárok na materské z celého balíka, na ktorý by si sa bola znovu prihlásila. Stačilo zaplatiť DNP za jeden deň (cca 4€) a materskú by si bola mala - síce z minima, ale vznikol nárok. Podľa môjho názoru sa to dá urobiť aj teraz, ale nie spätne k 22.2., ale len ododňa prihlásenia - choď sa informovať. Na jeden deň sa prihlásiť, od ďalšieho dňa ti gynekolog vypíše materské. UP ti bude ododňa pôrodu doplácať rozdiel do výšky rod.príspevku.

Poberanie materského má aj ďalší význam, počas neho DNP platiť nebudeš, doba nem.poistenia beží ... Len pozor na usledovanie konca materského, lebo potom sa ti obnoví a mesačne platby z celého balíka sú vysoké. Po skončení materského ho treba zrušiť.
Dieťatko sa už narodilo ?
Xanti
25.03.12,14:57
Veronika,
dobrý nápad .. ale UP by nemal čo doplácať, lebo rodičovský je 194,70 eur, aminimálna materská cca 220 eur.
veronikasad
25.03.12,14:59
Veronika,
dobrý nápad .. ale UP by nemal čo doplácať, lebo rodičovský je 194,70 eur, aminimálna materská cca 220 eur.
Ok - neprepočítavala som výšku, kedysi z minima bola nižšia ako RP.
TatianaDr
25.03.12,16:08
keby sa to takto dalo, tak to urobím, zajtra sa pôjdem spýtať, ale určite budú mať nejaké námietky, kvôli tomu, že to bude už menej ako 6týždňov pred termínom pôrodu...dieťatko sa ešte nenarodilo...termín mám 3.4. ...takže myslíte, že sa mi bude dať prihlásiť do nového balíka DNP a hneď na druhý deň môžem nastúpiť na materskú? neviem...sa mi to v hlave všetko pomotalo...už neviem čo som o tom všetko čítala a čo sa smelo a čo nie...ale aj tých 220€ by ma potešilo keď už nie to čo bolo pred tým, aj keď to nebolo veľa, je to viac ako rp a k tomu by som musela platiť aj odvody do zp, takže určite by som tým získala....uvidím, čo mi povedia...držte palce...:)
Xanti
25.03.12,16:14
Držím palec,
a to nevadí, prídeš o 4 týždne materskej nebude 34 týždnová ale len 30 ak to zajtra spravíš alebo 29 ale je to lepšie ako píšeš kvôli odvodom.
TatianaDr
26.03.12,14:55
Tak bola som sa pýtať a povedali mi, že by sa to celkom teoreticky aj tak dalo, ale že oni aj tak musia prihliadať na platby, tak som to pochopila, čiže aj tak by mi neuznali, kvôli tej neskorej platbe.
ALE...poradili mi...nechcem to veľmi rozširovať...malo by sa to tak podariť...takže nie sú všetci až taký zlý ako sa to z počiatku zdalo, ale dneska som tiež išla systémom z okienka do okienka, kde mi nik nevedel nič povedať...
KatarinaNR
26.03.12,15:06
dievčence, ak poberám RP a zároveň mám živnosť, zdravotné poistenie mi v prípade poberania RP nebude platiť ZP štát? :-)
KatarinaNR
26.03.12,16:47
dievčence, bola by som rada, keby ste poradili :-)
ďakujem
Katy a R
26.03.12,17:03
Tak bola som sa pýtať a povedali mi, že by sa to celkom teoreticky aj tak dalo, ale že oni aj tak musia prihliadať na platby, tak som to pochopila, čiže aj tak by mi neuznali, kvôli tej neskorej platbe.
ALE...poradili mi...nechcem to veľmi rozširovať...malo by sa to tak podariť...takže nie sú všetci až taký zlý ako sa to z počiatku zdalo, ale dneska som tiež išla systémom z okienka do okienka, kde mi nik nevedel nič povedať...
áno - musia prihliadť na platby ... preto nemáš nárok v ochrannej dobe (tam sa prísnejšie posudzuje - bolo treba uhradiť do 8.2.) ALE - ak by si sa od zajtra nanovo prihlásila - tak tam by nebol nárok z ochrannej doby - ale z trvajúceho poistenia! Zaplatila by si poistné za marec (alikvotnu časť) za tých 5 dní -najlepšie hneď ;) a od 28. - MD. Tá by mala byť z minima - a aj kratšia bude - ale bude! Keď už si to tak dovrzala s tým platením :mee:.
Ale ak poradili niečo lepšie ... :);)
Katy a R
26.03.12,18:20
dievčence, ak poberám RP a zároveň mám živnosť, zdravotné poistenie mi v prípade poberania RP nebude platiť ZP štát? :-)
malo byť tak (dúfam, že dobre), že si poistencom štátu ... ale zároveň, ak máš príjem zo zárobkovej činnosti - tak si povinná platiť poistné aj z tohto príjmu. Dúfam, že niekto potvrdí :confused:
A ak máš aktívnu živnosť - tak by si mala platiť. Nechceš ju pozastaviť ?
veronikasad
26.03.12,18:34
dievčence, ak poberám RP a zároveň mám živnosť, zdravotné poistenie mi v prípade poberania RP nebude platiť ZP štát? :-)
Katka, odkedy máš živnosť ?
veronikasad
26.03.12,19:06
Tak bola som sa pýtať a povedali mi, že by sa to celkom teoreticky aj tak dalo, ale že oni aj tak musia prihliadať na platby, tak som to pochopila, čiže aj tak by mi neuznali, kvôli tej neskorej platbe.
ALE...poradili mi...nechcem to veľmi rozširovať...malo by sa to tak podariť...takže nie sú všetci až taký zlý ako sa to z počiatku zdalo, ale dneska som tiež išla systémom z okienka do okienka, kde mi nik nevedel nič povedať...
Však prezraď čo ti poradili - či sme my radili zle ?
brčko
26.03.12,19:43
Tak bola som sa pýtať a povedali mi, že by sa to celkom teoreticky aj tak dalo, ale že oni aj tak musia prihliadať na platby, tak som to pochopila, čiže aj tak by mi neuznali, kvôli tej neskorej platbe.
ALE...poradili mi...nechcem to veľmi rozširovať...malo by sa to tak podariť...takže nie sú všetci až taký zlý ako sa to z počiatku zdalo, ale dneska som tiež išla systémom z okienka do okienka, kde mi nik nevedel nič povedať...

snád poradili prac.pomer?
to by bolo lepšie a výhodnejšie. Materské by sa rátalo z vym.základu v predchádz. kalendárnom roku (predpokladám platila dnp z vysokého vz).
A pri tom dnp by som bola veru zvedavá, ako by to vyriešili. Lebo vraj pri trvajúcom dnp býval problém s nástupom na md neskôr ako 6týž. pred očak.pôrodom. To sa tvrdilo, no či to niekto skúšal a overoval v praxi? Lebo vraj nárok posudzovali aj tak ku dnu čo pripadal na 6týž. pred pôrodom (ale tam išlo o tých 26týž trvania dnp). Ale to, čo ste radili je iný prípad.

ale pri zamestnaní nebýva problém s neskorším nástupom na md, len sa jej skráti obdobie poberania materského, ak porodí skôr ako 6týž. po nástupe na md. Ale to je vždy lepšie ako rodič.príspevok a platenie poistného ako szčo.
Katy a R
26.03.12,21:56
tiež som tipovala PP ... nuž ???
KatarinaNR
27.03.12,06:42
veronika, živnosť mám od 1.12.2011, nechcela by som ju počas poberania RP pozastaviť, a od ktorého týždňa teraz začína plynúť RP keď nie je nárok na materské? ďakujem
veronikasad
27.03.12,06:50
veronika, živnosť mám od 1.12.2011, nechcela by som ju počas poberania RP pozastaviť, a od ktorého týždňa teraz začína plynúť RP keď nie je nárok na materské? ďakujem
katka, nerozumiem tvojej otázke. Ty si vôbec nepoberala materské, od narodenia dieťaťa ti vypláca RP Úrad práce ? Uved vek dieťaťa.
KatarinaNR
27.03.12,06:53
nie veronika,
ja sa momentálne informujem dopredu :-)) v prípade ak by som povedzme ja zostala tehotná, živnosť nepreruším, na RP mám nárok, ide mi len o to, či aj keď budem poistencom štátu počas poberania RP budem platiť zdravotné odvody
,
veronikasad
27.03.12,06:54
nie veronika,
ja sa momentálne informujem dopredu :-)) v prípade ak by som povedzme ja zostala tehotná, živnosť nepreruším, na RP mám nárok, ide mi len o to, či aj keď budem poistencom štátu počas poberania RP budem platiť zdravotné odvody
,
katka, teraz nie je čas na takéto filozofické otázky.