martikamic
25.03.12,20:35
Ja a moj brat sme spoluvlastnikom bytu. Ja vlastnim priblizne 65 % z bytu a chcela by som to predat. Moj brat nechce kupit moju cast a nesuhlasi s predajom. Ten byt nepotrebujem a byvam v Anglicku.
On vyuziva nas spolocny byt, a pritom vlastni este jeden. Ja z toho bytu ziadny osoh nemam. Mozem ho nutit predat ten spolocny byt?
Martikamic
Mária27
25.03.12,19:07
Môžeš.
Teraz okamžite žiadaj od neho náradu za to, že užíva celú nehnuteľnosť sám - akoby nájomné.
Pošli mu ponuku na odkúpenie tvojej časti aj s cenou. Ak nebude chcieť, mohla by si svoj podiel predať. Ak sa ti podarí predaj len svojho podielu, urob to, nech sa s ním súdi niekto iný.
Ak nesúhlasí s kúpou ani predajom, môžeš sa obrátiť na súd, aby rozhodol o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva.

Pozri k tomu občiansky zákonník

§ 140
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

§ 141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.