Mikolajova
08.02.06,07:59
ahojte všetci, vo firme tvorime soc.fond ale zatiaľ sme ho ešte nečerpali, neviete mi nahodou poradiť aka maximalna suma sa dá dať ako príspevok zamestnávateľa zamestnancovi na stravné?
Zuzka
08.02.06,07:31
Mikolajova
08.02.06,07:45
Náhodou niekto z vás nemá vypracované smernicu na toto čerpanie?
silvia
08.02.06,08:40
My chceme tiež konečne začať čerpať soc.fond, preto prosím o radu:
- niektori zamestnanci dostavaju 80,- Sk stravne lístky. Zamestnávateľ im prispieva 55% (teraz už z 89,-?), t.j. 48,95 Sk. Môžeme im zo soc.fondu prispieť napr. 5,05 Sk a zvyšných 26,- Sk im strhnúť vo výplate? A čo zamestnanci, ktorí chodia na týždňovky a dostávajú stravné ako cestovné náhrady? (Tým môžeme prispieť peňažne, ale to treba zdaniť???)

Prosím poraďte!
alušik
08.02.06,12:10
My chceme tiež konečne začať čerpať soc.fond, preto prosím o radu:
- niektori zamestnanci dostavaju 80,- Sk stravne lístky. Zamestnávateľ im prispieva 55% (teraz už z 89,-?), t.j. 48,95 Sk. Môžeme im zo soc.fondu prispieť napr. 5,05 Sk a zvyšných 26,- Sk im strhnúť vo výplate? A čo zamestnanci, ktorí chodia na týždňovky a dostávajú stravné ako cestovné náhrady? (Tým môžeme prispieť peňažne, ale to treba zdaniť???)

Prosím poraďte!

Príspevok zo SF môže byť v akejkoľvek sume, ak máš vytvorený dostatočný SF, takže kľudne aj tých 5,05 Sk a zvyšných 26 Sk im strhneš z výplaty, alebo im poukážeš výplatu celú a oni Ti to zaplatia do pokladne. Závisí od toho, aký máte na stravné lístky u Vás systém.
Zamestnanci, ktorí dostanú cestovné náhrady za tento deň nemajú nárok na stravný lístok. Takže tu vôbec nebudeš rozmýšľať o peňažnom prispievaní ešte zo sociálneho fondu, ak som Ťa teda správne pochopila.:)
silvia
08.02.06,20:20
Vďaka za odpoveď alušik,
jasné, že tí, čo dostávajú diéty, nemajú nárok na stravný lístok. Len ma zmiatlo to, že celú časť sociálneho fondu určenú na stravné tak budeme rozpúšťať len pre tých, ktorí dostávajú stravné lístky...je to tak?
Fany
09.02.06,07:07
Tá suma 89,-Sk je povinná, alebo môže zamestnávateľ stravné lístky poskytovať aj v nižšej sume (napr.70,-) ???
Ak budem k tomu čerpať aj SF, napr.1,-Sk odvádzam z tejto sumy aj DPH?
SL kupujeme bez DPH, DPH máme iba na prepravnom.
alušik
09.02.06,07:12
Vďaka za odpoveď alušik,
jasné, že tí, čo dostávajú diéty, nemajú nárok na stravný lístok. Len ma zmiatlo to, že celú časť sociálneho fondu určenú na stravné tak budeme rozpúšťať len pre tých, ktorí dostávajú stravné lístky...je to tak?

Áno, je to tak.:)
Tweety
09.02.06,07:15
Tá suma 89,-Sk je povinná, alebo môže zamestnávateľ stravné lístky poskytovať aj v nižšej sume (napr.70,-) ???
Ak budem k tomu čerpať aj SF, napr.1,-Sk odvádzam z tejto sumy aj DPH?
SL kupujeme bez DPH, DPH máme iba na prepravnom.
Nie je povinná, povinné je len zabezpečenie stravovania. Maximálny
daňovo uznaný náklad na stravovanie môže byť 55% z 89.-:eek:
alušik
09.02.06,07:15
Tá suma 89,-Sk je povinná, alebo môže zamestnávateľ stravné lístky poskytovať aj v nižšej sume (napr.70,-) ???
Ak budem k tomu čerpať aj SF, napr.1,-Sk odvádzam z tejto sumy aj DPH?
SL kupujeme bez DPH, DPH máme iba na prepravnom.

Suma 89,- je len suma v súčastnosti platných cestovných náhrad-stravného pri tuzemskej pracovnej ceste od 5 do 12 hod. Spoločné so stravovaním zamestnancov to má akurát to, že je to maximálna suma z ktorej 55% do nákladov môže uplatniť zamestnávateľ. Organizácia sa môže rozhodnúť pre akúkoľvek výšku stravovacej poukážky, t. z. aj 49,- Sk, aj 70 Sk. Ak budeš v rámci príspevku na stravanie prispievať zo sociálneho fondu, neodvádzaš z tejto sumy DPH.:)
Fany
09.02.06,07:37
Tá suma 89,-Sk je povinná, alebo môže zamestnávateľ stravné lístky poskytovať aj v nižšej sume (napr.70,-) ???
Ak budem k tomu čerpať aj SF, napr.1,-Sk odvádzam z tejto sumy aj DPH?
SL kupujeme bez DPH, DPH máme iba na prepravnom.
A tu 1 Sk mam dat zamestnancovi aj do vyplatnej pasky ako prispevok zo SF?
Naozaj sa tvorba robí z HM bez dovolenie, sviatkov...? Prečo sa potom v zákone o SF píše z HM? Podĺa mňa sú HM HM(to čo aj na páske je HM). Prečo potom nedali do zákona z platu, alebo zo zárobku...?
alušik
09.02.06,07:44
A tu 1 Sk mam dat zamestnancovi aj do vyplatnej pasky ako prispevok zo SF?
Naozaj sa tvorba robí z HM bez dovolenie, sviatkov...? Prečo sa potom v zákone o SF píše z HM? Podĺa mňa sú HM HM(to čo aj na páske je HM). Prečo potom nedali do zákona z platu, alebo zo zárobku...?

Tu 1 sk nedávaš do výplatnej pásky, pretože príspevky na stravovanie zamestnancov sú od dane oslobodené, takže to nie je príspevok zo SF, ktorý by si potrebovala zdaniť.
Čo sa týka tvorby SF - naozaj je to bez dovolenky, sviatku-v prípade hodinovo platených, ide tu o to, že za tieto hodiny sa poskytujú náhrady mzdy, čiže to nie je mzda.:) V prípade mesačne platených ľudí je sviatok zaplatený ako odpracovaný deň, takže tam sa nad tým nezamýšľaj a daj celú mzdu. Vylučuješ podľa rekapitulácie miezd len náhrady mzdy, dohody o vykonaní práce, brigádnickej práci študentov. Z toho sa SF netvorí.
silvia
09.02.06,16:40
Ďakujem za odpovede.

Je možné zo SF nakupovať aj minerálku, čaje, kávu, vitamíny... pre zamestnancov?
silvia
08.03.06,20:41
Nikto nenakupuje zo SF minerálky, čaje, kávu, vitamíny....? Chcem vedieť, či to niekomu pri kontrole prešlo...

A je OK prispieť finančne zo SF na dovolenku zamestnancom? - prinesú z CK doklad o zaplatení zájazdu... každý dostane inú sumu adekvátne počtu odpracovaných rokov u nás... samozrejme im to zdaníme. Už ste to niekto robili?
Chobot
08.03.06,21:38
Nikto nenakupuje zo SF minerálky, čaje, kávu, vitamíny....? Chcem vedieť, či to niekomu pri kontrole prešlo...

A je OK prispieť finančne zo SF na dovolenku zamestnancom? - prinesú z CK doklad o zaplatení zájazdu... každý dostane inú sumu adekvátne počtu odpracovaných rokov u nás... samozrejme im to zdaníme. Už ste to niekto robili?
K prvej otázke nájdeš diskusiu tu:

http://www.porada.sk/t19636-nealkoholicke-napoje-a-socialny-fond.html

k druhej som písal sem:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=19545&highlight=dovolenka+pr%EDspevok+soci%E1lny+fond
sara-ke
09.03.06,08:47
Dobry den,

citala som tu dost vela o soc. fonde a chcela by som sa ubezpecit, ci tomu pochopila spravne, alebo som uplne mimo:
takze soc. fond sa tvori tak, za zo mzdy zamest-ca zamest-teľ zaplati 0,6 % a ta suma sa odvedie na ucet firmy (moze to ist aj do pokladne???) potom z tejto sumy, ktora je na ucte sa mozu platit napr. stravne listky ?

mohol by byt ten soc. fond v pokladni ???

dakujem:confused: