Dusan11
25.03.12,17:32
Dobrý deň.

Chcel by som sa opýtať na pár vecí ohľadom exekúcie.

Situácia. Človek má pôžičku v banke a ma založený byt. Nemá na splácanie a tak banka ide „dať byt na dražbu“ teda exekuovať.

Zaujíma ma:
- Ako to prebieha. To sa ide na sud, alebo je to bez prítomnosti dlžníka? Veď banka nemôže prísť dajte nám kľúče. Na základe záložného práva majú právo ten byt predať ale nemôžu len tak prísť po kľúče, stále je to majetok dlžníka až do chvíle zákonného predaja.
- Banka dá byt na dražbu a pýta akú sumu? Len toľko koľko je dlžoba, alebo reálnu hodnotu bytu a to čo je navyše dostane dlžník terajší majiteľ bytu?
- Kde a ako prebieha dražba?
- Aký je ďalší priebeh?

Ďakujem.
Xanti
25.03.12,15:43
Dobrý deň.

Chcel by som sa opýtať na pár vecí ohľadom exekúcie.

Situácia. Človek má pôžičku v banke a ma založený byt. Nemá na splácanie a tak banka ide „dať byt na dražbu“ teda exekuovať.

Zaujíma ma:
- Ako to prebieha. To sa ide na sud, alebo je to bez prítomnosti dlžníka? Toto si rieši banka, dlžník je o tom upovedomení, ale súdu sa nezúčastní, ved čo by tam povedal? Že neplatí, ale byt nechce predať?
Veď banka nemôže prísť dajte nám kľúče. Nie banka pošle súdneho znalca, ak ho dlžník nepustí do nehnuteľnosti tak sa navýšia trovy konania a potom pod dohladom polície ho pustiť aj tak musí.
Na základe záložného práva majú právo ten byt predať ale nemôžu len tak prísť po kľúče, stále je to majetok dlžníka až do chvíle zákonného predaja. Nikto nikdy klúče nebral , žiadna banka nebrala klúče.
- Banka dá byt na dražbu a pýta akú sumu? Len toľko koľko je dlžoba, alebo reálnu hodnotu bytu a to čo je navyše dostane dlžník terajší majiteľ bytu? Predaj bytu dražbou zabezpečuje dražobná spoločnosť zvyčajne, draží sa za vyvolávaciu cenu. Je to cena, ktoru určí súdnoznalecký posudok.
Ak sa nevydraží v prvom kole, tak sa zníži vyvolávacia cena o 25% a draží sa v druhom kole.

Po dražbe, si svoje vezme banka, svoje si vezme dražobná spoločnosť, súdny znalec.. proste vyrovnajú sa všetky náklady potrebné na to aby mohla byť dražba a ked čosi zvýši, tak to sa dostane majiteľovi predanej draženej nehnuteľnosti.
- Kde a ako prebieha dražba? Kde určí dražobná spoločnosť.
- Aký je ďalší priebeh?

Ďakujem.
v texte. modrým
Xanti
25.03.12,15:55
Ak je človek neschopný splácať hypo, alebo úver. Tak by podľa mňa nemal nechať zájsť situáciu takto daleko.
V prvom rade by sa mal pokúsiť predať byt čo najrýchlejšie, samozrejme zo súhlasom banky. Banka počká chvílku, kým začne riešiť dražbu.
Ak si človek sám predá byt, vyplatí banku, ale nemusí vyplácať znalca, dražobné spoločnosti... a tieto ušetrené peniaze sa mu vždy môžu zísť. Ak to nechá zájsť daleko, až k tej dražbe alebo druhej dražbe, tak sa naozaj môže stať, že sa bývalému vlastníkovi nič neujde, lebo ostatné peniaze zhltnú poplatky a náklady na prípravu dražby a tak dalej.
Dusan11
25.03.12,16:15
Ďakujem za informácie. Odovzdám. P.S. Toto tvrdím aj ja že sa to nemá nechať zájsť tak ďaleko ale nemá to moc veľký účinok. Ešte raz ďakujem.
Xanti
25.03.12,16:21
Vieš niekedy je treba nechať tých druhých padnúť na hubu, lebo ak počúvať nechcú tak nebudú ... potom sa obačia.
korela
25.03.12,17:32
Ak je človek neschopný splácať hypo, alebo úver. Tak by podľa mňa nemal nechať zájsť situáciu takto daleko.
V prvom rade by sa mal pokúsiť predať byt čo najrýchlejšie, samozrejme zo súhlasom banky. Banka počká chvílku, kým začne riešiť dražbu.
Ak si človek sám predá byt, vyplatí banku, ale nemusí vyplácať znalca, dražobné spoločnosti... a tieto ušetrené peniaze sa mu vždy môžu zísť. Ak to nechá zájsť daleko, až k tej dražbe alebo druhej dražbe, tak sa naozaj môže stať, že sa bývalému vlastníkovi nič neujde, lebo ostatné peniaze zhltnú poplatky a náklady na prípravu dražby a tak dalej.
Znalec tvorí drobotinu sumy, takmer zanedbateľnú. Podľa čoho postupuje dražobná spoločnosť? Na základe čoho si účtuje náklady, percentuálne z vydraženej sumy, alebo ako? A banka detto.
A tiež, aká je úspešnosť dražby v prvom kole, koľko zostáva na ďalšie kolá? Vykazuje sa to niekde?
Xanti
25.03.12,17:36
Znalec tvorí drobotinu sumy, takmer zanedbateľnú. Podľa čoho postupuje dražobná spoločnosť? Na základe čoho si účtuje náklady, percentuálne z vydraženej sumy, alebo ako? A banka detto.
A tiež, aká je úspešnosť dražby v prvom kole, koľko zostáva na ďalšie kolá? Vykazuje sa to niekde?Ano súhlasím, sú to drobné čiastkové ceny a celok je obrovský.
Nepoviem Ti ako kto koľko si účtuje, je to zrejme podľa úkonov a znalec si naúčtuje viac ak ho raz do nehnuteľnosti nepustia ale spravil cestu tam a späť, mal náklady tiež aj stratil čas. Či myslíš, že to je len tak pre dobré slovo.

A navyše príslovie hovorí ... BABKA K BABCE BUDÚ KAPCE ... takže čiastkovo je to určite zanedbateľná položka. Ak sa zrátajú tie zanebateľné položky tak výsledná suma prekvapí.
Indeed
25.03.12,17:49
Ja poznám prípad,keď ešte neprebehla dražba predávaného bytu a nový majiteľ už mal kľúče od neho, dokonca nechal v byte vymeniť aj okná...

Na Slovensku je možné všetko....
mareko
25.03.12,17:49
Vieš niekedy je treba nechať tých druhých padnúť na hubu, lebo ak počúvať nechcú tak nebudú ... potom sa obačia.
Nechcú a nechcú počúvať, nechcú a nechcú sa pýtať...jednoducho nechcú riešiť aj keď je riešenie ešte celkom pohodové a bez drastických následkov!!! Tvária sa ako pštros s hlavou v piesku :-(. Netreba pomáhať tým, ktorí o to nestoja. Niekto sa dá radšej vyhodiť na ulicu a nechá sa ľutovať, ale riešiť nebude ani za nič na svete. Skúsenosť z bezprostredného okolia...... všetkých okolo to štve a tí, čo sa ich to týka si myslia, že "sa to dáko samo vyrieši".
korela
25.03.12,17:56
Koľko berú znalci viem. Preto som napísala, že to sú drobné v porovnaní čo zožerie dražobná a banka. Iba to ma zaujímalo, ako to chodí. A percentuálna úspešnosť dražieb v jednotlivých kolách.
Ale zrejme to nebude chcieť nikto zo zasvätených podrobnejšie vysvetľovať.
Ďakujem.
Xanti
25.03.12,18:07
Koľko berú znalci viem. Preto som napísala, že to sú drobné v porovnaní čo zožerie dražobná a banka. Iba to ma zaujímalo, ako to chodí. A percentuálna úspešnosť dražieb v jednotlivých kolách.
Ale zrejme to nebude chcieť nikto zo zasvätených podrobnejšie vysvetľovať.
Ďakujem.
"Odmena pre dražobnú spoločnosť je pri nútenej dražbe až 20 %, pri dobrovoľnej asi 3 až 5 %."
http://www.living.sk/clanky/a-co-tak-drazba

a banka môže zobrať len istinu úroky + náklady čo sa týka vymáhania môj názor.
korela
25.03.12,18:14
"Odmena pre dražobnú spoločnosť je pri nútenej dražbe až 20 %, pri dobrovoľnej asi 3 až 5 %."
http://www.living.sk/clanky/a-co-tak-drazba

a banka môže zobrať len istinu úroky + náklady čo sa týka vymáhania môj názor.
Evidentný rozdiel. "Ďakujem pekne."...