branislav1234
25.03.12,16:59
Dobrý deň,
chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu : v roku 2011 som začal prevádzkovať živnosť a dostal som príspevok od UP.
Potrebujem vedieť akú časť tohto príspevku mám uvádzať v príjmoch DP ak som ju v roku 2011 celú nepreinvestoval a uplatnujem si realne výdavky?Celú sumu?len preinvestovanú sumu?
Pri hladaní odpovede ne internete som narazil na rôzne protichodné tvrdenia tak sa obraciam na Vás vopred Vám ďakujem za odpoveď.
Xanti
25.03.12,15:38
Dobrý deň,
chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu : v roku 2011 som začal prevádzkovať živnosť a dostal som príspevok od UP.
Potrebujem vedieť akú časť tohto príspevku mám uvádzať v príjmoch DP ak som ju v roku 2011 celú nepreinvestoval a uplatnujem si realne výdavky?Celú sumu?len preinvestovanú sumu Preinvestovanú sumu
Pri hladaní odpovede ne internete som narazil na rôzne protichodné Aké to boli protichodné tvrdenia? tvrdenia tak sa obraciam na Vás vopred Vám ďakujem za odpoveď.v texte.
branislav1234
25.03.12,22:16
protichodné v tom zmysle že niekde sa uvádza že príspevok sa musí zahrnúť v sume príjmov celý a v inom prípade len jeho preinvestovaná časť za rok 2011 takže neviem akú sumu mám v DP uviesť.
mondes
25.03.12,22:23
Donedávna, ak si dostal dotáciu z UP, mohol si si vybrať, či budeš uplatńovať preukázateľné výdavky, alebo paušálne výdavky vo výške 40%.
Ak si uplatňoval preukázateľné výdavkky, tak do príjmov zahŕňaaš len preinvestovanú časť, ale ak si uplatňoval paušálne výdavky, tak si do príjmu musel zahrnúť celú dotáciu. Ale momentálne, ak si dostal dotáciu z UP, tak vraj už nie je možné si uplatňovať paušálne výdavky. Takže do príjmu zahrnieš len preinvestovanú časť dotácie.
branislav1234
26.03.12,15:38
ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc, a ešte malá otázočka na Vás - podlieha príjem s absolventskej praxe zdaneniu?resp. treba ho uvádzať v DP B?
Tweety
26.03.12,15:39
ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc, a ešte malá otázočka na Vás - podlieha príjem s absolventskej praxe zdaneniu?resp. treba ho uvádzať v DP B?
Nie, nie je to zdaniteľný príjem. Takže ho neuvádzaš.
branislav1234
26.03.12,17:08
dakujem a ešte sa chcem spýtať aké prílohy prikladám k DP B ako živnostník je to asi trochu trivialna otázka ale nemam s tým žiadne dosavadné skúsenosti - dakujem vopred za odpoved
Katy a R
26.03.12,17:10
môžeš si vybrať - obidve sú správne :)
Sarlotka
26.03.12,17:16
vykaz o prijmoch a vydavkoch a vykaz o majetku a zavazkoch
Sarlotka
26.03.12,17:16
prípadne potrvedenia od zamestnavatelov ak boli aj prijmy zo zavislej cinnosti...
branislav1234
26.03.12,18:04
ešte by som sa spýtal pri vyplnaní VYKAZU O PRíJMOCH A VýDAVKOCH som narazil na ďalší problém a to či do príjmov zahrnúť celý príspevok na živnosť kt. som dostal od UP alebo len jeho preinvestovanú časť za dané účtovné obdobie tak ako som uviedol v DP B?
branislav1234
26.03.12,18:10
Mám v tom uplný chaos pretože ak tam dam len preinvestovanú časť tak mi to nebude sedieť s účtovním denníkom a ani s realnym stavom a ak tam uvediem celú sumu prijateho príspevku od UP tak to nebude sedieť s hodnotami v DP zas :(...vopred Vám ďakujem za každú poznámku a odpoved čo mi toto pomôže vyriešiť
blondy
26.03.12,18:14
vo výkaze o príjmoch a výdavkoch uvádzaš údaje z peňažného denníka - POZD a VOZD. a tieto isté údaje vpisuješ aj do DP FOB
branislav1234
26.03.12,18:22
ako to môžem zapísať rovnako aj do denníka aj do DP FOB ak som do denníka uviedol že mi prišiel na účet príspevok na živnosť cca 2700e v danom účt. období a do DP som uviedol v príjmoch len jeho preinvestovanú časť cca 2000e ktoré som v účtovnom období vynaložil na nákup vecí uvedených v pod. plane????
ewita888
26.03.12,19:01
http://www.porada.sk/t96876-p24-dotacia-z-uradu-prace.html
tu to máš krásne vysvetlené..
pozri si príspevok 239..
Sarlotka
26.03.12,19:19
ako to môžem zapísať rovnako aj do denníka aj do DP FOB ak som do denníka uviedol že mi prišiel na účet príspevok na živnosť cca 2700e v danom účt. období a do DP som uviedol v príjmoch len jeho preinvestovanú časť cca 2000e ktoré som v účtovnom období vynaložil na nákup vecí uvedených v pod. plane????

pouzivas nejaky uctovny program?
mozno by bolo fajn aby si si nasiel aj nejaku uctovnicku a nechal si to aspon skonrtolovat...

prijem dotacie je PNZD banka

dotacia je uctovana ako zavazok

zavazok sa ponizuje v pripade pouzitia nepenaznou operaciou ako POZD

tlacove zostavy v uctovnom softvere ti vytlacia vykaz o prijmoch a vydavkoch len s POZD a VOZD
veronikasad
26.03.12,19:40
Mám v tom uplný chaos pretože ak tam dam len preinvestovanú časť tak mi to nebude sedieť s účtovním denníkom a ani s realnym stavom a ak tam uvediem celú sumu prijateho príspevku od UP tak to nebude sedieť s hodnotami v DP zas :(...vopred Vám ďakujem za každú poznámku a odpoved čo mi toto pomôže vyriešiť
Braňo, nechceš sa radšej venovať činnosti, na ktorú si príspevok dostal a spracovanie DP zveriť odborníkovi ?
crystalova
28.03.12,23:40
Ja by som potrebovala poradit tiez. Moj pripad je opacny, dostala som prispevok z UP, ale v dan. priznani si chcem uplatnit pausalne vydavky. V r. 2011 som bola nezamestnana moje prijmy z dohody 271 Eur (zaplatená preddavková daň 51 Eur), SZCO od 1.11.2012 prijem 1075 Eur, príspevok z UP 2575 Eur. Chcem vyuzit to, ze v r. 2011 som mala celkovy maly prijem, tak si chcem zahrnut do prijmov cely prispevok z UP (napriek tomu, ze som ho cely nepreinvestovala). Dan by mi vysla 0 Eur, mala by som vratku už zrazenej dane z dohody 51 EUR. Zároveň by som neprekrocila ročný príjem 4078 Eur a by mi ani nevznikla povinnost na socialne poistenie od 7/2012. Takymto sposobom by som predisla plateniu vyssich dani za rok 2012, kde budem mat prijem uz vysoky. Neviem, ci uvazujem spravne, nakolko nie som ziadna uctovnicka, len samouk. Pracovnicka na UP mi povedala, ze pri kontrole sa dan. priznanie nepreklada, iba doklady na vyuctovanie prispevku a na to mi stale ostavaju 2 roky. Tym padom UP sa nema ako dozvediet, ze som si uplatnila pausalne vydavky a nie skutocne. Poprosim o vas nazor.
kukučka
29.03.12,00:25
Už nepracujem, prestala som podrobne sledovať zmeny a už sa mi stalo, že som sa mýlila, tak ber moju radu s rezervou, poprípade ma skúsené poradkyne opravia. Paušálne výdavky chcieť a môcť je rozdiel. Nemôžeš a basta, daj tam skutočné, určite ti nejaké vznikli pri príjme 1075, snáď nejakých 363 evri? ;) A mýliš sa aj v druhej veci, pre platenie odvodov do SP si uviedla sumu platnú až pre rok 2012...Teraz platí menšia. Toť vsjo.
Xanti
29.03.12,10:35
Ja by som potrebovala poradit tiez. Moj pripad je opacny, dostala som prispevok z UP, ale v dan. priznani si chcem uplatnit pausalne vydavky. V r. 2011 som bola nezamestnana moje prijmy z dohody 271 Eur (zaplatená preddavková daň 51 Eur), SZCO od 1.11.2012 prijem 1075 Eur, príspevok z UP 2575 Eur. Chcem vyuzit to, ze v r. 2011 som mala celkovy maly prijem, tak si chcem zahrnut do prijmov cely prispevok z UP (napriek tomu, ze som ho cely nepreinvestovala). Dan by mi vysla 0 Eur, mala by som vratku už zrazenej dane z dohody 51 EUR. Zároveň by som neprekrocila ročný príjem 4078 Eur a by mi ani nevznikla povinnost na socialne poistenie od 7/2012. Takymto sposobom by som predisla plateniu vyssich dani za rok 2012, kde budem mat prijem uz vysoky. Neviem, ci uvazujem spravne, nakolko nie som ziadna uctovnicka, len samouk. Pracovnicka na UP mi povedala, ze pri kontrole sa dan. priznanie nepreklada, iba doklady na vyuctovanie prispevku a na to mi stale ostavaju 2 roky. Tym padom UP sa nema ako dozvediet, ze som si uplatnila pausalne vydavky a nie skutocne. Poprosim o vas nazor. No môj názor, paušalne výdavky môžeš uplatniť ale ...
tvoj príjem zo živnosti by bol 3650 eur, a podnikala si 2 mesiace, tj. odvody do ZP si zaplatila cca 46,06 eur viac nie. Takže tvoj VZ pre platby do ZP by bol vo výške cca 842 eur, tj. by si od júla 2012 do ZP platila cca 117,88 eur namiesto 47,58 eur.

Stále si myslíš, že sa Ti oplatia paušalne výdavky? Lebo ja si to nemyslím. :D
crystalova
29.03.12,14:35
Vec sa ma asi tak: od 1.1.2012 pracujem na hlav. pracovny pomer, takze za rok 2012 budem mat social. a zdravot. poistenie hradene z hlav. pracov. pomeru. Pravdepobne v r. 2012 nebudem mat ziadny prijem zo SZCO. Preto neviem co robit? kedy a v akej vyske zahrnut prispevok z UP v danovom priznani. Za rok 2011 mam iba naklady za ZP 2 x 46,06 a DNP 2x 49,13 spolu 190,38 Eur, preto sa mi neoplati uplatnovat skutocne vydavky. Zaroven je rozumne dat si v r. 2011 prijem len do takej vysky, aby mi v roku 2012 nevysli povinne odvody alebo ZP. Dúfam, že je to mozne? aby som nemusela platit ziadne odvody ako SZCO, kedze pravdepodobne nebudem mat ziadny prijem zo SZCO, ale len z hlav. prac. pomeru. Poprosím o radu prispovek z UP sa v danovom priznani uvadza v VI. oddiel r. 2? Ďakujem za odpovede.
veronikasad
29.03.12,15:09
Vec sa ma asi tak: od 1.1.2012 pracujem na hlav. pracovny pomer, takze za rok 2012 budem mat social. a zdravot. poistenie hradene z hlav. pracov. pomeru. Pravdepobne v r. 2012 nebudem mat ziadny prijem zo SZCO. Preto neviem co robit? kedy a v akej vyske zahrnut prispevok z UP v danovom priznani. Za rok 2011 mam iba naklady za ZP 2 x 46,06 a DNP 2x 49,13 spolu 190,38 Eur, preto sa mi neoplati uplatnovat skutocne vydavky. Zaroven je rozumne dat si v r. 2011 prijem len do takej vysky, aby mi v roku 2012 nevysli povinne odvody alebo ZP. Dúfam, že je to mozne? aby som nemusela platit ziadne odvody ako SZCO, kedze pravdepodobne nebudem mat ziadny prijem zo SZCO, ale len z hlav. prac. pomeru. Poprosím o radu prispovek z UP sa v danovom priznani uvadza v VI. oddiel r. 2? Ďakujem za odpovede.
Bez ohladu na to, že máš hlavný pracovný pomer, preddavky do ZP budeš platiť vo výške ako ti ich vypočítala Xanti. Sú podstatne vyššie ako minimum, pri súbehu zamestnania a podnikania sa nedoplácajú do minima, ak sú nižšie.

Ak dotáciu neminieš v súlade s podn.plánom, budeš ju musieť vrátiť. Ak ju minieš, do zdan.príjmu zahrnieš vyčerpanú časť a dopad na základ dane bude nula.
crystalova
29.03.12,16:29
tak kolko z prispevku si mozem dat na rok 2011, aby som nemusela platit preddavky do ZP. Ohľadom vydokladovania dotacie atd, mam info, takze o tom vsetkom viem. V skutocnosti som z prispevku minula len 190,38 na ZP a DNP, nakolko mi prisiel niekedy v 12/2011.
crystalova
29.03.12,17:58
Dakujem poradaci, mali ste velku pravdu, uz som to musela riesit s profi uctovnickou (cas ma tlacil), situaciu mi objasnila, prave som jej poslala DP na schvalenie. Niet nad skusenosti. Vysledok ziadne pausalne vydavky, ale skutocne a zaver: uz to vidim velmi ruzovo a zajtra bezim konecne odovzdat DP. Majte sa.
Beáta178
30.03.12,17:17
Keď si dostal príspevok dal si ho do príjmov neovplyvňujúcich ZD a v uzávierkových operáciach koniec roka v peňažnom denníku dáš dotáciu, ktorú si použil = príjem/ostatné príjmy = výdaj/ostatné výdavky. Automaticky sa Ti to potom prejaví aj vo výkaze o príjmoch a výdavkoch. Samozrejme toto sa týka keď si vedieš peňažný denník. Ak robíš daňové priznanie percentami celú dotáciu dáš do príjmov. Vtedy neprikladáš výkazy.