zukana
08.02.06,08:53
Mohol by mi niekto pomôcť. Robím účtovníctvo pre jednu SZČO. Tej sa stal včera úraz a lekár jej vypísal PN. Pri zamestnancoch mi je to jasné ale čo pri SZČO. Mám to oznámiť SP a ZP a keď áno, tak dokedy. A ako je to s platením nemocenskej? Bude SP platiť celú dobu PN, alebo prvých 10 dní nie?
A následne ako sa budú počítať odvody do fondov za február, ak prvých 6 dní nebola PN-ka a potom bola (možno do konca mesiaca, keďže ide o zlomeninu).
Chcem byť pripravená na všetky možnosti, prosím pomôžte
uzivatel2
08.02.06,10:54
Ak je povinne alebo dobrovoľne poistená tlačivo PN odovzdať na soc.poisťovňu do 3 dní, oznámenie do zdravotnej poisťovne do 8 dní /kópiu PN/.
Nemocenské vypláca soc. poisťovňa od 1 dňa.
Krátenie odvodov si po skončení PN daj vypočítať v soc. poisťovni, tak neurobíš chybu.
Do zdravotnej poisťovne musíš predložiť aj potvrdenie, že poberá nemocenské
dávky, aby nemusela platiť zdravotné počas PN.
misolga
08.02.06,11:14
Ja PN kópiu dokladu a potvrdenie zo soc.poisťovni za rok 2005 dám do zdravot. poisťovni až pri ročnom vyúčtovaní - do 30.06.2006 a odvody za obodbie PN som si nekrátila aby som nemala prípadné nedoplatky na zdrav.poistení a do soc.poisťovni som odvody za obdobie PN neplatila, pozor- treba do každého fondu vypočítať zvlášť % - ja som to urobila ako celok a teraz mám nedoplatok 5,- Sk a od 11 dňa PN sa treba odhlásiť zo soc.poisťovne a po ukončení PN znovu prihlásiť.
ilona
08.02.06,11:53
Nemocenské dávky soc.poisťovňa vypláca SZČO len od 11 dńa,nie od 1 dňa PN.
zukana
08.02.06,13:08
A čo s obdobím medzi prvým dňom a 10 dňom. Nemocenské nedostáva, a odvody neplatí. Chápem to dobre???
misolga
08.02.06,20:09
V roku 2005 som bola so synom na OČR,žiadosť o ošetrovné som odovzdala na sociálke, odvody do sociálky som krátila o 7 dní trvania očr a poslali mi za toto odbobie dávky ošetrovného na účet.Minulý týždeň som bola na sociálke znovu so žiadosťou o ošetrovné za 01/2006, ktoré trvalo 11 dní a jediné čo mi vytkla bol 5 Sk nedoplatok zo zaokrúhľovania za rok 2005 a odporúčanie že terajšiu očr-ku buď mi lekár prepíše na 10 dní trvania alebo sa musím odhlásiť na ten jeden deň a znovu prihlásiť. Ak si Szčo uplatňuje nárok na nemoc.dávky alebo ošetrovné, prvé čo si sociálka zisťuje je či má szčo všetky odvody uhradené ku dňu pn a v správnej výške, ak nie tak dovidenia.
Ľubica2
17.02.06,10:24
Pokiaľ viem, tak v zmysle zákona má SZČO nárok na nemocenské od 1. dňa PN (zatiaľ to nezrušili). Má nárok na zníženie odvodov počas PN. Ale chcela by som sa opýtať či je SZČO povinný nejakým spôsobom nahlásiť (okrem zaslania Potvrdenia o DPN), že je PN a bude krátiť odvody. Je potrebné zaslať RLFO alebo nejaké iné oznámenie ? A keď áno čo tam treba nahlásiť (vypísať) ?
Prosím, ak viete poraďte.

:confused:
misolga
20.02.06,07:57
za tých prvých 10 dní okrem predloženia PN nie je potrebné nič nahlasovať na sociálku a od jedenásteho dňa odhlásiť na tlačive RLFO kde do oddielu 10 vypísať dátum vzniku prerušenia - dôvod prerušenia : 4 ( prerušenie od 11 dňa .... kódy sú vypísané na zadnej strane tlačiva vo vysvetlivkách ) a po skončení PN prihlásiť sa na tomto tlačive a do odd.10 dopísať dátum zániku prerušenia.Tlačivko si na sociálke tak či tak skontrolujú a na prípadnú chybu upozornia.Ešte treba pri vzniku prerušenia alebo pri PN do 10 dní priložiť aj kópiu živnost.listu - aspoň na tej mojej sociálke to tam žiadajú...
Ľubica2
20.02.06,17:01
Ďakujem za odpoveď. Ale aj tak nerozumiem tomu prerušeniu od 11. dňa PN. Pokiaľ viem, tak sa prerušuje poistenie od 11. dňa ošetrovania ale nie PN.
malina
20.02.06,17:38